• 10' Κάρολ Σφιντέρσκι
  • 77' Λέο Μάτος
  • 68' Σβέριρ Ίνγκασον
  • 80' Δημήτρης Γιαννούλης

Σκαρφάλωσε στην βαθμολογία ο Άρης, ο οποίος επικράτησε του ΠΑΟΚ με 4-2, σε μια βραδιά απόλυτης ευστοχίας και... ευτυχίας. Ο ΠΑΟΚ «πλήρωσε» την κακή εμφάνιση του Ζίβκοβιτς, τα εύκολα λάθη και την αναποτελεσματικότητα, γνωρίζοντας μετά από 51 παιχνίδια πρωταθλήματος την πρώτη του ήττα.

Σε προσωπική υπόθεση των τερματοφυλάκων εξελίχθηκε το πρώτο ημίχρονο στο «Κλ.Βικελίδης» με τους Κουέστα - Ζίβκοβιτς να βάζουν... φωτιά από νωρίς στο ντέρμπι της 17ης αγωνιστικής της Super League 1. Ο ΠΑΟΚ βρήκε το δικό του μομέντουμ μόλις στο 10ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο Πέλκας επιχείρησε το σουτ με το δεξί, ο πορτιέρε του Άρη εκτίμησε λάθος τη φάση και απέκρουσε ασταθώς, με τον Σφιντέρσκι να μαζεύει το ριμπάουντ και με ψύχραιμο πλασέ να ανοίγει το σκορ για το 0-1.

Παρά το αρχικό σοκ, οι γηπεδούχοι είχαν άμεση απάντηση (17' ) και χάρη στην εξαιρετική συνεργασία Σάσα, Φετφατζίδη και Λάρσον, έθεσαν νέα δεδομένα, «εκτελώντας» στην πρώτη τους τελική προσπάθεια. Ο Σουηδός απέφυγε ωραία τον Μάτος, σύγκλινε και εκμεταλλευόμενος τη λάθος αντίδραση του Ζίβκοβιτς, είδε τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα για το 1-1.

Ο ΠΑΟΚ έψαξε το δεύτερο γκολ, του ανήκε το μεσοδιάστημα του πρώτου μέρους, δημιούργησε «ρήγματα» από τον άξονα αλλά στο ποδόσφαιρο εκείνο που μετράει είναι η αποτελεσματικότητα. Και αυτή ανήκε στον Άρη. 'Οσο η ώρα περνούσε, οι «κίτρινοι» έβγαζαν αντίδραση, άρχισαν να βελτιώνονται αισθητά και στη δεύτερη τελική τους προσπάθεια, υπέγραψαν την ανατροπή για το 2-1 με τον Βέλεθ να πιάνει την κεφαλιά από το κέντρο της άμυνας και νικά τον Ζίβκοβιτς στο 41'.

Το β΄ημίχρονο ξεκίνησε ονειρικά για τους γηπεδούχους, οι οποίοι δέχθηκαν ένα ακόμη... δώρο από τον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ, με τον Ρόουζ να νικά στον αέρα τον Ζίβκοβιτς μετά από εκτέλεση φάουλ του Ματίγια, γράφοντας το 3-1. Η τακτική του Ένινγκ να δώσει την πρωτοβουλία των κινήσεων στους φιλοξενούμενους, εκμεταλλευόμενος απόλυτα τις στιγμές του, εκ του αποτελέσματος τον δικαίωσε απόλυτα, οδηγώντας τον Φερέιρα στη... σκακιέρα.

Και πάλι, όμως, ο Άρης είχε τον πρώτο λόγο και φυσικά την ευστοχία στις τελικές, ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 4-1 μετά υποδειγματική αντεπίθεση των γηπεδούχων, με τον Φετφατζίδη να στρώνει στον Σάσα, ο οποίος με ένα τρομερό τελείωμα με το δεξί εντός περιοχής, «εκτέλεσε» τον ΠΑΟΚ, «καθαρίζοντας» την υπόθεση - νίκη για την ομάδα του, σοκάροντας τους νταμπλούχους Ελλάδος.

