• 10' Χρήστος Λισγάρας
  • 47' Πέταρ Τζουρίτσκοβιτς
  • 90' Aριστοτέλης Καρασαλίδης
  • 17' Μπράουν Ιντέγε

Με κεκτημένη ταχύτητα από την νίκη επί του ΠΑΟΚ, ο Αρης ξεκίνησε το παιχνίδι με... σπασμένα φρένα στα Πηγάδια, χάνοντας μέχρι το 15ο λεπτό τέσσερις κλασσικές ευκαιρίες για να προηγηθεί. Το γκολ τελικά ήρθε στο 17ο λεπτό με τον Μπράουν Ιντέγε να ανοίγει λογαριασμό και στο κύπελλο Ελλάδος, με τον Νιγηριανό να εκμεταλλεύεται την εξαιρετική ασίστ του Λάρσον.

Ο Μίχαελ Ενινγκ, η αλήθεια είναι πως ξάφνιασε με την επιλογή του να χρησιμοποιήσει την ίδια ενδεκάδα, όπως αυτή του Σαββάτου στο «Κλεάνθης Βικελίδης», ωστόσο ήταν φανερό πως όλοι οι ποδοσφαιριστές είχαν ρυθμό και υψηλή ένταση στο παιχνίδι τους.

Η Ξάνθη, έδειξε σαστισμένη από το ξεκίνημα και την συνολική εικόνα του Αρη, μη μπορώντας να απειλήσει την εστία του Χουλιάν Κουέστα, με την πρώτη τελικής της (που ήταν εκτός εστίας) να έρχεται στο 31' με ένα μακρινό σουτ του Τζουρίτσκοβιτς.

Πάντως, ο Αρης μετά την επίτευξη του γκολ του, έριξε «στροφές», προσπαθώντας να διαφυλάξει το υπέρ του αποτέλεσμα. Ο Μίχαελ Ενινγκ, βλέποντας την κόπωση να κάνει την εμφάνισή της, φρέσκαρε με αλλαγές από τον πάγκο την ομάδα του, δίνοντας και πάλι χρόνο συμμετοχής στον Φιορίν Ντουρμισάι. Στο 65' ο Αρης θα μπορούσε να «κλειδώσει» από σήμερα την πρόκριση όμως ο Μπέντο είπε «όχι» στο εξ' επαφής σουτ του Φετφατζίδη, ενώ ο Ισπανός πορτιέρε είχε... απάντηση και στο σουτ του Ελληνα άσου στο 73'.

Στο 88' ο Ντανιέλ Μαντσίνι, σκόραρε για τους Κίτρινους, όμως το γκολ, ακυρώθηκε - λανθασμένα όπως φάνηκε στο ριπλέι - για οφσάιντ, με τον Αργεντινό να καλύπτεται από την άμυνα της Ξάνθης.

Το 0-1 όπως αυτό διαμορφώθηκε από το 17' παρέμεινε μέχρι το φινάλε με τον Αρη να κερδίζει για δεύτερη φορά φέτος την Ξάνθη στην έδρα της με την ομάδα του Γερμανού τεχνικού να κάνει παράλληλα τη... μισή δουλειά, παίρνοντας ισχυρό προβάδισμα πρόκρισης στους «8» του κυπέλλου Ελλάδος.

• 87

O Γιώργος Παράσχος προχώρησε αρκετές αλλαγές συγκριτικά με το τελευταίο παιχνίδι της ομάδας του. Συγκεκριμένα παρέταξε την Ξάνθη με σχηματισμό 4-2-3-1, χρησιμοποιώντας τον Σόσα σε έναν διαφορετικό ρόλο με στόχο να περιορίσει τις επιθετικές αρετές του Φετφατζίδη. Ωστόσο η ομάδα του Άρη μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, παίρνοντας τον έλεγχο της μπάλας και το προβάδισμα.

• 11

Ο Μίχαελ Ένινγκ έμεινε πιστός στις επιλογές του, διατηρώντας ακριβώς την ίδια εντεκάδα με την αναμέτρηση με τον ΠΑΟΚ. Το σύνολο του Άρη έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις του, πιέζοντας ψηλά και δημιουργώντας αρκετές επικίνδυνες στιγμές με κύριο εκφραστή των επιθέσεων τον Γιάννη Φετφατζίδη.

17'

Ο Γιάννης Φετφατζίδης με μια ωραία κάθετη πάσα τροφοδότησε τον Λάρσον ο οποίος πάτησε στην περιοχή και στην συνέχεια γύρισε την μπάλα για τον Μπράουν Ιντέγε, ο οποίος είχε εύκολη δουλειά και με προβολή έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του.

