Hapoel Be'er Sheva
HAPOEL BE'ER SHEVA
  • 30' Βέρμπιτς
  • 43' Στογιάνοφ

Οι καιρικές συνθήκες δεν βοήθησαν καμία από τις δύο ομάδες να αποκτήσει ρυθμό, με αποτέλεσμα να μην ανεβαίνει πολύ η ένταση. Στα θετικά η εμφάνιση του νεαρού Φικάι για άλλο ένα φιλικό, αλλά και του Γερεμέγεφ, που ήταν σε όλες τις φάσεις στο δεύτερο ημίχρονο μέσα. Στο β΄ μέρος καλοί ήταν και οι Βαγιαννίδης - Τζούρισιτς. Την ίδια στιγμή ο Αϊτόρ έδειξε διάθεση, αλλά δεν του έβγαιναν οι φάσεις.

Στο πρώτο μέρος από την άλλη για το τριφύλλι ξεχώρισαν οι Βέρμπιτς και Κώτσιρας, με τον πρώτο να πετυχαίνει και το μοναδικό της αναμέτρησης ενώ αρκετά καλές εντυπώσεις άφησε ο Μλαντένοβιτς. Επιθετικά το τριφύλλι άφησε καλές εντυπώσεις, ενώ αμυντικά υπήρχαν κάποια κενά, αλλά δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι στο κέντρο της άμυνας έπαιξε με μοναδικό έμπειρο τον Μάγκνουσον.

Γενικότερα οι ακατάλληλες καιρικές συνθήκες και οι πειραματικές ενδεκάδες δεν βοήθησαν στο να βγουν κάποια ασφαλή συμπεράσματα, με το ματς να λήγει ισόπαλο.

Πως ξεκίνησε το τριφύλλι

Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς κατέβασε το τριφύλλι με το καθιερωμένο 4-3-3. Κάτω από τα δοκάρια κάθεται ο Λοντίγκιν, στην άμυνα από τα αριστερά προς τα δεξιά βρέθηκαν οι Μλαντένοβιτς, Σιδεράς, Μάγκνουσον και Κώτσιρας. Στη μεσαία γραμμή αγωνίστηκαν οι Ρούμπεν, Κλεϊνχέισλερ και ο Μπερνάρ. Στην κορυφή της επίθεσης από την άλλη ξεκίνησαν οι Σπόραρ, με τον Βέρμπιτς στα αριστερά του και στα δεξιά του τον Παλάσιος.

Το ματς

Τα πρώτα λεπτά στην αναμέτρηση ήταν αναγνωριστικά για τις δύο ομάδες. Ο Παναθηναϊκός από την αρχή είχε τον έλεγχο του αγώνα και προσπαθούσε να διασπάσει την άμυνα της Χάποελ Μπερ Σεβά.

Ξεκίνημα με ευκαιρίες στο transition

Η ζέστη ήταν αφόρητη, κάτι που επηρέαζε τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών της ομάδας. Στο 6ο λεπτό του αγώνα οι πράσινοι απείλησαν για πρώτη φορά. Ο Σιδεράς έκανε αποφασιστικό τάκλιν, ο Κλεϊνχλέισλερ πήρε την μπάλα πάσαρε στον Σπόραρ, το σουτ του οποίου σταμάτησε ο κίπερ της Μπερ Σεβά.

Οι πράσινοι συνέχιζαν να είναι κυρίαρχοι στον αγωνιστικό χώρο και στο 13ο λεπτό έφτασαν κοντά στο γκολ. Από κλέψιμο του Κώτσιρα και αφού το τριφύλλι κυκλοφόρησε γρήγορα την μπάλα, ο Βέρμπιτς έκανε το γύρισμα με τον Σπόραρ να μην προλαβαίνει για λίγο να σκοράρει.

Τρία λεπτά αργότερα ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να απειλήσει ξανά από τα πλαγία. Αυτή την φορά ο Παλάσιος πέρασε τον αντίπαλό του, αλλά και πάλι το γύρισμά του δεν πέρασε από την άμυνα των φιλοξενούμενων.

