Μακέντα: Ήρθε για να αναγεννηθεί και μένει για να γίνει αυτοκράτορας! (vids)

Ο Φεντερίκο Μακέντα, όπως σας αποκάλυψε το SDNA, γίνεται μόνιμος κάτοικος Κορωπίου για τα επόμενα χρόνια. Η συμφωνία είναι οριστική και το μόνο που απομένει είναι το τυπικό σκέλος, για να επεκτείνει τη συνεργασία του ο έμπειρος επιθετικός με τους πράσινους.

Ο Ιταλός στράικερ ήρθε στον Παναθηναϊκό πριν από δύο  χρόνια και φαίνεται ότι θα μείνει για αρκετό καιρό ακόμα εδώ. Άλλωστε ο Μακέντα βρήκε την Ιθάκη του στην Ελλάδα και στον Παναθηναϊκό. Μετά από χρόνια… περιπλάνησης ο  29χρονος πλέον επιθετικός ήρθε σε έναν σύλλογο που οι οπαδοί του τον λατρεύουν και αυτός λατρεύει να παίζει μπροστά σε αυτούς.

Με τη φανέλα του Παναθηναϊκού αναγεννήθηκε και αυτή η διαπίστωση επιβεβαιώνεται από τους αριθμούς.

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή…

Το καλοκαίρι του 2018 οι πράσινοι είχαν το δικαίωμα να πάρουν έναν και μόνο παίκτη άνω των 23 ετών. Οι άνθρωποι του «τριφυλλιού»  επέλεξαν τον Μακέντα και πέτυχαν, όπως αποδεικνύεται, διάνα.

Ο Μακέντα τότε είχε μείνει ελεύθερος από την Νοβάρα και έψαχνε την αναγέννηση του, καθώς η καριέρα του είχε πάρει την κάτω βόλτα. Η ποιότητα του αδιαμφισβήτητη ακόμα και τότε, αλλά οι συνεχείς μετακινήσεις έκαναν άπαντες να αμφιβάλλουν για το αν θα καταφέρει να στεριώσει στον Παναθηναϊκό.

Από την πρώτη στιγμή στο πράσινο στρατόπεδο είδαν έναν παίκτη που έχει όρεξη να δείξει ότι μπορεί ακόμα να… ματώσει τα αντίπαλα δίχτυα.

Το SDNA λοιπόν μέσα από… στιγμές σας υπενθυμίζει το πώς ο Φεντερίκο Μακέντα αναγεννήθηκε φορώντας τα πράσινα.

Ντεμπούτο με ασίστ απέναντι στον Λεβαδειακό

Στις 3 Σεπτεμβρίου του 2018 ανακοινώθηκε επίσημα από τους πράσινους και στις 23 του ίδιου μήνα πραγματοποίησε το ντεμπούτο του. Συγκεκριμένα, στο 75ο λεπτό του αγώνα με τον Λεβαδειακό εισήλθε στον αγωνιστικό χώρο στη θέση του Αργύρη Καμπετσή και από τις πρώτες του επαφές με την μπάλα όλοι κατάλαβαν τι μπορεί να προσφέρει. Μάλιστα, στο ματς αυτό μοίρασε την πρώτη του ασίστ στον Ματίας Γιόχανσον, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Το πρώτο του γκολ

Μόλις μία εβδομάδα αργότερα ο Φεντερίκο Μακέντα ξεκίνησε για πρώτη φορά στην ενδεκάδα του Παναθηναϊκού και συνέβαλε τα μέγιστα στο να πάρει τη νίκη το «τριφύλλι» με 2-1, με ανατροπή επί του ΠΑΣ Γιάννινα στο ΟΑΚΑ.

Ο Ιταλός στράικερ στην πρώτη ουσιαστική ευκαιρία που του δόθηκε έδωσε προβάδισμα στον Παναθηναϊκό και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του. Συγκεκριμένα, στο 59ο λεπτό του αγώνα ο Κουλιμπαλί  έκανε τη σέντρα από τα δεξιά  και ο Μακέντα με υπέροχο τελείωμα διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Λίγες μέρες αργότερα ο Ιταλός έδωσε τη λύση και στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τον Παναιτωλικό για το Κύπελλο Ελλάδος, χαρίζοντας τη νίκη στους πράσινους. Το ματς είχε φτάσει στο 84ο λεπτό και μετά από υπέροχη σέντρα του Αποστολάκη ήταν στο κατάλληλο σημείο για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Ιταλός στράικερ πέτυχε το τρίτο του γκολ  (τρίτο τέρμα σε τρεις αναμετρήσεις) μόλις σε μία εβδομάδα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στις καθυστερήσεις του ματς με τον Αστέρα στην Τρίπολη (1-1 τελικό σκορ).

