• 88' Άνχελ Κρέσπο
  • 68' Κάρολ Σφιντέρσκι
  • 84' Ζοζέ Μαουρίσιο
  • 57' Κασά Καμαρά

Σε ένα ματς με τέσσερα δοκάρια, ένα πέναλτι που ζητήθηκε και τρία ακυρωθέντα γκολ, ο ΠΑΟΚ «καθάρισε» στο τελευταίο δεκάλεπτο τη Ξάνθη με 2-0 χάρη στα γκολ των Μπίσεσβαρ - Κρέσπο, με τους νταμπλούχους Ελλάδος να συνεχίζουν απτόητοι την κούρσα του πρωταθλήματος, δίνοντας συνέχεια σε ένα απίθανο σερί 48 αγώνων.

Κι όμως το α΄ημίχρονο της Τούμπας δεν είχε γκολ! Σε ένα πρώτο μέρος που ο ΠΑΟΚ έκλεισε στο μισό γήπεδο την Ξάνθη, είχε απολογισμό τριών δοκαριών μέχρι το 25λεπτο, κατέγραψε έντεκα τελικές με έξι στο στόχο έναντι των δύο της γηπεδούχου ομάδας και μετέτρεψε το ματς σε παράσταση για έναν ρόλο, δεν κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ την υπεροχή του, αποχωρώντας για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το 0-0.

Θεωρητικά οι «ασπρόμαυροι» τα έκαναν όλα σωστά αλλά στην τελική ανάγνωση τους έλειψε το βασικότερο, ένα γκολ. Ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε επιθετικά τα άκρα του, ρίχνοντας και τους Ακρίτες στις πτέρυγες προκειμένου να βρουν χώρους στον άξονα και το βασικότερο να... βάλουν στο παιχνίδι και τον Μαουρίσιο, ο οποίος επέστρεψε για πρώτη φορά στην ενδεκάδα του Δικεφάλου ως βασικός μετά τον σοβαρό τραυματισμό του.

Σε διάστημα 25 λεπτών, όμως, με τους «κεραυνούς» των Πέλκα (σ.σ. δις) και Βιεϊρίνια έξω από τη μεγάλη περιοχή, είδαν την μπάλα να σταματά στα δοκάρια του Αμπάντ, ο οποίος εξελίχθηκε σε μεγάλο πρωταγωνιστή της βραδιάς για την Ξάνθη, έχοντας αρκετή δουλειά και εντυπωσιακές επεμβάσεις.

Ο ιδιαίτερα... παραγωγικός σε φάσεις ΠΑΟΚ άγγιξε και το γκολ με τον Σφιντέρσκι στο 37΄αλλά μετά από εξέταση της φάσης στο VAR φάνηκε πως ο Πολωνός επιθετικός ήταν σε θέση οφσάιντ, με τον Φωτιά να ακυρώνει το τέρμα του Δικεφάλου. Λίγο πριν την ανάπαυλα, μεγάλη συζήτηση σήκωσαν και οι διαμαρτυρίες των παικτών του Δικεφάλου για χέρι του Καρασαλίδη μέσα στην περιοχή με τον Έλληνα ρέφερι να συμβουλεύεται και πάλι το VAR, δίνοντας συνέχεια στο παιχνίδι.

Σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα, όπως εξελίχθηκε, ο ΠΑΟΚ και συγκεκριμένα ο Κάρολ Σφιντέρσκι είδαν ένα ακόμη τέρμα να ακυρώνεται ως οφσάιντ στο 51΄, κρατώντας «ζωντανή» την Ξάνθη, η οποία προσπάθησε να φανεί απειλητική μόνο στην κόντρα επίθεση δεδομένου πως ακόμη και η αμυντική γραμμή του Δικεφάλου ήταν τοποθετημένη πάνω από τη σέντρα.

