2η Αγωνιστική
74 68
Real Madrid
REAL MADRID

Για 30 λεπτά Ολυμπιακός και Ρεάλ Μαδρίτης έκαναν ανταλλαγή σε...  σε γροθιές και προβάδισμα, το φινάλε ωστόσο είχε «ερυθρόλευκη» σφραγίδα. Σε ένα ματς που τα περιφερειακά σουτ δεν έβρισκαν στόχο (8/27 - 3/24) η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα «δάγκωσε» την αντίπαλό της στην τελευταία περίοδο, την υποχρεώσε σε ενεργητικό μόλις 68 πόντων και έστειλε μήνυμα πως την φετινή σεζόν μπορεί να παλέψει και να διεκδικήσει την νίκη σε κάθε παιχνίδι.

Σπουδαία εμφάνιση και πάλι από τον Αλέξανδρο Βεζένκοφ που ήταν πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων (2-0) με 16 πόντους, 10 ριμπάουντ και ένα κρίσιμο καλάθι στα τελευταία δευτερόλεπτα. Διψήφιος με πολύτιμες λύσεις ειδικά στην τελευταία περίοδο και ο Τάιλερ Ντόρσεϊ (12π.). Από την πλευρά της Ρεάλ Μαδρίτης μοναδικοί διασωθέντες ήτνα οι Ουίλιαμς-Γκος (16π.) και Ταβάρες (15π.)

Θυμίζουμε ότι την επόμενη αγωνιστική έχουμε «διαβολοβδομάδα» με τον Ολυμπιακό να ταξιδεύει στην Βαρκελώνη για το ματς με την Μπαρτσελόνα (13/10, 22:00) αντιμετωπίζοντας στην συνέχεια την Ζαλγκίρις Κάουνας (15/10, 20:00).

Άμυνες που σπάνε κόκκαλα, τρίποντα που... σπάνε πέτρες (0/14)
Οι άμυνες ήταν εκείνες που κυριάρχησαν στα πρώτα λεπτά του αγώνα στο ΣΕΦ. Αμφότερες οι δύο ομάδες ήταν αρκετά άστοχες (0/4 3π. ο Ολυμπιακός, 0/3 η Ρεάλ Μαδρίτης), με το πρώτο προβάδισμα του Ολυμπιακού να έρχεται χάρη σε ένα εντυπωσιακό κάρφωμα-φάουλ του Μουσταφά Φαλ (9-6 στο 5'). Με όπλο την εξαιρετική άμυνα οι «ερυθρόλευκοι» κρατούσαν τους Ισπανούς σε μονοψήφιο σκοράρισμα μέχρι τα 64" (13-10 με τον Γιουλ). Σε αυτό το «φτωχό» σκορ ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος, με τους δύο αντιπάλους να τα... σπάνε από την περιφέρεια (0/14 3π. σύνολο).

«Ζημιά» από Ουίλιαμς-Γκος και Ταβάρες, σταθερή αξία οι Βεζένκοφ, Σλούκας
Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 11ο λεπτό για να δούμε το πρώτο εύστοχο σουτ πίσω από τα 6,75μ. με δράστη τον Σέρχιο Γιουλ (13-13), εξέλιξη η οποία μάλλον νευρίασε τον Ολυμπιακό. Ένα γρήγορο 6-0 σερί (19-13 στο 12') έκανε έξαλλο τον Πάμπλο Λάσο που κάλεσε εσπευσμένα τάιμ άουτ. Η Ρεάλ βρήκε γρήγορα τέσσερις αναπάντητους πόντους αλλά το αμαρκάριστο εύστοχο (πρώτο στο ματς) σουτ του Λαρεντζάκη επανέφερε την... ισορροπία (22-17 στο 12'). Ο «ζεστός» Ουίλιαμς-Γκος έδωσε λύσεις σε δημιουργία και σκοράρισμα στην Ρεάλ, με το σχήμα Ταβάρες-Πουαριέ να προβληματίζει τους γηπεδούχους, αλλά τον Κώστα Σλούκα να έχει τις απαντήσεις (30-27 στο 16'). Το ντέρμπι, πάντως, παρέμεινε ως την ανάπαυλα (35-36), με τις δύο ομάδες να αγκομαχούν από την περιφέρεια (2/12 και 1/9), επενδύοντας περισσότερο στην άμυνά τους.

Για τον μεν Ολυμπιακό, Βεζένκοφ (7π., 4ριμπ.) και Σλούκας (6π. 2ας) είχαν πιο έντονη επιθετική δραστηριότητα, την ώρα που το δίδυμο Ουίλιαμς-Γκος (9π.) και Ταβάρες (8π.) είχε την μερίδα του λέοντος στην «βασίλισσα».

