• 18΄ Σα
  • 38΄ Ρέαμπτσιουκ
  • 81΄ Καλογερόπουλος
  • 83΄ Μπουχαλάκης

Μαύρη σελίδα έγραψαν οι παίκτες του Παναθηναϊκού που αγωνίστηκαν απόψε στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στη Λεωφόρο, με τους ερυθρόλευκους να κάνουν επίδειξη δύναμης και να συντρίβουν τον αιώνιο αντίπαλό τους με 1-4.

Ο Ολυμπιακός βρήκε το τριφύλλι στη χειρότερη φάση του και δεν έδειξε οίκτο, κάνοντας πρόβα ενόψει του τελικού του Κυπέλλου απέναντι σε έναν Παναθηναϊκό με πολλά προβλήματα απουσιών ο οποίος παρατάχθηκε με ενδεκάδα ανάγκης ειδικά στα μετόπισθεν.

Οι Πειραιώτες μπήκαν φουριόζοι στο ντέρμπι και κατάφεραν να προηγηθούν με δύο γκολ διαφορά, αμφότερα από τον Μασούρα (7’, 12’) πριν ακόμα συμπληρωθεί το 13ο λεπτό, βγαίνοντας με χαρακτηριστική άνεση στο επιθετικό τρανζίσιον με άξονα το πρέσινγκ και τα αβίαστα λάθη των παικτών του Παναθηναϊκού.

Οι πράσινοι είχαν ψηλά τις γραμμές τους, αλλά οι μεταβάσεις τους ήταν τραγικές και η αμυντική τους γραμμή βρισκόταν μονίμως σε θάλασσα, με συνέπεια κάθε αντεπίθεση των ερυθρόλευκων να καθιστά υποσχόμενη ευκαιρία.

Σαν να μην έφτανε αυτό ο Βιγιαφάνιες απόλεσε τεράστια ευκαιρία να μειώσει το σκορ σε 1-2 στο 17’, καθώς αστόχησε στο καθαρό πέναλτι που κέρδισε ο Ιωαννίδης και υπέδειξε με καθυστέρηση μέσω VAR ο Σουηδός διαιτητής Έκμπεργκ, με τον Σα να σώζει την εστία του.

Ο Ιωαννίδης σημάδεψε το δοκάρι σε ωραία λόμπα από πλάγια αριστερά στο αμέσως επόμενο λεπτό (18’), αλλά ο Ελ Αραμπί δεν αστόχησε στο 38’ διαμορφώνοντας το 0-3 με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.
Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να μειώσει στο 53’ με ωραίο σουτ του Μαουρίσιο (1-3) και έχασε μεγάλη ευκαιρία να φτάσει σε ένα δεύτερο γκολ στο 72’ με τους Ιωαννίδη και Βιγιαφάνιες, αλλά στην εξέλιξη της φάσης ο Ολυμπιακός σημείωσε το τελικό  1-4 με τον Ελ Αραμπί.

• 9

Ο Σωτήρης Συλαϊδόπουλος επέλεξε ως τακτικό σχηματισμό του Παναθηναϊκού το 4-2-3-1, όντας εκ των πραγμάτων αναγκασμένος να παρατάξει ενδεκάδα ανάγκης, ειδικά στα μετόπισθεν. Ο 21χρονος Χριστογεώργςο πραγματοποίησε το ντεμπούτο του τη φετινή σεζόν κάτω από τα δοκάρια, αντί του τραυματία Διούδη. Ο Σάντσες κάλυψε το κενό του Χουάνκαρ (τραυματίστηκε στο ζέσταμα) και ο Καραγιάννης ήταν ο στόπερ δίπλα στον Βέλεθ. Σην ενδεκάδα επανήλθε ο Μπουζούκης μετά από τέσσερις μήνες. Μετά το 30’ τροποποίησε το σχηματισμό σε 4-3-3, ενώ στη διάρκεια του ματς οι αλλαγές που έκανε δεν έφεραν το προσδοκώμενο αποτέλεσμα με συνέπεια να συνδέσει το όνομά του σε μία μαύρη σελίδα για την ιστορία του Παναθηναϊκού.

