Ο Έλληνας άσος ήταν εκπληκτικός στην δεύτερη και τρίτη περίοδο, όπου οι Μπακς κυριάρχησαν στο παρκέ, στέλνοντας την διαφορά άνω των 20 πόντων. Οι Σανς είχαν πρόβλημα μιας και ο Μπούκερ ήταν εκτός αγώνα από την άμυνα των Μπακς, ενώ Πολ και Έιτον επίσης μετά το πρώτο δωδεκάλεπτο «σίγησαν».

Τα «Ελάφια» μείωσαν σε 2-1 και πλέον θέλουν να ισοφαρίσουν την σειρά και να επιστρέψουν στην διεκδίκηση του τίτλου.

Οι Σανς ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα και εκμεταλλεύτηκαν το πλεονέκτημα του Έιτον μέσα στην ρακέτα απέναντι στον Λόπεζ. Ο σέντερ του Φοίνιξ είχε 16 πόντους στην πρώτη περίοδο, με το σκορ στο 25-28, με τους Μπακς να έχουν προβλήματα σε άμυνα και επίθεση.

Και κάπου εκεί άρχισε το σόου του Γιάννη Αντετοκούνμπο, με τον Έλληνα άσο να είναι ασταμάτητος στην επίθεση ενώ και αμυντικά έδινε λύσεις. Οι Μπακς κατάφεραν να τρέξουν και να περιορίσουν τον Έιτον, ενώ από την πρώτη περίοδο ο Μπούκερ έδειχνε εγκλωβισμένος. Ο Αντετοκούνμπο ολοκλήρωσε το πρώτο μέρος με 18 πόντους, ο Μίντλετον βοήθησε με 15 πόντους και τα «Ελάφια» με ένα επιμέρους σκορ 25-7 μετέτρεψαν το 35-38 σε 60-45, έχοντας τον απόλυτο έλεγχο.

Οι Σανς προσπάθησαν να αντιδράσουν στο τρίτο δωδεκάλεπτο, βρήκαν λύσεις από τον Τζόνσον ο οποίος είχε 12 πόντους σε εκείνο το διάστημα, πλησιάζοντας στους 4 πόντους (74-70). Αλλά ο Γιάννης δεν είχε διάθεση για… θρίλερ, εκμεταλλεύτηκε το χαμηλό σχήμα των Σανς λόγω των φάουλ του Έιτον και έκανε «πάρτι», οδηγώντας το Μιλγουόκι σε ένα επιμέρους  σκορ 24-6 για να στείλει την διαφορά στους 22 πόντους (98-76). Βέβαια σε εκείνο το σημείο άξιος συμπαραστάτης και ο Χόλιντει με συνεχόμενα τρίποντα. Στην τέταρτη περίοδο οι Μπακς συνέχισαν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο, τίποτα δεν άλλαξε και το Μιλγουόκι έφτασε στην νίκη με 120-100.

Από το Μιλγουόκι ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε 41 πόντους με 13/17 βολές, 14/21 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 13 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο, ο Χόλιντει 21 πόντους με 9 ασίστ, ο Μίντλετον 18 πόντους, ενώ ο Θανάσης Αντετοκούνμπο ήταν άποντος με 0/2 δίποντα και 3 ριμπάουντ.

Για το Φοίνιξ ο Πολ είχε 19 πόντους και 9 ασίστ, ο Έιτον 18 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Κράουνερ 18 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 25-28, 60-45, 98-76, 120-100.