Με φόρα ξεκίνησαν οι γηπεδούχοι αλλά στο 4' ο Μχιταριάν δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή μετά το γύρισμα του Ντάμφρις και στο 11' η κεφαλιά του Ολλανδού έφυγε άουτ μετά τη μπαλιά του Τσαλχάνογλου. Δύο λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν για πρώτη φορά με το σουτ του Άουρσνες εντός περιοχής όμως ο Ζόμερ απέκρουσε και ένα λεπτό μετά ο Ντι Μαρία είχε δοκάρι έπειτα από... εκτέλεση κόρνερ. Η τελευταία φάση του πρώτου μέρους ήρθε στο 43' με το πλασέ του Μπαρέλα από το όριο της περιοχής που απέκρουσε ο Τρουμπίν.

Οπως και να έχει, η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι μπήκε καλύτερα και στο δεύτερο μέρος και θα μπορούσε να σκοράρει στο 53′, όταν ο Ντάμφρις αστόχησε με κεφαλιά από καλή θέση μετά τη σέντρα του Μπαστόνι και στο 54′ με το τελείωμα του Λαουτάρο εντός περιοχής που πήγε στο οριζόντιο δοκάρι μετά τη μπαλιά του Μπαρέλα.

Η Ίντερ ανέβαζε την πίεσή της και είχε νέο δοκάρι στο 61′, κάθετο αυτή τη φορά, ξανά με τον Λαουτάρο, από κοντά, μετά την πάσα του Τουράμ, ο οποίος τελικά ήταν και αυτός που έδωσε τη λύση στο επόμενο λεπτό: Κίνηση του Ντάμφρις από δεξιά και γύρισμα, εκτέλεση του Γάλλου επιθετικού και η μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Αυτό που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα δηλαδή, αφού ο Λαουτάρο δεν κατάφερε να σκοράρει σε καμία από τις 2-3 ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν στη συνέχεια.

Ίντερ (Σιμόνε Ιντζάγκι): Ζόμερ, Παβάρ, Ατσέρμπι, Μπαστόνι, Ντάμφρις (73′ Νταρμιάν), Μπαρέλα (92′ Κλάασεν), Τσαλχάνογλου (84′ Ασλάνι), Μχιταριάν, Ντιμάρκο (84′ Κάρλος Αουγκούστο), Λαουτάρο, Τουράμ (73′ Σάντσες).

Μπενφίκα (Ρόγκερ Σμιντ): Τρουμπίν, Μπαχ (22′ Αραούχο), Οταμέντι, Μοράρο, Μπερνάτ (80′ Καμπράλ), Νέβες, Κοκτσού (69′ Μούσα), Ντι Μαρία (80′ Γιούρασεκ), Άουρσνες, Σίλβα (69′ Τσικίνιο), Νέρες.