• Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας)
  • Βασίλειος Νικολακάκης (Ηρακλείου)
  • Τρύφων Πετρόπουλος (Αρκαδίας)
  • Γεώργιος Βρέσκας (Πιερίας)

Ο Ολυμπιακός έπαιξε την Ξάνθη σαν τη γάτα με το ποντίκι για 90 λεπτά στα Πηγάδια, όμως... νερό δεν ήπιε στο τέλος. Η ακριτική ομάδα άντεξε στην άμυνά της, οι «ερυθρόλευκοι» ήταν φλύαροι και άστοχοι με τη μπάλα στα πόδια, οπότε κόλλησαν σε αυτό το «μπλόκο» (0-0) αφήνοντας δύο πολύτιμους βαθμούς στη μάχη του τίτλου.

Όσον αφορά στην εικόνα του αγώνα, ο Ολυμπιακός μπήκε στο γήπεδο με πολύ έντονη πίεση στα 3/4 του αγωνιστικού χώρου και πολύ παιχνίδι από τα άκρα, με διαγώνιες μπαλιές στην πλάτη της άμυνας και συνεχείς σέντρες. Στο πρώτο τέταρτο, η μπάλα -πλην ελαχίστων εξαιρέσεων- παίχτηκε γύρω από την περιοχή της Ξάνθης, με τον Ολυμπιακό να έχει 3 τελικές και πολλές περισσότερες σέντρες και τελικές πάσες που κόπηκαν, εύκολα ή δύσκολα από την άμυνα των γηπεδούχων. Η κατοχή μπάλας των «ερυθρόλευκων» ήταν σταθερά πάνω από το 60%, ωστόσο έλειψαν οι καλές κάθετες μπαλιές από τους τρεις κεντρικούς χαφ σε αυτό το 4-3-3του Μαρτίνς. Με τους φιλοξενούμενους να έχουν τον έλεγχο του αγώνα και να συνεχίζουν με περισσότερες τελικές προσπάθειες, ο ρυθμός ήταν καλός ως το μισάωρο, όμως από εκεί και μετά έπεσε αισθητά, με τα λάθη των δύο ομάδων αντίθετα να αυξάνονται αισθητά. Η Ξάνθη με τα... πολλά άντεξε στην άμυνά της με 11 πίσω από τη μπάλα, ωστόσο έβγαλε τα πρώτα 45 λεπτά χωρίς τελική προσπάθεια, ενδεικτικό και αυτό της εικόνας του αγώνα.

Ίδια εικόνα είχε το παιχνίδι και στο δεύτερο 45λεπτο, με τον Ολυμπιακό να διατηρεί εύκολα τον έλεγχο όσων συνέβαιναν και να πιέζει για το γκολ. Η πίεση αυτή παρέμεινε επίσης σε πολύ υψηλά επίπεδα, όμως η διάθεση της Ξάνθης σε αυτό το ματς ήταν εμφανής: της αρκούσε να μην αφήσει τον Ολυμπιακό να νικήσει, μάλλον αδιαφορώντας πλήρως για το επιθετικό κομμάτι πλην 1-2 αντεπιθέσεων που βγήκαν από διωξίματα της άμυνας και λάθος πάσες των «ερυθρόλευκων». Έτσι, από τη στιγμή που η τριπλή ζώνη άμυνας της ακριτικής ομάδας, έκανε τη δουλειά της με σταθερότητα και συνέπεια, ήταν δουλειά του Μαρτίνς και τον παικτών του να βρουν λύση στο πρόβλημα. Ο Πορτογάλος έκανε νωρίς τις αλλαγές του, άλλαξε το σχήμα σε 4-2-3-1, οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν κάποιες καλές στιγμές, όμως ο Αμπάντ και οι αμυντικοί του ήταν πάντα στη θέση τους, τις φορές που χρειάστηκε.

