• 35' Βλάχοβιτς
  • 20' Σακίρι
  • 44' Εμπολό
  • 48' Φρόιλερ

Τρία συνεχόμενα Μουντιάλ και μαζί με τα δύο Euro, πέντε συνεχόμενες μεγάλες διοργανώσεις κατά τις οποίες η Ελβετία περνάει τον όμιλο και πανηγυρίζει πανάξια την παρουσία της τουλάχιστον στους «16» του τουρνουά! Η χρυσή γενιά του ελβετικού ποδοσφαίρου ήταν ξανά ακριβής στο ραντεβού της το βράδυ της Παρασκευής στο στάδιο «974» της Ντόχα, όταν νίκησε 3-2 τη Σερβία -ίσως στο καλύτερο ματς της φάσης των ομίλων- και πανηγύρισε την πρόκρισή της ως 2η του 7ου ομίλου, με 6 βαθμούς, όσους και η Βραζιλία που ηττήθηκε 1-0 από το Καμερούν. Αν μάλιστα είχε πετύχει ένα ακόμη γκολ, τότε θα περνούσε και ως 1η, ελέω της καλύτερης επιθετικής συγκομιδής της. Θα αρκεστεί βέβαια σε αυτή τη 2η θέση, η οποία την στέλνει πάνω στην Πορτογαλία στους «16».

Τρομερό ματς με εξαιρετικό ρυθμό ανάμεσα στις δύο ομάδες που τα έδωσαν όλα για τη νίκη χωρίς σκοπιμότητες, με τους Ελβετούς να προηγούνται (20' Σακίρι), τους Σέρβους να κάνουν την ανατροπή (26' Μίτροβιτς, 35' Βλάχοβιτς) και τους Ελβετούς να απαντούν με δική τους ανατροπή στην ανατροπή 44' Εμπολό, 48' Φρόιλερ)! Ο θρυλικός Τζερντάν Σακίρι έγραψε ξανά ιστορία με το εθνόσημο (σ.σ. 111 συμμ. με 27 γκολ και 31 ασίστ) πέτυχε 1 γκολ και έγινε ο πρώτος Ελβετός που σκοράρει σε τρίτο σερί Μουντιάλ και πρώτος παίκτης χρονικά μετά τους Μέσι και Ρονάλντο. Επιπλέον, από τα συνολικά 27 γκολ της Ελβετίας στα τελευταία 5 μεγάλα τουρνουά (3 Μουντιάλ, 2 Euro) ο Σακίρι έχει συμμετοχή σχεδόν στα μισά, συνολικά 13 (9 γκολ και 4 ασίστ)!

Όπως προαναφέρθηκε για τους Ελβετούς, αυτή ήταν η 5η συνεχόμενη πρόκρισή τους από όμιλο μεγάλου τουρνουά, ενώ κράτησε και τις υπέρ της θετικές παραδόσεις αφού στις πέντε τελευταίες παρουσίες της σε Μουντιάλ, δεν έχει χάσει ποτέ σε τελευταίο ματς ομίλου (3/2/0), δεν έχει κάνει ποτέ δύο ήττες στον όμιλο από το 1966 και συνολικά στα τελευταία 18 ματς σε Παγκόσμιο Κύπελλο έχει 9 νίκες, 5 ισοπαλίες και μόλις 4 ήττες! Αντίθετα για τους Σέρβους που απογοήτευσαν ξανά, έχασαν το τελευταίο ματς του ομίλου για τέταρτο σερί Μουντιάλ.

«Τρελό» ματς από τα πρώτα δευτερόλεπτα

Όσον αφορά στην εικόνα και την εξέλιξη του εντυπωσιακού αυτού αγώνα, από τα πρώτα λεπτά του φάνηκε τι θα ακολουθούσε! Στα 20 μόλις δευτερόλεπτα, οι Ελβετοί χάνουν την πρώτη τους μεγάλη ευκαιρία σε μια φάση διαρκείας. Ο Τζάκα έκανε το σουτ, έγιναν οι κόντρες, η μπάλα έφτασε στον Εμπολό που δοκίμασε το πλασέ από το ύψος του πέναλτι όμως ο Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς έσωσε, ενώ το ίδιο έκανε ο Σέρβος γκολκίπερ και στο νέο σουτ του Σακίρι στη συνέχεια. Για τους Σέρβους, η πρώτη φάση στο ματς ήρθε στο 5ο λεπτό, όταν μετά από κόρνερ του Τάντιτς, ο Μιλένκοβιτς είχε κεφαλιά άουτ από καλή θέση. Στο 11' οι Σέρβοι απείλησαν με το 1-0, όμως το εξαιρετικό σουτ του Άντριγια Ζίβκοβιτς που συνέκλινε από τα δεξιά και εκτέλεσε με το αριστερό, σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Κόμπελ, ενώ στη συνέχεια κανείς εκ των Μίτροβιτς και Βλάχοβιτς δεν μπόρεσε να σκοράρει από κοντά.

