• 39' πεν. Φραν Ναβάρο
  • 86' Γιουσέφ Ελ Αραμπί
  • 35' Παναγιώτης Ρέτσος
  • 45' Παναγιώτης Ρέτσος

Πήγε να γκελάρει από συνήθεια, αλλά... απέτυχε! Ο Ολυμπιακός επέστρεψε -πολύ δύσκολα- στις νίκες, επικρατώντας 3-2 της Κηφισιάς στην Καισαριανή για την 18η αγωνιστική της Super League, σε ένα ματς που τα είχε όλα! Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν 2-0 με γκολ των Μασούρα (11') και Ναβάρο (39' πεν.), ο Ρέτσος αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ένα λεπτό πριν το ημίχρονο και στις καθυστερήσεις του πρώτου 45λεπτου ο Μιλίτσεβιτς μείωσε σε 1-2. Στο δεύτερο, η ομάδα του Καρβαλιάλ έφτασε να έχει κατοχή μπάλας άνω του 70%, όμως η Κηφισιά ήταν αυτή που ισοφάρισε με δικό της πέναλτι (64' Οζέγκοβιτς), μόλις στην δεύτερη τελική της στην εστία! Νωρίτερα, είχε ακυρωθεί γκολ του Μασούρα για χέρι, μετά το 2-2 ακυρώθηκε γκολ του Ελ Αραμπί για οφσάιντ, ενώ λίγο μετά πέναλτι που έγινε στον Ροντινέι «ακυρώθηκε» για οφσάιντ του Βραζιλιάνου – όλες οι αποφάσεις μετά τη χρήση του VAR. Τελικά, τη λύση έδωσε -ποιος άλλος- ο κορυφαίος σκόρερ του Ολυμπιακού τα τελευταία χρόνια, ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί, ο οποίος στο 85' με μια κεφαλιά-σήμα κατατεθέν του, αξιοποίησε την πρώτη ασίστ του Ζέλσον Μάρτινς στο Λιμάνι, για να γράψει το 3-2 που χάρισε στους Πειραιώτες το «τρίποντο» που τους κρατά ακόμη σε σχετική επαφή με την κορυφή, αλλά και... ζωή στον Κάρλος Καρβαλιάλ στον πάγκο της ομάδας του. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη του Ολυμπιακού μετά από 3 αγωνιστικές και 4 ματς συνολικά μαζί με το ντέρμπι αιωνίων στο Κύπελλο.

Ερυθρόλευκο προβάδισμα δύο γκολ και... τριπλή γκέλα

Όσον αφορά την εικόνα και την εξέλιξη του αγώνα, από τα πρώτα λεπτά υπήρχαν εκατέρωθεν πάρα πολλά λάθη, με τον Ολυμπιακό να έχει την κατοχή της μπάλας μεν, αλλά να παρουσιάζει το ίδιο προβληματικό πρόσωπο τόσο στο δημιουργικό όσο και το αμυντικό κομμάτι. Παρ' όλα αυτά, έδειξε ότι εύκολα ή δύσκολα θα έβρισκε το δρόμο προς τη νίκη. Μόλις στο 11' προηγήθηκε με ένα υπέροχο γκολ του Μασούρα. Μετά από πάσα του Φορτούνη και στρώσιμο του Καρβάλιο, ο Έλληνας εξτρέμ έπιασε έναν αριστερό «κεραυνό» λίγο έξω από την περιοχή και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Για αρκετά λεπτά στη συνέχεια υπήρξε... ηρεμία, με τον Μπιανκόν να σώζει με προβολή στο 28' κοντινό σουτ του Σάντος. Στο 37' οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι για χέρι του Σάντος έπειτα από κεφαλιά του Καρβάλιο και δύο λεπτά μετά, ο Ναβάρο το εκτέλεσε εύστοχα για το 0-2 -το πρώτο γκολ του Ισπανού φορ στο Λιμάνι. Όλα έδειχναν στο σημείο αυτό ότι το απόγευμα θα ήταν εύκολο για τους ερυθρόλευκους, κάτι που ωστόσο δεν ήταν καν... κοντά σε αυτό που τελικά συνέβη!

