Σε ρυθμούς Μπράιτον κινούνται στον οργανισμό της ΑΕΚ.

Η Ένωση υποδέχεται τους «Γλάρους» το βράδυ της Πέμπτης (29/11) στην «OPAP Arena» και από το μυαλό του Ματίας Αλμέιδα, όλο και θα περνάνε τα παιχνίδια που έπαιξε κόντρα σε αγγλικές ομάδες τα χρόνια της ποδοσφαιρικής καριέρας του.

Οι νταμπλούχοι Ελλάδας αποτελούν τον πρώτο (ευρωπαϊκό) σταθμό του «Pelado» και κατ΄επέκταση, οι αγγλικές – ποδοσφαιρικές - αναμνήσεις του κόουτς, αρχίζουν και τελειώνουν από τα χρόνια που κυκλοφορούσε εντός του χορταριού με το σορτσάκι και τις τάπες στα πόδια.

Συν βεβαίως τις ζωντανές μνήμες από την πρόσφατη σπουδαία νίκη (2-3) που πέτυχε ως κόουτς της ΑΕΚ επί της Μπράιτον στην πρεμιέρα της φάσης των ομίλων του φετινού Europa League στις 21 Σεπτεμβρίου.

«Ξεσκονίζοντας» το αρχείο πέσαμε πάνω σε πέντε ματς στα οποία ο ποδοσφαιριστής Ματίας Αλμέιδα βρέθηκε αντιμέτωπος με αγγλικούς συλλόγους.

Στα τέσσερα εξ αυτών ως παίκτης των Ίντερ – Λάτσιο στο πλαίσιο των ευρωπαϊκών διοργανώσεων και μία με τη φανέλα της Εθνικής Αργεντινής.

Η νίκη στα πέναλτι

στο Μουντιάλ της Γαλλίας

Ξεκινώντας από τα παιχνίδια με την «Αλμπισελέστε» το ματς κόντρα στην Αγγλία, καταγράφηκε στις 30 Ιουνίου 1998 στο Μουντιάλ της Γαλλίας για την φάση των «16».

Ο Αλμέιδα αγωνίστηκε και στα 120 λεπτά του αγώνα που με σκορ 2-2 οδηγήθηκε στην παράταση και εν τέλει κέρδισε με 4-3 η Αργεντινή στη διαδικασία των πέναλτι.

Η κατάκτηση του Σούπερ Καπ

Στις 27 Αυγούστου 1999 η Λάτσιο του Αλμέιδα επικράτησε 1-0 της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με γκολ του Μαρσέλο Σάλας και σήκωσε το Σούπερ Καπ στο «Stade Louis-II» στο Μονακό.

Ο τότε τεχνικός της Λάτσιο, Σβεν Γκόραν Έρικσον, χρησιμοποίησε τον Αλμέιδα καθ΄όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Η νίκη στο «Στάμφορντ Μπριτζ»

Στις 22 Μαρτίου 2000 η Λάτσιο έστησε…σημαία μέσα στο «Στάμφορντ Μπριτζ».

Με γκολ των Ιντζάγκι και Μιχαϊλοβιτς επικράτησε 2-1 της Τσέλσι σε αγώνα για την φάση των ομίλων του Champions League, με τον Αλμέιδα να παίζει και στα 90 λεπτά.

Η γκολάρα στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ»

Στις 27 Ιανουαρίου 2002, ως παίκτης της Ίντερ αντιμετώπισε εκτός έδρας την Νιούκαστλ για τους ομίλους του Champions League.

Οι «νερατζούρι» υπό τις οδηγίες του Έκτορ Ραούλ Κούπερ, έστησαν…πάρτι στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ» και πέτυχαν εμφατική νίκη (1-4) με τον Αλμέιδα να σημειώνει το δεύτερο γκολ στο 35ο λεπτό.

Παρακολουθήστε το πανέμορφο γκολ του Αλμέιδα στο βίντεο (μετά το 02:38).

Η «πεντάρα» από την Άρσεναλ

Το τελευταίο ματς από την περίοδο της ποδοσφαιρικής καριέρας του κόντρα σε αγγλικό σύλλογο, καταγράφηκε στις 25 Νοεμβρίου 2003.

Η Άρσεναλ διέλυσε με 5-1 την Ίντερ μέσα στο «Τζουζέπε Μεάτσα» για τους ομίλους του Champions League με τον Αλμέιδα να αγωνίζεται ως αλλαγή για 32 λεπτά.

ΑΕΚ: Οι αγγλικές αναμνήσεις του Αλμέιδα – Η κούπα στο Μονακό και η γκολάρα στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ» (pics + vid)