75 67
  • Μεχντί Ντιφαλά
  • Πιότρ Παστούσιακ
  • Σαούλιους Ράτσις

Για ένα ημίχρονο ο Ολυμπιακός έκανε εμφάνιση-δήλωση στη Μαδρίτη, που θύμιζε την ομάδα των «ερυθρολεύκων» το 2021, όταν τελείωσαν τον πρώτο γύρο της Euroleague στην τρίτη θέση. Ωστόσο, αυτό δεν ήταν αρκετό να αποτρέψει ακόμη μία ήττα και να κρατήσει τους Πειραιώτες χωρίς ευρωπαϊκή νίκη μέσα στο 2022. Στο 12-9 πλέον η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, που πρέπει να μαζέψει τα κομμάτια της, καθώς σε 48 ώρες έχει ένα παιχνίδι στην έδρα της Μπασκόνια, όπου η νίκη είναι μονόδρομος. Από την άλλη, η Ρεάλ είδε τον Ολυμπιακό να απειλεί το εντός έδρας αήττητό της, όμως κατάφερε να το κρατήσει και να παραμείνει στην κορυφή της κατάταξης με απολογισμό 19-3.

Προσήλωση στο πλάνο και εντυπωσιακή συνέπεια αμυντικά

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε την αναμέτρηση με ξεκάθαρο στόχο να προσέξει την άμυνά του και να μην επιτρέψει στη Ρεάλ να δώσει γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι. Αμφότερα τα έκαναν με επιτυχία οι Πειραιώτες και οι Μαδριλένοι που θέλησαν να χτυπήσουν από το χαμηλό ποστ δεν τα κατάφεραν. Παρά το καλό αμυντικό ξεκίνημα, οι «ερυθρόλευκοι» δεν μπόρεσαν να είναι το ίδιο αποτελεσματικοί και στην άλλη άκρη του παρκέ. Μόνο όταν τράβηξαν τον Ταβάρες εκτός ρακέτας κατάφεραν να βρουν σκορ, όμως αυτό δεν έγινε συχνά. Η επιλογή να ακουμπήσουν την μπάλα στον Φαλ για να φθείρουν τον «πύργο» της Ρεάλ δεν αποδείχθηκε σωστή, καθώς ο Γάλλος σέντερ του Ολυμπιακού ξεκίνησε το παιχνίδι με 1/5 δίποντα. Από την άλλη, οι γηπεδούχοι χρειάστηκαν πέντε λεπτά για να σκοράρουν μέσα από το ζωγραφιστό και μόνο τα τρίποντα του Ερτέλ έδωσαν μία λύση στη χαμηλή παραγωγικότητα των «μερένχες». Εν τέλει τη διαφορά στη πρώτη περίοδο έκαναν οι πέντε παραπάνω κατοχές που είχε η ελληνική ομάδα, που πέτυχε πέντε συνεχόμενους πόντους στο φινάλε του δεκαλέπτου. Έτσι έκλεισε το πρώτο κομμάτι του αγώνα στο 10-15, έχοντας μόλις ένα λάθος και οδηγώντας τους Ισπανούς στο 4/14 εντός παιδιάς, χωρίς μάλιστα να πάρουν επιθετικά ριμπάουντ.