Στο 44' ο Παναγιώτης Ρέτσος -με μια από τις... άπειρες φέτος άτσαλες προσπάθειές του- γκρέμισε αντίπαλο και έδωσε στον Μανούχο το δικαίωμα να του δείξει την δεύτερη κίτρινη (σ.σ. η πρώτη στο 35' για αντίστοιχη φάση- και να τον αποβάλει, αφήνοντας τον Ολυμπιακό με παίκτη λιγότερο για πάνω από ένα ημίχρονο. Σαν να μην έφτανε αυτή η... γκέλα, μετά την εκτέλεση του φάουλ ένα τρίλεπτο αργότερα, ήρθε και η μείωση του σκορ για την Κηφισιά, μετά από νέα -διπλή- γκέλα του Τζολάκη. Αρχικά έδιωξε άτσαλα και έπειτα, σε σουτ του Μιλίτσεβιτς πολλά μέτρα εκτός περιοχής, άργησε να πέσει, με τη μπάλα να καταλήγει στη γωνία του για το 1-2, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Δεύτερο ημίχρονο με... τα πάντα όλα

Στο δεύτερο ημίχρονο πια, πολλή μπάλα δεν παίχτηκε, ούτως ως προς τον καθαρό χρόνο ούτε ως προς την ουσία του παιχνιδιού, όμως παρ' όλα αυτά το ματς είχε... μία απ' όλα! Στο 52' ακυρώνεται γκολ του Μασούρα μέσω VAR, για χέρι μετά την πρώτη κεφαλιά του Ροντινέι σε εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη. Στο 61', ο Μπιανκόν κάνει χέρι σε διεκδίκηση της μπάλας με τον Ιπαλίμπο και ο Μανούχος δείχνει λευκή βούλα, με τον Οζέγκοβιτς να ισοφαρίζει στο 64'. Πέντε λεπτά αργότερα, στο 69', ακυρώνεται επίσης μέσω VAR γκολ του Ελ Αραμπί από σέντρα του Καρβάλιο, χωρίς ποτέ να... καταλάβει κανείς τι ακριβώς έδειξε το τηλεοπτικό ριπλέι με τις γραμμές που μπήκαν.

Φτάνοντας στο 80' πια, σε μια εκτέλεση φάουλ, ο Μανούχος τσεκάρει στο VAR ανατροπή του Ροντινέι, την οποία σωστά κρίνει ως πέναλτι, ωστόσο και πάλι η φάση τελικά ακυρώνεται για οφσάιντ του Βραζιλιάνου κατά την εκτέλεση του Φορτούνη. Όλος ο Ολυμπιακός πια ήταν μέσα στην περιοχή της Κηφισιάς, ο Καρβαλιάλ είχε κάνει τις αλλαγές του και μια από αυτές, δύο λεπτά αφότου είχε περάσει στο ματς, έβγαλε την ασίστ για το χρυσό γκολ της νίκης. Ο Ζέλσον Μαρτίνς ήταν αυτός που σέντραρε από δεξιά, ο κορυφαίος ερυθρόλευκος σκόρερ εδώ και πολλά χρόνια, Γιουσέφ Ελ Αραμπί νίκησε και πάλι τους πάντες στον αέρα και με μια υπέροχη κεφαλιά στην κίνηση, έγραψε το 2-3. Το φινάλε του αγώνα είχε και αποβολή για την Κηφισιά, στο 93' με δεύτερη κίτρινη στον Σάντος, ενώ ένα δίλεπτο πριν ο Κωνσταντακόπουλος είχε αστοχήσει με πλασέ προ του Τζολάκη για την ισοφάριση. Έτσι, ο Ολυμπιακός πήρε με νύχια και με δόντια τη νίκη που τον διατηρεί σχετικά κοντά στην κορυφή.

Οι συνθέσεις των ομάδων:
Κηφισιά (Ντέιβιντ Νίλσεν / 4-2-3-1): Κρίστινσον, Μιλίτσεβιτς, Βαφέας, Γκόμπελιτς, Μασούρας, Iπαλίμπο (96' Νίνης), Πέιος, Μπιφουμά, Ίλιεφ (65' Κλωναρίδης, 78' Κωνσταντακόπουλος), Σάντος, Οζέγκοβιτς.
Ολυμπιακός (Κάρλος Καρβαλιάλ / 4-2-3-1): Τζολάκης, Κίνι, Μπιανκόν, Ρέτσος, Ροντινέι (83' Μαρτίνς, Καμαρά (83' Αλεξανδρόπουλος), Καρβάλιο, Μασούρας, Φορτούνης (89' Ορτέγκα), Ποντένσε (46' Ντόη), Ναβάρο (65' Ελ Αραμπί).
Διαιτητής: Ευάγγελος Μανούχος (Αργολίδας)
Βοηθοί: Λάζαρος Δημητριάδης (Μακεδονίας), Πολυχρόνης Κωσταράς (Αιτ/νίας)
Τέταρτος: Μιχαήλ Ματσούκας (Αιτ/νίας)
VAR: Ιωάννης Παπαδόπουλος (Μακεδονίας)
AVAR: Κωνσταντίνος Ψάρρης (Ζακύνθου)