Έτσι, παρά τις 14 τελικές και τα πάνω από 40 γεμίσματα στην περιοχή του Αμπάντ, το 0-0 παρέμεινε ως το φινάλε του αγώνα, ένα αποτέλεσμα που προφανώς και δεν αφήνει ικανοποιημένους τους πρωτοπόρους της βαθμολογίας.

• 7

Άριστα... 10 πήρε ο Κίκο Ραμίρεθ ως προς το τακτικό σκέλος, αφού κατέβασε την ομάδα του για να μην δεχθεί γκολ και αυτό ακριβώς κατάφερε. Σόσα, Μουλέν και Τζουρίτσκοβιτς ήταν οι 3 αλλαγές σε σχέση με το ματς με τον ΟΦΗ, με τον Ισπανό να ρίχνει κατά τα άλλα στη μάχη την καλύτερη δυνατή σύνθεσή του. Με τριπλή ζώνη άμυνας, με πολύ τρέξιμο και αλληλοκαλύψεις, με σταθερότητα και καλές τοποθετήσεις στις στημένες μπάλες και τις πολλές σέντρες, η Ξάνθη κατάφερε να κρατήσει τον Ολυμπιακό σε πολύ αναποτελεσματικά για τον ίδιο επίπεδα ως προς τη δημιουργία και την εκτέλεση.

• 2

Όπως ακριβώς αναμενόταν, δηλαδή με το επιτυχημένο το τελευταίο διάστημα 4-3-3 με τους τρεις καθαρούς κεντρικούς χαφ και ενδεκάδα... χωρίς ροτέισον ενόψει Μπάγερν Μονάχου, παρέταξε τον Ολυμπιακό ο Πέδρο Μαρτίνς σε αυτό το κομβικό εκτός έδρας ματς για το πρωτάθλημα. Βασικός δίπλα στον Σεμέδο στα στόπερ και πάλι ο Αβραάμ Παπαδόπουλος, κανονικά «μέσα» και η επιθετική τριπλέτα Σουντανί-Ποντένσε-Ελ Αραμπί, παρά τις σκέψεις για Μασούρα. Κοινώς... επέλεξε το ομάδα που κερδίζει δεν αλλάζει, αφού αυτοί ακριβώς οι 11 ήταν που ξεκίνησαν και το 2-0 επί της ΑΕΚ, ωστόσο στο φινάλε της ημέρας, έλειψε η ουσία και η καλή εκτέλεση σε πάσα ή σουτ.

75'

Η πιο καλή στιγμή του Ολυμπιακού ήρθε ένα τέταρτο πριν την λήξη, όταν ο Ομάρ βρήκε το κενό από αριστερά, έκανε σέντρα ακριβείας στο σημείο του πέναλτι, όμως η κεφαλιά του Γκερέρο, βρήκε σε απόλυτη ετοιμότητα τον Αμπαντ, ο οποίος με πλονζόν καπάκωσε την μπάλα.

• 2’

Πρώτη τελική στο ματς για τον Ολυμπιακό, με τον Σουντανί να κάνει την κίνηση στα δεξιά και το σουτ με το αριστερό και τον Αμπάντ να μπλοκάρει σταθερά.

• 5’

Μακρινό, συρτό σουτ του Μπουχαλάκη με το αριστερό, η μπάλα 2-3 μέτρα άουτ.

• 7’

Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με την μακρινή απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκιγιέρμε να καταλήγει ελάχιστα άουτ.

• 23’

Νέα προσπάθεια του Σουντανί από τα δεξιά και σουτ με το αριστερό, η μπάλα πέρασε και πάλι άουτ χωρίς να ανησυχήσει ο Αμπάντ.

• 28’

Ωραία κούρσα και ατομική προσπάθεια του Τσιμίκα από τα αριστερά και σουτ του «ερυθρόλευκου» μπακ με το δεξί εκτός περιοχής, περίπου ένα μέτρο άουτ.

