• 38 Αραούχο
  • 71 Λιβάγια
  • 56 Κέβιν
  • 76 Μαλής

Το 1-1 του πρώτου ματς μετουσίωνε σε θεωρητικά ανοικτό ως προς την έκβασή του το ζευγάρι αγώνων ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον Παναιτωλικό. Ωστόσο, το απόγευμα του επαναληπτικού στο ΟΑΚΑ αποδείχθηκε εντελώς διεκπαιρεωτικό για την ομάδα του Μάσιμο Καρέρα, ο οποίος αποφάσισε να παρατάξει την αρχική 11άδα με τους Λιβάγια, Αραούχο και Ολιβέιρα να παίρνουν θέση στην επιθετική γραμμή.

Κατά τη συνήθη πρακτική της με τον Καρέρα στον πάγκο, η ΑΕΚ άνοιξε πολύ νωρίς το σκορ. Συγκεκριμένα, μόλις στο 7' ήταν ο Ολιβέιρα που με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 1-0. Η πίεση από τους γηπεδούχους συνεχίστηκε, η υπεροχή τους ήταν αναμφισβήτητη παρά το γεγονός ότι σε κανένα σημείο δεν φάνηκαν να φορτσάρουν και πριν οι δυο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια είχε γίνει το 2-0 με τον Μάνταλο να κάνει την ατομική ενέργεια από τα δεξιά και να σερβίρει έτοιμο γκολ στον Κρίστιστιτς που έκανε το 2-0.

Στην επανάληψη, με την πρόκριση να έχει ουσιαστικά καθαρίσει, η ΑΕΚ έκανε συντήρηση δυνάμεων, επέβαλλε ένα ρυθμό συντήρησης και παρ' όλα αυτά, κατάφερε να σκοράρει και άλλα γκολ και να αυξήσει τον δείκτη του σκορ δίνοντας ακόμα πιο πανηγυρικό τόνο στην επικράτησή της.

Ο Αλμπάνης, που μπήκε στο γήπεδο στη θέση του Ολιβέιρα, έκανε με κοντινό πλασέ το 3-0 στο 78' με τον Αραούχο να κλέβει τη μπάλα και να δίνει έτοιμο γκολ στον Έλληνα άσο. Το τελικό 4-0 διαμορφώθηκε στο 87' με τον Λιβάγια να βγαίνει τετ-α-τετ, να ανατρέπεται από τον Κνετ, να εκτελεί και το πέναλτι και να προσθέτει και το δικό του όνομα στον πίνακα των σκόρερ.

• 9

36'

Με διαφορά η πιο όμορφη φάση της αναμέτρησης ήταν εκείνη του 35' όταν και η ΑΕΚ κάνει το 2-0 και κλειδώνει ουσιαστικά τη νίκη: ο συνδυασμός ανάμεσα σε Αραούχο και Μάνταλο είναι χάρμα οφθαλμών, η ενέργεια του τελευταίου πριν την δώσει στον Κρίστιτσιτς εντυπωσιακή και γενικά το γκολ υπέροχο.

• 7’

Γκολ για την ΑΕΚ! Φάση διαρκείας για την Ένωση, μια σέντρα από τα αριστερά του Λόπες, ένα κακό διώξιμο στην άμυνα του Παναιτωλικού και ο Ολιβέιρα με έξοχο μονοκόμματο σουτ στέλνει τη μπάλα στη γωνία του Κνετ για το 1-0 της ΑΕΚ.

• 13’

Ένα δύσκολο κόψιμο του Βράνιες σε ένα γέμισμα που έγινε στην περιοχή του Τσιντώτα.

• 14’

Ωραίο αλλά αδύναμο τακουνάκι του Βράνιες, ο Κνετ μάζεψε εύκολα τη μπάλα.

• 36’

Γκολ για την ΑΕΚ! Η Ένωση κατάφερε να κυκλοφορήσει ωραία τη μπάλα, ο Μάνταλος μπήκε στην περιοχή μετά από κάθετη πάσα του Αραούχο, έκανε το γύρισμα στο σωστό σημείο και χρόνο και ο Κρίστιτσιτς έγραψε το 2-0 σε κενή εστία.

• 59’

Διαγώνιο σου του Λόπες που μπήκε από αριστερά στην περιοχή μετά από κάθετη του Λιβάγια, αρκετά άουτ η μπάλα

• 65’

Καλή φάση για τον Παναιτωλικό με το σου του Ρόσα να κοντράρει στον Μπακάκη και τον Τσιντώτα να διώχνει σε κόρνερ.

• 70’

Μπαλιά του Σβάρνα στον Λόπες, ο οποίος μπήκε στην περιοχή και σούταρε αλλά ο Κνετ τον νίκησε.

• 78’

Γκολ για την ΑΕΚ! Σκόρερ ο Αλμπάνης με κοντινή προβολή μετά από κλέψιμο του Αραούχο και παράλληλο γύρισμα.

• 87’

Πέναλτι για την ΑΕΚ. Το κερδίζει ο Λιβάγια που πρόλαβε να τσιμπήσει τη μπάλα από τον Κνετ, το εκτελεί ο ίδιος και κάνει το 4-0.

Ο δείκτης του σκορ ανέβαινε διαρκώς κόντρα στον Παναιτωλικό, η απόδοση της ΑΕΚ το ίδιο από ματς σε ματς και ο Καρέρα βλέπει τις απαιτήσεις και τις προσδοκίες να πηγαίνουν όλο και πιο ψηλά...

6
Νέναντ Κρίστιτσιτς
Απίστευτος για ένα ακόμα παιχνίδι, ο Σέρβος εκτός από το να πετύχει γκολ τα έκανε όλα: έκλεινε χώρους, έτρεξε ασταμάτητα, δημιούργησε, ήταν χάρμα οφθαλμών γενικά.

1
Κρίστοφερ Κνετ
Η άμυνα του Παναιτωλικού βρέθηκε εν γένει σε άθλια μέρα αλλά και ο Κνετ δεν έκανε μια δύσκολη απόκρουση της προκοπής. Ίσα-ίσα: έχει ευθύνη για το 3-0 και κάνει και το πέναλτι από το οποίο προέρχεται το 4-0.

21
Όγνιεν Βράνιες
Πολύ αθόρυβη εμφάνιση από τον Βράνιες αλλά καταπληκτική και αλάνθαστη. Ο Βόσνιος έδειξε ξανά πως βρίσκεται σε εξαιρετικό φεγγάρι και πως είναι ένας υπερβολικά ποιοτικός παίκτης.

Πανεύκολο απόγευμα για τον Τσαγκαράκη στο ΟΑΚΑ που δεν έκανε κανένα λάθος ενώ στη φάση του 3-0 της ΑΕΚ κοίταξε και ο ίδιος το VAR προκειμένου να βεβαιωθεί πως δεν υπάρχει επιθετικό φάουλ και πήρε τελικά τη σωστή απόφαση.