Η μόνη αντίδραση του Δικεφάλου ήρθε στο 77' με τον Λέο Μάτος να μειώνει σε 4-2 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα που έφερε τον Άρη στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας και τους φιλοξενούμενους αντιμέτωπους με την πρώτη τους ήττα μετά από ένα... τρελό ρεκόρ

• 11

Με 4-4-1-1 και επιθετικούς προσανατολισμούς παρέταξε τον Άρη ο Μίχαελ Ένινγκ, βλέποντας την ομάδα του να μην πατάει καλά στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ωστόσο, μετά το 0-1 του ΠΑΟΚ με τον Σφιντέρσκι οι «κιτρινόμαυροι» ανέβασαν στροφές και με τους Λάρσον-Βέλεθ κατάφεραν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Γερμανός τεχνικός έδωσε εντολή στους παίκτες του να «χτυπήσουν» στην κόντρα με το τελικό αποτέλεσμα να δικαιώνει τον Ένινγκ που κέρδισε την «μάχη» του πάγκου απέναντι στον Αμπέλ Φερέιρα.

88 Ζίβκοβιτς 2/10
23 Γιαννούλης 4/10
5 Βαρέλα 4/10
4 'Ινγκασον 4/10

• 9

Με Πέλκα και Σφιντέρσκι επέλεξε να παρατάξει τον ΠΑΟΚ ο Αμπέλ Φερέιρα, ρίχνοντας σε ένα ακόμη παιχνίδι τον Μαουρίσιο στο πλευρό του Μίσιτς. Βλέποντας την τακτική του Ένινγκ να αποδίδει απόλυτα και τα άκρα του να μην τραβούν, ο Πορτογάλος πέρασε τον Μπίσεσβαρ αντί του Λημνιού, «φρέσκαρε» την επίθεση με τον Άκπομ που πέρασε στη θέση του Πολωνού για να κλείσει τις αλλαγές του με τον Αουγκούστο αντί του Βιεϊρίνια.

47'

Στη χειρότερη βραδιά του, η κάκιστη έξοδος του Ζίβκοβιτς με την έναρξη του β΄μέρους, δίνει στον Άρη αέρα δύο τερμάτων, σοκάροντας τον ΠΑΟΚ που δεν βρήκε αποθέματα ψυχολογίας να «κυνηγήσει» το σκορ.

• 10’

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ! Ο συνήθης... ύποπτος για τον Δικέφαλο «χτυπάει» και στο Κλ. Βικελίδης, αφού ο Κάρολ Σφιντέρσκι εκμεταλλεύτηκε την ασταθή απόκρουση του Χουλιάν Κουέστα, μετά το σουτ του Πέλκα και με ψύχραιμο πλασέ ανοίγει το σκορ για τους «ασπρόμαυρους».

• 13’

Τρομερή ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, με τον Σφιντέρσκι να βγάζει την μπάλα στον Λημνιό δεξιά, με τον νεαρό εξτρέμ του ΠΑΟΚ να κάνει την παράλληλη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, ο Μίσιτς από πλεονεκτική θέση σούταρε, όμως ο Κουέστα απομάκρυνε τον κίνδυνο για την εστία του Άρη.

• 17’

ΓΚΟΛ για τον Άρη! Oι παίκτες των «κιτρινόμαυρων» βγήκαν στην κόντρα, με τον Ντάνιελ Λάρσον να περνά τον Μάτος, πιάνοντας δυνατό σουτ, με την μπάλα να σκάει κάτω από το σώμα του Ζίβκοβιτς και να καταλήγει στα δίχτυα.

• 21’

Απίθανη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, με τον Σφιντέρσκι να βρίσκεται μόνος του μέσα στην περιοχή πιάνοντας το σουτ, όμως ο Κουέστα έβαλε το πόδι του και έδιωξε με υπερένταση την μπάλα σε κόρνερ.

• 37’

Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ, με τον Γιαννούλη να στρώνει την μπάλα στον Λημνιό που δοκίμασε το πόδι του έξω από την περιοχή του Άρη, με την μπάλα να καταλήγει εκατοστά δίπλα από τα δοκάρια της εστίας του Κουέστα.

• 41’

ΓΚΟΛ για τον Άρη! Ο Μιχάι Κόρχουτ σεντράρει από τα αριστερά, μετά από εκτέλεση φάουλ του Ματίγια βρίσκοντας τον Βέλεθ, που πήδηξε ψηλότερα από όλους τους παίκτες και με καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Ζίβκοβιτς, για το 2-1 υπέρ του Άρη.

• 47’

ΓΚΟΛ για τον Άρη! Ο Ρόουζ εκμεταλλεύεται την κακή έξοδο του Ζίβκοβιτς και με κεφαλιά μετά από τζαρτζάρισμα στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 3-1 των «κιτρινόμαυρων», με τον Τάσο Παπαπέτρου να δείχνει σέντρα μετά από διαβούλευση και με το VAR.

• 49’

Ακυρώνεται γκολ του Φετφατζίδη ως οφσάιντ, με τον έμπειρο μεσοεπιθετικό του Άρη να είναι πιο μπροστά από τους αμυντικούς του Δικεφάλου, όπως φάνηκε και από το ριπλέι της φάσης.

