Κοκκινες καρτες
  • 77' Βασίλης Φασίδης
  • 84΄' Κώστας Γαλανόπουλος
  • 63' Στράτος Σβάρνας

Σε ένα κακό ποιοτικά ματς στα Πηγάδια για την 14η αγωνιστική της Super League, η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει τη νίκη χάρη σε ένα γκολ του Γαλανόπουλου στο 84' απέναντι σε μια Ξάνθη που μέχρι τότε φαινόταν να κρατά σχετικά εύκολα το 0-0. Με αυτό το αποτέλεσμα, ο Μάσιμο Καρέρα κατάφερε να κάνει με το δεξί το ντεμπούτο του στον πάγκο της Ένωσης, αναγκάζοντας αντίθετα τον Γιώργο Παράσχο στο ακριβώς αντίθετο, στην τρίτη του επιστροφή στην ακριτική ομάδα.

Όσον αφορά στην εικόνα του αγώνα, το πρώτο ημίχρονο διεκδικεί σίγουρα τον τίτλο ενός εκ των χειρότερων ποιοτικά στο πρωτάθλημα μέχρι τώρα, αφού οι δύο ομάδες κατάφεραν να αλληλοεξουδετερώσουν πλήρως η μία την άλλη. Στο πρώτο δεκάλεπτο δεν υπήρξε ούτε... υποψία επίθεσης, ενώ στα επόμενα λεπτά η ΑΕΚ άρχισε να κυκλοφορεί κάπως καλύτερα τη μπάλα και να πιέζει την Ξάνθη από πολύ «ψηλά». Ανάγκασε τους Ακρίτες σε κάποια λάθη με αυτό τον τρόπο, όμως επί της ουσίας δεν κατάφερε να πάρει κάτι περισσότερο.

Η ομάδα του Παράσχου ήταν άψογα στημένη στην άμυνά της, χωρίς κενά, με πολύ τρέξιμο καλές αλληλοκαλύψεις όπου χρειάστηκε και κάπως έτσι ανάγκασε την Ένωση να έχει μόλις τρεις τελικές στο πρώτο 45λεπτο και οι δύο εξ αυτών μάλιστα εκτός περιοχής. Βεβαίως, ως προς το επιθετικό κομμάτι, η Ξάνθη πήρε ένα στρογγυλό «μηδέν», όσες και οι τελικές της ή οι αξιόλογες επιθέσεις της σε αυτό το διάστημα. Τα 3 σουτ ολόκληρου του πρώτου μέρους, σε έναν βαρύ αγωνιστικό είναι η αλήθεια χώρο, ήταν ενδεικτικά όσων (δεν) συνέβησαν στον αγωνιστικό χώρο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η μπάλα... κουνήθηκε κάπως περισσότερο από τις δύο ομάδες, όμως και πάλι η συνολική ποιότητα του αγώνα παρέμεινε εξαιρετικά χαμηλή ως προς το παραγωγικό σκέλος. Η ΑΕΚ διατήρησε την ισχνή υπεροχή και την κατοχή της μπάλας, όμως ελάχιστα πράγματα κατάφερε να πετύχει επί της ουσίας μπροστά στην αντίπαλη εστία. Στο 66' ο διαιτητής σωστά ακύρωσε απόφασή του για πέναλτι υπέρ της Ένωσης μετά τη χρήση του VAR, ενώ αξιοσημείωτο είναι ότι η πρώτη φάση της Ξάνθης ήρθε στο 62' με ένα διαγώνιο σουτ που μάλλον δεν απείλησε.

Στο 77' σε μια μάλλον ανύποπτη φάση στη μεσαία γραμμή, η ΑΕΚ βρήκε την καλύτερη ευκαιρία της για να πετύχει κάτι καλό ως το φινάλε, όταν ο Φασίδης έκανε ένα αχρείαστο φάουλ για κάρτα στη μεσαία γραμμή και ο Ζαχαριάδης σωστά τον απέβαλε αφού είχε δει ήδη άλλη μία λίγα λεπτά πριν. Η ομάδα του Καρέρα είχε πλέον σχεδόν ένα τέταρτο με παίκτη παραπάνω και αυτό ακριβώς κατάφερε να αξιοποιήσει! Στη φάση του 84ου λεπτού, ο ελάχιστος χώρος που χρειαζόταν βρέθηκε μετά από μια φάση διαρκείας και το τακουνάκι του Κρίστισιτς, το διώξιμο της άμυνας βρήκε τον Γαλανόπουλο αμαρκάριστο και αυτός με δυνατό σουτ έγραψε το 0-1, χαρίζοντας στην ομάδα του τη νίκη.

