• 52΄ Νικολάς Μαρτίνες
  • 82' Μήτογλου
  • 43΄ Ρενάτο Σάντος
  • 59΄ Μπαριέντος

Λένε οι παίκτες παίζουν και οι προπονητές κοιτάζουν. Οι παίκτες κερδίζουν και οι προπονητές χάνουν. Μερικές φορές, όμως, οφείλεις να δεις και τα παιχνίδια που τα παίρνει ο πάγκος… Ο Άνχελ Λόπεζ μπορεί να κυκλώσει αυτό το παιχνίδι ως νίκη από τον πάγκο, τόσο για τις αλλαγές που έκανε στο ημίχρονο – προσώπων και θέσεων – οι οποίες μεταμόρφωσαν την ομάδα του και άλλαξαν την εικόνα του αγώνα, όσο και για τη φάση του δεύτερου γκολ. Εντολή να γίνει η αλλαγή, εντολή να περάσει ο Σωτήρης Νίνης στο ματς, εντολή να εκτελέσει εκείνος το φάουλ και… εντολή πρόκρισης. Το 2-0, με τον τρόπο που διαμορφώθηκε στο 85ο λεπτό γέρνει συντριπτικά την πλάστιγγα υπέρ του Βόλου και αφήνει τον ΟΦΗ δέσμιο της φετινής του μοίρας.

Οι Κρητικοί σε ένα ακόμα παιχνίδι ήταν κάκιστοι, στο δεύτερο ημίχρονο ήταν αόρατοι και προδίδονται διαρκώς από παιδικά, ατομικά λάθη, όπως εκείνο που έκανε ο Νέιρα στο ξεκίνημα της φάσης που κατέληξε στο σουτ του και το γκολ του Νίκο Μαρτίνεζ όσο – κυρίως – στο δεύτερο γκολ, όταν Μπαλογιάννης και Σωτηρίου μπερδεύονται και επιτρέπουν στον Γεράσιμο Μήτογλου να πετύχει το πρώτο γκολ της επαγγελματικής του καριέρας. Κι όλα αυτά σε ένα παιχνίδι, το οποίο στα πρώτα 45 λεπτά δεν είχε αυτή την εικόνα για τους φιλοξενούμενους και κόντρα σε μια ομάδα που πριν 2,5 μήνες είχαν διασύρει στο ίδιο γήπεδο με 4-1.

Μπαίνοντας στον αγώνα, οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων είχαν διάθεση για τρέξιμο και το πρώτο δεκάλεπτο άφησε υποσχέσεις για ένα ματς γεμάτο φάσεις και γκολ… Όμως έμεινε στις υποσχέσεις. Σύντομα ο ρυθμός έπεσε, η τακτική επικράτησε, ο Γιάννης φοβήθηκε ξανά το θεριό και το θεριό έτρεμε τον Γιάννη και πηγαίναμε στη λογική του 0-0 ή σε παιχνίδι του ενός γκολ. Οι δύο ομάδες, που σε γενικές γραμμές παρατάχθηκαν με το βασικό τους σχήμα, αναλώθηκαν στο να περιορίσουν η μία την άλλη και στις ελάχιστες φάσεις που δημιούργησαν έλειπε η καλή τελική προσπάθεια. Ο Βόλος περίμενε τις εμπνεύσεις του Φεράρι, ο ΟΦΗ του Στέρτζεον, αμφότεροι είχαν διάθεση, όμως χρειαζόταν κάτι περισσότερο για να μπορέσουν να φτάσουν στην επίτευξη ενός γκολ. Αυτά τα παραπάνω που βρήκαν οι γηπεδούχοι από τον πάγκο τους, αυτά τα παραπάνω που λείπουν φέτος από τον ΟΦΗ.