• 9’

Ο Φετφατζίδης εκμεταλλεύτηκε την αδύναμη απομάκρυνση του Κασάδο, σούταρε απευθείας μέσα από την μεγάλη περιοχή αλλά η μπάλα σταμάτησε στο σώμα του Καρασαλίδη.

• 11’

Διπλή ευκαιρία για τον Άρη, με τον Μπέντο να απομακρύνει με γροθιές αρχικά την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ματίγια και εν συνεχεία να λέει όχι στο γυριστό σουτ του Σάσα.

• 17’

ΓΚΟΛ για τον Άρη! Ο Φετφατζίδης βρήκε με ωραία κάθετη τον Λάρσον και στην συνέχεια Σουηδός γύρισε την μπάλα για τον Ιντέγε που δεν δυσκολεύτηκε να κάνει από κοντά το 0-1 για την ομάδα του.

• 27’

Εκτέλεση φάουλ από τον Ματίγια, με τον Λάρσον να δινει την μπάλα στον Βέλεθ, και τον Ισπανό να κάνει το σουτ αλλά να βρίσκει τελευταία στιγμή πάνω στο σώμα του Λισγάρα

• 41’

Μακρινό σουτ του Σόσα, με την μπάλα να φεύγει δίπλα από το δοκάρι του Κουέστα.

• 51’

Σουτ του Λάρσον μετά από ωραία συνεργασία με τον Ιντέγε, με το σουτ του Σουηδού να φεύγει άουτ.

• 66’

Σέντρα του Κόρχουτ στο δεύτερο δοκάρι για τον Φετφατζίδη, με τον Μπέντο να απομακρύνει με υπερένταση σε κόρνερ.

• 72’

Σουτ του Φετφατζίδη, με τον Μπέντο να αποκρούει με τα ακροδάχτυλα στην δεξιά του γωνία

• 87’

Γύρισμα του Ρόουζ για τον Ντουρμισάι, με τον επιθετικό του Άρη να αστοχεί από την μικρή περιοχή.

• 88’

Ο Μαντσίνι πλάσαρε τον Μπέντο για το 0-2 μετά από ωραία ενέργεια του Φετφατζίδη, ωστόσο το τέρμα του Αργεντινού ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

• 89’

Χαμένη ευκαιρία για την Ξάνθη, με τον Τερκί να γυρνάει την μπάλα στην περιοχή του Άρη και τον Φοσέ να αστοχεί από κοντά.

Παρά το αφόρητο κρύο (είχε μόλις ένα βαθμό στα Πηγάδια), την ακατάλληλη ώρα του αγώνα, οι φίλοι του Αρη έδωσαν βροντερό παρών, υποστήριξαν την ομάδα τους και είδαν τους παίκτες του Μίχαελ Ενινγκ να τους αφιερώνουν τη νίκη μισή-πρόκριση.

28
Γιάννης Φετφατζίδης
Τα έκανε όλα εκτός από το να σκοράρει. Ο Γιάννης Φετφατζίδης βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση και οδηγεί τον Αρη μεσοεπιθετικά. Ο Ελληνας άσος, είχε τουλάχιστον δύο δύο ευκαιρίες να σκοράρει, ενώ από τα πόδια του ξεκίνησε το πρώτο γκολ των Κιτρίνων.

22
Χόρχε Κασάδο
Ο αριστερός οπισθοφύλακας της Ξάνθης αντιμετώπισε αρκετά προβλήματα με αντίπαλο τον Γιάννη Φετφατζίδη. Οι «κιτρινόμαυροι» εκμεταλλεύτηκαν στο ακέραιο τις αρετές του Έλληνα εξτρεμ, με τον μπακ της ακριτικής ομάδας να εμφανίζει αρκετές αδυναμίες.

11
Μπράουν Ιντέγε
Ο Νιγηριανός επιθετικός του Αρη βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 17ο λεπτό σκοράροντας το γκολ που έκρινε το παιχνίδι. Ενα τέρμα που είχε ανάγκη, ενώ γενικώς ήταν σε καλή ημέρα, δημιουργώντας πολλά προβλήματα στους αμυντικούς της Ξάνθης.

Σε ένα παιχνίδι που δεν είχε πολλές δύσκολες φάσεις ο Στέφανος Κουμπαράκης και ο β' βοηθός της αναμέτρησης, Χρήστος Τζιώτζιος, ακύρωσαν όπως φάνηκε και στο ριπλέι λανθασμένα το γκολ του Μαντσίνι στο 88', ως οφσάιντ, με τον παίκτη του Αρη να καλύπτεται από την άμυνα της Ξάνθης. Άλλα τόσο σημαντικά για την εξέλιξη του αγώνα λάθη, δεν υπήρξαν σε ένα παιχνίδι που είχε μόλις τρεις κίτρινες κάρτες.