Βλέποντας την Ξάνθη και κυρίως τον τερματοφύλακα της, Αμπάντ, να έχουν... απαντήσεις στο μονόλογο των γηπεδούχων, ο Αμπέλ Φερέιρα τα έπαιξε όλα γι΄όλα, φρεσκάροντας επιθετικά την ομάδα του με την είσοδο Άκπομ - Μπίσεσβαρ αλλά και πάλι η τύχη δεν έλεγε να χαμογελάσει με τίποτα στους «ασπρόμαυρους» που είχαν και τέταρτο δοκάρι στο 77΄με τον Κρέσπο ενώ προηγουμένως είχε ακυρωθεί ένα ακόμη τέρμα του Άκπομ καθώς ο Μάτος που έκανε την πάσα, φάνηκε να βγαίνει από θέση οφσάιντ.

Τελικά, ο πολυσυζητημένος Μπίσεσβαρ αποδείχθηκε «χρυσή» αλλαγή από τον πάγκο (σ.σ. με τον Ελ Καντουρί να ακολουθεί από κοντά), λυτρώνοντας με διπλή προσπάθεια την ομάδα του, παραβιάζοντας στο 80' την εστία του ανίκητου -μέχρι εκείνη τη στιγμή- πορτιέρε της Ξάνθης. Ό,τι δεν είχε πετύχει νωρίτερα, φρόντισε να το κάνει στο φινάλε του αγώνα, σφραγίζοντας το «τρίποντο» με ένα ακόμη τέρμα για το 2-0. Αυτήν τη φορά από τον Κρέσπο, ο οποίος είχε προειδοποιήσει νωρίτερα με το δοκάρι...

• 9

Ενδεκάδα με αλλαγές από τον Αμπέλ Φερέιρα, δίνοντας φανέλα βασικού στο Μαουρίσιο ως παρτενέρ του Μίσιτς, φέρνοντας τον Βιεϊρίνια στο αριστερό άκρο της επίθεσης και τον Πέλκα πίσω από τον προωθημένο Σφιντέρσκι. Με το δείκτη του σκορ στο 0-0 και την αδυναμία του ΠΑΟΚ να βρει δίχτυα, ο Πορτογάλος προχώρησε σε φουλ επίθεση με δίδυμο Άκπομ και Σφιντέρσκι, φέρνοντας τον Μπίσεσβαρ από τα αριστερά για να συγκλίνει σε φάση ανάπτυξης.

• 9

Ο Γιώργος Κόλτσης παρέταξε την Ξάνθη με σύστημα 4-3-3 έχοντας ως στόχο να μπλοκάρει τα επιθετικά ατού του ΠΑΟΚ, με τον προπονητή της Ξάνθης να βλέπει την ομάδα του για 80 λεπτά να ανταποκρίνεται άψογα στα καθήκοντά της, όμως η ποιότητα του Δικεφάλου μίλησε στο τελευταίο δεκάλεπτο αναγκάζοντας τους Θρακιώτες σε ήττα.

25'

Μέσα σε διάστημα έξι λεπτών, ο ΠΑΟΚ άγγιξε τρεις φορές το γκολ, με τον Πέλκας (δις) και τον Βιεϊρίνια να πιάνουν δυνατά σουτ εκτός περιοχής, στέλνοντας τη μπάλα στα δοκάρια της Ξάνθης, κρατώντας στο πρώτο ημίχρονο τις δύο ομάδες στο 0-0!

• 8’

Πρώτη καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ, με τον Λημνιό να κάνει το γύρισμα από τα δεξιά στον Σφιντέρσκι, με τον Πολωνό επιθετικό να στέλνει την μπάλα δίπλα από τα δοκάρια του Αμπάντ.

• 19’

Δοκάρι για τον ΠΑΟΚ! Τρομερή ευκαιρία για τον Δικέφαλο με τον Πέλκα να πιάνει δυνατό σουτ έξω από την περιοχή με την μπάλα να χτυπάει το δοκάρι της εστίας του Αμπάντ.

• 20’

Δεύτερο δοκάρι για τον ΠΑΟΚ! Νέα απίθανη ευκαιρία για τον Δικέφαλο με τον Βιεϊρίνια να εξαπολύσει έναν... κεραυνό τραντάζοντας το οριζόντιο δοκάρι της Ξάνθης.