• 66’

Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Γύρισμα του Γιαννούλη από τα αριστερά, ο Σφιντέρσκι «τσιμπάει» την μπάλα μπροστά από τον Κουέστα, με τον Ισπανό τερματοφύλακα να κάνει καταλυτική επέμβαση απομακρύνοντας τον κίνδυνο.

• 70’

ΓΚΟΛ για τον Άρη! Οι παίκτες των «κιτρινόμαυρων» βγαίνουν στην κόντρα, με τον Φετφατζίδη να στρώνει στον Σάσα που παίρνει λίγα μέτρα και με δυνατό σουτ... εκτελεί τον Ζίβκοβιτς ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 4-1 υπέρ του Άρη.

• 77’

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ! Ο Λέο Μάτος βρίσκεται σε θέση βολής και με δυνατό σουτ κερδίζει τον Κουέστα και μειώνει σε 4-2 για τον Δικέφαλο.

• 1

Με τέτοια ευστοχία δεν γινόταν να χάσει. Ο Άρης «εκτέλεσε» τον ΠΑΟΚ μέσα σε τέσσερις στιγμές. Τέσσερις τελικές στον στόχο, τέσσερα γκολ. Το πλάνο του Ένινγκ να δώσει γήπεδο και την πρωτοβουλία των κινήσεων στους φιλοξενούμενους πήρε άριστα δέκα.

• 2

Αναμφίβολα ένα από τα πρόσωπα που πιστώνονται την ήττα του ΠΑΟΚ είναι ο Ζίβκο Ζίβκοβιτς. Μετά το 15΄, ο Σέρβος ήταν απών από το παιχνίδι και τα... δώρα που έκανε, αποδείχθηκαν κομβικά για τον Άρη.

• 3

Ένα από τα επιθετικά ατού του ΠΑΟΚ είναι τα άκρα του, τα οποία δεν μπήκαν ποτέ στην εξίσωση της κουβέντας στο ντέρμπι με τον Άρη. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως καθ΄όλη την διάρκεια του πρώτου μέρους ο Φερέιρα εστίασε εκεί ενώ και οι πρώτες διορθωτικές κινήσεις από τον πάγκο έγιναν προκειμένου να δοθούν βοήθειες μεσοεπιθετικά.

Αν δεν το καταλάβατε, όλα τα βλέμματα ήταν στραμμένα απόψε στη Θεσσαλονίκη...

44
Φράν Βέλεθ
Ο έμπειρος κεντρικός αμυντικός του Άρη, πετυχαίνει το γκολ της ανατροπής σε καίριο χρονικό σημείο του αγώνα (41'), με τον Ισπανό στόπερ να έχει ηγετική παρουσία στην άμυνα των «κιτρινόμαυρων» με πολλές κερδισμένες μονομαχίες απέναντι στους επιθετικούς του ΠΑΟΚ.

88
Ζίβκο Ζίβκοβιτς
Κάκιστη εμφάνιση από τον Σέρβο τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ, που φέρει ευθύνη στα τρία από τα τέσσερα γκολ που δέχθηκε ο Δικέφαλο με την φάση του 3-1 του Άρη να είναι ενδεικτική της κακής ημέρας στην οποία βρέθηκε ο 30χρονος τερματοφύλακας που ήταν ο αδύναμος κρίκος για τους «ασπρόμαυρους».

88
Λούκας Σάσα
Σημαντικότατη η συμβολή του στο να κερδίσει ο Άρης την μάχη του κέντρου, με τον Βραζιλιάνο χαφ μετά το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα να ανεβάζει κατακόρυφα την απόδοσή του, έχοντας καταλυτική παρουσία στον άξονα, με τον γκολ που σημείωσε για το 4-1 των «κιτρινόμαυρων» να είναι το... κερασάκι στην τούρτα.

Ο Τάσος Παπαπέτρου ήταν το πρόσωπο του αγώνα πριν τη σέντρα. Δέχθηκε τρελό... bullying από την πλευρά Άρη-Ολυμπιακού και ήταν λογικό να εμφανιστεί ως ένα σημείο επηρεασμένος, ειδικά σε μία τέτοια ατμόσφαιρα. Έκανε ορισμένα λάθη, ειδικά στο πρώτο μέρος που άφησε πολλά σκληρά φάουλ ατιμώρητα, ωστόσο, δεν επηρέασε με κανέναν τρόπο την εξέλιξη του ματς.

Άρης: Στη διάθεση του κόσμου τα εισιτήρια με τον ΠΑΟΚ