• 50' Βαγιεμπά Σακόρ
  • 49' Καρλίτος
  • 94' Φεντερίκο Μακέντα
  • 65' Φακούντο Σάντσες

Ο Κίκο Μακέντα έσωσε τον Παναθηναϊκό απ' τα χειρότερα σήμερα στο Ηράκλειο, με τον Ιταλό επιθετικό να σκοράρει στο 94’ και να διαμορφώνει το τελικό 2-2 απέναντι στον ελλιπέστατο ΟΦΗ.

Οι πράσινοι έπεσαν πάνω στον κέρβερο Βάτερμαν (έπιασε πέναλτι και δύο τετ α τετ!) που κατέβασε τα ρολά και εξακολουθούν να αγνοούν ακόμη την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα, κάνοντας πρωτοφανείς γκάφες και εμφανίζοντας κωμική εικόνα στις στατικές φάσεις!

Ο Παναθηναϊκός ήταν η ομάδα που μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και στο πρώτο πεντάλεπτο απόλεσε διπλή ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ με το σουτ του Χατζηγιοβάνη που έσωσε ο Βάτερμαν (3’) και την κεφαλιά του Βέλεθ ένα λεπτό αργότερα που πέρασε εκτός εστίας.

Οι «πράσινοι» είχαν τον έλεγχο μέχρι το 25ο λεπτό του ματς, έχοντας μία ακόμη υποσχόμενη ευκαιρία στο 23’ με τον Βάτερμαν να αποκρούει σωτήρια την προβολή του Καρλίτος από ωραία σέντρα του Σάντσες.

Ο ΟΦΗ ωστόσο, άρχισε να κερδίζει μέτρα όσο περνούσε ο χρόνος και να κυκλοφορεί καλύτερα τη μπάλα στη μεσαία γραμμή αλλά δεν μπορούσε να φτάσει με αξιώσει στην περιοχή του Διούδη.

Ενα επιπόλαιο λάθος του Χατζηγιοβάνη που άνοιξε το κοντρόλ έξω από την «πράσινη» περιοχή έδωσε τη δυνατότητα στον Στάικο να σουτάρει, με τον Διούδη να διώχνει ασταθώς και τον Στάρτζεον να πλασάρει στα δίχτυα με το αριστερό, ανοίγοντας το σκορ (1-0).

Στα επόμενα λεπτά μέχρι το τέλος του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον ΟΦΗ να έχει οριακά την κατοχή (51-49%) και τις τελικές προς την εστία (τέσσερις έναντι τριών).

Στο δεύτερο ημίχρονο o Παναθηναϊκός μπήκε και πάλι πολύ δυνατά. Ο Χατζηγιοβάνης έχασε την ευκαιρία να εξιλεωθεί καθώς ο Καρλίτος τον έβγαλε τετ α τετ με τον Βάτερμαν αλλά ο τερματοφύλακας του ΟΦΗ κράτησε ανέπαφη την εστία του (47’).

Στο 49’ όμως, ο Καρλίτος άνοιξε λογαριασμό και ισοφάρισε με άπιαστο δεξί σουτ φέρνοντας το ματς σε ισορροπία (1-1) από ανέβασμα και σέντρα του Βέλεθ.

Τέσσερα λεπτά μετά ο Μακέντα ανατράπηκε από τον Μεγιάδο στην περιοχή και ανέλαβε ο ίδιος την εκτέλεση του πέναλτι από την άσπρη βούλα στο 54’, όμως ο Βάτερμαν έπεσε σωστά στην αριστερή του γωνιά και κράτησε το 1-1.

Ο ΟΦΗ αντέδρασε και στο 60’ ο Διούδης έκανε την απόκρουση της αγωνιστικής σε κεφαλιά του Κοροβέση, ενώ στο 65’ ο Βάτερμαν νίκησε και πάλι σε τετ α τετ τον Χατζηγιοβάνη.