Ιστορικό γκολ ο Σακίρι

Με το ματς να παίρνει γρήγορα τρομερό ρυθμό και τη μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω, η εναλλαγή των φάσεων βρήκε την Ελβετία να πανηγυρίζει πρώτη. Στην αντεπίθεση του 20', ο Ροντρίγκες έκανε το γύρισμα που κόπηκε, η μπάλα έφτασε στον Σο, αυτός βρήκε ψύχραιμα τον Σακίρι στα δεξιά ο οποίος με δυνατό αριστερό σουτ έκανε το 0-1. Με το γκολ του αυτό, έγινε ο πρώτος Ελβετός στην ιστορία που σκοράρει σε τρίτο σερί Παγκόσμιο Κύπελλο και ο πρώτος παίκτης συνολικά τα τελευταία χρόνια, μετά τους Μέσι και Ρονάλντο! Εκεί που φάνηκε ότι η Ελβετία θα έπαιρνε τον έλεγχο, η Σερβία ξύπνησε και ήταν αυτή που κατάφερε να φτάσει στην ανατροπή του σκορ και μάλιστα γρήγορα.

Σερβική ανατροπή, ξανά στο ματς οι Ελβετοί

Έξι λεπτά κράτησε το ελβετικό προβάδισμα, αφού στο 26' οι Σέρβοι εκμεταλλεύθηκαν ένα από τα αρκετά σοβαρά αμυντικά λάθη της ομάδας του Γιακίν στο ματς αυτό. Μετά από κλέψιμο στη μεσαία γραμμή, η Σερβία βγήκε στην αντεπίθεση, ο Τάντιτς έκανε τη συστημένη σέντρα για τον Μίτροβιτς που έκανε την κίνηση προς την πορεία της μπάλας και με άπιαστη κεφαλιά στη γωνία πέτυχε το 1-1. Τέσσερα λεπτά αργότερα, στο 30', οι Ελβετοί χάνουν μεγάλη ευκαιρία για το δικό τους 1-2, όμως ο Σακίρι αστόχησε στο τετ-α-τετ που τον έβγαλε η ωραία διαγώνια μπαλιά του Ροντρίγκες.

Αντίθετα, ένα ακόμη πεντάλεπτο μετά, στο 35', στο ήρθε το σερβικό 2-1. Μετά από νέα λάθος πάσα και κλέψιμο στη μεσαία γραμμή, η Σερβία έφυγε ξανά στην κόντρα, ο Τάντιτς βρήκε με κάθετη τον Βλάχοβιτς και αυτός με ωραίο αριστερό πλασέ στην κίνηση διαμόρφωσε το 2-1 και ολοκλήρωσε την ανατροπή για τους Βαλκάνιους. Και το δικό τους προβάδισμα όμως δεν άντεξε ούτε ένα δεκάλεπτο. Ενώ η ομάδα του Σταΐκοβιτς προσπαθούσε να ελέγξει τον ρυθμό αφού πλέον είχε στα χέρια της την πρόκριση, ένα λεπτό πριν το φινάλε του πρώτου μέρους -σε ένα κομβικό σημείο- η Ελβετία ξαναμπήκε στο ματς, ισοφάρισε και ξαναπήρε κεφάλι για την πρόκριση. Ήταν το 44ο λεπτό, όταν σε μια υπέροχη αντεπίθεση, ο Σο βρήκε τον Βίντμερ δεξιά στον χώρο, αυτός με τη μία έκανε το γύρισμα στην περιοχή και ο Εμπολό ολομόναχος έκανε σε κενή εστία το 2-2. Αυτό ήταν το 13ο γκολ με το εθνόσημο για τον πρώτο σκόρερ των Ελβετών στα προκριματικά.

Το «τελείωσε» ο Φρόιλερ

Διαφορετική εικόνα είχε το δεύτερο ημίχρονο και για αυτό οφείλεται η φάση του 48ου λεπτού. Οι Σέρβοι ήθελαν μόνο νίκη για να καταφέρουν να προκριθούν (αν φυσικά το Καμερούν δε νικούσε τη Βραζιλία κάτι που έστελνε στην πρόκριση την ομάδα με την καλύτερη διαφορά τερμάτων) και με το σκορ στο 2-2 όλα παίζονταν. Ωστόσο, τρία λεπτά «μέσα» στο δεύτερο ημίχρονο, οι Ελβετοί ξαναπήραν το προβάδισμα και αυτό το 3-2 ήταν που ουσιαστικά ανάγκασε τους Σέρβους να τα παρατήσουν, αφού φάνηκε ότι έχασαν ακαριαία το κουράγιο, τη διάθεση και την πίστη τους για τη δεύτερη ανατροπή μέσα στο 90λεπτο.

