TV: Novasports 1, Γήπεδο "Γ. Καραϊσκάκης"
  • 78' Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος
  • 18' Τάσος Χατζηγιοβάνης
  • 40' Εμάνουελ Ινσούα
  • 65' Αχιλλέας Πούγγουρας

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στην κορυφή της βαθμολογίας μετά την αποψινή του νίκη επί του Παναθηναϊκού με 1-0 στο ντέρμπι των «αιωνίων» έχοντας ως λυτρωτή τον Ελ Αραμπί στο 74’.

Οι «ερυθρόλευκοι» τα βρήκαν μπαστούνια απέναντι στους «πράσινους» και ειδικά στο πρώτο ημίχρονο ήταν τυχεροί που δεν είδαν την εστία του να παραβιάζεται, ωστόσο κατέκτησαν το πολύτιμο τρίποντο και έσπασαν το αήττητο του Παναθηναϊκού που δεν είχε ηττηθεί για οκτώ συναπτά ματς.

Παρά το γεγονός ότι στο γήπεδο δεν υπήρχε κόσμος, οι παίκτες των δύο «αιωνίων» αντιπάλων δεν φάνηκαν επηρεασμένοι και ο ρυθμός του ντέρμπι ήταν από το πρώτο λεπτό αρκετά υψηλός.

Ο Ολυμπιακός προσπαθούσε να επιτεθεί από τη δεξιά του πλευρά και βρήκε στα πρώτα λεπτά κάποια ρήγματα, πλην όμως ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που εξέπληξε ευχάριστα με την κυκλοφορία της μπάλας και τις εξαιρετικές συνεργασίες του μεσοεπιθετικά στο πρώτο μισό του ματς.

Με εξαίρεση το «στοπ» του Διούδη στο τετ  α τετ με τον Μασούρα (22’) από την αλλαγή παιχνιδιού του Ποντένσε, το «τριφύλλι» είχε στο ενεργητικό του τις πιο κλασικές ευκαιρίες με το πλασέ του Δώνη που έγλυψε το δοκάρι (26’) και το τετ α τετ του Γιόχανσον που έσωσε ο Σα (42’).

Οι «πράσινοι» κατάφεραν να εγκλωβίσουν τους «ερυθρόλευκους» και να περιορίσουν τα ατού τους, ελέγχοντας το ρυθμό του ντέρμπι στη μεγαλύτερη διάρκειά του στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο ολοκληρώθηκε δίχως τέρματα με τον Παναθηναϊκό να έχει την κατοχή (56-44%) και τις περισσότερες υποσχόμενες ευκαιρίες και τον Ολυμπιακό τις τελικές (7-4).

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Μπα πάτησε το πόδι του Μακέντα μέσα στην περιοχή (52’) αλλά ο διαιτητής είδε το VAR και έδωσε συνέχεια στο ματς. Ο Μαρτίνς έριξε στη μάχη τον Χριστοδουλόπουλο αντί του αρνητικού Ποντένσε κι αυτός στο ίδιο λεπτό (60’) βγήκε τε α τετ με τον Διούδη από λάθος του Κουρμπέλη αλλά πλάσαρε πάνω απ’ τα δοκάρια.

Ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ στο 74’ με μονοκόμματο σουτ του Ελ Αραμπί από σέντρα του Βαλμπουενά (1-0) ενώ στο 82’ ο Διούδης έσωσε την εστία του σε πλασέ του Ελαμπντελαουί.

Ο Παναθηναϊκός ρίσκαρε για την ισοφάριση αλλά δεν βρήκε τη φάση για να τη διεκδικήσει στα τελευταία λεπτά.

• 11

Ο Πέδρο Μαρτίνς επέλεξε να ρίξει από το ξεκίνημα στη μάχη τους μέχρι πρότινος τραυματίες Ποντένσε, Βαλμπουενά και Ελ Αραμπί, με την επιλογή του αυτή να δικαιώνεται στο φινάλε παρά την συνολικά μέτρια εικόνα τους στο ματς. Ο Γάλλος έβγαλε την ασίστ, ο Ελ Αραμπί σκόραρε και κάπως έτσι γράφτηκε η ιστορία του αγώνα. Ο Ολυμπιακός πάντως δεν έπιασε την γνωστή του απόδοση, χωρίς να έχει απάντηση για πολλή ώρα στον γρήγορο ρυθμό του αντιπάλου, ενώ δεν κυκλοφόρησε καλά και τη μπάλα. Ο Πορτογάλος επενέβη στο ματς στο ημίχρονο, αλλάζοντας το 4-2-3-1 σε 4-3-3, ρίχνοντας στο ματς τον Μπενζιά ως τρίτο χαφ.