Το ματς πήγαινε πάνω-κάτω μέχρι που στο 77’ οι Κρητικοί τιμώρησαν από στατική φάση το τριφύλλι και με κεφαλιά του αμαρκάριστου Μεγιάδο έκαναν το 2-1.

Αλλά στο 94’ από λάθος του Ουές ο Μακέντα απέδωσε δικαιοσύνη ισοφαρίζοντας στο τελικό 2-2.

• 22

Ο Γιώργος Σίμος του ΟΦΗ παρέταξε την ομάδα του σε σχηματισμό 4-3-3, δίνοντας έμφαση στη συνοχή των γραμμών και στην πίεση ψηλά στο αμυντικό τρίτο του Παναθηναϊκού προκειμένου να εκμεταλλευτεί τυχόν λάθη. Το πλάνο του στις στατικές φάσεις απέδωσε καρπούς και έπαιξε ρόλο στην έκβαση του αποτελέσματος.

• 10

Ο Σωτήρης Συλαϊδόπουλος επέλεξε το 4-4-1-1 ως σχηματισμό του Παναθηναϊκού, που σε φάση άμυνας γινόταν 4-4-2 και προσπάθησε να πιέσει ψηλά τον ΟΦΗ, να εκμεταλλευτεί τους Μακέντα και Καρλίτος και να θωρακίσει τον άξονα με Κουρμπέλη και Αλεξανδρόπουλο. Το μεγαλύτερο πρόβλημα ήταν οι στατικές φάσεις και τα κωμικά λάθη των παικτών του.

54'

Ο Μακέντα αστοχεί από την άσπρη βούλα το πέναλτι που ο ίδιος κέρδισε από τον Μεγιάδο και χάνει τη μεγάλη ευκαιρία για να βάλει τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ και να αλλάξει τα δεδομένα του ματς.

• 3’

Πρώτη φάση για τον Παναθηναϊκό! Ο Χατζηγιοβάνης έκλεψε την μπάλα μέσα στην περιοχή, αλλά το σουτ του απέκρουσε ο τερματοφύλακας του ΟΦΗ!

• 4’

Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό! Ο Χατζηγιοβάνης εκτέλεσε το κόρνερ, ο Κουρμπέλης πήρε την κεφαλιά, με τον Βέλεθ να στέλνει την μπάλα σε κενό τέρμα με το κεφάλι!

• 23’

Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό! Ο Σένκεφελντ έκανε την πάσα, ο Σάντσες έκανε μια υπέροχη σέντρα, με τον Καρλίτος να προλαβαίνει ίσα ίσα την μπάλα αλλά να μην καταφέρνει να κερδίσει τον Βάτερμαν μέσα από την περιοχή.

• 37’

Γκολ για τον ΟΦΗ! Μετά από λάθος του Χατζηγιοβάνη ο Στάικος έκανε το σουτ, ο Διούδης απέκρουσε και στην επαναφορά ο Στάρτζεον έκανε το 1-0.

• 47’

Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό! Ο Καρλίτος έκανε μια υπέροχη κάθετη πάσα στον Χατζηγιοβάνη, με τον τελευταίο να μην μπορεί να κερδίσει σε τετ α τετ τον Βάτερμαν.

• 49’

Γκολ για τον Παναθηναϊκό και 1-1! Ο Βέλεθ «κατέβασε» την μπάλα μέχρι την περιοχή του ΟΦΗ, έκανε το γύρισμα , με τον Καρλίτος να εκμεταλλεύεται το λάθος του Κοροβέση και με υπέροχο σουτ να φέρνει το ματς στα ίσα.

• 53’

Χαμένο πέναλτι για τον Παναθηναϊκό! Ο Μακέντα κέρδισε το πέναλτι από τον Μεγιάδο, ανέλαβε την εκτέλεση αλλά ο Βάτερμαν το απέκρουσε και έτσι το 1-1 παρέμεινε.

