• 41' Λουίς Φερνάντεθ
  • 21' Πατρίσιο Ματρικάρντι
  • 30' Χερόνιμο Μπαράλες
  • 77' Χοσέ Λουίς Βαλιέντε

Σε ένα αρκετά χορταστικό παιχνίδι με αρκετές φάσεις για τις δυο ομάδες, ο Άρης ήταν αυτός που τελικά ευτύχησε να πάρει τη νίκη, κερδίζοντας με 2-1 τον Αστέρα Τρίπολης για την 10η στροφή του πρωταθλήματος.

Το πρώτο μέρος ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους, που βρήκαν το γκολ με το... καλημέρα! Ο Ματίγια έκανε την εκτέλεση του κόρνερ, με τον Σάσα να κερδίζει στον αέρα τον Σουάρεθ και να γράφει το 1-0 με κεφαλιά, πετυχαίνοντας το 2ο τέρμα του στο πρωτάθλημα. Από την άλλη πλευρά, αυτό ήταν το 5ο γκολ που δέχεται στο πρώτο 20λεπτό ο Αστέρας Τρίπολης, με το Μπόρχα Χιμένεθ εμφανώς εκνευρισμένο από την εικόνα της ομάδας του να κάνει αλλαγή στο 28’ (!), βάζοντας τον τον Μπόρχα Φερνάντεθ στη θέση του Πατρίσιο Ματρικάρντι.

Η πίεση του Άρη συνεχίστηκε στα επόμενα λεπτά, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να φτάνουν στο 2-0 στο 36’ με το Ντιγκινί και μετά από εκπληκτική κίνηση του Ρόουζ, ο οποίος έκλεψε την μπάλα στην άμυνα, έκανε φοβερή κούρσα μέχρι την εστία του Παπαδόπουλου και έβγαλε μόνο τον Γάλλο ποδοσφαιριστή απέναντι στον πορτιέρε του Αστέρα.

Στο 41’ και στην πρώτη του αξιόλογη φάση, ο Αστέρας κατάφερε να ξανά μπει στο παιχνίδι μειώνοντας στο σκορ, όπου ο Λουίς Φερνάντεθ με κεφαλιά κέρδισε τον Έμαν, ύστερα από σέντρα του Μαρκ Φερνάντεθ.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά και αυτό φαίνεται και από την στατιστική, όπου είχαν 81% (!) στην κατοχή της μπάλας (σ.σ. στα πρώτα 10-15 λεπτά), ενώ δημιούργησαν τρεις μεγάλες ευκαιρίες, με τους Μαρκ Φερνάντεθ, Μουνάφο και Λουίς Φερνάντεθ.

Στη συνέχεια της αναμέτρησης ο Άρης... πάγωσε τον ρυθμό του αγώνα, με τον Μίχαελ Ένινγκ να προχωράει σε αλλαγές ωστόσο στις καθυστερήσεις του αγώνα οι «κίτρινοι» έμειναν με δέκα παίκτες, καθώς αποβλήθηκε σωστά ο Έμαν που χρησιμοποίησε τα χέρια έξω από την περιοχή.

Αρχικά ο ρέφερι Κατσικογιάννης υπέπεσε σε λάθος καθώς έδειξε μόνο κίτρινη κάρτα για την κίνηση του Έμαν που χρησιμοποίησε τα χέρια έξω από την περιοχή και διόρθωσε το λάθος του, αφού είδε την φάση στο VAR.

Παρόλα αυτά, οι «κιτρινόμαυροι» κράτησαν το αποτέλεσμα στα τελευταία λεπτά του αγώνα και επέστρεψαν στις νίκες.

• 11

Με την γνωστή συνταγή παρέταξε την ομάδα του ο Μίχαελ Ένινγκ και με σχηματισμό 4-2-3-1. Την θέση του τραυματία Βέλεθ στο αρχικό σχήμα πήρε ο Δεληζήσης. Όπως στον αγώνα με την Ξάνθη και τον Πανιώνιο, έτσι και στο σημερινό είχε τον Γκάμα ως επιτελικό, με το Ντιγκινί να παίζει στα αριστερά και τον Φετφατζίδη στα δεξιά.