Παρέμεινε άριστος αμυντικά και το εξαργύρωσε στην επίθεση

Παρόμοιο το σκηνικό και στη δεύτερη περίοδο, καθώς ο Ολυμπιακός δεν άλλαξε σε τίποτα την αμυντική του εικόνα, ενώ μάλιστα μπόρεσε να βελτιωθεί στην επίθεση και ο συνδυασμός αυτών των δύο εκτόξευσε το προβάδισμα της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα. Η παρουσία του Σλούκα στο παρκέ ήταν καταλυτική για να αρχίσουν οι «ερυθρόλευκοι» να σκοράρουν συχνότερα. Ο ηγέτης της ομάδας έκανε σημαντική δουλειά σε πολλά κομμάτια, όπως το σκοράρισμα, η δημιουργία και η καλή κυκλοφορία της μπάλας. Παράλληλα το ματσάρισμα Μάρτιν - Ταβάρες ήταν ευνοϊκό για τους Πειραιώτες, που έγιναν πιο ευέλικτοι και μπόρεσαν να αδειάσουν την αντίπαλη ρακέτα. Έτσι επέλεξαν να πάνε σε αρκετές διεισδύσεις και με σερί 7-0 έφθασαν στο 15-24 λίγο πριν τα μισά του δευτέρου δεκαλέπτου. Η Ρεάλ συνέχισε να μην βρίσκει μακρινά σουτ υπό καλές προϋποθέσεις, την ώρα που οι ψηλοί της εγκλωβίζονταν μέσα στο ζωγραφιστό από τις βοήθειες των παικτών του Ολυμπιακού. Ακόμη ένα μεγάλο σερί, 9-0 αυτή τη φορά, έφερε την ελληνική ομάδα στο +16 (20-36) στο 18’. Παρά το γεγονός ότι στο τέλος του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι ανανέωσαν αρκετές επιθέσεις τους με επιθετικά ριμπάουντ, δεν έγιναν πιο εύστοχοι και το 8/33 που είχαν εντός παιδιάς διατήρησε το μεγάλο προβάδισμα του Ολυμπιακού (24-38) μέχρι και την ανάπαυλα.

Το σκληρό παιχνίδι της Ρεάλ χάλασε το μυαλό του

Το σκορ και η εικόνα του πρώτου μέρους δεν άφηνε πολλά περιθώρια στη Ρεάλ, που επέστρεψε με εντελώς διαφορετικό πρόσωπο από τα αποδυτήρια. Οι Μαδριλένοι από το πρώτο δευτερόλεπτο του δευτέρου ημίχρονου έδειξαν την πρόθεσή τους να δώσουν έναν γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι και να πιέσουν στην άμυνα. Έγιναν αρκετά πιο σκληροί και προσπάθησαν από την αρχή να ακουμπήσουν την μπάλα στον Ταβάρες, ο οποίος έκανε καλή δουλειά στο να φθείρει τον Φαλ, που υπέπεσε σε μαζεμένα φάουλ και αποσύρθηκε στον πάγκο, δημιουργώντας έτσι ένα ξεκάθαρο υψομετρικό πλεονέκτημα υπέρ των γηπεδούχων. Αρχικά οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να ακολουθήσουν τον ρυθμό της Ρεάλ και στο 22’ η διαφορά παρέμεινε στους 14 με το 29-43, όμως δεν συνέβη το ίδιο και στη συνέχεια. Ο Ερτέλ παρέμενε άλυτο πρόβλημα για την άμυνα της ελληνικής ομάδας, την ώρα που η παρουσία του Ουόκαπ στο παρκέ έκανε προβλέψιμο επιθετικά τον Ολυμπιακό. Έτσι οι γηπεδούχοι άρχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά και με επιμέρους 15-4 βρέθηκαν σε απόσταση ενός τριπόντου (44-47) στο 27’. Χαρακτηριστικό είναι ότι στην τρίτη περίοδο πέτυχαν περισσότερους πόντους απ’ ότι σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο, κάτι που έφερε το σκορ στο 50-51 στη λήξη του δεκαλέπτου.

