Ο Ολυμπιακός ουκ ολίγες φορές έχει πάρει σφυρίγματα, τα οποία του έχουν δώσει νίκες και κατ΄επέκταση πρωταθλήματα.

Μια ομάδα που έχει συμβάλει τα μέγιστα, ώστε το ελληνικό ποδόσφαιρο να φτάσει πολλές φορές σε σημείο... 0.

Μεγαλύτερο θύμα του; Ο μεγαλύτερος αντίπαλος του ο Παναθηναϊκός, πάνω στον οποίο έχει ασελγήσει αρκετές φορές.

Αφορμή για το συγκεκριμένο «flashback», είναι το χθεσινό ντέρμπι, το οποίο φυσικά κρίθηκε απ' ένα διαιητητικό λάθος. Πολλές οι συμπτώσεις βέβαια. Πως είναι δυνατόν να μιλάει ο Ολυμπιακός για στημένο πρωτάθλημα λίγες μέρες νωρίτερα και να αρνούνται να δώσουν το πέναλτι αυτό χθες στους πράσινους;

Από το... Παπουτσέλιο πέναλτι, στο «κάλυπτα και εγώ τον Κατσουράνη» έως και το χθεσινό πέναλτι που ΔΕΝ δόθηκε στον Μακέντα.

8/12/96 Το πέναλτι - φάντασμα του Παπουτσέλη

Είναι από τις πιο χαρακτηριστικές στιγμές της ερυθρόλευκης...δυναστείας. Ο Καλιτζάκης ανέτρεψε τον Ίλια Ίβιτς εκτός περιοχής, με τον διαιτητή Παπουτσέλη να δείχνει για κάποιο λόγο την λευκή βούλα και ουσιαστικά να... χαρίζει τη νίκη στον Ολυμπιακό.

02/04/1998 Η ανατροπή του Ολυμπιακού που δεν ήταν και τόσο καθαρή

Σ΄αυτό το ματς οι πράσινοι είχαν προηγηθεί με δύο τέρματα (Κωσταντινίδη - Βαζέχα). Όλα πήγαιναν καλά μέχρι το 42ο λεπτό. Τότε ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με αυτογκολ του Αλεξόπουλου ενώ υπάρχει καταφανέστατο επιθετικό φάουλ του Ανατολάκη στον παίκτη του Παναθηναϊκού. Η επόμενη φάση που... σημάδεψε το ντέρμπι ήταν το 2-4 του Καραπιάλη, μιας και στην αρχή της φάσης ο διαιτητής Παπαδάκος αρνήθηκε φάουλ πάνω στον Βαζέχα. Με λίγα λόγια  σε μια φάση που ο Παναθηναϊκός θα μπορούσε να απειλήσει για το 3-3 , ο Ολυμπιακός έκανε το 2-4.

18/04/2004 Το ντέρμπι του Δούρου

Μπορεί κάποιοι να λένε ότι στο ντέρμπι αυτό ο Ολυμπιακός αδικήθηκε, αλλά η αλήθεια είναι πολύ μακριά απ'  αυτό. Ας πάρουμε το πράγματα από την αρχή. Στο 14ο λεπτό του αγώνα η εν ψυχρώ κλοτσιά του Καστίγιο στον Μπασινά τιμωρήθηκε με κίτρινη κάρτα ενώ φυσικά η κόκκινη ήταν κάτι παραπάνω από προφανής.  Στο 44ο λεπτό ο Στολτίδης σκόραρε με κεφαλιά, με την μπάλα να φαίνεται να μην έχει περάσει τη γραμμή αλλά τον Δούρο να δείχνει τη σέντρα. Κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου ο Δούρος θα έπρεπε να αποβάλλει και τον Γεωργάτο με δύο κίτρινες κάρτες.Στο 80ο λεπτό του αγώνα ο διαιτητής του αγώνα έδωσε ένα φάουλ πάνω στον Κωνσταντίνου και ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Ολιζαντέμπε έβγαινε τετ α τετ με τον Γιάννου.

19/02/11 Το καθαρό γκολ του Κατσουράνη στο ντέρμπι της ντροπής

Το ντέρμπι της... ντροπής εξελίχθηκε στο «Γ. Καραϊσκάκης» στις 19/02/11, στο οποίο φυσικά οι «ερυθρόλευκοι» πήραν τη νίκη. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε στο 20ο λεπτό με τον Μιραλάς και ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε στο 58ο με πανέμορφη εκτέλεση φάουλ του Λέτο. Στο 82ο λεπτό ο Κατσουράνης σκοράρε, μετά από πάσα του Ζιλμπέρτο, με τον διαιτητή Καλόπουλο να δείχνει οφσάιντ, σε μια φάση που ο Έλληνας ποδοσφαιριστής καλυπτόταν από 4 παίκτες του Ολυμπιακού. Τελικά στο 92΄οι γηπεδούχοι έκαναν το 2-1, με τον Τζιμπούρ, σε μία φάση που το τριφύλλι διαμαρτύρεται για οφσάιντ. Βέβαια τα χειρότερα ήταν αυτά που έγιναν μετά , με οπαδούς να εισέρχονται στον αγωνιστικό χώρο και να την πέφτουν σε παίκτες και τεχνικό τιμ του τριφυλλιού.

05/01/2020 Οταν ο Γκεστράνιος αρνήθηκε καταφανέστατο πέναλτι στον Μακέντα

Αυτό δεν το είχαμε ζήσει με τον Ολυμπιακό, αλλά τελικά το... ζήσαμε. Οι ερυθρόλευκοι ευνοήθηκαν και από ξένο διαιτητή και συγκεκριμένα τον Ματίας Γκεστράνιους, ο οποίος αρνήθηκε καταφανέσταστο πέναλτι στον Φεντερίκο Μακέντα στο 52ο λεπτό, με τον Φινλανδό να βλέπει το VAR αλλά να μην ... πείθεται. Καθαρή αλλοίωση αποτελέσματος...

Από τον Παπουτσέλη στον Γκεστράνιους: Οι μεγαλύτερες κλοπές του Ολυμπιακού σε βάρος του Παναθηναϊκού (vids)