• 66' Ελ Αραμπί
  • 80' Ελ Αραμπί
  • 92' Ελ Αραμπί
  • 9' Μπαριέντος

Τέσσερις μέρες πριν τον «τελικό» κόντρα στην Πόρτο με έπαθλο την πρόκριση στο Europa League, ο Ολυμπιακός των πολλών αλλαγών και απουσιών, ίσως είχε για πολλή ώρα εκεί το μυαλό του και έπαιξε ξανά με τη φωτιά για σχεδόν ένα ημίχρονο. Ωστόσο, τελικά δεν... κάηκε από τον εξαιρετικό φέτος Βόλο. Στο ματς της 11ης αγωνιστικής της Super League Interwetten στο Καραϊσκάκη, η ομάδα της Μαγνησίας ήταν καλύτερη για 40 λεπτά, προηγήθηκε νωρίς στο σκορ με πέναλτι, όμως με αντεπίθεση που ξεκίνησε από την τελευταία φάση του πρώτου μέρους, οι «ερυθρόλευκοι» ανέτρεψαν το σκορ με Μασούρα και Ελ Αραμπί (3) και πήραν τη νίκη με 4-1, ένα αποτέλεσμα που τους επανέφερε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Όσον αφορά στην εικόνα του αγώνα, το πρώτο 20λεπτο ήταν... φωτιά, με εξαιρετικό ρυθμό. Ο ούτως ή άλλως πολύ καλός επιθετικά, Βόλος κατέβηκε στο Καραϊσκάκη για να παίξει ποδόσφαιρο και αυτό ακριβώς έκανε. Η ομάδα του Άνχελ Λόπεθ είχε εξαιρετική πίεση στην άμυνα του Ολυμπιακού υποχρεώνοντάς τη σε πολλά λάθη και κάπως έτσι ήρθε και το γκολ του. Μόλις στο 9', ο Δουβίκας εκμεταλλεύθηκε το διπλό τραγικό λάθος του Μπα και κέρδισε το πέναλτι από τον Σενεγαλέζο, με τον Μπαριέντος να ευστοχεί από τη λευκή βούλα. Μετά το γκολ (σ.σ. το πρώτο που δέχθηκε εντός έδρας στο πρωτάθλημα φέτος ο Ολυμπιακός) που σίγουρα πάγωσε τους Πειραιώτες, ο Βόλος ήταν αυτός που ήταν πιο επικίνδυνος, κυρίως στον κενό χώρο, με τους ταχύτατους και τεχνίτες παίκτες του, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι είχαν και καλές επιστροφές και αλληλοκαλύψεις στην άμυνά τους.

Την ίδια ώρα, ο Ολυμπιακός που ούτως ή άλλως είχε πάλι να διαχειριστεί τις απουσίες του, μέχρι το τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου είχε μονάχα δύο καλές στιγμές με σουτ των Ραντζέλοβιτς και Καμαρά, χωρίς να μπορεί να κάνει το κλασικό παιχνίδι του με την γρήγορη κυκλοφορία μπάλας και την πίεση στην αντίπαλη άμυνα και χωρίς οι μέσοι του να μπορούν να «σπάσουν» αντίστοιχα την πίεση του Βόλου. Από το 40' και μετά πάντως οι γηπεδούχοι ανέβηκαν, είχαν δύο καλές στιγμές και μια κλασική ευκαιρία και τελικά, στην τελευταία φάση του 45λέπτου ευτύχησαν να ισοφαρίσουν με τον μάλλον καλύτερο παίκτη τους ως εκείνο το σημείο, τον Μασούρα, για το 1-1 του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο πια, ο Ολυμπιακός βγήκε πολύ πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και εμφάνισε βελτιωμένη εικόνα σε όλες τις γραμμές. Οι «ερυθρόλευκοι» κέρδισαν αρκετά μέτρα, ανέβασαν μια ταχύτητα στην κυκλοφορία της μπάλας, περιόρισαν τα ατομικά λάθη σε μεσαία γραμμή και άμυνα και κάπως έτσι γρήγορα πήραν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα. Με τη μπάλα στα πόδια πια, έψαξαν με υπομονή το δεύτερο γκολ και μετά από δυο χαμένες ευκαιρίες, το βρήκαν. Ήταν η φάση του 66ου λεπτού, όταν αυτή τη φορά ο Βόλος έκανε λάθος στην άμυνα, ο Καμαρά βρήκε τον Ελ Αραμπί και αυτός έκανε αυτό που ξέρει καλά, έγραψε το 2-1 με έξοχη ενέργεια και πλασέ. Από εκείνο το σημείο και μετά και ως το φινάλε του αγώνα, ο Ολυμπιακός δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα στο να διαχειριστεί το ματς. Μάλιστα, στο 80' σε μια ακόμη έξοχη αντεπίθεση, ο Ελ Αραμπί ανέβασε τον δείκτη του σκορ αρχικά στο 3-1 και στις καθυστερήσεις με ένα ακόμη υπέροχο γκολ διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