Η αστοχία συνεχίζεται, το ντέρμπι παραμένει
Ο θηριώδης σέντερ από το Πράσινο Ακρωτήρι κυριαρχούσε και στις δύο πλευρές του παρκέ (10π., 2κοψ.), με τον Παπανικολάου να δίνει ενέσεις σκοραρίσματος και παλμού στο ΣΕΦ με δύο εύστοχα τρίποντα χάρη στα οποία ισοφάρισε σε 43-43 (25'). Βεζένκοφ και Σλούκας παρέμειναν οι κύριοι επιθετικοί εκφραστές του Ολυμπιακού (49-48 στο 26'), με τον Ντόρσεϊ να μπαίνει στην εξίσωση (54-52 στο 30') και το ματς να παραμένει στην κόψη του ξυραφιού. Άλλωστε, χωρίς ευστοχία στο τρίποντο, κανείς δεν μπορούσε να «χτίσει» την απαραίτητη διαφορά ασφαλείας για να ξεφύγει.

Επιβίωσε στο φινάλε και παρέμεινε αήττητος ο Ολυμπιακός
Η τελική ευθεία του ματς βρήκε τον Ολυμπιακό να μπαίνει με ένα σημαντικό για τα δεδομένα του ματς μαξιλαράκι ασφαλείας. Οι Βεζένκοφ και Λαρεντζάκης «πυροβόλησαν» από την περιφέρεια, ο Χασάν Μάρτιν πέτυχε γκολ-φάουλ και οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα βρέθηκαν στο +9 (65-59 στο 33'). Το τρίτο τρίποντο στην σειρά δια χειρός Ντόρσεϊ εκτόξευσε την διαφορά στους 10 (68-58 στο 35'), με τον Ολυμπιακό να ελέγχει απόλυτα το ματς. Η τελική αντεπίθεση της Ρεάλ την έφερε σε απόσταση αναπνοής στα τελευταία δευτερόλεπτα (71-68) αλλά το καθοριστικό καλάθι του Σάσα Βεζένκοφ αρκούσε και έδωσε στον Ολυμπιακό την δεύτερη νίκη του στην φετινή Euroleague.

Λεφτά στην Τράπεζα (Μετακίνηση 3): Είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστής του Ολυμπιακού την φετινή σεζόν. Ο Σάσα Βεζένκοφ είναι σε δαιμονιώδη φόρμα και κόντρα στην Ρεάλ Μαδρίτης έδειξε πως παραμένει σε... υπερταχεία διαδρομή σε Ελλάδα και Ευρώπη. Κόντρα στην «βασίλισσα» είχε 16 πόντους (1/7 3π.) αλλά 10 ριμπάουντ και 18 στον δείκτη αξιολόγησης.

Γίνε Πρόεδρος: Την καθοριστική τελευταία περίοδο ο Τάιλερ Ντόρσεϊ έδωσε εκείνο το μικρό έναυσμα που χρειαζόταν ο Ολυμπιακός για να διατηρήσει μία απόσταση ασφαλείας και να πάρει εντέλει το ροζ φύλλο. Στο διάστημα παρουσίας του στο παρκέ πέτυχε πέντε κρίσιμους πόντους βάζοντας και αυτός το δικό του λιθαράκι για τελική στατιστική 12 πόντων.

Lockdown: Τραγική εμφάνιση από τον Ρούντι Φερνάντεθ που είχε μόλις 2 πόντους (0/5 3π.) και ισάριθμα λάθη όντας σκιά του εαυτού του.

Ένα βίντεο - χίλιες λέξεις: Η επιστροφή του Βασίλη Σπανούλη στο ΣΕΦ, χωρίς αθλητική περιβολή σίγουρα είναι μία στιγμή που ξεχωρίζει. Ο σπουδαίος «Kill Bill» επισκέφτηκε το γήπεδο για πρώτη φορά μετά την αποχώρησή του από την ενεργό δράση και όπως ήταν λογικό αποθεώθηκε από τον κόσμο των «ερυθρόλευκων».

Τελετές «Το Κοράκι» (Μετακίνηση 5): Χωρίς προβλήματα η διαιτησία από τους Ρίζικ (Ουκρανία), Ρότσα (Πορτογαλία) και Παστούσιακ (Πολωνία). Σωστά μέτρησαν το καλάθι του Βεζένκοφ στο φινάλε με την μπάλα να έχει χτυπήσει στο ταμπλό.

Πόση αλήθεια αντέχεις; Από την στιγμή που καμία από τις δύο ομάδες δεν είχε μία «συμπαθητική» ευστοχία στα περιφερειακά σουτ (8/27 - 3/24) ήταν λογικό πως το παιχνίδι θα κρινόταν στις λεπτομέρειες, κυριολεκτικά στην μία φάση, στην μία κατοχή. Αυτή ήρθε στα τελευταία δευτερόλεπτα, με τον Σάσα Βεζένκοφ να σκοράρει έπειτα από close out επίθεση για το 73-68 και ουσιαστικά να «καθαρίζει» το παιχνίδι.

Τα Δεκάλεπτα: 13-10, 35-36, 54-52, 74-68