• 25’

Απίστευτο! Τρίτο δοκάρι για τον ΠΑΟΚ, με τον Πέλκα να σουτάρει με δύναμη και την μπάλα να βρίσκει την συμβολή των δοκών του Αμπάντ καταλήγοντας άουτ

• 26’

Καταιγιστικός ο ΠΑΟΚ, με τον Μίσιτς να πιάνει δυνατό σουτ, αναγκάζοντας τον Αμπάντ σε εντυπωσιακή επέμβαση, απομακρύνοντας τον κίνδυνο από τα καρέ της Ξάνθης.

• 31’

Καλή στιγμή για την Ξάνθη! Έξυπνη προσπάθεια του Στούρτζεον, που... τσιμπάει την μπάλα και βρίσκει σε ετοιμότητα τον Ζίβκοβιτς, που μπλοκάρει χωρίς προβλήματα.

• 37’

Ακυρώνεται γκολ του ΠΑΟΚ ως οφσάιντ, με τον Σφιντέρσκι να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, ωστόσο, μετά από εξέταση του VAR φάνηκε ότι ο Πολωνός επιθετικός ήταν σε θέση οφσάιντ, με τον Βασίλειο Φωτιά να ακυρώνει το γκολ του Δικεφάλου.

• 45+1’

Διαμαρτυρίες των παικτών του ΠΑΟΚ για χέρι του Καρασαλίδη, μέσα στην περιοχή με τον διαιτητή της αναμέτρησης Βασίλειο Φωτιά να εξετάζει την φάση στο VAR, αποφασίζοντας να συνεχιστεί κανονικά η αναμέτρηση.

• 51’

Ακυρώνεται ξανά γκολ του ΠΑΟΚ ως οφσάιντ, αφού ο Κάρολ Σφιντέρσκι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, με τον Βασίλειο Φωτιά να εξετάζει ξανά την φάση στο VAR, αποφασίζοντας να ακυρώσει το γκολ αφού ο Πολωνός επιθετικός ήταν εκτεθειμένος.

• 59’

Ο Γιαννούλης βγήκε απέναντι στον Κάρλος Αμπάντ και έκανε το σουτ με το αριστερό αλλά ο πορτιέρε της Ξάνθης έδιωξε σε κόρνερ με το ένα χέρι.

• 63’

Ο Λημνίος έκανε το παράλληλο γύρισμα στην περιοχή της Ξάνθης, με τον Αμπάντ να πέφτει και να απομακρύνει πριν από τους παίκτες του ΠΑΟΚ.

• 70’

Σέντρα του Μίσιτς από τον άξονα, ο Λημνιός έκανε την κεφαλιά, με την μπάλα να περνά πάνω από το δοκάρι του Άμπαντ.

• 78’

Και τέταρτο δοκάρι για τον ΠΑΟΚ! Απίστευτα πράγματα στην Τούμπα με τον Κρέσπο να πιάνει κεφαλιά μετά από σέντρα του Μπίσεσβαρ με την μπάλα να καταλήγει για τέταρτη φορά στο δοκάρι!

• 80’

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ! Ο Ντιέγκο Μπίσεσβαρ δίνει την λύση στον ΠΑΟΚ, με τον Ελ Καντουρί να στρώνει την μπάλα στον Ολλανδό, με τον έμπειρο μεσοεπιθετικό του Δικεφάλου να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Αμπάντ με δύο προσπάθειες.

• 88’

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ! Ο Μπίσεσβαρ έκανε το φάουλ, στέλνοντας τη μπάλα στη μικρή περιοχή της Ξάνθης και ο Κρέσπο με κεφαλιά έκανε το 2-0 για την ομάδα του.