• 11

Χωρίς Εμβιλά, Ραφίνια, Χασάν, Μπρούνο, Βαλμπουενά, Μπρούμα, με τον Ντρέγκερ να γίνεται αλλαγή στο 2' και την Πόρτο να ακολουθεί, ο Μαρτίνς υποχρεώθηκε και πάλι σε ροτέισον και «αλχημείες». Το 4-2-3-1 ήταν μάλλον αναγκαστική επιλογή και για πολλή ώρα δεν δούλεψε, ωστόσο όταν οι «ερυθρόλευκοι» βελτίωσαν περισσότερο τη νοοτροπία τους, ήρθε και το αποτέλεσμα. Τακτικά ο Ολυμπιακός ήταν και πάλι σοβαρός, με τα ατομικά λάθη ωστόσο να μην λείπουν. Σωστές και γρήγορες και οι αλλαγές του Πορτογάλου.

• 9

Ο Άνχελ Λόπεθ είχε ζητήσει από την ομάδα του να κρατά κοντά τις αποστάσεις στις γραμμές, να έχει πίεση ψηλά και να προσπαθήσει να παίξει όσο καλύτερο ποδόσφαιρο μπορεί. Αυτό και έκαναν οι παίκτες του, ενώ για πάνω από μια ώρα αγώνα ήταν μέσα στο ματς με τον Βόλο να έχει θετική εικόνα σε όλες τις γραμμές και το πλάνο του Ισπανού να αποδίδει. Η ατομική ποιότητα βεβαίως έκανε τη διαφορά, ενώ όταν ο Ολυμπιακός βελτίωσε την κυκλοφορία της μπάλας και έγινε πιο γρήγορος, ο Βόλος όπως επίσης συνηθίζει φέτος, είχε αρκετά προβλήματα στην άμυνά του.

45+3'

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο Ολυμπιακός βρήκε τη φάση που χρειαζόταν σε ένα προφανώς εξαιρετικά κρίσιμο σημείο του αγώνα, ώστε να ισοφαρίσει και να μην πάει στα αποδυτήρια όντας πίσω στο σκορ. Με μια εξαιρετική μπαλιά του Μπουχαλάκη στην πλάτη της άμυνας και μια κεφαλιά του Μασούρα, ήρθε το 1-1 που έδιωξε το άγχος από τους «ερυθρόλευκους».

• 7’

Δοκάρι για τον Βόλο! Καλή επίθεση από τα αριστερά και σέντρα, ο Ουάρντα κοντρολάρει τη μπάλα στα δεξιά, γυρνάει για τον Μπαριέντος, αυτός με τη μία για τον Δουβίκα που «χορεύει» τον Μπα με ελιγμό και από κοντά προσπαθεί να «σκοτώσει» τον Σα με ξερό σουτ στο οριζόντιο.

