• 53' Αραμπούλι
  • 67' Αραμπούλι
  • 40' Λυμπεράκης
  • 77' Κόρμπος

Είναι η μέρα του αυθεντικού μαραθωνίου. Και σα να είχαν μόλις τερματίσει τον αγώνα των 42 χιλιομέτρων έμοιαζαν οι ποδοσφαιριστές στα Πηγάδια. Άδειοι από ενέργεια, άδειοι από εμπνεύσεις, άδειοι από εκρηκτικότητα και ενέργεια, σε ένα ημίχρονο που έμοιαζε να έχει λήξει 0-0 πριν καν… αρχίσει. Η Ξάνθη προσπάθησε. Κατοχή, προσπάθειες, επιθέσεις, αλλά ελάχιστη ουσία μπροστά στην εστία του Τζερεμί Μαλέρμπ. Ο Πανιώνιος ξέρει ότι πρέπει να ζει με τις δυνατότητές του. Συμπαγή άμυνα, σκληρή μεσαία γραμμή και αντεπιθέσεις όπου και όταν βρει την ευκαιρία. Και η αλήθεια είναι ότι ήταν πολύ πιο επικίνδυνος από την Ξάνθη, όταν περνούσε τη μεσαία γραμμή, όμως επίσης είναι αλήθεια ότι δεν το έκανε συχνά. Το 71-29% στο πρώτο μέρος μαρτυρά την εικόνα του αγώνα, οι συνολικά 13 τελικές την κολακεύουν.

Στο ημίχρονο προφανώς και τα αποδυτήρια γέμισαν ενεργειακά ποτά, καθότι το ξεκίνημα της επανάληψης ήταν από τα τρελά όνειρα της Premier League. Έντονος ρυθμός, ταχύτατες επιθέσεις και δύο γκολ σε δέκα λεπτά. Ο Πανιώνιος με μαεστρική αντεπίθεση άνοιξε το σκορ στο 53’, ωστόσο μια αδράνεια στην άμυνά του ήρθε να τιμωρήσει ο Λισγάρας που έψαχνε το γκολ στην 100η συμμετοχή στη Super League. Το παιχνίδι συνέχισε να μην έχει καμία σχέση με το πρώτο ημίχρονο και κυρίως ο Πανιώνιος να μην έχει σχέση με την εικόνα του στο πρώτο 45λεπτο. Οι κυανέρυθροι μπήκαν στην επανάληψη για να σκοράρουν, για να διεκδικήσουν τη νίκη και πέρα από τα δύο γκολ, είχαν κι άλλες καλές στιγμές στο ματς. Η Ξάνθη συνεχίζει να έχει επιθετικό πρόβλημα και παρότι βρήκε δίχτυα μετά από δύο στείρα ματς, ουσιαστικά απειλούσε μόνο από στημένες φάσεις και μέχρι το τέλος του αγώνα δεν κατάφερε να δημιουργήσει ούτε μια καλή ευκαιρία για να φτάσει στην ισοφάριση.

• 88

Ο Κίκο Ραμίρεθ συνηθίζει να επεμβαίνει νωρίς στα παιχνίδια και το ίδιο έκανε και απέναντι στον Πανιώνιο. Μόνο που τίποτα δεν μπορούσε να βοηθήσει την ομάδα του να βρει ρυθμό και να μπορέσει να φανεί απειλητική για τους φιλοξενούμενος. Τόσο ο Ισπανός τεχνικός όσο και οι παίκτες του έμοιαζαν να μην ξέρουν τι τους βρήκε στο δεύτερο ημίχρονο και δεν μπόρεσαν σε κανένα σημείο να αντιδράσουν στον επιθετικό οίστρο του Πανιωνίου.

• 10

Όταν σηκώθηκε η πινακίδα στο 61ο λεπτό της αναμέτρησης υπήρξε μια απορία στον… τηλεθεατή. Ενδεχομένως και στον ποδοσφαιριστή, αφού ο Γιάννης Μασούρας ήταν εκ των κορυφαίων του Πανιωνίου στο γήπεδο, επικίνδυνος σε όλες τις αντεπιθέσεις και δημιουργός του 0-1. Εκείνο που δεν περίμενε κανείς είναι ότι ο Καμαρά θα είναι ακόμα πιο επιδραστικός και ο Κύπριος τεχνικός αποδεικνύεται ότι ήξερε καλύτερα απ’ όλους τους ποδοσφαιριστές του. Όπως ξέρει και την ομάδα του και κρατούσε το καλό για το δεύτερο ημίχρονο, όταν ο Πανιώνιος βγήκε με στόχο να κερδίσει.