Ευκαιρία ο Σπόραρ, ωραίο γκολ Βέρμπιτς

Η μεγαλύτερη ευκαιρία από την αρχή του αγώνα ήρθε στο 27ο λεπτό από τους πράσινους. Ο Παλάσιος έκλεψε την μπάλα, πάσαρε στον Σπόραρ, ο οποίος αστόχησε στο τετ α τετ. Η πίεση του Παναθηναϊκού απέδωσε καρπούς στο 30ο λεπτό του αγώνα. Ο Κώτσιρας έκανε υπέροχη ατομική ενέργεια και άνοιξε αριστερά στον Μλαντένοβιτς. Ο Σέρβος μπακ του τριφυλλιού έκανε τη σέντρα και έστειλε την μπάλα συστημένη στο κεφάλι του Βέρμπιτς. Ο Σλοβένος εξτρέμ έκανε ωραία κεφαλιά ψαράκι, με έναν αμυντικό να βρίσκει την μπάλα και να την στέλνει στα δίχτυα. Βέβαια, η κεφαλιά του Βέρμπιτς είχε κατεύθυνση προς τα δίχτυα.

Μέτριο 15λεπτο από το τριφύλλι και ισοφάριση

Μέχρι το 30ο λεπτό του αγώνα την διαφορά για τους πράσινους έκανε τόσο ο Βέρμπιτς από τα αριστέρα μαζί με τον Μλαντένοβιτς όσο και ο Κώτσιρας, που ήταν αρκετά κινητικός. Την ίδια στιγμή μέχρι εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι είχαν μόλις μια καλή στιγμή με την κεφαλιά του Σαμίρ στο 29΄ που πέρασε μόλις άουτ.

Η αλήθεια είναι ότι εμπόδιο στο να αποκτήσει ρυθμό το ματς έπαιζε και η αφόρητη ζέστη. Όσο φτάναμε προς το ημίχρονο η Χάποελ ανέβαινε στον αγωνιστικό χώρο και τελικά στο 43΄ ισοφάρισε. Παλάσιος  - Κώτσιρας δεν συνδυάστηκαν σωστά, η Μπερ Σεβά ανέβηκε από τα αριστερά με τον Πέτερσον να κάνει τη σέντρα και τον Στογιάνοφ να σκοράρει, με τον Σιδερά να μην είναι στο σωστό σημείο.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 1-1. Ο Παναθηναϊκός για 35 λεπτά ήταν αρκετά καλός, ωστόσο η απόδοση έπεσε στο τελευταίο δεκάλεπτο, με την ισοφάριση να έρχεται στην μοναδική φάση των φιλοξενούμενων.

Δυνατό ξεκίνημα με δύο καλές στιγμές

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους στον αγωνιστικό χώρο για το τριφύλλι μπήκαν οι Αϊτόρ, Μαντσίνι, Γερεμέγεφ, Φίκαϊ, Ζέκα, Χουάνκαρ, Τσόκαϊ, Βαγιαννίδης και Τσόκαϊ στις θέσεις των Παλάσιος, Βέρμπιτς, Μάγκνουσον, Πέρεθ, Μλαντένοβιτς, Κλεϊνχέισλερ και Κώτσιρας.

Οι πράσινοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και έκαναν δύο πολύ καλές ευκαιρίες. Στο 47΄ ο Αϊτόρ με υπέροχη πάσα έβγαλε τον Βαγιαννίδη στα πλάγια, ο οποίος κέρδισε τον αντίπαλό του, γύρισε στο πέναλτι, αλλά το σουτ του Γερεμέγεφ σταμάτησε στα σώματα. Μόλις ένα λεπτό αργότερα το τριφύλλι απείλησε εκ νέου. Ο Γερεμέγεφ έσκαψε ωραία την μπάλα, ο Χουάνκαρ έφυγε από τα αριστερά, έκανε τη σέντρα,αλλά ο Τζούρισιτς δεν πρόλαβε την τελευταία στιγμή.