• 60’

Απίθανη επέμβαση του Διούδη! Ο Κοροβέσης πήρε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή, με τον Διούδη να απογειώνεται, να αποκρούει με το ανάποδο χέρι και να κρατάει το 1-1!

• 65’

Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό! Ο Καρλίτος έφυγε στην αντεπίθεση, πάσαρε στον Χατζηγιοβάνη, ο οποίος δεν κατάφερε να κερδίσει τον Βάτερμαν σε τετ α τετ.

• 67’

Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό! Ο Σερπέζης έκλεψε την μπάλα στο κέντρο, την έδωσε στον Μακέντα, ο οποίος σούταρε λίγο έξω από την περιοχή, αλλά αστόχησε.

• 77’

Γκολ για τον ΟΦΗ και 2-1! Ο Βέλεθ έδωσε ένα... φτηνό κόρνερ. Μετά την εκτέλεση ο Σαρδινέρο πήρε την κεφαλιά και ο Μεγιάδο ανενόχλητος στο δεύτερο δοκάρι σκόραρε με το κεφάλι.

• 94’

Γέμισμα των παικτών του Παναθηναϊκού στην περιοχή του ΟΦΗ ο Ουές κάνει λάθος απομάκρυνση με το κεφάλι και ο Μακέντα σε κενή εστία διαμορφώνει το τελικό 2-2.

• 1

Η κωμική αντιμετώπιση των παικτών του Παναθηναϊκού στις στατικές φάσεις. Οι παίκτες του ΟΦΗ έδιναν την εντύπωση ότι πηδούσαν μόνοι τους για κεφαλιά σε κάθε εκτέλεση κόρνερ.

• 2

Τα τραγικά ατομικά λάθη των παικτών του Παναθηναϊκού ένα εκ των οποίων, από τον Χατζηγιοβάνη, έφερε το άνοιγμα του σκορ για τον ΟΦΗ στο 37'.

• 3

Οι υποσχόμενες ευκαιρίες και τα χαμένα τετ α τετ των πράσινων που σπατάλησαν ουκ ολίγες περιπτώσεις για να σκοράρουν περισσότερα τέρματα.

Νέα ήθη και έθιμα στο Ηράκλειο. Το «παρών» στο ματς του ΟΦΗ με τον Παναθηναϊκό έδωσε ο Αγγλος αρχιδιαιτητής Μαρκ Κλάτενμπεργκ. Οχι όμως για να παρακολουθήσει την αναμέτρηση, αλλά ως παρατηρητής του αγώνα!

24
Μπόι Βάτερμαν
Ο Ολλανδός τερματοφύλακας του ΟΦΗ έκανε το ματς της καριέρας του σήμερα στο Ηράκλειο. Εσωσε την ομάδα του δύο φορές σε τετ α τετ με τον Χατζηγιοβάνη και είπε όχι στο καθοριστικό πέναλτι του Μακέντα.

11
Τάσος Χατζηγιοβάνης
Σε τραγική μέρα βρέθηκε ο εξτρέμ του Παναθηναϊκού στην Κρήτη, καθώς έκανε μοιραίο λάθος στο πρώτο γκολ του ΟΦΗ και ταυτόχρονα έχασε δύο φορές την ευκαιρία να εξιλεωθεί αστοχώντας σε ισάριθμα τετ α τετ.

4
Βαγιεμπάχ Σακόρ
Σπουδαίο ματς από τον αμυντικό μέσο του ΟΦΗ που κατάπιε κάθε σπιθαμή του γηπέδου και ήταν ο καλύτερος παίκτης της ομάδας του μετά τον τερματοφύλακα Βάτερμαν που έκανε το ματς της ζωής του.

Χωρίς το μεγάλο λάθος η διαιτησία του Φωτιά, που ήταν κοντά στις φάσεις και δεν έπαιξε τον παραμικρό ρόλο στη διαμόρφωση του αποτελέσματος. Σωστές στην πλειονότητά τους οι υποδείξεις των βοηθών του.