• 1

Είναι και να σε θέλει... Το παιχνίδι πήρε μια άγρια ομορφιά, αγχωτική κυρίως για τους «ασπρόμαυρους» αν αναλογιστεί κανείς πως μέχρι το 80' ο ΠΑΟΚ είχε τέσσερα δοκάρια και τρία γκολ που ακυρώθηκαν ως οφσάιντ. Ο Δικέφαλος έκανε τα πάντα σχεδόν σωστά αλλά έβλεπε το χρόνο να κυλάει εις βάρος του, θολώντας ακόμη περισσότερο το μυαλό των «ασπρόμαυρων», οι οποίοι λυτρώθηκαν σε πρώτη φάση από μια λύση από τον πάγκο.

• 2

Ο Αμπέλ Φερέρια πήρε τη μεγάλη απόφαση να δώσει «ανάσες» στον Ντιέγκο Μπίσεσβαρ, ο οποίος είχε σηκώσει αρκετή συζήτηση γύρω από τις εμφανίσεις του το τελευταίο διάστημα. Σε ένα μομέντουμ που η μπάλα δεν έμπαινε με τίποτα στα δίχτυα, ο «αρτίστας» του ΠΑΟΚ έκανε τη μεγάλη επιστροφή από τον πάγκο, βρίσκοντας ένα γκολ που είχε ανάγκη τόσο η ομάδα του όσο και εκείνος.

• 3

Απόλυτα διαβασμένη η Ξάνθη. Οι Ακρίτες προσπάθησαν να εξουδετερώσουν επιθετικά τον ΠΑΟΚ και για 80 λεπτά τα πήγαν περίφημα, έχοντας σε μεγάλη ημέρα και τον τερματοφύλακα τους, ο οποίος τους κράτησε όρθιους σε μια εμφάνιση... ζωής. Παρά το γεγονός ότι δεν ρίσκαραν επιθετικά για το κάτι παραπάνω, η Ξάνθη αποδεικνύει στην πράξη πως μπορεί και κοιτάει στα μάτια τα... μεγαθήρια, διεκδικώντας αποτέλεσμα σε κάθε παιχνίδι.

21
Ντιέγκο Μπίσεσβαρ
Ο Ολλανδός μεσοεπιθετικός του ΠΑΟΚ πήρε τις απαραίτητες ανάσες από τον Αμπέλ Φερέιρα, αφού μπήκε ως αλλαγή στην αναμέτρηση με την Ξάνθη, με τον έμπειρο μεσοεπιθετικό να δίνει την λύσει στον Δικέφαλο σκοράροντας ένα γκολ που το έψαχνε πολύ.

4
Αριστοτέλης Καρασαλίδης
Ο έμπειρος στόπερ της Ξάνθης, αντιμετώπισε αρκετά προβλήματα από τους παίκτες του ΠΑΟΚ, αποτελώντας την αχίλλειο πτέρνα για την ομάδα του.

1
Κάρλος Αμπάντ
Ο Ισπανός πορτιέρε της Ξάνθης... κατέβασε ρολά απέναντι στον ΠΑΟΚ, όντας ο καλύτερος παίκτης για την ομάδα της Ξάνθης, κρατώντας τους Θρακιώτες σε αρκετές περιπτώσεις «ζωντανούς» στην αναμέτρηση με τον ΠΑΟΚ.

Αρκετή δουλειά είχε ο Βασίλειος Φωτιάς στο γήπεδο της Τούμπας, αν αναλογιστεί κανείς πως ήταν ένα παιχνίδι με τρία ακυρωθέντα γκολ και ένα πέναλτι για το οποίο φωνάζουν οι γηπεδούχοι που δεν δόθηκε. Όπως φαίνεται, οι αποφάσεις του ρέφερι για τα οφσάιντ ήταν όλες σωστές, ωστόσο, η φάση του πέναλτι σηκώνει μεγάλη συζήτηση από τηλεκριτικούς δεδομένου πως ο αμυντικός της Ξάνθης βρίσκει πράγματι τη μπάλα με το χέρι, ωστόσο, αυτό φαίνεται να είναι σε φυσιολογική θέση...

ΟΦΗ: Δεν παίζουν με ΠΑΟΚ Βούρος και Μεγιάδο