• 33΄' Δημήτρης Πέλκας
  • 8' Στέφαν Σβαμπ
  • 76' Χοσέ Κρέσπο
  • 90+1' Σβέριρ Ίνγκασον

Έχασε πέναλτι, σκόραρε πρώτος, σημάδεψε το δοκάρι και τελικά ηττήθηκε. Ο ΠΑΟΚ αποδείχθηκε... ιδανικός αυτόχειρας στο Krasnodar Stadium και έδωσε δικαιώματα στην Κράσνονταρ που δεν του χαρίστηκε!

Απόλυτα «διαβασμένος» εμφανίστηκε ο ΠΑΟΚ και στη Ρωσία, κάνοντας ένα σχεδόν τέλειο α΄ημίχρονο τακτικά που κρίθηκε -ωστόσο- στα... πέναλτι. Το ματς ξεκίνησε θεωρητικά με τους καλύτερους οιωνούς για τους φιλοξενούμενους καθώς μόλις στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Κλεμάν Τουρπέν με τη συνδρομή του VAR, υπέδειξε ορθώς πέναλτι υπέρ του ΠΑΟΚ σε χέρι του Κάιο. Ο Δημήτρης Πέλκας ανέλαβε την εκτέλεση, ωστόσο, η... κακή παράδοση του Δικεφάλου στα πέναλτι συνεχίστηκε, με τον Σαφόνοβ να κρατάει όρθια την Κράσνονταρ και να λέει «όχι» στον αρχηγό του ΠΑΟΚ.

Ο ΠΑΟΚ δεν εγκλωβίστηκε στο χαμένο πέναλτι και παρά την πίεση που πρόσθεσε στα πόδια του, «έκοψε» κάθε όρεξη των Ρώσων μεσοεπιθετικά, με την αμυντική του γραμμή και τον Ζίβκο Ζίβκοβιτς να έχουν αρκετή δουλειά στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου 45λεπτου. Η «ανάγνωση» της Κράσνονταρ έδειχνε ξεκάθαρα μια ομάδα με τρεξίματα, συνεργασίες και συνδυασμούς που μπορούσαν να του κάνουν ζημιά, κάτι που επιβεβαιώθηκε και στο γήπεδο μέσα από τρεις μεγάλες ευκαιρίες.

Απεναντίας, ο ΠΑΟΚ ήταν εκείνος που όντας απόλυτα προσηλωμένος στο τακτικό του πλάνο... έτρεξε στην αντεπίθεση την Κράσνονταρ προκειμένου να καλύψει τα κενά και τους χώρους που άφηνε η άμυνα της. Κάτι που έκανε υποδειγματικά στο 33' με τον Γιαννούλη να περνάει ωραία τη μπάλα για τον Ζίβκοβιτς και τον Σέρβο να βγαίνει από τα αριστερά, βγάζοντας παράλληλα για τον Πέλκα που με ένα άγγιγμα πήρε τη δική του ρεβάνς για το χαμένο πέναλτι και άνοιξε το σκορ (0-1).

Το ματς φάνηκε πως είναι υπόθεση λεπτομερειών -από εκείνες που ορίζουν την ταυτότητα του αγώνα- και σφράγισαν αναμφίβολα και το πρώτο ημίχρονο. Στο 38' ο Γιαννούλης ανέτρεψε εντός περιοχής τον Ρεμί Καμπελά και ο Κλάεσον ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Ζίβκοβιτς για το 1-1.

Ματς για... γερά νεύρα αποδείχθηκε και το β΄ημίχρονο, με τους δύο προπονητές να μην προχωρούν σε καμία αλλαγή, γνωρίζοντας πως το ματς έχει δρόμο μπροστά του. Η Κράσνονταρ ανέλαβε εκ νέου τα ηνία του παιχνιδιού και προειδοποίησε -αρχικά- με σουτ του Βάντερσον, αναγκάζοντας τον Σέρβο πορτιέρε του ΠΑΟΚ να απομακρύνει τον κίνδυνο με εντυπωσιακή επέμβαση.

Η απάντηση του Δικεφάλου ήταν ηχηρή, τραντάζοντας με το πλασέ του Καντουρί το αριστερό δοκάρι της εστίας του Σαφόνοβ ενώ στη συνέχεια της φάσης Κρέσπο και Πέλκας δεν μπόρεσαν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα. Αμφότερες έβγαλαν σημάδια κούρασης αλλά η Κράσνονταρ μετρώντας πολλά περισσότερα παιχνίδια στα πόδια της, φάνηκε πιο κυνική και οι Ρώσοι έφτασαν στην ανατροπή για το 2-1 στο 71΄, εκμεταλλευόμενοι και την αδράνεια της άμυνας των γηπεδούχων...

