68 73
  • Πουρσανίδης
  • Ανδρικόπουλος
  • Καλδίρης

Ο μαχητικός Χολαργός έβαλε... δύσκολα στον Ολυμπιακό. Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη έδειξε διάθεση, θέληση και πείσμα αλλά ο Γιάνις Στρέλνιεκς δήλωσε παρών στις κρίσιμες στιγμές. Με πόντους και σωστές επιλογές έγειρε την πλάστιγγα της νίκης στην ομάδα του (13-1), με τον Νίκολα Μιλουτίνοφ να σημειώνει double double (21π., 17ριμπ.). Στους 15 πόντους ο Χόκινς για τον σύλλογο των βορείων προαστίων (7-7) που έστειλε το ματς στην παράταση (61-61).

Επόμενο παιχνίδι, πλέον, για τον Χολαργό στην Ρόδο με αντίπαλο τον Κολοσσό (26/1, 15:30) την ώρα που ο Ολυμπιακός θα ταξιδέψει στην Κωνσταντινούπολη για την αναμέτρηση με την Φενέρμπαχτσε στην Euroleague (24/1, 19:30).

• 1

Ο Άρης Λυκογιάννης χρησιμοποίησε έντεκα παίκτες του από τους δώδεκα διαθέσιμους (απών ο Καμπερίδης, δεν χρησιμοποιήθηκε ο Σκουλίδας) στο πρώτο ημίχρονο, με τον Έλληνα τεχνικό να στήνει εξαιρετικά στο παρκέ την ομάδα του.

• 11

Μόνο τον Αγραβάνη δεν έριξε στο παρκέ ο Ντέιβιντ Μπλατ για λογαριασμό του Ολυμπιακού, δίνοντας μάλιστα αρκετό χρόνο συμμετοχής στον Γιάνις Τίμα ο οποίος δεν άρπαξε πάντως την ευκαιρία με αποτέλεσμα στο δεύτερο μέρος να μείνει στον... πάγο.

44'

O Τζαβόντε Χόκινς προσέφερε το highlight του ματς. Αν και στο πρώτο ημίχρονο αστόχησε σε... πέναλτι, στο 44ο λεπτό του ματς «άδειασε» τον Κώστα Παπανικολάου και πέτυχε ένα εκπληκτικό poster κάρφωμα.

4'’ 3 - 4
6'’ 3 - 7
8'’ 7 - 9
10'’ 9 - 11
Πρώτη Περίοδος
«Νωθρό» επιθετικά το ξεκίνημα των δύο ομάδων. Ο Χολαργός προηγήθηκε χάρη σε τρίποντο του Φιτζπάτρικ, με τον Ολυμπιακό από την πλευρά του να βρίσκει λύσεις από τον Μιλουτίνοφ (3-9 στο 7'). Ο Γιάνκοβιτς σκόραρε μετά από περίπου 7 λεπτά για τον Χολαργό, με τον Τάλτον να διαμορφώνει το 9-11 στο 10'.
12'’ 14 - 13
14'’ 19 - 17
16'’ 21 - 19
18'’ 23 - 22
20'’ 29 - 26
Δεύτερη Περίοδος
Πέντε γρήγοροι πόντοι από τον Χόκινς έφεραν μπροστά την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη (14-11 στο 11'), με τον Ολυμπιακό να είναι άστοχος και χωρίς καλάθι για σχεδόν τέσσερα λεπτά, καθώς πλην Μιλουτίνοφ δεν έβρισκε πόντους. H εκατέρωθεν αστοχία των δύο ομάδων ήταν μνημειώδεις, τα... μάτια πονούσαν από το κακό θέαμα με τον Λαβ να σημειώνει το 29-26 με το φινάλε ημιχρόνου.
22'’ 29 - 28
24'’ 35 - 31
26'’ 36 - 34
28'’ 43 - 37
30'’ 46 - 41
Τρίτη Περίοδος
Ίδιο... θέαμα είχαμε και στην τρίτη περίοδο. Τέσσερις συνεχόμενοι πόντοι έφεραν προηγούμενο τον Ολυμπιακό, ωστόσο η αντίδραση του Χολαργού ήταν άμεση. Καλάθια από τους Αγκμπελέσε, Τάλτον και Γιάνκοβιτς ανέτρεψαν το σκηνικό με τις βολές του Χόκινς να φέρνουν το +5 (36-31 στο 24'). Το πρώτο εύστοχο τρίποντο του Ολυμπιακού με τον Παπανικολάου έφερε στον πόντο τους φιλοξενούμενους (37-36), αλλά το ξέσπασμα των γηπεδούχων με σουτ μέσης απόστασης τους έδωσε προβάδισμα έξι πόντων στο 30' (47-41).
32'’ 50 - 43
34'’ 53 - 48
36'’ 55 - 52
38'’ 59 - 56
40'’ 61 - 61
Τέταρτη περίοδος
Φιτζπάτρικ και Σκουλίδας διατηρούν σε θέση επικεφαλής τον Χολαργό (53-48 στο 33'), με τον Ολυμπιακό να κάνει την αντεπίθεσή του στην τελική ευθεία του ματς (57-55 στο 37'), με τον Γιάνις Στρέλνιεκς να φέρνει το ματς στα ίσια με δύσκολο γκολ-φάουλ (59-59 στα 88"). Ο Λετονός μάλιστα με προσωπικό καλάθι έφερε μπροστά την ομάδα του (59-61 στα 10,9) προτού ο Λαβ στο 1 δευτερόλεπτο στείλει το παιχνίδι στην παράταση.
41'’ 61 - 63
42'’ 63 - 65
43'’ 63 - 69
44'’ 65 - 73
45'’ 68 - 73
Παράταση
Μία τάπα του Στρέλνιεκς που κατέληξε σε ασίστ έστειλε τον Ολυμπιακό στο +6 (65-71), με τον Χολαργό στην τελική ευθεία να μένει από δυνάμεις και τους «ερυθρόλευκους» να παίρνουν τελικά την δύσκολη νίκη.

