Πριν από μερικές ημέρες στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας η απόφασή του να μην καλέσει τάιμ άουτ στο διάστημα της ανατροπής του Παναθηναϊκό τον έφερε στο στόχαστρο. Κατά καιρούς, ο Γιώργος Μπαρτζώκας έχει γίνει δέκτης σκληρής κριτικής, δίκαιης και άδικης, για την διαχείριση που κάνει κατά την διάρκεια των αγώνων. Το timing των αλλαγών του και το κατά πόσο καθυστερεί ή όχι να επέμβει σε ένα ματς είναι κάτι που χωράει σύζητησης. Απόψε στο «Mediolanum forum» του Μιλάνου, πάντως, η προπονητική τακτική που ακολούθησε ήταν εκείνη που οδήγησε σε ένα τόσο εμφατικό αποτέλεσμα.

Με τον Ολυμπιακό να πραγματοποιεί ένα μυθικό πρώτο δεκάλεπτο σε επίπεδο σκοραρίσματος (25-30 με 7/9 3π.) αλλά να μην παίρνει την διαφορά που άξιζε βάσει της εικόνας του ματς, πολλοί ενδεχομένως να πίστεψαν ότι στην συνέχεια θα κατέρρεε. Κι όμως, στην δεύτερη περίοδο μπόρεσε και «κεφαλαιοποίησε» την εντυπωσιακή από άποψη σκοραρίσματος βραδιά, πετυχαίνοντας διπλό ρεκόρ σε πόντους και εύστοχα τρίποντα σε ένα ημίχρονο (60π., 12/16 3π.).

Εκεί ήταν που ο Έλληνας τεχνικός έβαλε την πρώτη πινελιά του. Οι Ντόρσεϊ και Βεζένκοφ έβαλαν τις βάσεις στo πρώτο ημίχρονο, στο δεύτερο μέρος όμως η άμυνα έφερε τον Ολυμπιακό στο τελικό +21. Παίκτες γνωστοί για τις αμυντικές τους αποστολές, όπως οι Λαρεντζάκης (18π. με 5/9 3π.) και ΜακΚίσικ (5π., 3ας) πήραν περισσότερο χρόνο συμμετοχής, έβγαλαν ενέργεια στην επανάληψη και περιόρισαν την Αρμάνι σε ενεργητικό μόλις 27 πόντων. Ακόμη και η άστοχη, στο επιθετικό κομμάτι, απόφασή του να βάλει τον Μάρτιν αντί του Φαλ στην επανέναρξη του αγώνα διορθώθηκε άμεσα, με τον Γάλλο σέντερ να βοηθάει στην συνολικά μεστή εικόνα των «ερυθρόλευκων».

Ο άσος από το μανίκι με Ζαν Σαρλ
Σαν κερασάκι στην τούρτα ήρθε η συμμετοχή του Λιβιό Ζαν Σαρλ, αποκλειστικά στην τελευταία περίοδο. Ο Γάλλος φόργουορντ-σέντερ μέτρησε τα 8:32' συμμετοχής μόνο στο δ' δεκάλεπτο, όταν φρέσκος και με σωστές τοποθετήσεις ναι μεν δεν έκανε κάτι το εντυπωσιακό στην επίθεση (2π. με 1/1 σουτ), αλλά στην πίσω άκρη του παρκέ ήταν εξαιρετικός (3+2 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 τάπα), συμβάλλοντας με τον δικό του τρόπο στον έλεγχο του ρυθμού.

Αυτός, εξάλλου, ήταν και ο στόχος του Ολυμπιακού, σύμφωνα με τον προπονητή. Κόντρα σε έναν αντίπαλο με δημιουργούς-σκόρερ όπως οι Μάλκολμ Ντιλέινι (8π., 2ας) και Σέρχι Ροντρίγκεθ (8π. με 3/9) οι «ερυθρόλευκοι» πήραν άριστα αμυντικά στο δεύτερο ημίχρονο και ολοκλήρωσαν ιδανικά ένα «γεμάτο» από κάθε άποψη παιχνίδι. Ένα «γεμάτο» ματς που ήταν ο ορισμός της team effort και στις δύο άκρες του παρκέ, όπως άφησε να εννοηθεί και ο ίδιος ο Γιώργος Μπαρτζώκας.

«Θέλω να δώσω τα credit στους παίκτες μας και στους φιλάθλους μας που ήρθαν για να μας υποστηρίξουν. Ήταν μία απόλυτα ομαδική προσπάθεια, επειδή σήμερα είχαμε μία σπουδαία εμφάνιση επιθετικά στο πρώτο ημίχρονο και μία πολύ καλή αμυντικά εικόνα, κατά την γνώμη μου, στο δεύτερο μέρος» τόνισε χαρακτηριστικά. Και η εικόνα του ματς τον δικαιώνει στο 100%.