• 32’

Αμφισβητούμενη φάση με πρωταγωνιστή τον Στέρτζεον. Ο Στάθης Γκορτζίλας συμβουλεύεται το VAR και δίνει κόρνερ, σε μια περίπτωση που οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι.

• 31’

Εκτέλεση κόρνερ, ο Λισγάρας πιάνει την κεφαλιά αμαρκάριστος αλλά είναι άστοχη.

• 33’

Και πάλι από κόρνερ και πάλι ο Λισγάρας, με τον Μαλέρμπι να αποκρούει εντυπωσιακά.

• 39’

Πολύ ωραία αντεπίθεση του Πανιωνίου με τον Οικονομίδη να τα κάνει όλα ιδανικά, αλλά τον Άρτσε να τα χαλάει στην τελική προσπάθεια.

• 40’

Νέα προσπάθεια του Πανιωνίου με τον Κόρμπο να πλασάρει αδύναμα πάνω στον Αμπάντ.

• 47’

Αντεπίθεση του Πανιωνίου με το σουτ του Μασούρα να διώχνει δύσκολα ο Άμπαντ.

• 53’

Πολύ ωραία βγαίνει μπροστά ο Πανιώνιος και με τρεις γρήγορες πάσες σκοράρει και ανοίγει το σκορ στην Ξάνθη.

• 55’

Ο Τζουρίσκοβιτς εκτελεί το κόρνερ και ο Χρήστος Λισγάρας αμαρκάριστος στην περιοχή του Πανιωνίου παίρνει την κεφαλιά και ισοφαρίζει σε 1-1.

• 63’

Ωραία ατομική προσπάθεια του Καμαρά, όμως το σουτ του έφυγε λίγο άουτ.

• 65’

Λάθος του Λισγάρα, το σουτ του Αραμπούλι έδιωξε ο Άμπαντ.

• 67’

Κάθετη πάσα του Καμαρά για τον Παπανικολάου, ο οποίος γυρίζει και ο Αραμπούλι σε κενή εστία κάνει το 1-2.

10
Μπατσανά Αραμπούλι
Θα πεις, και τι έκανε; Ήταν απλώς σχεδόν πάνω στη γραμμή και τις δύο φορές για να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα. Μερικές φορές, όμως, εκεί είναι όλη η μαεστρία του επιθετικού. Και ο Γεωργιανός επιθετικός με δύο τέτοια γκολ κατάφερε να δώσει μια σπουδαία νίκη στον Πανιώνιο και να φτάσει τα πέντε προσωπικά του τέρματα στη σεζόν.

75
Τιμπό Μουλέν
Το… κακό ξεκίνησε από εκείνον. Ένα λάθος στη μεσαία γραμμή, ένα κλέψιμο για τον Πανιώνιο, μια αντεπίθεση και η Ξάνθη βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ. Ο Τιμπό Μουλέν είχε γενικά μέτρια παρουσία στο ματς, αλλά το χειρότερο ήταν τόσο το λάθος που κάνει, όσο και χρονικό σημείο που δίνει στους φιλοξενούμενος το άδειο γήπεδο (σ.σ. νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο) για να φύγουν στην κόντρα.

11
Ουμάρ Καμαρά
Στη θέση του θα μπορούσε να είναι και ο Γιάννης Μασούρας. Ή να μην είναι πρόσωπο, αλλά θέση στον Πανιώνιο, αφού αμφότεροι δημιούργησαν ουσιαστικά από ένα γκολ και άνοιξαν το δρόμο για τη νίκη των κυανέρυθρων. Απλώς, επιλέγουμε τον Καμαρά καθότι μπήκε ως αλλαγή και στο σημείο που μπήκε έδωσε τεράστια επιθετική πνοή στην ομάδα του και κατευθείαν δημιούργησε φάσεις και εντέλει το γκολ.

Καλό παιχνίδι έκανε ο Στάθης Γκορτζίλας και πρέπει να νιώθει σίγουρος για τη διαιτησία, αφού δε βγήκε… ανακοίνωση. Ο ρέφερι της αναμέτρησης σωστά συμβουλεύτηκε το VAR για τη φάση του Στέρτζεον στο πρώτο ημίχρονο, ενώ το καλύτερο στοιχείο της παρουσίας του στα Πηγάδια ήταν ο απόλυτος έλεγχος του πειθαρχικού ελέγχου.

«Ασύλληπτη» ασίστ του Νικ και κάρφωμα του Παπαπέτρου (vid)