Το νέο προβάδισμα της Ελβετίας ήρθε με ακόμη ένα υπέροχο ομαδικό γκολ. Ο Εμπολό πάσαρε στον Σακίρι, αυτός βρήκε στην περιοχή τον Βάργκας, με τη σειρά του αυτός έκανε το έξοχο τακουνάκι που έβγαλε φάτσα με το τέρμα τον Φρόιλερ ο οποίος με αριστερό σουτ εκτέλεσε τον Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς. Από εκεί και μετά, όλα κύλησαν στους ρυθμούς που έδιναν οι Ελβετοί και που πλέον ήταν αρκετά αργοί. Η ομάδα του Μουράτ Γιακίν είχε τον απόλυτο έλεγχο και στο 57' έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία για το 4-2, όταν ο Εμπολό αστόχησε εξ επαφής. Στο 61' η Σερβία είχε μια καλή στιγμή με ένα καλό σουτ του Τάντιτς άουτ, μέσα από την περιοχή και αυτή ήταν η τελευταία της φάση. Στη συνέχεια η μπάλα ήταν σταθερά σε ελβετικά πόδια, με ψύχραιμη κατοχή και παιχνίδι χωρίς κανένα ρίσκο. Έγιναν αρκετές αλλαγές, ο ρυθμός έπεσε κι άλλο και κάπως έτσι το ματς «έσβησε», με το 3-2 να χαρίζει στην Ελβετία μια ακόμη πρόκριση σε νοκ-άουτ ματς Παγκοσμίου Κυπέλλου, για τρίτη σερί διοργάνωση!

Οι συνθέσεις των ομάδων:
Σερβία (Ντράγκαν Στοΐκοβιτς / 3-4-1-2)
: Β. Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Πάβλοβιτς, Βέλκοβιτς (55' Γκούντελι), Μιλένκοβιτς, Κόστιτς, Σ. Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς (68' Μαξίμοβιτς), Λούκιτς, Αντ. Ζίβκοβιτς (78' Ράντονιτς), Τάντιτς (78' Τζούρισιτς), Μίτροβιτς, Βλάχοβιτς (55' Γιόβιτς).
Ελβετία (Μουράτ Γιακίν / 4-3-3): Κόμπελ, Ροντρίγκες, Ακαντζί, Σερ, Βίντμερ, Τζάκα, Φρόιλερ, Βάργκας (83' Φάσναχτ), Σο (69' Φερνάντες), Σακίρι (69' Ζακάρια), Εμπολό.
Διαιτητής: Φερνάντο Ραπαλίνι (Αργεντινή)
Βοηθοί: Χουάν Πάμπλο Μπελάτι (Αργεντινή), Ντιέγκο Μπονφά (Αργεντινή)

Λεφτά στην Τράπεζα: Τζερντάν Σακίρι

Πολλοί οι διακριθέντες για την Ελβετία, όμως ο θρύλος αυτής της ομάδας είναι που ανοίγει τον δρόμο για τη νίκη της ομάδας του και αυτός τον οποίον νιώθουν σταθερά οι Σέρβοι στο διάστημα που αγωνίστηκε. Πολλές εξαιρετικές επαφές με τη μπάλα, ασταμάτητο τρέξιμο και πίεση, από το δικό του πόδι ξεκίνησε και το τρίτο γκολ της ομάδας του, ενώ και ο ίδιος είχε ακόμη δύο ευκαιρίες για ακόμη ένα γκολ.

Γίνε Πρόεδρος: Μπρέελ Εμπολό

Ο σέντερ φορ της Μονακό που ήταν και πρώτος σκόρερ της Ελβετίας στα προκριματικά, έχει κάνει ένα πολύ καλό ματς. Ένα γκολ, δύο μεγάλες ευκαιρίες και συμμετοχή στο τρίτο γκολ της ομάδας του.

Lockdown: Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς και Λούκιτς

Οι δύο κεντρικοί χαφ της Σερβίας έχασαν κατά κράτος τη μάχη του κέντρου από Τζάκα και Φρόιλερ, με μηδενική συμμετοχή στο επιθετικό κομμάτι και πολλά προβλήματα ανασταλτικά.

Τελετές «Το Κοράκι»

Χωρίς προβλήματα η διαιτησία του αγώνα, με τον Αργεντινό Ραπαλίνι να παίρνει σωστές αποφάσεις όποτε χρειάστηκε, βγάζοντας και αρκετές κίτρινες κάρτες για να κρατήσει τον έλεγχο ανάμεσα σε δύο ομάδες που παραδοσιακά δημιουργούν από το πουθενά... κοκορομαχίες.

Πόση αλήθεια αντέχεις;

Η Ελβετία είναι μια από τις πιο συνεπείς ομάδες παγκοσμίως εδώ και 15 τουλάχιστον χρόνια. Έχει εμπειρία, ποιότητα, παίζει πάντα το ίδιο ποδόσφαιρο και επιβραβεύεται με πέντε διαδοχικές προκρίσεις σε νοκ-άουτ, ακουμπώντας πάντα το ταβάνι της, εκεί κάπου ανάμεσα στους 16 και τους 8. Απολύτως δίκαια περνάει από τον όμιλο, απολύτως δίκαιη και η τελευταία θέση των Σέρβων που έχουν απίθανο ταλέντο στο ρόστερ τους αλλά συνολικά ως ομάδα είναι -ως συνήθως- ό,τι να' ναι...

Σερβία – Ελβετία 2-3