• Νικολακάκης (Λασιθίου)
  • Μαλούτας (Ημαθίας)
  • 40' Φορτούνης
  • 83' Μήτρογλου

Ο Ολυμπιακός δεν είχε χάσει βαθμό στο Καραϊσκάκη φέτος στο πρωτάθλημα, όμως μετά την απώλεια του συνολικού αήττητου την περασμένη εβδομάδα από τον Παναθηναϊκό, ήρθε η ώρα και για αυτό. Ο Άρης ήταν αυτός που τσίμπησε τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) στο ματς της 23ης αγωνιστικής στο Φάληρο, με πέναλτι του Μήτρογλου στο 83', μετά από μια φάση που η «ερυθρόλευκη» άμυνα κοιμήθηκε συνολικά. Ο Φορτούνης είχε πετύχει το 1-0 στο πρώτο ημίχρονο, σε ένα ματς που ο Μαρτίνς είδε Βρουσάι και Παπασταθόπουλο να αποχωρούν τραυματίες. Αυτό ήταν το πρώτο θετικό αποτέλεσμα του Άρη κόντρα στον Ολυμπιακό μετά από 9 σερί «ερυθρόλευκες» νίκες σε όλες τις διοργανώσεις και 10 σερί στο πρωτάθλημα, 10 ολόκληρα χρόνια από την προηγούμενη φορά που δεν επικράτησαν οι Πειραιώτες των «κιτρίνων»!

Όσον αφορά στην εικόνα του αγώνα, για πολλή ώρα ο ρυθμός δεν ήταν καλός, με τον Ολυμπιακό να έχει την κατοχή της μπάλας και τον έλεγχο των κινήσεων. Ο Άρης δεν πίεσε ψηλά θέλοντας να μην ρισκάρει κενούς χώρους στην άμυνά του, όμως από τη στιγμή που οι Καμαρά-Μπουχαλάκης πήραν τη μάχη του κέντρου από τα χαφ των «κιτρίνων», το ματς παίχτηκε κυρίως στο μισό κομμάτι του γηπέδου που «άνηκε» στην άμυνα των φιλοξενούμενων. Στο πρώτο μισάωρο δεν υπήρξαν ιδιαίτερες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες αφού κυριάρχησαν οι καλά στημένες άμυνες και από τις δύο ομάδες. Άλλωστε, ο Ολυμπιακός έχει την καλύτερη συνολικά στο πρωτάθλημα, ενώ ο Άρης την καλύτερη εκτός έδρας.

Ο ρυθμός ανέβηκε στο τελευταίο τέταρτο του πρώτου μέρους όταν και υπήρξαν οι πρώτες επικίνδυνες στιγμές για τις δύο εστίες. Οι Πειραιώτες μάλιστα ευτύχησαν να βρουν το δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα στην πρώτη φάση που κατάφεραν να διασπάσουν από τα άκρα την άμυνα του Άρη και να γεμίσουν την περιοχή του με «ερυθρόλευκες» φανέλες. Ο Φορτούνης ήταν αυτός έγραψε το 1-0 με σουτ, μετά από ασίστ του Ανδρούτσου. Παρά το προβάδισμα στο σκορ πάντως, η ομάδα του Μαρτίνς έχασε δύο παίκτες με τραυματισμό σε αυτό το πρώτο μέρος, αρχικά τον Βρουσάι που έφυγε με πρόβλημα στους συνδέσμους και έπειτα τον Παπασταθόπουλο με διπλό χτύπημα σε πρόσωπο και ώμο.

