• VAR: Γκορτζίλας Ευστάθιος (Μακεδονίας)
  • AVAR: Δημητριάδης Λάζαρος (Μακεδονίας)
  • 81' Τσανάτζια
  • 30' Μπάκου
  • 59' Μπάκιτς
  • 70' Μεγιάδο

Η Κηφισιά μπήκε καλύτερα στο ματς και άγγιξε το γκολ μόλις στο 1' με τον Μενέντες να πλασάρει όμως ο Λαμπρόπουλος έσωσε πάνω στη γραμμή πριν ο Οζέβγκοβιτς στείλει τη μπάλα στην κενή εστία ενώ στο 3' ο Μιλίτσεβιτς εξαπέλυσε σουτ εκτός περιοχής με τη μπάλα να κοντράρει στον Βούρο καταλήγοντας στον Μπάουμαν.

Ο ΟΦΗ προσπάθησε να ισορροπήσει και στο 19' σκόραρε με τον Ισέκα αλλά το γκολ ακυρώθηκε με χρήση VAR ως οφσάιντ, καθώς ο Βέλγος στράικερ ήταν εκτεθειμένος όταν υποδέχθηκε τη μπαλιά του Αμπάντα.

Η επόμενη καλή στιγμή ανήκε στην ομάδα των βορείων προαστίων με τον Μιλίτσεβιτς να σεντράρει στο 30' με στόχο τον Ματέους Σάντος που εξαπέλυσε γυριστό σουτ με τη μπάλα να περνάει ψηλά άουτ. Η σκυτάλη των ευκαιριών πέρασε στους «Ομιλήτες» καθώς στο 38' ο Μπάκου βγήκε τετ α τετ με τον Αναγνωστόπουλο όμως ο δεύτερος τον νίκησε ενώ στη συνέχεια της φάσης μπλόκαρε τη σέντρα σουτ του Χιμένες. Το σύνολο του Τραϊανού Δέλλα συνέχισε να πιέζει και το σουτ του Μπάκιτς στο 44' εκτός περιοχής πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Αναγνωστόπουλου ενώ την ίδια τύχη είχε ένα λεπτό αργότερα και το αντίστοιχο του Ισέκα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι έχασαν σπουδαία στιγμή για να προηγηθούν στο 53' καθώς ο Οζέγκοβιτς εκμεταλλεύτηκε το κακό διώξιμο του Αμπάντα και έπιασε συρτό σουτ με τη μπάλα να φεύγει άουτ με τους φιλοξενούμενους ν' απαντούν στο 55' καθώς ο Μπάκιτς έβγαλε μπαλιά και ο Αναγνωστόπουλος έδιωξε λάθος με τον Μπάκου να τον περνά αλλά το σουτ του κατέληξε κόρνερ.

Μπράτσος και Δέλλας προχώρησαν σε αλλαγές στη συνέχεια προκειμένου να τονώσουν επιθετικά τις ομάδες τους με τους Κρητικούς να είναι αυτοί που απείλησαν ξανά στο 71' με το εκτός περιοχής σουτ του Αποστολάκη να φεύγει άουτ και τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Ισέκα ήταν έτοιμος να εκτελέσει τον Αναγνωστόπουλο αλλά ο Τσάπαν του έβαλε στοπ.

Οι δύο ομάδες είχαν από μία καλή ευκαιρία μέχρι το φινάλε, αρχικά ο ΟΦΗ στο 85' με τον Μπάκου να βγαίνει τετ α τετ με τον Αναγνωστόπουλο αλλά έκανε κακό τελείωμα και έπειτα η Κηφισιά στο 89' με τον Ματέους Σάντος να μπαίνει στην περιοχή όμως ο Μπάουμαν βγήκε αποφασιστικά και μπλόκαρε τη μπάλα.

Έπειτα από αυτό το αποτέλεσμα, ο ΟΦΗ βρίσκεται στην 4η θέση των play-out με 26 βαθμούς ενώ η Κηφισιά καταλαμβάνει την 5η με 22 πόντους, ισόβαθμη με τον Βόλο.

Την επόμενη, -2η- αγωνιστική, η Κηφισιά θα φιλοξενηθεί από τον Βόλο, το Σάββατο 30 Μαρτίου και ώρα 17:30 στο Πανθεσσαλικό ενώ ο ΟΦΗ θα υποδεχθεί τον Ατρόμητο, την ίδια ημέρα και ώρα 20:00 στο Γεντί Κουλέ.

Oι συνθέσεις:

Κηφισιά (Μπράτσος): Αναγνωστόπουλος, Γκόμπελιτς (Κλωναρίδης 79'), Τεϊσέιρα, Τσάπαν, Μιλίτσεβιτς, Τσανάτζια, Σολόα (Βαφέας 69'), Μενέντες (Πρίτσας 69'), Μπιφουμά (Τετέι 79'), Ματέους Σάντος, Οζέγκοβιτς.

ΟΦΗ (Δέλλας): Μπάουμαν, Λάρσον, Βούρος, Λαμπρόπουλος, Αμπάντα, Μεγιάδο, Μπάκιτς (Ριέρα 79'), Αποστολάκης (Μοσκέρα 88'), Μπάκου (Φελίπε Λουίζ 88'), Χιμένες (Γκαγιέγκος 64'), Ισέκα.

Κηφισιά - ΟΦΗ 0-0