• 1

Εξαιρετικά άστοχος πίσω από την γραμμή των τριών πόντων στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός, ο οποίος μετρούσε 0-16 τρίποντα, στατιστικό που εξηγεί και τους μόλις 26 πόντους ενεργητικό στα πρώτα 20 λεπτά. Στο ματς είχαν 4/33 σουτ τριών πόντων.

• 2

Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ ήταν η μοναδική αξιόπιστη επιθετικά λύση για τον Ντέιβιν Μπλατ, όντας παράλληλα και αμυντικό... σκιάχτρο για τους γηπεδούχους. Από τους 13 πόντους του ωστόσο στο πρώτο ημίχρονο βρέθηκε στους 21 συνολικά, καθώς όταν μπήκε ξανά στην εξίσωση βοήθησε καθοριστικά τους «ερυθρόλευκους».

• 3

Παίκτης «κλειδί» για τον Ολυμπιακό ο Γιάνις Στρέλνιεκς. Ο διεθνής γκαρντ σημείωσε 5 καθοριστικούς πόντους στην κανονική διάρκεια, είχε τάπα και ασίστ στην παράταση, γενικότερα κατέγραψε μία πληθωρική εμφάνιση στην περιφερειακή γραμμή των νικητών.

Το... θέαμα στο κλειστό «Αντώνης Τρίτσης» ήταν απογοητευτικό αν και υπερκαλύφθηκε από το συγκλονιστικό φινάλε. Οι cheerleaders του Χολαργού πάντως, έδωσαν το δικό τους show για να ευχαριστήσουν το κοινό που βρέθηκε στο γήπεδο.

13
Γιάνις Στρέλνιεκς
Σκοράρισμα, ασίστ, άμυνες, σωστές επιλογές. Ο Γιάνις Στρέλνιεκς έκανε τα πάντα και δικαίως θεωρείται ο άτυπος MVP της αναμέτρησης.

5
Τέντι Οκερέαφορ
Ο Βρετανός γκαρντ έμεινε στο απόλυτο μηδέν στα συνολικά 14:45 που αγωνίστηκε στο ματς, μη βοηθώντας σε κανένα σημείο του ματς την ομάδα του.

11
Νίκολα Μιλουτίνοφ
Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ έχει κάνει σπουδαία παιχνίδια κόντρα σε ισχυρότερους αντιπάλους. Επομένως, η επιβλητική εμφάνισή του με απέναντι στον Χολαργό δεν αποτελεί είδηση.

Σωστές αποφάσεις από την διαιτητική τριπλέτα στις κρίσιμες στιγμές του ματς. Σφύριξαν τις επαφές, άφησαν το παιχνίδι όταν έπρεπε και γενικότερα δεν επηρέασαν την εξέλιξη του ματς.

BEST COMMENTS ON THE WEB

Κολοσσός Ρόδου: Αυξάνει τη χωρητικότητα του γηπέδου και ανοίγει τον δρόμο της Ευρώπης