Στο δεύτερο ημίχρονο πια, δεν άλλαξαν πολλά πράγματα ως προς τη γενικότερη λογική των δύο ομάδων, ακόμη και μετά τις αλλαγές των δύο προπονητών, με τον Ολυμπιακό να διατηρεί με σχετική άνεση τον έλεγχο του αγώνα και να ψάχνει με υπομονή ένα δεύτερο γκολ ώστε να σφραγίσει τη νίκη. Ωστόσο, ενώ εκεί που όλα φαίνονταν ότι... έσβηναν ως προς τον ρυθμό και μετά από τρεις δικές του φάσεις, το μόνο που κατάφερε ήταν να ξαναβάλει τον Άρη στο ματς σε μια φάση που η άμυνά του «κοιμήθηκε» συνολικά.

Ο Μπρούνο ήταν ο καλύτερος για τον Άρη απ' όταν μπήκε στο ματς, αυτός έβγαλε τη σέντρα στην αντεπίθεση του 80ου λεπτού, ο Σα έκανε κακή έξοδο και ο Μαντσίνι που τσίμπησε την μπάλα, πήρε το πέναλτι από τον Πορτογάλο. Ένας άλλος πρώην «ερυθρόλευκος», ο Μήτρογλου, ήταν αυτός που εκτέλεσε εύστοχα στο 83' και ισοφάρισε σε 1-1 δίνοντας ακόμη περισσότερο ενδιαφέρον στο ματς στο τελευταίο δεκάλεπτο. Σε αυτό τελικά δεν άλλαξε κάτι, με το τελικό 1-1 να στέλνει τον Άρη στους 44 βαθμούς πιάνοντας την ΑΕΚ στην 3η θέση και τον Ολυμπιακό φυσικά να διατηρεί μεγάλη διαφορά, στο +12 από τον ΠΑΟΚ.

• 9

80'

Ο Ζοζέ Σα έχει καθυστερήσει στην έξοδο, χάνει και τον Μαντσίνι και το πέναλτι -ως αποτέλεσμα- ήταν αυτό που έδωσε στον Άρη την ευκαιρία να γίνει η πρώτη ομάδα που έφυγε με βαθμό φέτος από το Καραϊσκάκη.

• 9’

Πρώτη καλή φάση στο ματς. Μπαλιά του Μπουχαλάκη για τον Χασάν, αυτός με κεφαλιά βρίσκει τον Μασούρα, όμως ο Ρόουζ τον κόβει σωτήρια πριν εκτελέσει από πολύ κοντά.

• 16’

Εκτέλεση κόρνερ του Φορτούνη, ο Κουέστα βγαίνει και προλαβαίνει τον Σεμέδο διώχνοντας άτσαλα με το χέρι, με τη μπάλα να καταλήγει κόρνερ ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι του.

• 22’

Καλή αντεπίθεση του Ολυμπιακού αλλά το σουτ του Μπουχαλάκη είναι βιαστικό αφού είχε διαθέσιμες πάσες, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει κόρνερ.

• 29’

Σουτ του Μπερτόλιο εκτός περιοχής, ο Σα είναι σε σωστή θέση και μπλοκάρει.

• 32’

Πολύ μακρινό και δυνατό σουτ του Σούντγκρεν μετά από φάση διαρκείας του Άρη, η μπάλα 2-3 μέτρα άουτ.

• 36’

Επικίνδυνη εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενά, η μπάλα περνάει από τον Μπουχαλάκη και ο Κουέστα τη βρίσκει ενστικτωδώς για να τη στείλει κόρνερ.

• 37’

Ευκαιρία για τον Ολυμπικαό. Κεφαλιά λίγο άουτ από τον Χασάν, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Φορτούνη.

• 38’

Ευκαιρία για τον Άρη. Κίνηση και γύρισμα του Μπερτόλιο από δεξιά, ο Μάνος έκανε το πλασέ στην κίνηση όμως ο Σα ήταν σε σωστή θέση και μπλόκαρε.

• 40’

ΓΚΟΛ! Ο Ολυμπιακός ανοίγει το σκορ. Ωραίος συνδυασμός από τα αριστερά, ο Χολέμπας σεντράρει, ο Μασούρας υποδέχεται τη μπάλα αλλά ανοίγει το κοντρόλ αρκετά ώστε ο Κουέστα να προλάβει να διώξει, όμως ο Ανδρούτσος που κερδίζει την κατοχή βρίσκει με γύρισμα τον Φορτούνη και αυτός με δυνατό σουτ στην κίνηση κάνει το 1-0.