• 8’

Πρώτη φάση και για τον Ολυμπιακό. Ο Καμαρά βρίσκει χώρο, φτάνει στο ύψος της περιοχής και σουτάρει δυνατά, όμως η μπάλα περνάει ένα μέτρο πάνω από το οριζόντιο του Γκαραβέλη.

• 9’

Πέναλτι για τον Βόλο! Τεράστια γκάφα του Μπα ο οποίος χάνει το κοντρόλ, ο Δουβίκας του κλέβει τη μπάλα και μπαίνει στην περιοχή, με τον Σενεγαλέζο να τον ανατρέπει από πίσω.

• 11’

ΓΚΟΛ! Ο Μπαριέντος εκτελεί εύστοχα το πέναλτι και σημειώνει το 0-1 για τον Βόλο!

• 13’

Διαγώνιο, δυνατό σουτ του Ραντζέλοβιτς από τα δεξιά, ο Γκαραβέλης διώχνει σε κόρνερ.

• 21’

Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Σέντρα του Βινάγκρε που κόβεται από την άμυνα, η μπάλα στρώνεται στον Καμαρά που είναι ολομόναχος στο ύψος του πέναλτι όμως σουτάρει στα... πουλιά.

• 33’

Εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη από τα δεξιά και κεφαλιά του Σεμέδο από το ύψος του πέναλτι, ψηλά άουτ.

• 41’

Συρτό σουτ του Καμαρά εκτός περιοχής, η μπάλα άουτ χωρίς να ανησυχήσει ο Γκαραβέλης.

• 43’

Γύρισμα του Μασούρα από τα αριστερά, ο Φορτούνης κάνει την προβολή μέσα από την περιοχή, όμως η μπάλα περνά πολύ άουτ.

• 45’

Κλασική ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Εξαιρετική συνεργασία των «ερυθρόλευκων» σε κλειστό χώρο, ο Μασούρας υποδέχεται τη μπαλιά του Ελ Αραμπί στην περιοχή και βρίσκεται τετ-α-τετ, όμως ο Γκαραβέλης τον νικά.

• 45+3’

ΓΚΟΛ! Ο Ολυμπιακός ισοφαρίζει! Γέμισμα του Μπουχαλάκη που βλέπει την κάθετη κίνηση του Μασούρα, αυτός προλαβαίνει την έξοδο του Γκαραβέλη και με κεφαλιά γράφει το 1-1.

• 46’

Τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Σέντρα του Ραντζέλοβιτς, κακό διώξιμο του Γκαραβέλη και σουτ του Μασούρα από τα 3 μέτρα ψηλά άουτ!

• 47’

Γρήγορη επίθεση του Ολυμπιακού και δυνατό σουτ του Φορτούνη λίγο έξω από την περιοχή, άουτ η μπάλα.

• 55’

Νέα ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Φορτούνης τροφοδοτεί τον Ελ Αραμπί που μπαίνει στην περιοχή, καθυστερεί λίγο και κάνει το σουτ, ωστόσο ο Κολόμπο τον προλαβαίνει και του βάζει την κόντρα.

• 61’

Σέντρα του Ουάρντα και κεφαλιά του Μαρτίνες που μπλοκάρει σταθερά ο Σα.

• 66’

ΓΚΟΛ! Ο Καμαρά εκμεταλλεύθηκε το γλίστρημα του Ντεντάκη και βρήκε τον Ελ Αραμπί, αυτός ντρίμπλαρε τον Κολόμπο στην περιοχή και με έξοχο δεξί πλασέ, νίκησε τον Γκαραβέλη.

• 80’

ΓΚΟΛ! Ο Ολυμπιακός καθαρίζει το ματς με το 3-1. Ο Μασούρας με τη μία για τον Φορτούνη, αυτός κάνει την κάθετη για τον Ελ Αραμπί που μένει όρθιος από το μαρκάρισμα του Κολόμπο και με πλασέ νικά ξανά τον Γκαραβέλη.

• 85’

Σέντρα του Φεράρι και κεφαλιά του Δουβίκα από κοντά, άουτ.