Το σημαντικό όμως δεν ήταν ότι ο Ιταλός σκόραρε μόνο, αλλά ότι συμμετείχε ενεργά και στην ανάπτυξη του παιχνιδιού της ομάδας. Φυσικά, βοηθούσε αρκετά και τους συμπαίκτες του, που δεν είχαν την εμπειρία τότε.

Πρώτη φόρα δύο γκολ με τη φανέλα του «τριφυλλιού»

Στις 24 Νοεμβρίου του 2018 ο Φεντερίκο Μακέντα ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής στη νίκη με 5-1 επί του Απόλλωνα Σμύρνης στο ΟΑΚΑ. Ο Ιταλός σε εκείνο το παιχνίδι πέτυχε δύο γκολ ενώ μοίρασε και μία ασίστ.

Έδειχνε λοιπόν ότι όσο περνούσε ο καιρός γινόταν όλο και καλύτερος, δικαιώνοντας απόλυτα τους ανθρώπους του Παναθηναϊκού για την επιλογή τους.

Το καλύτερο του γκολ με τη φανέλα του Παναθηναϊκού

Είναι ίσως το καλύτερο του γκολ με τα πράσινα. Ο Ιταλός στράικερ την 1 Μαρτίου του 2019 πέτυχε ένα πανέμορφο τέρμα απέναντι στον Απόλλων Σμύρνης στη Ριζούπολη.

Το ματς ήταν στο 79ο λεπτό με τους πράσινους να προηγούνται με 2-1. Ο Μακέντα εκτέλεσε το φάουλ, πήρε το ριμπάουντ και αφού πέρασε σχεδόν όλη την άμυνα του Απόλλωνα έκανε το 3-1 με εκπληκτικό τρόπο.

Με το τριφύλλι στο στήθος την πρώτη του χρονιά πέτυχε 11 γκολ σε 28 αναμετρήσεις ενώ μοίρασε και 4 ασίστ.

Όλα έδειχναν ότι τα καλύτερα έρχονται. Το σημαντικότερο όμως ήταν ότι είχε καταφέρει να δέσει πολύ καλά στο άκρως νεανικό ρόστερ του «τριφυλλιού», βοηθώντας μάλιστα και τους νεαρούς συμπαίκτες του με τις συμβουλές του και τις παραινέσεις του.

Με το δεξί και τη δεύτερη σεζόν

Τη σεζόν που μας πέρασε ο Ιταλός είχε ξεκινήσει δυνατά από τα φιλικά προετοιμασίας, δείχνοντας ότι είναι σε πολύ καλή κατάσταση. Στο πρώτο επίσημο ματς της χρονιάς μάλιστα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 1-1 στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Λαμία.

Ακόμα και στην όχι και τόσο καλή του μέρα λοιπόν σκόραρε.

Το πρώτο γκολ σε ντέρμπι

Το ημερολόγιο έγραφε 03/11/2019. Ο Παναθηναϊκός καλούταν να ξεπεράσει το εμπόδιο του ΠΑΟΚ στην Τούμπα, με όλους να πιστεύουν ότι το τριφύλλι θα ηττηθεί εύκολα.

Σε αυτό το ματς ήταν και πάλι πρωταγωνιστής. Στη μία και μοναδική ευκαιρία που του δόθηκε δεν λάθεψε και με υπέροχο τελείωμα έκανε το 2-1. Τελικά, οι πράσινοι δέχτηκαν το γκολ στις καθυστερήσεις και το ματς ήρθε ισόπαλο 2-2.

Το αξιοσημείωτο με τον Φεντερίκο Μακέντα ήταν και είναι ότι μπορεί ακόμα και την μισή φάση να την κάνει γκολ. Αυτό είναι που τον κάνει ξεχωριστό.

Έδωσε το έναυσμα για την ανατροπή του αιώνα απέναντι στην ΑΕΚ

Μια εβδομάδα αργότερα ο Παναθηναϊκός υποδεχόταν την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ. Τα πράγματα δεν πήγαιναν καθόλου καλά για τους πράσινους, καθώς έχαναν με 2-0 στο 36ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στο δεύτερο ημίχρονο το «τριφύλλι» τα έπαιξε όλα για όλα και δικαιώθηκε. Ο Μακέντα το έψαχνε το γκολ καθ΄ όλη τη διάρκεια του αγώνα. Στο 67ο λεπτό πήρε την μπάλα λίγο πιο μπροστά από το κέντρο και με υπέροχο τελείωμα μείωσε σε 2-1 και  έδωσε το έναυσμα για να πετύχει ο Παναθηναϊκός το τελικό 3-2.