• 44’

Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη. Εκτέλεση φάουλ του Μπερτόλιο, ο Σεμέδο κάνει λάθος κεφαλιά προς τα πίσω προ του Σα, όμως ο Σωκράτης με εξαιρετική άμυνα σώζει πάνω στη γραμμή.

• 52’

Σουτ του Σάσα εκτός περιοχής, ο Σα έπεσε και μπλόκαρε σταθερά.

• 63’

Ευκαιρία για τον Άρη. Σέντρα του Σάκιτς από δεξιά που περνάει από όλους, ο Μπρούνο κάνει το κοντρόλ και σουτάρει δυνατά, όμως ο Ανδρούτσος προλαβαίνει και βάζει την κόντρα.

• 69’

Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενά, ο Κουέστα διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

• 70’

Εκτέλεση κόρνερ του Βαλμπουενά και κεφαλιά άουτ του Χασάν από το ύψος της μικρής περιοχής.

• 78’

Φάουλ του Βαλμπουενά,ο Χολέμπας προλαβαίνει και φτάνει πρώτος στη μπάλα όμως η κεφαλιά του περνάει άουτ, υπό πίεση.

• 80’

Πέναλτι για τον Άρη. Ο Σα ανέτρεψε τον Μαντσίνι μετά από κίνηση και σέντρα του Μπρούνο.

• 83’

ΓΚΟΛ! Ο Μήτρογλου εκτελεί εύστοχα το πέναλτι και ισοφαρίζει σε 1-1.

• 90’

Ο Τιάγκο Σίλβα κλέβει τη μπάλα και βρίσκεται στο ύψος της περιοχής φάτσα με το τέρμα, όμως το σουτ καταλήγει... στο κόρνερ.

5
Αντρέας Μπουχαλάκης
Ένα ακόμη σπουδαίο ματς από τον Κρητικό χαφ, παρότι δεν συνδυάστηκε με νίκη της ομάδας του. Έβγαλε πολλές κρίσιμες άμυνες, ήταν ανίκητος σε προσωπικές μονομαχίες σε έδαφος και αέρα, έφτιαξε παιχνίδι όποτε χρειάστηκε με ορισμένες εξαιρετικές μπαλιές και γενικά «γέμισε» τη μεσαία γραμμή με δύναμη και ποιότητα.

10
Ματέο Γκαρσία
Ιδιαίτερο ενδιαφέρον θα έχει να φανεί από την πιο λεπτομερή στατιστική του αγώνα το πόσες φορές ακούμπησε τη μπάλα στο διάστημα που αγωνίστηκε. Για το αν έγινε επικίνδυνος ή για θετική ενέργεια βεβαίως, ούτε λόγος.

77
Μπρούνο
Ο πρώην «ερυθρόλευκος» μέσος ήταν αυτός που ξαναέδωσε πνοή στον Άρη από τη μέση και μπροστά. Αυτός είχε την μεγαλύτερη ευκαιρία για το 1-1 πριν το γκολ, από το δικό του πόδι ξεκίνησε και η φάση του πέναλτι για το 1-1.

Κανένα πρόβλημα για τον Σιδηρόπουλο και την ομάδα του σε αυτό το ματς. Στο 20' ο Ολυμπιακός ζητάει πέναλτι για μια πτώση του Βρουσάι, όμως τόσο ο ρέφερι που ήταν κοντά όσο και το VAR άφησαν σωστά το ματς να συνεχιστεί. Το πέναλτι του Σα επίσης καταλογίστηκε σωστά, ενώ σωστές ήταν και όλες οι κάρτες που βγήκαν, ώστε να διατηρήσει τον έλεγχο του ματς.