Άργησε να βρει τον εαυτό του, το πάλεψε, αλλά του έλειπε κάτι

Το μομέντουμ ήταν ξεκάθαρα υπέρ της Ρεάλ, που κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό της στο παιχνίδι. Έτσι οι γηπεδούχοι συνέχισαν την προσπάθειά τους να φθάσουν στην ανατροπή του σκορ και μπόρεσαν να το κάνουν με πέντε συνεχόμενους πόντους στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, με τους οποίους έκαναν το 56-51. Από το 6’ είχαν να πάρουν το προβάδισμα οι Μαδριλένοι και στο 32’ που έγινε ξανά όλα έδειχναν να είναι υπέρ τους. Πλέον εκτελούσαν με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση και ο Ταβάρες κυριαρχούσε στις δύο ρακέτες με την απουσία του Φαλ να είναι κάτι παραπάνω από εμφανής. Ο Βεζένκοφ πήρε τον Ολυμπιακό στις πλάτες του και τον έβαλε ξανά μπροστά στο σκορ με 55-57 στο 33’. Η Ρεάλ απάντησε με σερί 7-0 και στα μισά του τελευταίου δεκαλέπτου πήγε στο +5 (62-57). Κάπου εκεί ο Φαλ επέστρεψε στο παιχνίδι, ο Ντόρσεϊ έδειξε να ξυπνάει και ο Ολυμπιακός μπόρεσε να περάσει και πάλι μπροστά με 62-63 στο 37’. Οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να παραμείνουν κοντά στο σκορ, όμως στο τέλος μίλησαν οι ηγέτες της Ρεάλ. Στο 67-65 και με ένα λεπτό να απομένει ο Ουόκαπ πέταξε ένα… τούβλο, ο Ρούντι Φερνάντεθ έβαλε το τρίποντο και το 70-65 στο 47’’ ουσιαστικά «κλείδωσε» τη νίκη της Ρεάλ. Κάτι που επιβεβαιώθηκε με ακόμη ένα μεγάλο τρίποντο αμέσως μετά. Αυτό του Γιουλ που έκανε το 73-65.

Λεφτά στην τράπεζα (Μετακίνηση 3): Σπουδαίο παιχνίδι από τον Τομά Ερτέλ. Ο Γάλλος γκαρντ ήταν εξαιρετικός από την αρχή του αγώνα και ο μόνος που ξεχώρισε στο κάκιστο πρώτο ημίχρονο της Ρεάλ. Επιπλέον είχε μεγάλη συνεισφορά στην ανατροπή του σκορ, ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση τελικά με 20 πόντους.

Γίνε Πρόεδρος: Μπορεί για ένα ημίχρονο ο Έντι Ταβάρες να ήταν άφαντος, όμως στο δεύτερο μισό του παιχνιδιού έδειξε γιατί είναι ίσως ο κορυφαίος σέντερ της διοργάνωσης. Ακόμη και ο πανύψηλος Φαλ δεν μπόρεσε να τον κοιτάξει στα μάτια, με αποτέλεσμα ο «πύργος» της Ρεάλ να τελειώσεις το ματς με 11 πόντους, 9 ριμπάουντ και 24 βαθμούς στην αξιολόγηση.

Lockdown: Ακόμη μία φορά που ο Τόμας Ουόκαπ δεν μπορεί να βοηθήσει επιθετικά τον Ολυμπιακό. Σημαντική δουλειά στην άμυνα από τον Αμερικανό γκαρντ, ωστόσο στην επίθεση ήταν κακός παρά τους 6 πόντους που πέτυχε. Είχε 3/10 σουτ και ένα από τα χαμένα ήταν στο τέλος και ίσως έδινε τη νίκη στην ομάδα του Πειραιά.

Τελετές «Το Κοράκι» (Μετακίνηση 5): Εκτός τόπου και χρόνου οι διαιτητές. Δεν πέτυχαν σφύριγμα και κατάφεραν να πρωταγωνιστήσουν με πολύ δυσάρεστο τρόπο. Για κλάματα οι επιλογές του Στόουκς για παιχνίδι τέτοιας σπουδαιότητας.

Πόση αλήθεια αντέχεις; Σίγουρα είναι μία ήττα εντός προγράμματος για τον Ολυμπιακό, που έδειξε να επιστρέφει στις καλές ευρωπαϊκές εμφανίσεις. Ωστόσο, οι Πειραιώτες θα μπορούσαμε να πούμε ότι έχασαν από τα χέρια τους μία τεράστια νίκη. Το μόνο βέβαιο είναι ότι η εικόνα του δευτέρου μέρους θα πρέπει να προβληματίσει, αλλά θα πρέπει να μάθουν να αντέχουν το ξύλο στα εκτός έδρας παιχνίδια.

Τα δεκάλεπτα: 10-15, 24-38, 50-51, 75-67