• 14

Ο Πέδρο Μαρτίνς επέλεξε να κατεβάσει στη Λεωφόρο το γνωστό εδώ και ένα δίμηνο 3-4-3, χρησιμοποιώντας τους πιο σταθερούς βασικούς του αλλά και τον Ελ Αραμπί σε ελαφρώς διαφορετικό ρόλο, αυτόν του πλάγιου επιθετικού. Στην άμυνα, ο Εμβιλά ήταν αυτός που οπισθοχώρησε για να προστεθεί στην τριάδα των στόπερ, με δεδομένες τις απουσίες, δίπλα στον Σεμέδο και το νεαρό Καλογερόπουλο. Δεν έκανε τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο απ' ότι συνήθως στην εποχή του Πορτογάλου, με το άψογο πρέσινγκ και το ταχύτατο επιθετικό τρανζίσιον να διαλύει πρακτικά το παιχνίδι του Παναθηναϊκού, κόβοντας στη μέση τη μεσαία γραμμή των «πρασίνων», τιμωρώντας παράλληλα κάθε λάθος. Αμυντικά πάντως υπήρξαν αρκετά θέματα, όχι τόσο σε ομαδικό αλλά σε ατομικό επίπεδο.

17'

Ο Λούκας Βιγιαφάνιες αναλαμβάνει την εκτέλεση από την άσπρη βούλα με το σκορ στο 0-2 αλλά το χτύπημά του δεν είναι το ενδεδειγμένο και ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού αποκρούει σωτήρια τη μπάλα.

• 7’

ΓΚΟΛ! Γρήγορη αντεπίθεση του Ολυμπιακού με τον Ελ Αραμπί να δίνει στον Μασούρα που πλασάρει στα δίχτυα (0-1).

• 10’

Λάθος πάσα του Καραγιάννη στον Ελ Αραμπί που πλασάρει άουτ από το ύψος το πέναλτι.

• 12’

ΓΚΟΛ! Ο Ρέαμπτσιουκ δίνει στον Χασάν κι αυτός βγάζει τον Μασούρα μόνο του με τον τερματοφύλακα και διαμορφώνει το 0-2.

• 14’

Ο Ιωαννίδης μπαίνει στην περιοχή και ανατρέπεται από τον Σα. Ο διαιτητής ενημερώνεται από τον VAR και καταλογίζει καθυστερημένα το πέναλτι ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Μασούρας είχε σκοράρει.

• 17’

Ο Βιγιαφάνιες εκτελεί το πέναλτι αλλά ο Σα αποκρούει τη μπάλα και σώζει την εστία του.

• 18’

Από πλάγιο του Βιγιαφάνιες ο Ιωαννίδης σκάβει τη μπάλα από πλάγια αριστερά προ του Σα αλλά η μπάλα καταλήγει στο κάθετο δοκάρι του Ολυμπιακού και απομακρύνεται.

• 38’

ΓΚΟΛ! Ο Μασούρας κλέβει τη μπάλα από τον Μαουρίσιο και βγάζει τετ α τετ τον Ελ Αραμπί που δεν αστοχεί (0-3).

• 45’

Ωραία σέντρα του Μακέντα από αριστερά προς τον Ιωαννίδη που πιάνει αδύναμη κεφαλιά από τη μικρή περιοχή και στέλνει τη μπάλα άουτ.

• 48’

Ωραία κάθετη του Μπουζούκη στον Μακέντα, ο Ιταλός καθυστερεί να μπει στη φάση και ο Σα μπλοκάρει τη μπάλα.

• 53’

ΓΚΟΛ! Ο Μπουζούκης κλέβει τη μπάλα και τροφοδοτεί τον Μαουρίσιο, ο οποίος κοντρολάρει και σουτάρει στα δίχτυα (1-3).

• 56’

Σέντρα του Σάντσες από αριστερά προς τον αφύλαχτο Μολό στο δεύτερο δοκάρι που πλασάρει άουτ.