• 30

Με σχηματισμό 4-2-3-1 παρέταξε την ομάδα του ο Μπόρχα Χιμένεθ, που σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια, επανέφερε τον Κώτσιρα στην βασική σύνθεση της ομάδας του, ενώ έδωσε και φανέλα βασικού στον Λουίς Φερνάντεθ. Παρόλα αυτά, είχε αρκετά παράπονα από τους παίκτες του ειδικά στο πρώτο μέρος, με αποτέλεσμα να κάνει αλλαγή στο 28΄ του αγώνα, περνώντας τον Μπόρχα Φερνάντεθ στη θέση του Πατρίσιο Ματρικάρντι.

34'

Αναμφίβολα η κίνηση του Λίντσεϊ Ρόουζ στο 2ο γκολ του Άρη. Ο ποδοσφαιριστής των «κιτρινόμαυρων» έκλεψε την μπάλα στην άμυνα, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του κάνοντας εξαιρετική κούρσα και έστρωσε στον Ντιγκινί, με τον τελευταίο να κερδίζει τον Παπαδόπουλο.

• 3’

O Ιντέγε έφυγε με ταχύτητα απέναντι στον Παπαδόπουλο αλλά ο Σουάρεθ πρόλαβε με τάκλιν τον Νιγηριανό πριν αυτός προλάβει να σουτάρει.

• 5’

ΓΚΟΛ για τον Άρη! Ο Λούκας Σάσα πήρε την κεφαλιά μετά την εξαιρετική εκτέλεση κόρνερ του Ματίγια και νίκησε τον Παπαδόπουλο που δεν μπόρεσε να αντιδράσει.

• 19’

Ο Λούις Φερνάντεθ έκανε το σουτ λίγο έξω από την περιοχή του Άρη, αλλά ο Έμαν δεν δυσκολεύτηκε να μπλοκάρει τη μπάλα.

• 26’

Ο Γκάμα έκανε την συρτή σέντρα στην περιοχή του Αστέρα Τρίπολης, με τον Ντιγκινί να κάνει την προβολή και τον Παπαδόπουλο να αποκρούει ενστικτωδώς.

• 34’

ΓΚΟΛ για τον Άρη! Ο Ρόουζ με μια τρομερή επέλαση από την άμυνα του προσπέρασε τρεις αντιπάλους, πάσαρε στον Ντιγκινί με τον τελευταίο να πλασάρει τον Παπαδόπουλο και να κάνει το 2-0.

• 41’

ΓΚΟΛ για τον Αστέρα! Μαρκ και Λουίς Φερνάντεθ συνεργάστηκαν μέσα στην περιοχή του Άρη και ο Λουίς με κεφαλιά έκανε απο κοντά το 2-1 για την ομάδα του.

• 51’

Ο Μουνάφο έκανε το σουτ με τον Έμαν να είναι εξουδετερωμένος αλλά η μπάλα κόντραρε στο σώμα του Ρόουζ πριν καταλήξει στα δίχτυα του Άρη.

• 58’

Ο Μαρκ Φερνάντεθ γύρισε την μπάλα παράλληλα με την εστία του Έμαν, με τον Μπαράλες να γίνεται ο αποδέκτης της πάσας αλλά να μπερδεύεται και να σπαταλάει μια σπουδαία ευκαιρία.

• 61’

Ο Τασουλής έκανε το σουτ από μακρινή απόσταση, αναγκάζοντας τον Έμαν να εκτιναχθεί στην δεξιά του γωνία και να απομακρύνει σε κόρνερ.

• 73’

Ο Φετφατζίδης με ατομική ενέργεια «πάτησε» την περιοχή του Αστέρα και από πλάγια θέση επιχείρησε να πλασάρει τον Παπαδόπουλο ο οποίος αποσόβησε την προσπάθεια του Έλληνα άσου.

• 90’

Κόκκινη για τον Άρη ο Έμαν ο δέχτηκε βρήκε την μπάλα εκτός περιοχής με το χέρι, με τον διαιτητή αρχικά να δείχνει κίτρινη κάρτα αλλά στην συνέχεια ο διαιτητής Κατσικογιάννης βλέποντας το VAR τον απέβαλε με κόκκινη κάρτα.

