• 72΄ Διούδης
  • 91΄ Μαουρίσιο
Κοκκινες καρτες
  • 72΄ Πούγγουρας

Συμβιβασμένος με την μετριότητα ο Παναθηναϊκός έμεινε στο 0-0 με τον Αρη στο «Κλ.. Βικελίδης» και θα πρέπει να λέει πάλι καλά που δεν έχασε ελέω Διούδη, μετά την αψυχολόγητη αποβολή του Πούγγουρα στο 72’ που άφησε την ομάδα του για το υπόλοιπο διάστημα με παίκτη λιγότερο.

Ο Αρης ήταν ανώτερος στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς και η διαφορά των δύο ομάδων διατηρήθηκε στους επτά βαθμούς μία αγωνιστική πριν από την ολοκλήρωση της φετινής σεζόν.

Αμφότερες οι ομάδες ξεκίνησαν επιφυλακτικά το ματς, με τον Παναθηνϊκό να έχει τον έλεγχο στο πρώτο ημίωρο, κλείνοντας σωστά τους διαδρόμους μπροστά από την περιοχή του Διούδη και έχοντας στο ενεργητικό του την κορυφαία στιγμή στο πρώτο μισό του αγώνα.

Το χαμένο τετ α τετ του Χατζηγιοβάνη από τη θαυμάσια ενέργεια και πάσα του Μακέντα στο 25’ ήταν ό,τι καλύτερο είχαν να επιδείξουν οι «πράσινοι» στο συγκεκριμένο διάστημα.

Μετά το 30’, ωστόσο, ο Αρης ξεκίνησε να κυκλοφορεί με πιο ορθολογικό τρόπο τη μπάλα και άρχισε να δημιουργεί πολλά προβλήματα στον Παναθηναϊκό, τόσο από τα άκρα όσο και από τον άξονα με τους Σάσα και Ματέο Γκαρσία να παίρνουν τις περισσότερες πρωτοβουλίες.

Είναι χαρακτηριστικό ότι από το 34’ έως το 43’ ο Αρης απόλεσε τέσσερις υποσχόμενες ευκαιρίες, με κορυφαία το σουτ του Μαντσίνι πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Διούδη λίγο πριν την ανάπαυλα των ημιχρόνων (43’).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αρης συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, αλλά ο Μαντσίνι στο 46’ δεν εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Σένκεφελντ και πλάσαρε άουτ, ενώ Διούδης στο 68’ έκανε φανταστική απόκρουση σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπρούνο Γκάμα.

Στο 72’ ο Πούγγουρας άφησε τον Παναθηναϊκό με παίκτη λιγότερο δεχόμενος σωστά απευθείας κόκκινη κάρτα διότι έπιασε από το λαιμό τον Μαντσίνι και τον πέταξε στο χορτάρι.

Ο Αρης πίεσε για το γκολ της νίκης, αλλά ο Διούδης επενέβη σωτήρια στο σουτ του Γκάνεα στο 94’ και το ματς ολοκληρώθηκε δίχως τέρματα.

• 9

Ο Άκης Μάντζιος επέστρεψε στο γνώριμο 4-2-3-1, μετά την παρένθεση της Τούμπας, όπου είχε αντικατοπτρίσει τον σχηματισμό 3-4-3 του ΠΑΟΚ χωρίς επιτυχία. Ο Άρης παρουσιάστηκε και πάλι φρέσκος, μετά από αρκετές αγωνιστικές, με τον Μάντζιο να ξεκουράζει τον Μπρούνο Γκάμα και τον Σούντγκρεν. Οι «κιτρινόμαυροι» είχαν κίνηση και γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας, επιτιθέμενοι πότε από τις πτέρυγες και πότε από τον άξονα, ακριβώς με την ποικιλία που τους αρέσει και την οποία παρουσίαζαν καθόλη τη διάρκεια της σεζόν.

• 10

Ο Σωτήρης Συλαϊδόπουλος επέλεξε ως τακτικό σχηματισμό του Παναθηναϊκού το 4-4-1-1 που σε φάση άμυνας γινόταν 4-4-2. Ο Μακέντα με τον Βιγιαφάνιες άλλαζαν θέσεις πίσω από τον Καρλίτος, πηγαίνοντας πότε αριστερά και πότε στον άξονα, ενώ στο χτίσιμο του παιχνιδιού ο Σανκαρέ ήταν το 6άρι που έπαιρνε την πρώτη μπάλα. Αντί του τραυματία Σένκεφελντ προτίμησε τον Σάντσες για τη θέση του στόπερ (53’) ενώ δέκα λεπτά αργότερα τροποποίησε το σχηματισμό σε 4-2-3-1 και μετά την αποβολή του Πούγγουρα σε 4-4-1.

68'

Ο Μπρούνο Γκάμα εκτελεί αριστοτεχνικά απευθείας εκτέλεση φάουλ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά ο Σωκράτης Διούδης απογειώθηκε το δεξί του παράθυρο και έδιωξε σωτήρια τη μπάλα.