• 9

Ο Γιώργος Δώνης επέλεξε ως σχηματισμό το 4-2-3-1, ξεκινώντας την ίδια ενδεκάδα με τα προηγούμενα ντέρμπι από πλευράς προσώπων. Οι «πράσινοι» δεν φοβήθηκαν να κάνουν το παιχνίδι τους, ήταν άριστα στημένοι στο γήπεδο και εγκλώβισαν τα ατού των «ερυθρόλευκων» στο πρώτο ημίχρονο. Στη διάρκεια του ματς δεν του βγήκε η αλλαγή του Μπεκ αντί του Ζαχίντ.

74'

Ο Ελ Αραμπί βρίσκει μόλις για πρώτη φορά στο ματς λίγο χώρο στην περιοχή του Παναθηναϊκού και αυτή του είναι αρκετή για να βρει δίχτυα, μετά την εξαιρετική σέντρα του Βαλμπουενά.

• 8’

Απευθείας εκτέλεση του Βαλμπουενά στο τείχος, ενώ στο ριμπάουντ το σουτ του Μπουχαλάκη πέρασε ένα περίπου μέτρο άουτ.

• 9’

Καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό στην αντεπίθεση, με τον Σα να απομακρύνει δύσκολα το γύρισμα του Ζαχίντ στην περιοχή και τον Ομάρ να τελειώνει οριστικά τη φάση με νέο διώξιμο.

• 16’

Φάση διαρκείας για τον Ολυμπιακό με την άμυνα του Παναθηναϊκού να προλαβαίνει το γύρισμα του Ομάρ για τον Ελ Αραμπί, ενώ λίγο μετά ο Καμαρά σούταρε λίγο πάνω από το οριζόντιο.

• 19’

Ο Βαλμπουενά εκτέλεσε φάουλ και ο Μασούρας έκανε το σουτ όμως η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ. Σουτ του Μπουχαλάκη που κόντραρε ξανά στα σώματα, στη συνέχεια.

• 22’

Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό στην κόντρα, ο Ποντένσε βρήκε έξοχα τον Μασούρα με διαγώνια μπαλιά, αυτός κοντρόλαρε στην περιοχή και σούταρε δυνατά όμως ο Διούδης έσωσε.

• 25’

Σέντρα του Βαλμπουενά από δεξιά, ο Μασούρας όμως ενώ είναι ανενόχλητος κάνει μια πολύ εύκολη κεφαλιά πάνω στον Διούδη.

• 26’

Μεγάλη ευκαιρία και για τον Παναθηναϊκό, ο Κουρμπέλης κάνει το γύρισμα, ο Δώνης κάνει το πλασέ από καλή θέση όμως η μπάλα περνάει ελάχιστα άουτ.

• 42’

Κόρνερ του Βαλμπουενά και καλή κεφαλιά του Σεμέδο υπό πίεση, ο Διούδης έπεσε στη γωνία του και μπλόκαρε.

• 43’

Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό, ο Γιόχανσον κερδίζει τις κόντρες και μπαίνει στην περιοχή όμως ο Σα σώζει ενστικτωδώς το δυνατό σουτ από το ύψος του πέναλτι.

• 45’

Αντεπίθεση για τον Παναθηναϊκό με τον Χατζηγιοβάνη, όμως το σουτ του νεαρού μεσοεπιθετικού δεν απείλησε.

• 47’

Σέντρα-σουτ του Μπενζιά από αριστερά, η μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Διούδη, ενώ λίγο μετά ο Ελ Αραμπί δεν μπορεί να πιάσει καλή κεφαλιά μετά τη σέντρα του Τσιμίκα.