• 7

Ο Γιώργος Παράσχος στο τρίτο ντεμπούτο του με την ακριτική ομάδα, παρέταξε ένα εξαιρετικά σφριγηλό 3-6-1, με σκοπό φυσικά να γεμίσει τη μεσαία γραμμή -και κυρίως τον άξονα- παίκτες. Όπως φάνηκε από την εικόνα της ομάδας του, ο πρωταρχικός στόχος ήταν και πάλι να κρατήσει το μηδέν στην άμυνα και όχι το πώς θα παίξει ωραίο ή επιθετικό ποδόσφαιρο. Στο φινάλε μπορεί η ομάδα του να μην τα κατάφερε, ωστόσο τακτικά η Ξάνθη δεν τα πήγε καθόλου άσχημα.

• 18

Στο δικό του ντεμπούτο στο ελληνικό πρωτάθλημα και τον πάγκο της Ένωσης, ο Μάσιμο Καρέρα κατέβασε την ΑΕΚ με το 3-5-2 που ούτως ή άλλως είχε χρησιμοποιηθεί φέτος. Τριάδα στόπερ στην άμυνα, δύο φουλ-μπακ στις πτέρυγες, δύο κεντρικά χαφ και ο Μάνταλος πίσω από το δίδυμο της επίθεσης. Ο Ιταλός ζήτησε πολύ έντονη πίεση που ξεκινούσε από την περιοχή της Ξάνθης, ήθελε Λιβάγια – Ολιβέιρα πολύ κοντά τον ένα στον άλλο και γενικά ήθελε να βλέπει την ομάδα του να ανακτά αμέσως τη μπάλα όταν αυτή χανόταν. Πάντως όπως ήταν λογικό το όποιο επιθετικό πλάνο του δεν δούλεψε απέναντι στην άψογα στημένη άμυνα του αντιπάλου. Βρήκε όμως το γκολ της νίκης, ενώ ο Ιταλός βοήθησε και από τον πάγκο με το 4-2-3-1 αντί του 3-5-2 μετά την κόκκινη της Ξάνθης.

Ο λόγος που το VAR έχει εκατομμύρια υποστηρικτές ανά τον κόσμο. Ο Νίκλας Χουλτ πέφτει, ο διαιτητής δίνει πέναλτι και η ιστορία πιθανότατα θα είχε γραφτεί διαφορετικά αν δεν υπήρχε το βίντεο. Ο Ζαχαριάδης πήρε πίσω την απόφασή του, o Μάνταλος δεν το πίστευε (σ.σ. αλλά θα το δει στο VAR), το παιχνίδι και η ζωή συνεχίστηκε.

• 13’

Πρώτη καλή φάση στο ματς με την εξαιρετική ατομική προσπάθεια του Μάνταλου που έκανε τις ντρίμπλες, μπήκε στην περιοχή, όμως το σουτ κόντραρε και πέρασε κόρνερ.

• 16’

Σουτ του Ολιβέιρα εκτός περιοχής, ο Αμπάντ πέφτει και μπλοκάρει.

• 20’

Δυνατό σουτ του Λιβάγια από το ύψος της περιοχής, ο Αμπάντ ξανά πέφτει στη γωνία του και μπλοκάρει σταθερά.

• 46’

Καλό σουτ του Κρίστισιτς εκτός περιοχής, ο Αμπάντ πέφτει και διώχνει δύσκολα.

• 62’

Σέντρα του Κοβάτσεβιτς, ο Τσιγκρίνσκι διώχνει και ο Σόσα με διαγώνιο σουτ από το ύψος της περιοχής καταγράφει την πρώτη φάση της Ξάνθης στο ματς.

• 66’

Ο Ζαχαριάδης σφυρίζει πέναλτι για την ΑΕΚ σε πτώση του Χουλτ, ο οποίος φάνηκε να πέφτει μόνος, κάτι που επιβεβαίωσε και μετά τον έλεγχο του VAR o ρέφερι του αγώνα, παίρνοντας πίσω το αρχικό του σφύριγμα.

• 83’

Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ με το σουτ του Λιβάγια εντός περιοχής και την δύσκολη επέμβαση του Αμπάντ.

• 84’

ΓΚΟΛ! Μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή της Ξάνθης η μπάλα στρώνεται στον Γαλανόπουλο, ο οποίος με ένα «ξερό» σουτ εκτός περιοχής στέλνει τη μπάλα στη γωνία του Αμπάντ για το 0-1 της ΑΕΚ.

• 1

Η αποβολή του Φασίδη στο 77' μετά από ένα μάλλον χαζό φάουλ στον Χουλτ στη μεσαία γραμμή, δίνει στην ΑΕΚ έστω τη λίγη έξτρα ώθηση που χρειαζόταν για να πάρει το ματς.

