KK IGOKEA ALEKSANDROVAC
  • Μάριους Τσίουλιν
  • Σέρτζι Ζάτσουκ
  • Μίχκελ Μάνιστε

Στα πρώτα 20 λεπτά ο ΠΑΟΚ ήταν ανταγωνιστικός, όμως τα απανωτά χτυπήματα του κορωνοϊού των προηγουμένων ημερών έφεραν τις επιπτώσεις στο παρκέ στο δεύτερο ημίχρονο. Εκεί η Ιγκοκέα έκανε επιμέρους σκορ 8-23 στο τρίτο δεκάλεπτο τελειώνοντας το ματς…

Πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ ο Ζερμέιν Λοβ με 20 πόντους, ενώ για την Ιγκοκέα ξεχώρισε ο ΝτεΣόν Στίβενς με 19 πόντους και 9 ριμπάουντ.

ΠΑΝΤΑ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΣΚΟΡ Ο ΠΑΟΚ

Με τους Λοβ και Γιάνκοβιτς να μοιράζονται τους πόντους ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 9-4, όμως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με 8 πόντους του Στίβενς προσπέρασαν με 11-13, ενώ ο Τολιόπουλος με ατομική ενέργεια και λέι απ έκλεισε την περίοδο στο 18-17.

Το τρίποντο του Τάλιτς έκανε το 19-23, την στιγμή που ο Δικέφαλος σούταρε 1/9 από τα 6,75μ. Ο Λοβ έβαλε ξανά μπροστά την ομάδα του (30-29), αλλά ο γρήγορος ρυθμός ευνοούσε την πιο έτοιμη Ιγκοκέα που και με το μακρινό της σουτ διαμόρφωσε το 30-36. Ο Λυκογιάννης ζήτησε σετ παιχνίδι και από την στιγμή που οι παίκτες του το εφάρμοσαν, ο ΠΑΟΚ έκανε σερί 7-0, με τον Σταρκς να γράφει το 37-38 του ημιχρόνου.

ΕΝΑ ΤΡΙΛΕΠΤΟ ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ

Βγάζοντας περισσότερη ενέργεια και με τον Στίβενς σε πολύ καλή μέρα, η Ιγκοκέα ξεμάκρυνε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (42-54) τρέχοντας σερί 0-10 μέσα σε 2,5 λεπτά. Το τρίποντο του Καμπερίδη έδωσε προσωρινή ανάσα στον ΠΑΟΚ, καθώς η αντίπαλη ομάδα ξέφυγε με 45-61 στο δεκάλεπτο, εκμεταλλευόμενη τις λάθος επιλογές των γηπεδούχων.

H κούραση αλλά και η απογοήτευση είχαν καταβάλλει τους «ασπρόμαυρους», που είδαν την Ιγκοκέα να φτάνει τη διαφορά στο +22 (48-70 στο 33’) και το παιχνίδι ουσιαστικά να κρίνεται σε εκείνο το σημείο. Παίζοντας με διάθεση ο ΠΑΟΚ κατάφερε να μειώσει σε 61-73 στο 38’ χάρη κυρίως στους πόντους του Λοβ, όμως η αδυναμία στο ριμπάουντ δεν έδωσε περισσότερες ελπίδες…

Δεκάλεπτα:  18-17, 37-38, 45-61, 64-75