• 55' Αλέξανδρος Καρτάλης
  • 66' Επαμεινώνδας Παντελάκης
  • 72' Ροντρίγκο Εραμούσπε
  • 90' Μάρβιν Πέερσμαν

Από ένα ημίχρονο μοιράστηκαν στο «Κλεάνθης Βικελίδης» Άρης και ΠΑΣ Γιάννινα, που γεύτηκαν την πικρή γεύση της κοπιαστικής ισοπαλίας (2-2).

Οι Ηπειρώτες του Αργύρη Γιαννίκη έπαιξαν όπως ακριβώς προοικονομούσε η κατάσταση τους: είχαν να ακουμήσουν μπάλα σχεδόν επτά μήνες. Αυτό σήμαινε πολλή όρεξη, αλλά και μειονέκτημα απέναντι στον Άρη ως προς τον βαθμό ετοιμότητας.

Το γρήγορο 0-2, χάρη στο υπέροχο σουτ του Νάουμετς (15') και στην κεφαλιά του Παντελάκη (22'), μετά από άστοχη έξοδο του Κουέστα, σάστισαν τους γηπεδούχους, η εικόνα των οποίων ήταν λες και εκείνοι απουσίαζαν επτά μήνες από την ενεργό δράση. Ο Άρης δεν είχε απάντηση και το ημίχρονο έφτασε αναίμακτα στο τέλος του.

Ο τροχός γύρισε, όμως, στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Γιάννη Φετφατζίδη να στέλνει τη μπάλα «συστημένη» στο παραθυράκι του Χουτεσιώτη στο 47' και να ξαναβάζει τον Άρη στο παιχνίδι με το «καλημέρα». Οι «κίτρινοι» πήραν τα πάνω τους, με εφεδρικό δεξί μπακ (Σάσα και μετά Μαντσίνι), αλλά πιο γρήγορο άξονα, χάρη στην είσοδο και την διάθεση του Τζέγγο.

Ωστόσο, για άλλη μια φορά ο Άρης δυσκολεύτηκε να δημιουργήσει φάσεις και να απειλήσει τον αντίπαλο και, αν δεν ήταν ο αρτίστας Χαβιέ Ματίγια να σκοράρει για άλλη μια φορά με απευθείας φάουλ, τότε ενδεχομένως ο ΠΑΣ να έπαιρνε το πρώτο του εφετινό διπλό.

• 11

Άκης Μάντζιος: Στο ντεμπούτο του ως προπονητής του Άρη, ο Μάντζιος ξεκίνησε με την... πεπατημένη του 4-2-3-1, το αγαπημένο του σύστημα και αυτό που γνωρίζουν καλύτερα οι ποδοσφαιριστές του τρέχοντος ρόστερ. Φάνηκε, ωστόσο, αδιάβαστος όσον αφορά στον αντίπαλο του, με τον ΠΑΣ να ξαφνιάζει τους γηπεδούχους. Παρά τις πολλές ιδέες και αλλαγές προσώπων, αν δεν ερχόταν το γρήγορο γκολ του «Φέτφα», δύσκολα θα έπαιρνε απόψε βαθμό ο Άρης, αφού δεν κατάφερε να απελιήσει ουσιαστικά, παρά μόνο από το φάουλ-γκολ του Ματίγια.

• 12

Αργύρης Γιαννίκης: Ο νεαρός ομογενής κόουτς έχει κρατήσει τον περυσινό κορμό και γι' αυτό κρατά και το γνωστό σε όλους 4-4-2, το οποίο έχει δουλέψει άριστα σε άμυνα και επίθεση. Οι Ηπειρώτες παρουσίασαν στο πρώτο ημίχρονο ένα δείγμα απ' όσα θα δείξουν φέτος στο ελληνικό κοινό, ενώ στο δεύτερο μέρος η έλλειψη ρυθμού αλλά και η κούραση άρχισαν σταδιακά να γίνονται εμφανείς, μιας και ήταν το πρώτο επίσημο παιχνίδι του ΠΑΣ μετά από σχεδόν επτά μήνες!