• 58’

Ο Μακέντα βρίσκεται σε καλή θέση διαγώνια στην περιοχή του Ολυμπιακού, όμως κάνει κακό σουτ με το αριστερό, ψηλά άουτ η μπάλα.

• 59’

Καλό σουτ του Μπενζιά από αρκετά μακριά, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο του Διούδη.

• 60’

Ο Λάζαρος χάνει τη μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα, σουτάροντας άουτ στο τετ-α-τετ με τον Διούδη, μετά την πάσα του Ελ Αραμπί.

• 71’

Σέντρα του Βαλμπουενά από αριστερά, ο Μπουχαλάκης πιάνει την κεφαλιά στην περιοχή όμως η μπάλα περνάει ψηλά άουτ.

• 74’

ΓΚΟΛ! Ο Ολυμπιακός ανοίγει το σκορ με τον Βαλμπουενά να κάνει την έξοχη σέντρα από δεξιά, τον Ελ Αραμπί να βρίσκει λίγο χώρο και να εκτελεί στην κίνηση τον Διούδη με δεξί δυνατό πλασέ.

• 82’

Κάθετη πάσα του Λάζαρου για τον Ομάρ που μπαίνει από δεξιά στην περιοχή και σουτάρει δυνατά, με τον Διούδη όμως να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

• 94’

Επικίνδυνη εκτέλεση φάουλ του Μπεκ και κακό γύρισμα του Ομάρ, ο Σα πέφτει και σώζει.

• 1

Η φάση του πέναλτι πάνω στον Μακέντα την οποία ο Γκεστράνιους αποφάσισε να μην υποδείξει μετά τον έλεγχο του VAR, ήταν η στιγμή του Παναθηναϊκού για να μπει μπροστά στο σκορ και η οποία ίσως θα άλλαζε την ιστορία του αγώνα.

• 2

Η φρεσκάδα και τα τρεξίματα του Παναθηναϊκού έκρινε για πολλή ώρα την εικόνα του αγώνα, αφού ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να ακολουθήσει, με τα χαφ του να έχουν κακή απόδοση και γενικότερα να μην μπορούν να κυκλοφορήσουν σωστά τη μπάλα.

• 3

Το γκολ της νίκης από τον Ελ Αραμπί σε μια από τις λίγες στιγμές αδράνειας της πράσινης άμυνας έκανε προφανώς τη διαφορά στο ματς, χαρίζοντας το «τρίποντο» στον Ολυμπιακό.

Ανεξαρτήτως συνθηκών και κατάστασης των δύο ομάδων, παραμένει το μεγαλύτερο ματς του ελληνικού ποδοσφαίρου και η εικόνα του άδειου γηπέδου σε ένα ντέρμπι «αιωνίων» είναι πάντα κάτι το... παράταιρο.

11
Γιουσέφ Ελ Αραμπί
Ο Μαροκινός επιθετικός μπορεί να μην φάνηκε στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, πλην όμως πιστοποίησε την εκτελεστική του δεινότητα στη μοναδική φάση που βρέθηκε σε θέση βολής σε ολόκληρο το παιχνίδι, λυτρώνοντας την ομάδα του.

Ματίας Γκεστράνιους
Ο Φινλανδός διαιτητής Ματίας Γκεστράνιους έκλεισε τα μάτια στο καθαρό πάτημα του Μπα στο πόδι του Μακέντα πριν αυτός βρεθεί σε θέση βολής απέναντι στον Σα, παρά το γεγονός ότι είδε τη φάση στο VAR. Η απόφασή του έπαιξε σαφώς ρόλο στην έκβαση του ντέρμπι.

18
Γιάννης Μπουζούκης
Σπουδαίο ματς από τον μεσοεπιθετικό του Παναθηναϊκού που ήταν «μέσα» στις περισσότερες καλές στιγμές των «πράσινων» ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, όντας επίσης άψογος και στα ανασταλτικά του καθήκοντα.

Αλλοίωση αποτελέσματος στο Καραϊσκάκη αφού ο Φινλανδός Γκεστράνιους αρνήθηκε να δώσει καθαρό πέναλτι στον Παναθηναϊκό με το αποτέλεσμα στο 0-0, ακόμη και μετά τον έλεγχο του VAR.