• 2

Η ΑΕΚ πήρε τη νίκη, όμως πρέπει να σημειωθεί και η εξαιρετική εικόνα της Ξάνθης από τη μέση και πίσω που επί της ουσίας δεν επέτρεψε στον αντίπαλο να φτιάξει φάσεις μέσα από «καθαρό» ποδόσφαιρο.

• 3

Το γκολ της νίκης από τον Γαλανόπουλο δεν μπορεί να παρά να είναι το σημείο-κλειδί όλου του αγώνα, αφού έτσι ξεκλείδωσε η άμυνα της Ξάνθης. Ένα τακουνάκι του Κρίστισιτς, μια καλή πάσα του Λιβάγια και τελικά ένα δυνατό σουτ έκαναν τη διαφορά στα Πηγάδια.

Το ντεμπούτο του Μάσιμο Καρέρα επισκιάστηκε από έναν αυθεντικό Έλληνα! Ο Ετεοκλής εμφανίστηκε στην Ξάνθη, με έντονη βροχόπτωση και σαφέστατα επηρέασε το ματς και την πρώτη παρουσία του Ιταλού τεχνικού στη Super League.

25
Κώστας Γαλανόπουλος
Στη στατιστική μπορεί να έχει συμμετοχή για δύο λόγους. Αμφότεροι κομβικοί για το τελικό αποτέλεσμα και για τη νίκη της ΑΕΚ στην Ξάνθη, παρότι ο Κώστας Γαλανόπουλος δεν ήταν ο κορυφαίος του γηπέδου για την Ένωση. Ο 22χρονος μέσος είναι εκείνος που… παίρνει την πρώτη κίτρινη κάρτα του Φασίδη και φυσικά με πολύ ωραίο σουτ εκτός περιοχής πέτυχε το γκολ, το οποίο χάρισε στην ΑΕΚ τους τρεις βαθμούς στην ακριτική πόλη. Την πρώτη εκτός έδρας νίκη της ΑΕΚ από τις 21 Σεπτεμβρίου.

27
Βασίλης Φασίδης
Γλίτωσε το πέναλτι, το οποίο θα τον αδικούσε, αλλά έκανε το μεγάλο λάθος για την ομάδα του στο 77ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο αμυντικός της Ξάνθης, έχοντας πάρει κίτρινη κάρτα στο 73’, έκανε ένα αχρείαστο μαρκάρισμα στον Νίκλας Χουλτ και δικαιολογημένα δέχτηκε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα του Πραξιτέλη Ζαχαριάδη. Το κατάλαβε άμεσα και ο ίδιος το λάθος του, ωστόσο ήταν αργά και για σχεδόν 17 λεπτά άφησε την ομάδα του με παίκτη λιγότερο, κάτι που εντέλει της στοίχισε.

1
Κάρλος Αμπάντ
Για ακόμα μια αγωνιστική δίνει τα διαπιστευτήρια της αξίας του, αλλά για ακόμα μια αγωνιστική αυτό δεν είναι αρκετό για την ομάδα του. Ο Κάρλος Αμπάντ είχε κατορθώσει να αποκρούσει ό,τι πήγαινε στην εστία του και να διατηρήσει το μηδέν για την Ξάνθη μέχρι τη φάση διαρκείας που κατέληξε στο γκολ του Κώστα Γαλανόπουλου. Ο Ισπανός κίπερ αποδεικνύεται πολύτιμος για την Ξάνθη, αλλά μένει αφανής ήρωας αφού οι εμφανίσεις του δεν αρκούν για να δώσουν βαθμούς στην ακριτική ομάδα.

Εξαιρετική διαιτησία και άριστη συνεργασία με την αίθουσα του VAR είχε ο Πραξιτέλης Ζαχαριάδης στην Ξάνθη. Η επιλογή του να αναιρέσει το πέναλτι που υπέδειξε αρχικά υπέρ της ΑΕΚ ήταν σωστή, αφού ο Νίκλας Χουλτ φαίνεται να πέφτει μόνος του και το βίντεο διόρθωσε το λάθος, το οποίο έκανε στη ροή του αγώνα ο Μακεδόνας ρέφερι. Ο Ζαχαριάδης έκανε άριστα τη δουλειά του στον πειθαρχικό έλεγχο, μοίρασε σωστά τις κάρτες, ενώ το τηλεοπτικό ριπλέι αν και δεν είναι ξεκάθαρο, φαίνεται να δικαιώνει τους άρχοντες της αναμέτρησης για τη φάση στην οποία ζήτησε πέναλτι η ΑΕΚ σε σουτ του Νέλσον Ολιβέιρα.

Αρης: Αναβολή μίας ημέρας στην άφιξη του Γκανέα