47'

Ο Αρης μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο αποφασισμένος να αλλάξει την εικόνα του, με τον Φετφατζίδη να δίνει το έναυσμα σκοράροντας στο 47ο λεπτό και βάζοντας και πάλι στο παιχνίδι την ομάδα του.

• 6’

Σουτ του Πίρσμαν με την μπάλα να φεύγει δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Κουέστα.

• 10’

Ο Μπερτόγλιο βρήκε το χώρο και έκανε το σουτ έξω από την περιοχή του ΠΑΣ, με τον Χουτεσιώτη να πέφτει και να απομακρύνει.

• 15’

Γκολ για τον ΠΑΣ! Ο Παμλίδης τροφοδότησε τον Νάουμετς με τον Ουκρανό με εξαιρετικό σουτ να στέλνει τη μπάλα στο αριστερό παράθυρο του Κουέστα.

• 18’

Σουτ από τον Γκάμα με την μπάλα να κοντράρει στα σώματα αλλά να καταλήγει στα χέρια του Χουτεσιώτη.

• 19’

Ο Φετφατζίδης έκανε το σουτ από το σημείο του πέναλτι, με την μπάλα να βρίσκει στον Σιόντη και στη συνέχεια ο Χουτεσιώτης έδιωξε με δυσκολία.

• 20’

Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ματίγια από πλάγια θέση έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Χουτεσιώτη.

• 22’

Γκολ για τον ΠΑΣ! Ο Καρτάλης εκτέλεσε το κόρνερ με τον Κουέστα να κάνει κακή έξοδο και τον Εραμούσμπε να κάνει την κεφαλιά πάσα για τον Παντελάκη που προ κενής εστίας έκανε το 0-2.

• 29’

Ο Ροζ έκανε το σουτ στην κίνηση μέσα από την περιοχή του ΠΑΣ αλλά το τελείωμα του έφυγε ελάχιστα άουτ.

• 45+1’

Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπρούνο Γκάμα, με την μπάλα να φεύγει δίπλα από την εστία του Χουτεσιώτη.

• 47’

Σουτ του Ροζ από μακριά με τον Χουτεσιώτη να διώχνει με το ένα χέρι σε κόρνερ.

• 48’

Γκολ για τον Άρη! Ο Φετφατζίδης υποδέχτηκε τη μπάλα μέσα στην περιοχή και με ένα φαλτσαριστό σουτ έκανα το 1-2.

• 67’

Γκολ για τον Άρη! Ο Ματίγια με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα στην δεξιά γωνιά του Χουτεσιώτη που δεν μπόρεσε να αντιδράσει.

• 84’

Ο Παμλίδης έκανε το σουτ από μακριά, με τον Κουέστα να μπλοκάρει σταθερά.

• 86’

Ο Γκάμα έκανε το σουτ στην κίνηση με την μπάλα να βρίσκει στο πόδι του Παντελάκη και να φεύγει κόρνερ.

• 1

Η ατομική ποιότητα του Άρη - ξανά. Οι «κίτρινοι» συνεχίζουν να μην έχουν ομαδική - τακτική - συνοχή και θυμίζουν οργανωμένο σύνολο μόνον όσον αφορά στην επίδειξη πάθους και θέλησης όταν προκύπτει ανάγκη. Αυτό που τον έσωσε στην αποψινή αναμέτρηση, όπως παραλίγο να τον έσωζε κόντρα και στην Κόλος Κοβαλίβκα, είναι η ατομική ποιότητα ορισμένων παικτών του. Κόντρα στον ΠΑΣ, τα «μαγικά» πόδια των Φετφατζίδη και Ματίγια έδωσαν τη λύση και πρόλαβαν ένα πολύ δυσάρεστο αποτέλεσμα.

• 2

Μια καλοδουλεμένη ομάδα που ξέρει τι θέλει. Ο ΠΑΣ μπήκε στην αναμέτρηση σα να βρισκόμασταν στο 70ό λεπτό αυτής: όλοι έμοιαζαν προσαρμοσμένοι στις συνθήκες, σίγουροι για τις κινήσεις τους και είχαν πολύ καλή επικοινωνία. Το 0-2 στο 22' μόνο τυχαίο δεν είναι, από μια ομάδα που ξέρει τι θέλει ήδη από πέρυσι, όταν και κατέκτησε την άνοδο παίζοντας ποδόσφαιρο που ξεπερνούσε τα standards της Super League 2. Ο αποσυντονισμός του δευτέρου μέρους συγχωρείται, δεδομένων των συνθηκών.