• 37’

Μονοκόμματο σουτ του Μπουχαλάκη με το αριστερό από το ύψος της περιοχής, μετά από διώξιμο, η μπάλα σταθερά στα χέρια του Αμπάντ.

• 40’

Έξοχη ατομική προσπάθεια του Σεμέδο και ωραίο πλασέ με το αριστερό εκτός περιοχής, η μπάλα ξανά ένα περίπου μέτρο πάνω από το οριζόντιο.

• 47’

Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Μετά από κόρνερ του Μπουχαλάκη, ο Κοβάτσεβιτς έστειλε την μπάλα προς την εστία του Άμπαντ με κεφαλιά, αλλά ο Μουλέν έδιωξε πάνω στη γραμμή!

• 53’

Προσπάθεια του Ολυμπιακού με κάθετη μπαλιά του Ποντένσε για τον Ελ Αραμπί που προσπαθεί να πλασάρει από διαγώνια θέση, αλλά τον Αμπάντ να βγαίνει πάλι γρήγορα για να διώξει.

• 57’

Αντεπίθεση της Ξάνθη με τον Στάρτζεον να κάνει το διαγώνιο σουτ και τη μπάλα να περνάει κόρνερ μετά από κόντρα στον Αβραάμ.

• 70’

Γυριστό σουτ του Γκερέρο από καλή θέση εντός περιοχής μετά το γύρισμα του Μασούρα, η μπάλα ψηλά άουτ.

• 75’

Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Σέντρα του Ομάρ από δεξιά και κεφαλιά-ψαράκι του Γκερέρο, ο Αμπάντ πέφτει και πάλι για να σώσει.

• 79’

Δυνατό μακρινό σουτ του Μπουχαλάκη, λίγο έξω απ' το δεξί δοκάρι του Άμπαντ!

• 86’

Ευκαιρία για την Ξάνθη! Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τεσέιρα, η μπάλα λίγο έξω!

• 1

Η εξαιρετικά σταθερή και αποτελεσματική αμυντική λειτουργία της Ξάνθης με τα ελάχιστα ατομικά λάθη, σε συνδυασμό με την αναποτελεσματικότητα του Ολυμπιακού κυρίως στην τελική πάσα αλλά και την εκτέλεση, μοιραία οδήγησε σε αυτή την «άσφαιρη» ισοπαλία.

• 2

Οι επεμβάσεις, η σταθερότητα και η αξιοπιστία του Ισπανού τερματοφύλακα των γηπεδούχων, Κάρλος Αμπάντ, στα σημεία που χρειάστηκε να επέμβει σε τελικές του αντιπάλου αλλά κυρίως σε σέντρες, γεμίσματα και μπαλιές προς την περιοχή του, έκανε μεγάλο κομμάτι της διαφοράς.

• 3

Η μάλλον κακή μέρα και των τριών κεντρικών χαφ του Ολυμπιακού σε αυτό το 4-3-3, προφανώς και δημιουργεί το μεγαλύτερο «θέμα» ως προς τη δημιουργία της ομάδας του Μαρτίνς. Σε αυτό το σχήμα, αν οι τρεις μέσοι δεν αποδώσουν, τις περισσότερες φορές δεν λειτουργεί και... τίποτα άλλο.

Λίγο πριν την σέντρα του αγώνα ο Τάκης Τσουκαλάς παρέα με έναν ακόμα επώνυμο οπαδό του Ολυμπιακού είπε να κάνει μία ανενόχλητη βολτίτσα στον αγωνιστικό χώρο μαζί με μία σημαία των ερυθρόλευκων, προκαλώντας ένταση στην εξέδρα και τετράλεπτη καθυστέρηση στην έναρξη της αναμέτρησης.

