• 27' Κάσπερ Ντόλμπεργκ
  • 48' Κάσπερ Ντόλμπεργκ
  • 88' Χόακιμ Μέλε
  • 90'+4' Μάρτιν Μπρέιθγουεϊτ

Ο Κάσπερ Ντόλμπεργκ κλήθηκε να αντικαταστήσει τον Γιουσούφ Πόουλσεν, με τον 23χρονο άσο της Νις να αποδεικνύεται ο άσος στο μανίκι του Χιούλμαντ, αφού τα δύο γκολ που σημείωσε έκριναν την αναμέτρηση με την Ουαλία.

Η Δανία, μάλιστα έχει την καλύτερη επίθεση της διοργάνωσης με εννιά γκολ, ενώ είναι και πρώτη στις τελικές επιβεβαιώνοντας το εξαιρετικό πρόσωπο που έχει δείξει στην μέχρι τώρα πορεία τους.

Οι Δανοί πλέον περιμένουν στον προημιτελικό το νικητή του ζευγαριού ανάμεσα σε Ολλανδία και Τσεχία, ενώ αντίθετα η Ουαλία θα πάρει τον δρόμο της επιστροφής αφήνοντας σε ακόμη μια διοργάνωση θετικό πρόσωπο.

Το ματς

Η Ουαλία μπήκε με πιο επιθετικές διαθέσεις στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να απειλήσει την εστία του Σμάιχελ, αφού οι προσπάθειες από Ράμσεϊ και Μπέιλ κατέληξαν άουτ.

Όσο περνούσαν τα λεπτά οι Δανοί ισορροπούσαν όλο και περισσότερο και κατάφεραν να βρουν το πολυπόθητο γκολ, με τον Κάσπερ Ντόλμπεργκ στο 27ο λεπτό με εξαιρετική ατομική ενέργεια να στέλνει την μπάλα στο βάθος της εστίας του Γουόρντ.

Μετά το γκολ η Δανία πήρε τα ηνία της αναμέτρησης και φάνηκε πιο απειλητική από τους Ουαλούς, όμως το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με τους Σκανδιναβούς να έχουν σαφές προβάδισμα πρόκρισης.

Οι Δανοί δεν θα μπορούσαν να φανταστούν καλύτερο σενάριο για την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, αφού στο 48ο λεπτό ο μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, Κάσπερ Ντόλμπεργκ διπλασίασε τα τέρματά του και έδωσε σκορ πρόκρισης στους Σκανδιναβούς, μετά το τραγικό λάθος του Γουίλιαμς, που... σέρβιρε στο πιάτο το γκολ στους Δανούς.

Μετά το δεύτερο γκολ της Δανίας ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε αισθητά, με τους Ουαλούς να προσπαθούν για το γκολ που θα τους βάλει ξανά στο παιχνίδι, αλλά στην τελική προσπάθεια δεν επέδειξαν καθαρό μυαλό.

Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης οι Δανοί ήταν αυτοί που άγγιξαν το τρίτο γκολ, όμως η μπάλα δεν έκανε το χατίρι στον Μπρέιθγουεϊτ, αφού κατέληξε στο δοκάρι, όμως το... κερασάκι στην τούρτα μπήκε για τους Δανούς στο 88ο λεπτό με τον Μέλε να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 3-0.

Ο εκνευρισμός των Ουαλών για τον αποκλεισμό βγήκε στο τέλος με τον Γουΐλσον στο 90ο λεπτό να αντικρίζει απευθείας την κόκκινη κάρτα του Ντάνιελ Σίμπερτ για δολοφονικό τάκλιν στον Μέλε.

Με αριθμητικό πλεονέκτημα οι Δανοί βρήκαν και τέταρτο γκολ, με τον Μάρτιν Μπρέιγουεϊτ να διαμορφώνει με περιπετειώδη τρόπο το τελικό 4-0, αφού η φάση του γκολ χρειάστηκε να ελεγχθεί από το VAR.

Το τελευταίο σφύριγμα του Γερμανού διαιτητή της αναμέτρησης, βρήκε τους Δανούς να πανηγυρίζουν την πρόκρισή τους στα προημιτελικά του θεσμού, ανήμερα της επετείου της κατάκτηση τους Euro το 1992.

Ουαλία: Γουόρντ, Ρόμπερτς (40' Γουΐλιαμς), Ρόντον, Μέφαμ, Ντέιβις, Τζέιμς (78' Μπρουκς), Μορέλ (60' Γουΐλσον), Άλεν, Ράμσεϊ, Μπέιλ, Μουρ (78' Ρόμπερτς).

Δανία: Σμάιχελ, Βέστεργκαρντ, Κίερ (77' Άντερσεν), Κρίστενσεν, Μέλε, Ντιλέινι (60' Γένσεν), Χόιμπιεργκ, Στρίγκερ (77' Μποΐλεσεν), Μπρέιθγουεϊτ, Ντάμσγκαρντ (60' Νόργκαρντ), Ντόλμπεργκ (69' Κορνέλιους).