Λεφτά στην Τράπεζα: Ζοάο Καρβάλιο

Σε μια χρονιά που τα χαφ του έχουν προσφέρει σχεδόν το απόλυτο μηδέν, ο Ολυμπιακός βρήκε επιτέλους δημιουργία από έναν εξ αυτών. Ο Πορτογάλος έκανε καλό ματς μετά από πολύ καιρό, με μια ασίστ, μια ακόμη που δεν... μέτρησε στο ακυρωθέν γκολ του Ελ Αραμπί και ένα κερδισμένο πέναλτι.

Γίνε Πρόεδρος: Γιουσέφ Ελ Αραμπί

Ο Μαρτίνεθ τον είχε ξεχασμένο μεταξύ εξέδρας και πάγκου, ωστόσο η τέχνη δεν ξεχνιέται. Ο Μαροκινός γκολτζής πέτυχε το τρίτο του τέρμα στην εποχή Καρβαλιάλ και ξελάσπωσε ξανά τους «ερυθρόλευκους».

Lockdown: Το κέντρο άμυνας του Ολυμπιακού

Σύμφωνοι, η αποβολή του Ρέτσου με τις δύο κίτρινες είναι εξαιρετικά αυστηρή, ωστόσο ο ίδιος δίνει ξανά δικαιώματα με επαναλαμβανόμενες άτσαλες και απρόσεχτες ενέργειες. Ούτε η συνολική συνεργασία του με τον Μπιανκόν αποδίδει, όπως λάθη έχει κάνει και ο Γάλλος. Αυτός είχε πάντως και 1-2 θετικές ενέργειες, σε μια άμυνα που ωστόσο όπως καταλαβαίνει εύκολα κανείς παραμένει ασταθέστατη.

Τελετές «Το Κοράκι»

Ο Ολυμπιακός είχε για ένα ακόμη πολλά -εκ των οποίων τα περισσότερα μάλλον δικαιολογημένα- παράπονα από τη διαιτησία του αγώνα. Αρχικά, η αποβολή του Ρέτσου για δύο εναέριες μονομαχίες είναι κατά το ελάχιστο τραβηγμένη από τα μαλλιά. Το πέναλτι του Ολυμπιακού σωστά δίνεται στο πρώτο ημίχρονο, ενώ σωστά δίνεται και αυτό υπέρ της Κηφισιάς στο δεύτερο. Έπειτα όμως, πολλή κουβέντα σηκώνουν και οι φάσεις των δύο γκολ που ακυρώθηκαν. Στην κεφαλιά του Ροντινέι το χέρι του Μασούρα είναι κολλημένο στο σώμα του, οπότε είναι άγνωστο το τι κρίνουν VAR και διαιτητής ως πλεονέκτημα που κερδίζει ο επιτιθέμενος. Αντίστοιχα, στη φάση της πρώτης κεφαλιάς του Ελ Αραμπί, από το τηλεοπτικό ριπλέι δεν βγήκε ποτέ άκρη, ούτε επίσης και από τη φωτογραφία της φάσης με τις γραμμές που μπήκαν. Σωστά δίνεται στη συνέχεια πάντως οφσάιντ στον Ροντινέι.

Πόση αλήθεια αντέχεις;

Ο Ολυμπιακός πήγε να το... καταφέρει και αυτό. Να γκελάρει σε ματς κόντρα στην ουραγό του πρωταθλήματος, με +70% κατοχή μπάλας και ενώ προηγήθηκε 2-0 στο 39'! Τελικά απέφυγε να πετάξει βαθμούς από συνήθεια, όπως κάνει εδώ και πολύ καιρό, αφού παρά τις φωνές του για τη διαιτησία, ένα γκολ του Ελ Αραμπί στο 85' έκανε τη διαφορά. Ελάχιστο ποδόσφαιρο παίχτηκε στην Καισαριανή και στο τέλος της ημέρας -στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι- μένει και πάλι μια εξαιρετικά προβληματική εικόνα για την ομάδα του Καρβαλιάλ σε όλους τους τομείς.

Κηφισιά – Ολυμπιακός 2-3