• 92’

Ο Τσιλιγγίρης με ωραία εκτίναξη απομάκρυνε την εκτέλεση του Λουίς Φερνάντεθ και διατήρησε το προβάδισμα του Άρη.

• 1

Το γρήγορο τέρμα που πέτυχε ο Λούκας Σάσα στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης ήταν το πέμπτο που δέχεται ο Αστέρας Τρίπολης στο ξεκίνημα των αναμετρήσεων. Ένα στατιστικό που αποδεικνύει ότι οι «Αρκάδες» μπαίνουν νωθρά στις αναμετρήσεις του κάτι που τους στοίχισε και στην σημερινή αναμέτρηση.

• 2

Ο Αστέρας δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το δικό του momentum στο παιχνίδι. Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου οι «Αρκάδες» είχαν τον απόλυτο έλεγχο της μπάλας αγγίζοντας το 81% της κατοχής και έχοντας σπουδαίες ευκαιρίες για να φέρουν το παιχνίδι στα ίσιο. Η αστοχία των παικτών του Χιμένεθ σε συνδυασμό με τις καίριες επεμβάσεις των παικτών του Άρη και πιο συγκεκριμένα του Ρόουζ που έσωσε την εστία της ομάδα του στο 58' είχαν καταλυτικό ρόλο στο τελικό αποτέλεσμα.

• 3

Μετά την αποβολή του Έμαν στο 90ο λεπτό ο 19χρονος Τσιλιγγίρης κλήθηκε να υπερασπιστεί την εστία της ομάδας του και με ωραία εκτίναξη, αποσόβησε την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λουίς Φερνάντεθ και κράτησε το 2-1 υπέρ του Άρη, καταφέρνοντας με μια επαφή του να γίνει καταλυτικός για την έκβαση του σκορ.

O 80χρονος φίλος του Άρη για ακόμα μια φορά... έκλεψε την παράσταση, δίνοντας για ακόμα ένα παιχνίδι το παρών στις κερκίδες του «Κλεάνθης Βικελίδης» και έχοντας τετ-α-τετ με τον Δημήτρη Διαμαντόπουλο.

92
Λίντσεϊ Ρόουζ
Ο κεντρικός αμυντικός του Άρη ηγήθηκε της αμυντικής λειτουργίας των «κιτρινόμαυρων», έχοντας μάλιστα και μια σωτήρια επέμβαση στο 51ο λεπτό. Ακόμη χάρισε και την φάση του αγώνα, όταν με ατομική κούρσα από την άμυνα, έδωσε την ασίστ στον Ντιγκινί ο οποίος στη συνέχεια έκανε το 2-0 για την ομάδα του.

34
Πατρίτσιο Ματρικάρντι
Ο Αστέρας εμφάνισε αρκετά αμυντικά κενά στην αρχή του παιχνιδιού με τον Ματρικάρντι να δείχνει να μην πατάει καλά στον αγωνιστικό χώρο, μάλιστα η απόδοση του Αργεντινού ανάγκασε τον τεχνικό των «Αρκάδων» να τον αντικαταστήσει στο 28ο λεπτό.

88
Λούκας Σάσα
Ο Σάσα ξεκίνησε το παιχνίδι ιδανικά, ανοίγοντας με κεφαλιά το σκορ για την ομάδα του στο 5ο λεπτό και δίνοντας το έναυσμα για τη νίκη. Στην συνέχεια ο βραζιλιάνος μέσος βοήθησε τον Άρη να κάνει το παιχνίδι του, πραγματοποιώντας πολλά τρεξίματα στη μεσαία γραμμή.

Το ματς δεν είχε δύσκολες φάσεις μέχρι λίγο πριν το φινάλε για τον Κατσικογιάννη και τους βοηθούς του, ωστόσο από κει και μετά ξεκίνησαν τα... εγκλήματα: ο διαιτητής δεν βλέπει το πεντακάθαρο χέρι του Έμαν στο 87΄και του βγάζει αρχικά κίτρινη, διορθώνει την απόφαση «μέσω» VAR 5 ολόκληρα λεπτά αργότερα (στα οποία δεν παίζεται ποδόσφαιρο), ενώ η ανικανότητά του φαίνεται από το γεγονός πως λήγει το παιχνίδι στο 95:12...