Πρωταγωνιστής στην ανατροπή – πρόκριση επί του ΠΑΣ

Ο Παναθηναϊκός καλούταν να ξεπεράσει το εμπόδιο του ΠΑΣ για τους «16» του Κυπέλλου Ελλάδος. Στο πρώτο ματς οι πράσινοι είχαν ηττηθεί με 1-0 και στο ΟΑΚΑ έπρεπε να ανατρέψουν το εις  βάρος τους  σκορ, προκειμένου να προκριθούν.

Το ματς ξεκίνησε με τους χειρότερους οιωνούς,  με το τριφύλλι να δέχεται το γκολ και να βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο. Τελικά στο δεύτερο ημίχρονο οι πράσινοι μπήκαν φουριόζοι και κατάφεραν να κάνουν το 0-1 3-1 μόλις σε 15 λεπτά. Στο 71ο λεπτό και ενώ το σκορ  ήταν 2-1, ο Μακέντα ανέλαβε να εκτελέσει το πέναλτι, το οποίο κέρδισε ο Ματίας Γίοχανσον.

Ο Ιταλός με ψυχραιμία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, έκανε το 3-1 και χάρισε την πρόκριση στην ομάδα του.

Πλήγωσε ξανά τον ΠΑΟΚ

Το τριφύλλι υποδεχόταν τον ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ, σε αναμέτρηση που γινόταν για την 22η αγωνιστική της  Super League. Το γήπεδο  είχε πολύ κόσμο, με τους πράσινους να ξεχειλίζουν από πάθος από τα πρώτα λεπτά του αγώνα.

Στο 49ο λεπτό του αγώνα ο Μακέντα έστησε την μπάλα στην άσπρη βούλα και δεν λάθεψε φυσικά. Ο Ιταλός άνοιξε τον δρόμο για τη νίκη σε ένα ματς που τελικά έληξε με 2-0 υπέρ των πράσινων.

Η δεύτερη σεζόν του 29χρονου Ιταλού ήταν ακόμα καλύτερη από την πρώτη. Σε 37 εμφανίσεις ο Μακέντα πέτυχε 15 γκολ ενώ μοίρασε και 4 άσιστ. Μια επίδοση διόλου ευκαταφρόνητη.

Το αξιοσημείωτο είναι ότι με τη φανέλα του «τριφυλλιού» μετράει συνολικά 26 τέρματα σε 65 εμφανίσεις. Τη στιγμή που σε όλη την καριέρα του έχει πετύχει συνολικά 72. Ο Μακέντα περνάει την καλύτερη φάση της καριέρας του, καθώς με τον Παναθηναϊκό έχει πετύχει τις καλύτερες επιδόσεις του μέχρι στιγμής.

Το δέσιμο του με την ομάδα γίνεται όλο και πιο μεγάλο όσο περνάει ο καιρός. Ο Ιταλός δεν ξεχνάει ότι οι πράσινοι του έδωσαν την ευκαιρία να επανέλθει στο προσκήνιο. Καθ΄ όλη τη διάρκεια του καλοκαιριού τα σενάρια για ενδεχόμενη αποχώρηση του έδιναν και έπαιρναν, αλλά τελικά ο Μακέντα συμφώνησε προφορικά με τους πράσινους, ώστε να επεκτείνει τη συνεργασία του.

Ο 29χρονος βρήκε στον Παναθηναϊκό την ποδοσφαιρική οικογένεια που τόσα χρόνια έψαχνε. Βρήκε τον σύλλογο που τον ενέπνευσε. Αναγεννήθηκε μέσα από τις στάχτες και έδειξε σε όλη την ποδοσφαιρική κοινότητα ότι είναι ικανός για μεγάλα πράγματα.

Θα αναρωτηθεί κανείς όμως γιατί επέκτεινε τη συνεργασία του; (το συμβόλαιο του έληγε το καλοκαίρι του 2021)

Η απάντηση είναι μία και μοναδική. Ο Φεντερίκο Μακέντα μένει για να γίνει αυτοκράτορας. Μένει για να κάνει τον Παναθηναϊκό ξανά μεγάλο. Μένει γιατί το τριφύλλι πλέον το βλέπει σαν οικογένεια και όχι σαν άλλη μία ομάδα, με την οποία θα γεμίσει το βιογραφικό του.