• 63’

Σουτ του Χασάν μέσα από την περιοχή, ο Χριστογεώργος αποκρούει σωτήρια.

• 72’

Εντυπωσιακή ενέργεια του Ιωαννίδη που μπαίνει στην περιοχή και πλασάρει, αλλά ο Σα αποκρούει και το σουτ του Βιγιαφάνιες κοντράρει στα σώματα.

• 72’

ΓΚΟΛ! Στην αντεπίθεση ο Φορτούνης βρίσκει τον Ανδρούτσο που βγάζει τη σέντρα προς τον Ελ Αραμπί η κεφαλιά του οποίου καταλήγει στα δίχτυα (1-4).

• 1

Η ευκολία με την οποία ο Ολυμπιακός έβγαινε στο επιθετικό τρανζίσιον μετά από πρέσινγκ και έφτανε σε καταστάσεις τετ α τετ τιμωρώντας τον Παναθηναϊκό από τα πρώτα δώδεκα λεπτά.

• 2

Το χαμένο πέναλτι του Βιγιαφάνιες με το σκορ στο 0-2 και με το ματς να έχει πολύ δρόμο ακόμα, καθώς η εκτέλεση έγινε στο 17ο λεπτό, έπαιξε σημαίνοντα ρόλο στην έκταση του σκορ και τη ψυχολογία του αγώνα.

• 3

Η αποχώρηση από το γήπεδο των Μπουζούκη και Αλεξανδρόπουλου στέρησαν από τον Παναθηναϊκό τρεξίματα και πάθος σε μία χρονική στιγμή που προσπαθούσε να μειώσει το σκορ σε 2-3.

Το απόλυτο κοντράστ των συναισθημάτων. Ο Μαουρίσιο περίλυπος δεν μπορεί να συνέλθει τη στιγμή που ο Ελ Αραμπί με τον Μπουχαλάκη πανηγυρίζουν έξαλλα το τελευταίο γκολ του ντέρμπι.

19
Γιώργος Μασούρας
Σπουδαίο ματς από τον μεσοεπιθετικό του Ολυμπιακού, ο οποίος πέτυχε τα πρώτα δύο γκολ από θέση «κρυφού» επιθετικού στις αντεπιθέσεις, ενώ δημιούργησε και το τρίτο για τον Ελ Αραμπί. Κατά τα άλλα, βοήθησε τα μέγιστα ως συνήθως σε όλα τα «γύρω γύρω», με πολλά σπριντ στον χώρο, σωστό πρέσινγκ και καλά μαρκαρίσματα όταν αυτό χρειάστηκε.

19
Λούκας Βιγιαφάνιες
Δεν του βγήκε τίποτα του Αργεντινού μεσοεπιθετικού στο αποψινό ντέρμπι, έχοντας στο ενεργητικό του την τεράστια ευκαιρία του χαμένου πέναλτι με το σκορ στο 0-2. Στα τελευταία λεπτά αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ολοκληρώνοντας μία εφιαλτική βραδιά.

11
Γιουσέφ Ελ Αραμπί
Έχει αποδείξει ότι μπορεί να είναι καθοριστικός στο παιχνίδι του Ολυμπιακού από όποια θέση και αν ξεκινά. Για πρώτη φορά είχε ρόλο αριστερού εξτρέμ και τα πήγε εξαιρετικά. Δύο γκολ και μια ασίστ ο απολογισμός του σε αυτό το ντέρμπι, πέρα από τις γνωστές πολλές και καλές πάσες του που «φτιάχνουν» παιχνίδι από πίσω.

Μπορεί να έγινε μπροστά στα μάτια του η ανατροπή του Ιωαννίδη από τον Σα στο 14ο λεπτό αλλά δεν υπέδειξε την ξεκάθαρη παράβαση ο Σουηδός διαιτητής Έκμπεργκ και χρειάστηκε η παρέμβαση από τον VAR για να την καταλογίσει. Εκτός αυτού δεν έκανε κάποιο σοβαρό λάθος στη διάρκεια του ντέρμπι.

ΠΑΣ Γιάννινα: Πάει για διψήφιο αριθμό μεταγραφών