• 3

Η χαλαρότητα του Άρη στο πρώτο ημίχρονο, που τείνει να γίνει συνήθεια. Στις τέσσερις εφετινές του αναμετρήσεις, ο Άρης βρέθηκε πίσω στο σκορ στις τρεις (Λαμία, Κόλος, ΠΑΣ). Φαίνεται πως οι «κίτρινοι» μπαίνουν στους αγώνες χωρίς την απαιτούμενη συγκέντρωση, που θα τους βοηθήσει τόσο αμυντικά όσο και στο σκοράρισμα, και αυτό είναι ένα εκ των στοιχείων που θα κληθεί να βελτιώσει στη θητεία του στη Θεσσαλονίκη ο Άκης Μάντζιος.

Η πανδημία του κορωνοϊού δεν επιτρέπει την παρουσία του κόσμου στο γήπεδο, με τις ταράτσες πλέον να αποκτούν νέο ενδιαφέρον ειδικά όταν έχουν θέα το γήπεδο!

10
Γιάννης Φετφατζίδης
Ο Έλληνας διεθνής ήταν αυτός που έβαλε και πάλι στο... παιχνίδι τον Άρη, με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου πέτυχε ένα ωραίο τέρμα με φαλτσαριστό σουτ και μείωσε σε 1-2. Από εκεί και πέρα η εικόνα των «κιτρινόμαυρων» άλλαξε προς το καλύτερο, με τον Φετφατζίδη να ταλαιπωρεί σε μεγάλο βαθμό τον Πίρσμαν που είχε αναλάβει να τον περιορίσει. Η ομάδα του Άρη, δημιούργησε αρκετές επικίνδυνες φάσεις χάρη στις ενέργειες του 29χρονου άσου.

23
Χουλιάν Κουέστα
Σε κακή βραδιά ο Ισπανός πορτιέρε στο πρώτο τέρμα που πέτυχε ο ΠΑΣ Γιάννινα, φέρει μικρή ευθύνη καθώς το τελείωμα του Νάουμετς ήταν εξαιρετικό. Ωστόσο στο 2-0 του Παντελάκη κάνει άστοχη έξοδο, χάνοντας τη μπάλα η οποία κατέληξε στον Εραμπούσπε που με κεφαλιά πάσα έδωσε έτοιμο γκολ στον έτερο κεντρικό αμυντικό των φιλοξενούμενων Παντελάκη.

17
Βλάντισλαβ Νάουμετς
Ο Ουκρανός μεσοεπιθετικός με φοβερό τελείωμα έδωσε το προβάδισμα στον ΠΑΣ Γιάννινα και άλλαξε τις ισορροπίες του παιχνιδιού. Με το δυνατό του σουτ νίκησε τον Κουέστα που δεν μπόρεσε να αντιδράσει και στη συνέχεια ταλαιπώρησε αρκετά τον Ροζ. Στο ημίχρονο αντικαταστάθηκε από τον Αργύρη Γιαννίκη, με αποτέλεσμα ο ΠΑΣ να χάσει αρκετή από την επιθετική του ενέργεια.

Το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης του Άρη με τον ΠΑΣ Γιάννινα κύλησε χωρίς μεγάλη συμβολή από τον διαιτητή, Άγγελο Ευαγγέλου, ωστόσο στο δεύτερο με τον ρυθμό να ανεβαίνει και την ομάδα της Ηπείρου να προσπαθεί να κρατήσει το προβάδισμα της έγιναν αρκετά δυνατά μαρκαρίσματα με τον διαιτητή να δείχνει οχτώ κίτρινες κάρτες.

Ανακοίνωσε το... happy end ΠΑΟΚ-Βιεϊρίνια ο Γ.Σαββίδης!