• 90+2’

ΓΚΟΛ! Χατ τρικ από τον Ελ Αραμπί και 4-1! Σέντρα του Τιάγκο Σίλβα από δεξιά, κοντρόλ και πλασέ πριν η μπάλα σκάσει στο έδαφος, το οποίο νικά ξανά τον Γκαραβέλη.

• 1

Το γκολ της ισοφάρισης του Μασούρα στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους είναι προφανώς το πιο κομβικό σημείο του αγώνα, με τον Ολυμπιακό να ξαναμπαίνει έτσι στο κόλπο πριν το ημίχρονο.

• 2

Η εκτελεστική ικανότητα του Γιουσέφ Ελ Αραμπί σε συνδυασμό με τα γνωστά θέματα του Βόλου στο κέντρο της άμυνας, συνέβαλαν στο τελικό 4-1, ένα σκορ που πάντως δεν αντικατοπτρίζει την απόδοση των φιλοξενούμενων στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα.

• 3

Ένα γλίστρημα πολλές φορές στο ποδόσφαιρο μπορεί να γράψει ιστορία και η ιστορία αυτού του αγώνα ίσως ήταν διαφορετική αν ο Ντεντάκης δεν είχε γλιστρήσει στη φάση του 2-1 και ο Καμαρά δεν είχε βρει έτσι μια εύκολη πάσα για τον Ελ Αραμπί.

Είναι το 51ο λεπτό του αγώνα στο Καραϊσκάκη και ο Σωτήρης Νίνης προσφέρει μια σπάνια εικόνα για το ελληνικό ποδόσφαιρο. Μετά από μια πτώση του στην περιοχή του Ολυμπιακού και με το σκορ στο 1-1, ο Έλληνας χαφ δείχνει στον διαιτητή ότι δεν υπάρχει παράβαση και δεν έπεσε για να κερδίσει την εσχάτη των ποινών...

11
Γιουσέφ Ελ Αραμπί
Όταν ο Μαροκινός είναι σε καλή κατάσταση, δεν... υπάρχει αντίπαλος. Τρεις έξοχες επιθετικές προσπάθειες δείγμα της τεράστιας εκτελεστικής του δεινότητας και κλάσης, τρία γκολ που έγραψαν την (μεγαλύτερη) ιστορία του αγώνα κόντρα στον Βόλο.

15
Ροντρίγκο Κολόμπο
Μέχρι το σημείο του 2-1 του Ολυμπιακού ο στόπερ του Βόλου δεν είναι κακός, μάλλον το αντίθετο! Ωστόσο, στη συνέχεια δυστυχώς για τον ίδιο χρειάστηκε να μαρκάρει τρεις φορές τον Ελ Αραμπί και ο Μαροκινός τον εξέθεσε και στις τρεις...

19
Γιώργος Μασούρας
Είναι ο καλύτερος του Ολυμπιακού στο κακό κομμάτι των «ερυθρόλευκων» στο ματς, είναι και ο αυτός που τον βάζει στο κόλπο της νίκης με την ισοφάριση στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Σταθερά καλός σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού, όπως και σε αυτό το παιχνίδι.

Σωστές ήταν σχεδόν όλες οι αποφάσεις του Παπαδόπουλου και των βοηθών του. Η μοναδική φάση που κάνει λάθος ο διαιτητής και ίσως επηρεάζει το ματς είναι η φάση του πέναλτι του Βόλου στην οποία δεν δείχνει κίτρινη κάρτα στον Μπα, ο οποίος στη συνέχεια του ματς τιμωρήθηκε με κίτρινη που θα σήμαινε και την αποβολή του. Σωστά ακυρώθηκε το γκολ του Βόλου για φάουλ στον Σα, ενώ σωστά δεν δίνει και πέναλτι στην φάση της πτώσης του Νίνη, ο οποίος στη συνέχεια έκανε και fair play λέγοντας πως δεν υπάρχει παράβαση.

Κάκος: «Ξεκάθαρο πέναλτι του Σεμέδο, κόκκινη στον Μπα» (vid)