• 86' Εμάνουελ Σάκιτς
  • 9' Αργύρης Καμπετσής
  • 11' Αχιλλέας Πούγγουρας
  • 73' Γιοάν Μολό

Απόδραση… τετράδας, με κέρβερο Διούδη και σκόρερ τον Καμπετσή στο 9ο λεπτό έκανε απόψε ο Παναθηναϊκός στο «Κλεάνθης Βικελίδης» απέναντι στον Αρη, τον οποίο νίκησε με 1-0, διατηρώντας για τέταρτο συνεχόμενο ματς ανέπαφη την εστία του.

Το τριφύλλι στηρίχθηκε στην αμυντική του λειτουργία πίσω από τη μπάλα, πέρασε πολύ δύσκολες στιγμές από το 46’ έως το 60’ αλλά ο Σωκράτης Διούδης ήταν ανίκητος απέναντι στην παλιά του ομάδα, μειώνοντας την απόσταση που χωρίζει τις δύο ομάδες στους πέντε βαθμούς.

Ο Παναθηναϊκός ήταν η ομάδα που μπήκε καλύτερα στο ξεκίνημα του ματς και κατάφερε να αιφνιδιάσει τον Αρη, έχοντας ως άξονα ανάπτυξης την αριστερή του πλευρά.

Μόλις στο 7’ το τριφύλλι προειδοποίησε με το πλασέ του Καμπετσή να περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Σιαμπάνη και δύο λεπτά αργότερα (9’) άνοιξε το σκορ με την υποδειγματική εκτέλεση φάουλ του Χουάνκαρ και την ασίστ του Βέλεθ στον Καμπετσή, που έσπασε το ρόδι στην παρθενική του φετινή συμμετοχή στην ενδεκάδα του Παναθηναϊκού (0-1).

Οι πράσινοι είχαν ως στρατηγική επιλογή να διατηρούν τη συνοχή των γραμμών πίσω από τη μπάλα και να εκμεταλλευτούν τους χώρους στο επιθετικό τρανζίσιον, ενόσω ο Αρης είχε με την κατοχή, ειδικότερα μετά το πρώτο ημίωρο του ματς, όχι όμως και τις υποσχόμενες ευκαιρίες προκειμένου να φτάσει στην ισοφάριση.

Με εξαίρεση τη φάση του 37’ όπου ο Μαντσίνι έστειλε με προβολή τη μπάλα στη ρίζα του δοκαριού του Διούδη, οι γηπεδούχοι δεν απείλησαν ουσιαστικά την περιοχή του Παναθηναϊκού μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ενώ το ματς είχε πολλά σκληρά μαρκαρίσματα και αρκετά νεύρα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αρης μπήκε φουριόζος, «πολιόρκησε» την περιοχή του Παναθηναϊκού και απόλεσε τρεις κραυγαλέες υποσχόμενες ευκαιρίες από το 46’ μέχρι το 60’ (48’ Μάνος, 53’ Τζέγκο, 60’ Μάνος) με τον Διούδη να φωνάζει «παρών» με σπουδαίες αποκρούσεις.

Μία τρομερή ενέργεια του Εμμανουηλίδη στο 63’ που πέρασε τρεις παίκτες αλλά δεν πλάσαρε σωστά τον Σιαμπάνη «ξύπνησε» τον Παναθηναϊκό που δύο λεπτά αργότερα (65’) έχασε μοναδική ευκαιρία με τον Βέλεθ να πλασάρει άουτ από τη μικρή περιοχή.

Ο Αρης απάντησε στο 75’ με τον Σίλβα να βγαίνει τετ α τετ με τον Διούδη, ο οποίος έκανε άλλη μία μεγάλη απόκρουση διατηρώντας ανέπαφη την εστία του Παναθηναϊκού για τέταρτο συνεχόμενο ματς στο πρωτάθλημα.

• 11

Ο Ακης Μάντζιος επέλεξε ως τακτικό σχηματισμό του Αρη 4-2-3-1, χρησιμοποιώντας στην αρχική ενδεκάδα τον Λόπεθ στην κορυφή της επίθεσης, με τους τους Γκάμα, Μαντσίνι και Γκαρσία πίσω του, ενώ επανέφερε τον Σιαμπάνη κάτω από τα δοκάρια. Η είσοδος στο ματς του Μάνου αντί του Λόπεθ βελτίωσε αισθητά την εικόνα αλλά δεν έφερε ουσιαστικό αποτέλεσμα ελέω Διούδη.

• 17

Ο Λάζλο Μπόλονι επέλεξε το 4-3-3 ως σχηματισμό του Παναθηναϊκού, διατήρησε τον Μολό δεξιό μπακ, επανέφερε τον Μαουρίσιο στον άξονα της μεσαίας γραμμής και τοποθέτησε για πρώτη φορά ως βασικούς τον Καμπετσή και Εμμανουηλίδη στα δύο «φτερά» με τον Ιωαννίδη στην κορυφή της επίθεσης. Ο Καμπετσής δικαίωσε το ρίσκο που πήρε, με το νικητήριο γκολ που σημείωσε.

63'

Ο Δημήτρης Εμμανουηλίδης πήγε να βάλει το γκολ της χρονιάς. Πέρασε τρεις παίκτες του Αρη με εντυπωσιακή ενέργεια από δεξιά, αλλά δεν κατάφερε να πλασάρει σωστά τον Σιαμπάνη.