• 25’

Εξαιρετική ενέργεια του Μακέντα από αριστερά και κάθετη πάσα στον Χατζηγιοβάνη που βγαίνει τετ α τετ με την εστία, περνάει τον Γκάνεα και τον Κουέστα αλλά το πλασέ του απομακρύνει σωτήρια ο Σάσα.

• 34’

Ο Γκαρσία στρώνει τη μπάλα στον Σάσα στο ύψος της περιοχής και αυτός πλασάρει στέλνοντας τη μπάλα λίγα εκατοστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

• 37’

Διαγώνια μπαλιά του Ρόουζ στην πλάτη της άμυνας, ο Γκαρσία τσιμπάει τη μπάλα και πλασάρει από τη μικρή περιοχή υπό την πίεση του Μολό που παραχωρεί κόρνερ.

• 39’

Σέντρα του Σάσα από δεξιά, ο Δεληζήσης πιάνει την κεφαλιά αλλά η μπάλα περνάει άουτ.

• 43’

Ο Γκαρσία δίνει τη μπάλα στον Σάσα που βγάζει συρτή σέντρα, ο Διούδης απομακρύνει σε ένα χώρο όπου ο αμαρκάριστος Μαντσίνι σουτάρει πάνω από την εστία.

• 46’

Βαθιά μπαλιά του Ρόουζ προς τον Μάνο που πιάνει την κεφαλιά με στόχο τον Μαντσίνι, ο Σένκεφεντ κάνει λάθος υπολογισμό αλλά το σουτ του Μαντσίνι περνάει άουτ.

• 68’

Φανταστική απόκρουση του Διούδη σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπρούνο Γκάμα.

• 78’

Σέντρα του Μολό από δεξιά, ο Βιγιαφάνιες πιάνει την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι αλλά η μπάλα περνάει άουτ.

• 94’

Ο Γκάνεα σουτάρει έξω από την περιοχή, αλλά ο Διούδης αποκρούει σωτήρια σε κόρνερ.

• 1

Ο Παναθηναϊκός μετά το 25ο λεπτό του αγώνα παρουσίασε ένα πολύ κακό πρόσωπο. Οπισθοχώρησε και δεν μπορούσε να αναπτυχθεί επιθετικά, φαινόμενο που βλέπουμε πολύ συχνά στο τριφύλλι φέτος.

• 2

Η αποβολή του Πούγγουρα στο 71ο λεπτό του αγώνα ουσιαστικά έβαλε... ταφόπλακα στις όποιες ελπίδες είχε ο Παναθηναϊκός να διεκδικήσει έστω και με αδόκιμο τρόπο κάτι παραπάνω.

• 3

Η αστοχία των παικτών του Άρη, αλλά και οι καλές επεμβάσεις του Διούδη είχαν ως αποτέλεσμα το παιχνίδι να λήξει ισόπαλο. Οι γηπεδούχοι έκαναν πολλές τελικές αλλά δεν μπόρεσαν να... πληγώσουν το τριφύλλι.

Οι παίκτες του Παναθηναϊκού απογοητευμένοι μετά το τέλος του αγώνα από το γεγονός ότι δεν κατάφεραν να νικήσουν μετά από επτά συνεχόμενα ματς στα πλέι οφ του πρωταθλήματος.

1
Σωκράτης Διούδης
Φαίνεται ότι το «Κλ. Βικελίδης» του δίνει «φτερά», καθώς μετά το ματς στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος κατάφερε να κρατήσει και στα πλέι οφ ανέπαφη την εστία του. Είχε στο ενεργητικό του δύο σπουδαίες αποκρούσει στο 68’ και στο 94’.

44
Αχιλλέας Πούγγουρας
Η αψυχολόγητη ενέργειά του στο 72ο λεπτό του ματς έπαιξε σημαίνοντα ρόλο στην εξέλιξη του ματς καθώς άφησε τον Παναθηναϊκό με παίκτη λιγότερο για περισσότερο από 20 λεπτά. Δεν είχε κανένα λόγο να αντιδράσει έτσι και δεν δικαιολογείται σε καμία των περιπτώσεων.

7
Ντανιέλ Μαντσίνι
Παρά την τεράστια ευκαιρία με το χαμένο τετ-α-τετ στα πρώτα δευτερόλεπτα του δευτέρου ημιχρόνου, ο Αργεντίνος winger ήταν ο πιο ουσιαστικός παίκτης του Άρη στην αποψινή αναμέτρηση. Με σωστές τοποθετήσεις, καλή συνεργασία με όλους τους μεσοεπιθετικούς της ομάδας αλλά και τον μπακ της πλευράς του, τον Σάκιτς, έξυπνες κινήσεις και πάσες, ο Μαντσίνι ξεχώρισε για την απόδοση του.

Καλή η διαιτησία του Ούγγρου Ίστβαν Βαντ στη σημερινή αναμέτρηση. Σωστές οι κίτρινες που έδωσε αλλά και η κόκκινη στον Πούγγουρα, ο οποίος έπιασε από τον λαιμό τον αντίπαλό του και τον έριξε κάτω. Δεν επηρέασε την έκβαση του αγώνα με τις αποφάσεις του.

Ιταλικά ΜΜΕ: Από τον Απόλλωνα Σμύρνης πίσω στην Ιταλία ο Σλίβκα