• 9

Ήταν δεδομένο από το αρχικό σχήμα ότι ο Άνχελ Λόπεζ ήθελε η ομάδα του να πάρει καθαρό προβάδισμα για την πρόκριση και έγινε πιο ξεκάθαρο ακόμα με την κίνησή του στο ημίχρονο. Έκανε μια κανονική αλλαγή, έκανε εσωτερικές αλλαγές και με 4-4-2 προσπάθησε να γίνει η ομάδα του πιο απειλητική και να φτάσει στα γκολ που θα έκαναν τη διαφορά για την πρόκριση. Οι αλλαγές του είχαν άμεσο αποτέλεσμα, αφού η παρουσία του Νίκο Μαρτίνεζ στον άξονα τον έφερε στο κατάλληλο σημείο για να ανοίξει το σκορ.

• 22

Άργησε να αντιδράσει στη διαφορετικότητα και την επιθετικότητα του Βόλου στο δεύτερο ημίχρονο και η ομάδα του δεν μπήκε ποτέ ξανά δυνατά στο παιχνίδι. Ο Γιώργος Σίμος έπαιξε τα χαρτιά του στο 67’ με την τριπλή αλλαγή, ο ΟΦΗ ισορρόπησε λίγο το ματς, ωστόσο δε βρήκε τρόπο να πιέσει και να απειλήσει τους γηπεδούχους, με τον Έλληνα τεχνικό να ανακατεύει την τράπουλα, αλλά να μην αλλάζει ουσιαστικά τη μέτρια εικόνα της ομάδας του.

• 3’

Κάθετη πάσα του Φεράρι για τον Ρενάτο Σάντος, ο οποίος χάνει τον βηματισμό και δεν προλαβαίνει να πλασάρει.

• 10’

Αντεπίθεση του ΟΦΗ με τον Στέρτζεον να μπαίνει στην περιοχή και το σουτ του να μπλοκάρει ο Γκαραβέλης.

• 20’

Σέντρα του Ντεντάκη, δύσκολη κεφαλιά του Δουβίκα για να μπλοκάρει ο Σωτηρίου.

• 40’

Έπειτα από γέμισμα και κόντρες, η μπάλα καταλήγει στον Στέρτζεον ο οποίος σουτάρει από καλή θέση, η μπάλα κοντράρει και φεύγει κόρνερ.

• 47’

Εκτέλεση κόρνερ για τον Βόλο, ο Γκρίλο παίρνει την κεφαλιά και η μπάλα βρίσκει στο δοκάρι του Σωτηρίου και φεύγει άουτ.

• 52’

Εξαιρετικό σουτ του Νίκο Μαρτίνεζ έξω από την περιοχή καταλήγει στα δίχτυα για το 1-0 του Βόλου.

• 57’

Σουτ του Μπαρτόλο, ο Σωτηρίου διώχνει σε κόρνερ.

• 81’

Μεγάλη φάση για τον Βόλο, με τον Δουβίκα να κερδίζει τη μπάλα να περνάει τον Σωτηρίου και το αδύναμο πλασέ του έδιωξε ο Λυμπεράκης πριν περάσει τη γραμμή.

• 85’

Φάση blooper στην άμυνα του ΟΦΗ, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Νίνη και ο Μήτογλου από κοντά κάνει το 2-0.

I believe I can fly… Το παιχνίδι δεν είχε ιδιαίτερο θέαμα, ωστόσο ο φωτογραφικός φακός κατάφερε να πιάσει μια ιδιαίτερα εντυπωσιακή στιγμή στον Βόλο.

Δεν είχε τη μεγάλη φάση, κάτι που έχει ιδιαίτερη σημασία καθότι δεν υπάρχει VAR, ήταν σωστός στην κίτρινη κάρτα για θέατρο στον Ρενάτο Σάντος, ωστόσο ο Γιώργος Βρέσκας έκανε δύο μικρά λαθάκια κατά του Βόλου, καταλογίζοντας φάουλ που έκοψαν φάσεις με προϋποθέσεις για γκολ. Σε γενικές γραμμές, είχε μια πολύ σωστή διαιτησία.

Στήριξη στον Κουέστα από Σιαμπάνη: «Είσαι δυνατός και επαγγελματίας» (pic)