Ανέβηκε η Μπερ Σεβά και απείλησε στο transition – Καλή στιγμή για Τζούρισιτς, σούπερ επεμβάσεις από Λοντίγκιν

Μετά το 50΄ η Μπερ Σεβά προσπάθησε να απειλήσει στην κόντρα. Συγκεκριμένα στο 58ο λεπτό, ο Κλιμάλα έφυγε στην πλάτη της άμυνας, με τον Λοντίγκιν να αποκρούει το τετ α τετ και να κρατάει το 1-1.

Πέντε λεπτά αργότερα ήρθε η καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό. Ο Γερεμέγεφ άλλαξε την μπάλα με τον Τζούρισιτς, με τον τελευταίο να κάνει το σουτ και τον τερματοφύλακα της Μπερ Σεβά να κάνει μια φοβερή επέμβαση.

Μόλις ένα λεπτό αργότερα οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στο 1-2, αλλά ο Λοντίγκιν έβγαλε το τετ α τετ. Οφείλουμε να τονίσουμε ότι το τριφύλλι στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξε με δίδυμο στα στόπερ Σιδερά – Φϊκάι για τα πρώτα 20 λεπτά και στη  συνέχεια με Κάτρη  - Φίκαϊ. Ο νεαρός Αλβανός ήταν αρκετά καλός ειδικά με την μπάλα στα πόδια, δείχνοντας να έχει τρομερή αυτοπεποίθηση ενώ όσο περνούσε η ώρα γινόταν όλο και καλύτερος.

Πιο απειλητικός στο τελευταίο 15λεπτο με Τζούρισιτς

Η έντονη ζέστη επηρέαζε τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να μην μπορεί το ματς να αποκτήσει ρυθμό. Στο 75΄ μετά από πάσα του Τσόκαϊ, ο Χουάνκαρ μπήκε μέσα στην περιοχή, αλλά έκανε μια εντελώς λάθος επιλογή.

O Παναθηναϊκός έγινε πιο κινητικός προς το τελευταίο κομμάτι του αγώνα και είχε μια πολύ καλή στιγμή με τον Τζούρισιτς στο 84΄.  Ο Γερεμέγεφ βρήκε με λόμπα τον Τζούριτσιτς στη μεγάλη περιοχή, ο οποίος προσπάθησε να «κρεμάσει» τον τερματοφύλακα, αλλά εκείνος μπλόκαρε.

Οι ακατάλληλες συνθήκες δεν επέτρεψαν σε καμία από τις δύο ομάδες να φτάσουν σε υψηλά στάνταρ απόδοσης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Λοντίγκιν (65' Μπρινιόλι), Κώτσιρας (46' Βαγιαννίδης), Σιδεράς (65' Κάτρης), Μάγκνουσον (46' Φικάι), Μλαντένοβιτς (46' Χουάνκαρ), Πέρεθ (46' Τσόκαϊ), Κλεϊχνέισλερ (46' Ζέκα), Μπερνάρ (46' Τζούριτσιτς), Παλάσιος (46' Μαντσίνι), Βέρμπιτς (46' Αϊτόρ), Σπόραρ (46' Γερεμέγεφ).

ΧΑΠΟΕΛ ΜΠΕΡ ΣΕΒΑ: Μαρτσιάνο, Ελχαεμέντ (46' Μπαριέρο), Αμπουάμπιντ (60' Σαφούρι), Βίτορ (81' Μπέρενστειν), Λόπες, Σαμίρ (46' Γιελχέσκελ), Γκορντάνα (81' Γκάναχ), Στογιάνοφ (60' Ελίας), Μπαντάς (70' Σέφερ), Πέτερσον (70' Πάουντ), Κλιμάλα.

Παναθηναϊκός - Χάποελ Μπερ Σεβά 1-1 (vid)