9
Αλεξάνταρ Κοβάσεβιτς
Η Ξάνθη επέλεξε να παίξει από το πρώτο λεπτό μαζικά πίσω από την μπάλα, ο Ολυμπιακός επέλεξε να επιτεθεί με… άπειρα γεμίσματα, κάτι που ευνόησε τους πιο μαχητικούς παίκτες της Ξάνθης. Ο Χρήστος Λισγάρας καθάρισε ουκ ολίγες σέντρες, κυριαρχώντας στον αέρα, όταν η μπάλα ήταν στο έδαφος καθάριζε ο Αλεξάνταρ Κοβάσεβιτς. Ο 27χρονος μέσος που στο παρελθόν έπαιξε για μία διετία στον Ερυθρό Αστέρα έκανε όλη τη βρώμικη δουλειά, αμέτρητα χιλιόμετρα, χάλασε πολλές φάσεις του Ολυμπιακού και με την δύναμη και το πάθος τ

11
Γιουσέφ Ελ-Αραμπί
Ο Ολυμπιακός «γέμισε» πάρα πολλές φορές την μπάλα μες την αντίπαλη περιοχή, όμως ο Μαροκινός σέντερ-φορ δεν κατάφερε να βγει ούτε μία φορά πρώτος στην μπάλα. Οι στόπερ της Ξάνθης κατάφεραν να αφοπλίσουν τον πρώτο σκόρερ των «ερυθρόλευκων», ο οποίος δεν βρέθηκε σε καλή μέρα και δεν έκανε αισθητή την παρουσία του, ούτε όταν ο Μαρτίνς γέμισε ακόμα περισσότερο την αντίπαλη περιοχή, βάζοντας μέσα Γκερέρο και Μασούρα.

1
Κάρλος Αμπάντ
Το όνομα του γράφτηκε πρώτα φέτος το καλοκαίρι στο ρεπορτάζ του Ολυμπιακού, όμως τελικά ο Ισπανός πορτιέρε με την διετή παρουσία στην β’ ομάδα της Ρεάλ Μαδρίτης κατέληξε στην Ξάνθη. Κάπως έτσι, οι Θρακιώτες βρήκαν μία πολύ καλή λύση κάτω από τα δοκάρια τους, αφού ο θηριώδης (1,93) τερματοφύλακας γεμίζει την εστία και εμπνέει σιγουριά. Σταθερότατος σε όλο το ματς, καθάρισε όλες τις φάσεις (κυρίως ψηλά) και κράτησε το μηδέν για την εστία του σε ένα πολύ δύσκολο ματς!

Το ματς μύριζε μπαρούτι πριν από την σέντρα, η ένταση όλη την εβδομάδα ήταν στα ύψη, όμως ο βαθμός δυσκολίας εντός του γηπέδου ήταν απρόσμενα μικρός. Ελάχιστες δύσκολες φάσεις, σχεδόν καμία που θα μπορούσε να κρίνει την αναμέτρηση, λίγα σκληρά μαρκαρίσματα και σχεδόν καθόλου διαμαρτυρίες. Αν ο Διαμαντόπουλος έχασε ή έδωσε ανάποδα ένα - δύο φάουλ (ένα φάουλ στον Σεμέδο στο πρώτο μέρος ή ένα επιθετικό φάουλ του Ελ-Αραμπί στον Αμπάντ στην επανάληψη), αυτά είναι μέσα σε κάθε παιχνίδι, το γεγονός ότι δεν χρειάστηκε καν το VAR μαρτυρά ότι αληθινά αμφισβητούμενες σημαντικές φάσεις δεν υπήρξαν. Πολύ σοβαρός στην διαιτησία του, με σωστή συμπεριφορά, άψογος στον πειθαρχικό έλεγχο, δεν «ψάρωσε» από τις όποιες βουτιές εκατέρωθεν, κιτρίνισε δις στο τέλος τις καθυστερήσεις των παικτών της Ξάνθης και έδειξε διάθεση σε όλο το ματς να σφυρίξει 50-50, όπως και έκανε.

Παναθηναϊκός: Ο Τσάβι Ρόκα πιάνει δουλειά για συμβόλαια και μεταγραφές