• ΤΣΙΚΛΗΤΑΡΗ ΒΑΣΙΛΕΙΑ - ΤΣΙΚΛΗΤΑΡΗ ΔΗΜΗΤΡΑ
  • ΚΟΣΜΕΤΟΥ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ
  • 48 Στεφάτου
  • 20 Παπαδοπούλου

Η συλλογή τίτλων στα ποδοσφαιρικά τμήματα του ΠΑΟΚ την φετινή σεζόν συνεχίζεται με αμείωτους ρυθμούς. Μετά την κατάκτηση του 4ου πρωταθλήματος από τους άνδρες και την επιτυχία της ασπρόμαυρης Κ15 απέναντι στον Ολυμπιακό, το γυναικείο τμήμα του Δικεφάλου του Βορρά επικράτησε της ΑΕΚ με 4-5 στα πέναλτι (1-1 η κανονική διάρκεια) στο Πανθεσσαλικό και πανηγύρισε το 7ο κύπελλο της ιστορίας του, με το σύνολο του Θαλή Θεοδωρίδη να γιορτάζει το νταμπλ καθώς πριν από δύο εβδομάδες επισφραγίστηκε από τις ασπρόμαυρες και το 19ο πρωτάθλημα.

Για τον ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ η Παπαδοπούλου στο 20', για να ισοφαρίσει η Στεφάτου για την ΑΕΚ και όλα να κριθούν στα πέναλτι, όπου την διαφορά έκαναν οι Νίχαους και Γιαννακά.

Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς ήρθε για την ΑΕΚ στο 8ο λεπτό με τη Ντζάνη να βρίσκεται εντός περιοχής αλλά το σουτ της να είναι χλιαρό και να βρίσκει τη Νίχαους σε ετοιμότητα, μπλοκάροντας τη μπάλα. Ο ΠΑΟΚ προειδοποίησε με την Παπαδοπούλου στο τέταρτο της αναμέτρησης με το τελείωμά της από πλεονεκτική θέση να πηγαίνει στα σώματα, καθώς πέντε λεπτά αργότερα (20') η επιθετικός του Δικεφάλου του Βορρά εκμεταλλεύτηκε την εξαιρετική σέντρα της Μήτκου από τα αριστερά και με υπέροχη κεφαλιά έστειλε την μπάλα δοκάρι και μέσα για το 0-1 των ασπρόμαυρων.

Μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους, οι δύο ομάδες είχαν από μία φάση ακόμη με Γιαννακά και Καπνίση, με την μπάλα να φεύγει εκτός σε αμφότερες τις ευκαιρίες και τον ΠΑΟΚ να πηγαίνει μπροστά στα αποδυτήρια με την ελάχιστη της διαφοράς.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους η ΑΕΚ βρήκε γκολ ισοφάρισης, καθώς στο 48ο λεπτό η νεοεισελθούσα Χατζηνικολάου βρήκε εξαιρετικά εντός περιοχής της Στεφάτου η οποία με όμορφο τελείωμα νίκησε τη Νίχαους για το 1-1. Από εκεί και έπειτα ο ρυθμός έπεσε αισθητά, τα λάθη ήταν πολλά και οι ευκαιρίες ήταν λιγοστές και ως εκ τούτου ο τελικός οδηγήθηκε στην παράταση.

Στην παράταση η μόνη αξιοσημείωτη φάση ήταν στο 115' με κεφαλιά της Παπαδοπούλου, η οποία πήγε άουτ, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα πέναλτι.

Εκεί, την μεγάλη διαφορά έκανε η Νίχαους που απέκρουσε το πέναλτι της Νίκα, ενώ η Γιαννακά ήταν ψύχραιμη στο τελευταίο χτύπημα και στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα χάρισε το τρόπαιο στην ομάδα της!

ΑΕΚ – ΠΑΟΚ Morris: 1-1