Πολλοί λένε ότι στο ποδόσφαιρο όλα μπαίνουν και όλα... χάνονται ενώ άλλοι τονίζουν ότι υπάρχουν κάποιες ευκαιρίες που δεν είναι δυνατόν να χαθούν.

Η ιστορία δικαιώνει 100% τους πρώτους. Εχουμε δει παίκτες παγκόσμιας κλάσης να μην μπορούν να στείλουν στην μπάλα στα δίχτυα από το... μισό μέτρο.

Στο ελληνικό πρωτάθλημα έχουμε μείνει με το... στόμα ανοιχτό βλέποντας τον τεράστιο Κριστόφ Βαζέχα να χάνει γκολ πάνω στην γραμμή, σε ένα ματς που έκρινε το πρωτάθλημα.

Με αφορμή λοιπόν την τεράστια ευκαιρία του Άκπομ χθες στο ματς του ΠΑΟΚ με την ΑΕΛ το SDNA καταγράφει άλλες 7 στιγμές που χάθηκαν απίθανες ευκαιρίες σε ματς της Super League.

Το έχασε με κενό τέρμα ο Βαζέχα στο ντέρμπι – τίτλου με τον Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός υποδεχόταν τη σεζόν 1999-2000 τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ. Το σκορ ήταν 2-2, όταν ο Βαζέχα βγήκε μόνος του με το τέρμα, όμως έστειλε την μπάλα άουτ από το μισό μέτρο. Αν ο τεράστιος πράσινος σέντερ φορ είχε σκοράρει τότε, ήταν πολύ πιθανό το τριφύλλι να είχε κατακτήσει το πρωτάθλημα.

Ο Κωνσταντίνου με τον Ιωνικό την... έβγαλε από τα δίχτυα

Ο Παναθηναϊκός τη σεζόν 2002-03 έπαιζε στη Λεωφόρο κόντρα στον Ιωνικό. Ο Κύπριος παλαίμαχος επιθετικός έχασε σε εκείνο το ματς την μεγαλύτερη ευκαιρία της καριέρας του. Ο Μικάελσεν έκανε την κούρσα από τα δεξιά, η μπάλα μετά από κόντρες κατευθυνόταν στα δίχτυα, αλλά ο Μιχάλης Κωνσταντίνου άθελα του έσωσε τον Ιωνικό.

Όταν ο Τοροσίδης αστόχησε στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό από το μισό μέτρο

Ήταν η πρεμιέρα της σεζόν 2007-08 όταν ο Παναθηναϊκός υποδεχόταν τον Ολυμπιακό στη Λεωφόρο. Στο 74ο λεπτό του αγώνα και ενώ το σκορ ήταν 0-0 ο Γκαλέτι εκτέλεσε το φάουλ, ο Στολτίδης πήρε την κεφαλιά, με τον Τοροσίδη να μην μπορεί να σκοράρει από το μισό μέτρο.

Το... άχαστο του Ντελίμπασιτς μέσα στο Καραϊσκάκη

Την 5η αγωνιστική της σεζόν 2006-07 ο Ολυμπιακός υποδεχόταν την ΑΕΚ στο “Γ. Καραϊσκάκης”. To παιχνίδι ήταν στο 22ο λεπτό του αγώνα,όταν μετά από αναταραχή στην μεγάλη περιοχή του Ολυμπιακού η μπάλα στρώθηκε στον Ντελίμπασιτς. Ο Αντώνης Νικοπολίδης ήταν εξουδετερωμένος και η εστία ήταν ορθάνοιχτη, αλλά ο ποδοσφαιριστής έστειλε την μπάλα στην κερκίδα.

Όταν ο Παπάζογλου “παλάβωσε” την Τούμπα με το χαμένο κενό τέρμα απέναντι στον Ηρακλή

Την 6η αγωνιστική της σεζόν 2009-10 ο ΠΑΟΚ φιλοξενούσε στην Τούμπα τον Ηρακλή. Το παιχνίδι ήταν στο 64ο λεπτό του αγώνα όταν ο Λίνο γύριζε την μπάλα στην μικρή περιοχή, με τον Παπάζογλου να μην πιάνει καλά το σουτ και η μπάλα να σκάει στο έδαφος και να φεύγει άουτ. Όπως και να το κάνουνε ο Παπάζογλου τρέλανε την Τούμπα τότε.

Η μπάλα πήγαινε στα δίχτυα αλλά ο Αραούχο παρενέβη και έστειλε την μπάλα ολομόναχος στο δοκάρι

Στις 11/02/2018 η ΑΕΚ αντιμετώπιζε τον Αστέρα Τρίπολης στο ΟΑΚΑ. Στο 13ο λεπτό του αγώνα ο Αραούχο ίσως έχασε την μεγαλύτερη ευκαιρία όλων των εποχών στο ελληνικό πρωτάθλημα. Η μπάλα μετά από σέντρα του Λάζαρου από τα αριστερά κατευθυνόταν προς τα δίχτυα, μετά τη λάθος έξοδο του τερματοφύλακα του Αστέρα. Ο Αραούχο στην προσπάθεια του να μπει με την μπάλα στην εστία, την βρήκε με το μπροστινό μέρος του παπουτσιού και την έστειλε στο δοκάρι. Αλλά στην προκειμένη περίπτωση το βίντεο τα λέει όλα.

Όταν ο Φετφατζίδης έχασε την ευκαιρία να γίνει ήρωας

Στις 7 Οκτωβρίου του 2018 ο Ολυμπιακός αντιμετώπιζε την ΑΕΚ εκτός έδρας στο ΟΑΚΑ. Το ματς ήταν στο 94ο λεπτό με τους φιλοξενούμενους να φεύγουν στην αντεπίθεση. Η μπάλα στρώθηκε στον Φετφατζίδη, ο οποίος από την μικρή περιοχή και χωρίς πίεση έστειλε την μπάλα έξω από το ΟΑΚΑ.

«Πώς το 'χασες αυτό;;;»: Οι 7 χαμένες ευκαιρίες για γκολ στη Super League που δεν ξεχνιούνται (vids)