Ο Πετρόφ έβγαλε στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΟΚ τον Μπεργκ, που τσίμπησε την μπάλα πάνω από τον Ζίβκοβιτς (σ.σ. μετά από κακή συνεννόηση με τον Κρέσπο) και ο Καμπελά προ κενής εστίας έγραψε το τελικό 2-1. Παρά τις όποιες προσπάθειες του Δικεφάλου και τις πινελιές... φρεσκάδας του Φερέιρα από τον πάγκο, η μπίλια έκατσε στη νίκη των Ρώσων που έχουν μπροστά τους την Τούμπα.

Οι δύο ομάδες θα συναντηθούν την ερχόμενη Τετάρτη (30/9) και ο ΠΑΟΚ καλείται να κάνει μια ακόμη αγωνιστική υπέρβαση με φόντο τ΄αστέρια. Κι ας είναι τώρα με την πλάτη στον τοίχο...

• 10

Ο Μουράντ Μουσάεφ παρέταξε την ομάδα του με σύστημα 4-3-3 παρουσιάζοντας το γνωστό επιθετικό πρόσωπο, με τα αμυντικά κενά να κάνουν και πάλι την εμφάνισή τους, κάτι που το «πλήρωσε» στο 32ο λεπτό με το γκολ του Πέλκα. Στη συνέχεια, ωστόσο η μεσοεπιθετική ποιότητα των Ρώσων, με ενορχηστρωτή τον Ρεμί Καμπελά, κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να πάρει τη νίκη, κάνοντας το πρώτο βήμα πρόκρισης.

• 10

3-4-3 από τον Αμπέλ Φερέιρα που κινήθηκε με τριπλέτα επίθεσης τους Τζόλη - Πέλκα και τον Α. Ζίβκοβιτς στην κορυφή. Μέσα από μια μεστή εμφάνιση, ο Σέρβος δικαίωσε τον προπονητή του για τη φανέλα βασικού ενώ κατέγραψε μία ακόμη ασίστ. Ο Καντουρί επέστρεψε δίπλα στον Σβαμπ, με τον Κρέσπο να αναλαμβάνει εκ νέου όλη τη δεξιά πλευρά, έχοντας αρκετή δουλειά όπως και η τριπλέτα των στόπερ. Μετά το 79' ο Πορτογάλος αποφάσισε να δώσει πινελιές φρεσκάδας στην επίθεση που δεν κατάφεραν -ωστόσο- να κάνουν τη διαφορά.

6'

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα παρουσιάζεται μεγάλη ευκαιρία στον ΠΑΟΚ να ανοίξει το σκορ και να βαρύνει από νωρίς τα πόδια των παικτών της Κράσνονταρ, όμως ο Δημήτρης Πέλκας αστόχησε στο πέναλτι και έχασε τεράστια ευκαιρία να βάλει σε θέση οδηγού τον Δικέφαλο.

• 7’

Χαμένο πέναλτι για τον ΠΑΟΚ! Ο Σβαμπ σουτάρει έξω από την περιοχή, ο Κάιο κάνει χέρι, με τον Κλεμέντ Τουρπίν να εξετάζει τη φάση στο VAR δείχνοντας το σημείο του πέναλτι. Ο Πέλκας ανέλαβε την εκτέλεση όμως νικήθηκε από τον Σαφόνοφ.

• 14’

Μεγάλη ευκαιρία για την Κράσνονταρ! Ο Πετρόφ βγήκε στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΟΚ, έπιασε δυνατό σουτ από πλάγια θέση δεξιά, όμως το σουτ του πέρασε δίπλα από τα δοκάρια της εστίας του Ζίβκοβιτς.

• 21’

Καλή στιγμή για την Κρασνοντάρ με ωραία συνεργασία Κλάεσον-Μπέργκ, όμως ο Ζίβκο Ζίβκοβιτς βγήκε έγκαιρα και «καπάκωσε» την μπάλα.

• 29’

Nέα ευκαιρία για την Κράσνονταρ, με τον Καμπελά να σουτάρει έξω από την περιοχή και τον Ζίβκοβιτς να πέφτει στη γωνία του απομακρύνοντας την μπάλα σε κόρνερ.

• 32’

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ! Μαγική πάσα του Γιαννούλή για τον Ζίβκοβιτς, αυτός μπήκε μέσα στην περιοχή και πάσαρε στον Πέλκα και ο τελευταίος με ένα άγγιγμα παίρνει τη δική του ρεβάνς για το χαμένο πέναλτι και ανοίγει το σκορ!

• 39’

ΓΚΟΛ για την Κράσνονταρ! Ο Γιαννούλης ανατρέπει στην περιοχή τον Καμπελά, με τον Κλεμέντ Τουρπίν να δείχνει το σημείο του πέναλτι. Ο Κλάεσον ανέλαβε την εκτέλεση στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Ζίβκοβ Ζίβκοβιτς.

• 65’

Τρομερή επέμβαση του Ζίβκοβιτς! Μεγάλη ευκαιρία για την Κράσνονταρ με τον Βάντερσον να πιάνει Φαλτσαριστό σουτ, όμως ο Σέρβος πορτιέρε του Δικεφάλου με εντυπωσιακή επέμβαση απομακρύνει τον κίνδυνο για τον ΠΑΟΚ.