• 7’

Ο Χουάνκαρ τροφοδοτεί τον Ιωαννίδη στο ύψος της περιοχής, αυτός στρώνει στον Καμπετσή που πλασάρει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

• 9’

ΓΚΟΛ! Ιδανική εκτέλεση φάουλ του Χουάνκαρ, βρίσκει αμαρκάριστο τον Βέλεθ που δίνει έτοιμο γκολ στον Καμπετσή, ο οποίος ανοίγει το σκορ (0-1).

• 37’

Τακουνάκι πάσα του Γκάμα στον Γκαρσία, ο οποίος βγάζει ωραία σέντρα από αριστερά προς τον Μαντσίνι που πιάνει την προβολή και στέλνει τη μπάλα στη ρίζα του δοκαριού του Διούδη.

• 44’

Ο Γκάμα προσπαθεί να αιφνιδιάσει τον Διούδη σουτάροντας από μακρινή απόσταση, αλλά ο τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού μπλοκάρει τη μπαλά.

• 48’

Γέμισμα του Σούντγκρεν, ο Μαντσίνι βγάζει με κεφαλιά πάσα τον Μάνο μόνο του με τον Διούδη αλλά αυτός καθυστερεί και ο τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού αποκρούει.

• 53’

Τρομερή πάσα του Μάνου στον Τζέγκο που βγαίνει τετ α τετ με τον Διούδη, ο οποίος κάνει μεγάλη απόκρουση και κρατάει ανέπαφη την εστία του.

• 60’

Ωραία κίνηση του Μάνου που γυρίζει το σώμα του και σουτάρει μέσα από την περιοχή, ο Διούδης αποκρούει εντυπωσιακά.

• 63’

Φανταστική ατομική ενέργεια του Εμμανουηλίδη που περνάει τρεις παίκτες του Αρη και φτάνει τετ α τετ με τον Σιαμπάνη που αποκρούει σωτήρια.

• 65’

Εκτέλεση φάουλ του Χουάνκαρ, ο Πούγγουρας στρώνει τη μπάλα στον Βέλεθ που πλασάρει αμαρκάριστος από τη μικρή περιοχή πάνω απ' το οριζόντιο δοκάρι.

• 75’

Βαθιά μπαλιά του Σάσα βγάζει τετ α τετ τον Σίλβα που υπό την πίεση του Χουάνκαρ πλασάρει στην κλειστή γωνία του Διούδη, ο οποίος αποκρούει.

• 90’

Ενα-δύο του Καρλίτος με τον Καμπετσή και σουτ του Ισπανού επιθετικού η μπάλα περνάει λίγα εκατοστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Αρη.

• 93’

Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκαρσία, ο Διούδης μπλοκάρει τη μπάλα στην αριστερή του γωνία.

• 1

Το γρήγορο γκολ του Παναθηναϊκού με τον Καμπετσή, έδωσε τη δυνατότητα στους φιλοξενούμενους να αποφύγουν τις καταστάσεις επιθετικού τρανζίσιον του Αρη που αποτελούν τη μεγαλύτερη δυναμική του.

• 2

Η εκμετάλλευση των στατικών φάσεων από πλευράς τριφυλλιού και δη των εκτελέσεων του Χουάνκαρ, μέσω των οποίων πέτυχαν το νικητήριο γκολ και απώλεσαν μία τεράστια ευκαιρία με τον Βέλεθ στο 65'.

• 3

Η παρουσία του Μάνου στην κορυφή της επίθεσης του Αρη αντί του Λόπεθ, αύξησε θεαματικά τους κινδύνους μπροστά από την εστία του Διούδη, αλλά δεν έφεραν ουσιαστικό αποτέλεσμα εξαιτίας της φοβερής εμφάνισης του τελευταίου.

Ο Σωκράτης Διούδης αποχωρεί από το γήπεδο, όντας ο κορυφαίος του αποψινού ματς, απέναντι στην ομάδα που υπηρέτησε επί δεκατέσσερα χρόνια. Δυστυχώς ορισμένοι από την εξέδρα δεν σεβάστηκαν την προσφορά του...

1
Σωκράτης Διούδης
Φανταστική εμφάνιση πραγματοποίησε ο τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού στο αποψινό ματς, έχοντας σωρεία επεμβάσεων στη διάρκεια του ματς. Αποτέλεσε τον κυριότερο παράγοντα της διατήρησης του μηδέν στα μετόπισθεν της ομάδας του.

11
Κριστιάν Λόπεθ
Εύκολη λεία για το κεντρικό αμυντικό δίδυμο του Παναθηναϊκού αποτέλεσε ο επιθετικός του Αρη, που ήταν ωσεί παρόν στο ματς. Η αντικατάστασή του από τον Μάνο άλλαξε άρδην την εικόνα της ομάδας του στο δεύτερο ημίχρονο.

99
Αργύρης Καμπετσής
Ο Μπόλονι τον έχρισε βασικό κι αυτός το ανταπέδωσε σκοράροντας το μοναδικό γκολ του αγώνα. Η γενικότερη παρουσία του ήταν πολύ καλή και επιβεβαίωσε ότι έχει τα χαρακτηριστικά για υποστηρίξει περισσότερο χρόνο συμμετοχής.

Ο διαιτητής Σιδηρόπουλος ανέχτηκε τα σκληρά μαρκαρίσματα κι έβγαλε λίγες κάρτες σε σχέση με τη σκληράδα του ματς, αλλά δεν έκανε το μεγάλο λάθος και δεν επηρέασε την έκβαση του αγώνα.