• 68’

Δοκάρι για τον ΠΑΟΚ! Ο Γιαννούλης σεντράρει, ο Ελ Καντουρί μπαίνει στη φάση, σουτάρει από το ύψος του πέναλτι, αλλά στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι! Στη συνέχεια της φάσης Κρέσπο και Πέλκας δεν μπόρεσαν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα.

• 70’

ΓΚΟΛ για την Κράσνονταρ! Ο Πετρόφ βγάζει στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΟΚ τον Μπεργκ, που τσιμπάει την μπάλα πάνω από τον Ζίβκοβιτς και ο Καμπελά προ κενής εστίας στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

• 1

Άξιζε κάτι καλύτερο βάσει εμφάνισης ο ΠΑΟΚ. Κάτι που δεν αποτυπώθηκε στο τελικό αποτέλεσμα. Ο Δικέφαλος διαχειρίστηκε με μαεστρία το ματς, άντεξε μεσοεπιθετικά απέναντι σε μια ομάδα που έβγαλε τρομερή ποιότητα και ο Αμπέλ Φερέιρα «διάβασε» απόλυτα τους Ρώσους αλλά η μπίλια έκατσε στις λεπτομέρειες.

• 2

Δύο ήταν οι κομβικές φάσεις για τον ΠΑΟΚ. Το χαμένο πέναλτι με το... καλημέρα του Πέλκα που θα διαμόρφωνε διαφορετικά δεδομένα στο ματς και το δοκάρι του Καντουρί σε μια φάση που ο ΠΑΟΚ έψαχνε εκ νέου να προηγηθεί. Στην αμέσως επόμενη φάση, δέχθηκε τη ψυχρολουσία για το 2-1.

• 3

Μπορεί μεσοεπιθετικά η Κράσνονταρ να έδειχνε άκρως επικίνδυνη, βγάζοντας αυτοματισμούς και συνεργασίες, ωστόσο, ο ΠΑΟΚ εντόπισε σωστά τις αδυναμίες της στην αμυντική λειτουργία της ομάδας και στα κενά που έπρεπε να εκμεταλλευτεί... Το παν, όμως, ήταν θέμα αποτελεσματικότητας.

7
Ρεμί Καμπελά
Ο έμπειρος μεσοεπιθετικός της Κράσνονταρ ήταν ο μαέστρος της ορχήστρας του Μουράντ Μουσάεφ, αφού ξεδίπλωσε στον αγωνιστικό χώρο όλα τα ποιοτικά του χαρακτηριστικά, προκαλώντας πολλά προβλήματα στην άμυνα του ΠΑΟΚ. Ο Καμπελά κέρδισε το πέναλτι με το οποίο ισοφάρισε η Κράσνονταρ, ενώ έβαλε το νικητήριο γκολ για την ομάδα τους, «σφραγίζοντας» με αυτόν τον τρόπο την εκπληκτική του παρουσία στον αγωνιστικό χώρο.

11
Χρήστος Τζόλης
Ο νεαρός επιθετικός του ΠΑΟΚ, δεν κατάφερε να βοηθήσει επιθετικά την ομάδα του όπως στα προηγούμενα παιχνίδια, αφού... χάθηκε ανάμεσα στους αμυντικούς της Κράσνονταρ, χωρίς να καταφέρει να βγάλει πολλές συνεργασίες με τους Πέλκας-Ζίβκοβιτς, αλλά και με τον Δημήτρη Γιαννούλη από την αριστερή πλευρά του Δικεφάλου.

14
Αντρίγια Ζίβκοβιτς
Ο Σέρβος μεσοεπιθετικός του ΠΑΟΚ ξεδίπλωσε στον αγωνιστικό χώρο τα ποιοτικά του χαρακτηριστικά, αποτελώντας μόνιμη πηγή κινδύνων για την άμυνα της Κράσνονταρ με τις ατομικές του ενέργειες. Μετά την εκτελεστική του δεινότητα στα γκολ, φρόντισε να δείξει την ικανότητά του και στη δημιουργία φάσεων, αφού έβγαλε την ασίστ στον Πέλκα για το γκολ του Δικεφάλου.

Παρά το γεγονός πως το χέρι του Κάιο ήταν... καραμπινάτη παράβαση, χρειάστηκε να τον ειδοποιήσουν να προσέλθει στο VAR προκειμένου να δώσει το πέναλτι υπέρ του ΠΑΟΚ. Σε καμία περίπτωση δεν καθόρισε το αποτέλεσμα, ωστόσο, έδωσε την αίσθηση πως... έπαιξε έδρα, προστατεύοντας την Κράσνονταρ.

Με τα ερυθρόλευκα κόντρα στην Μαρσέιγ ο Ολυμπιακός (pic)