FENERBAHCE SK
  • Μπόρις Ρίζικ
  • Κάρλος Περούγκα
  • Αμίτ Μπαλάκ

Η καλή εμφάνιση στην Βαρκελώνη δεν συνδυάστηκε με θετικό αποτέλεσμα και η υπερπροσπάθεια έμεινε στη μέση. Η επιστροφή στο ΟΑΚΑ άλλαξε όμως την εξίσωση και ο Παναθηναϊκός έφτασε σε μία σπουδαία νίκη, αφού επικράτησε της Φενέρμπαχτσε (82-68) και ανέβηκε στο 2-2.

Με ελάχιστες εξαιρέσεις και λίγα «νεκρά» διαστήματα, οι «πράσινοι» στηρίχτηκαν σε ένα συγκεκριμένο τρίπτυχο: Άμυνα, συγκέντρωση και στοχευμένες επιλογές. Οι «πράσινοι» ανταποκρίθηκαν καλά και «κλείδωσαν» βασικά... γρανάζια των Τούρκων, όπως ο Ντε Κολό (5π. με 2/8 σουτ) και ο Βέσελι (6π.), ενώ επιθετικά πήραν πολλά από τον εξαιρετιικό Νέντοβιτς, που έκανε μεγάλη εμφάνιση με 28 πόντους και 7/12 τρίποντα.

Βοήθησε ο Κίφερ Σάικς (11 πόντοι, 5 ασίστ), ενώ συνολικά ο Γιώργος Βόβορας πήρε αρκετά στοιχεία από πολλούς παίκτες του, όπως ο Όγκαστ (9 πόντοι, 4/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ) και ο Σαντ Ρος (6 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα).

Αντίθετα, από τους ηττημένους πάλεψε ο Λορένζο Μπράουν (17 πόντοι, 6 ασίστ), καλός και ο Αχμέτ Ντουβερίογλου (15 πόντοι με 6/7 δίποντα).

• 6

Σπουδαίο βράδυ για τον Γιώργο Βόβορα. Ο τεχνικός του Παναθηναϊκού είχε ένα εξαιρετικό πλάνο στην άμυνα και αποσυντόνισε εντελώς τα μεγάλα όπλα της Φενέρ (Ντε Κολό, Βέσελι), ενώ ανακάτεψε αρκετές φορές την τράπουλα, χρησιμοποιώντας σχήματα με τρεις κοντούς, με τον Ουάιτ στο «3» ή με ταυτόχρονη παρουσία των Σαντ Ρος και Σάικς στο παρκέ. Η ροή του ματς επέτρεψε στους «πράσινους» να κερδίσουν πράγματα από πολλούς παίκτες (χαρακτηριστικό παράδειγμα οι Όγκαστ - Μποχωρίδης) και η διαχείριση από τον πάγκο ήταν ακριβώς αυτή που έπρεπε. Καλό και σωστό διάβασμα του αγώνα από τον Έλληνα head coach.

• 24

Ο Ιγκόρ Κοκόσκοφ έχασε την ψυχραιμία του και η αποβολή του στο 18' έφερε σίγουρα νεύρα και ανισορροπία στην ομάδα του. Η Φενέρ πάντως έδειξε πως δεν ήταν απόλυτα έτοιμη για το ματς, αφού έκαναν... μπαμ λάθη που δεν έπρεπε να γίνουν (παράδειγμα κάποια νταμπλ - τιμ στον Μπέντιλ και η πίεση στον Σαντ Ρος στο τρίποντο) και ταυτόχρονα υπήρχαν φανερά προβλήματα στην άμυνα, κυρίως στην περιφερειακή γραμμή. Ερωτηματικό το DNP στον εκρηκτικό Χάμιλτον, που θα μπορούσε να δώσει λύσεις στο ριμπάουντ.

19'

Τρομερή φάση από τους δύο διεθνείς Έλληνες: Ο Μποχωρίδης... σέρβιρε και ο Παπαγιάννης κάρφωσε εντυπωσιακά, στο πιο «δυνατό» καλάθι της αναμέτρησης του ΟΑΚΑ.

2’ 4 - 3
4’ 7 - 5
6’ 10 - 7
8’ 17 - 11
10’ 22 - 13
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για τον Παναθηναϊκό. Το σχήμα με τους Σαντ Ρος, Φόστερ και Κασελάκη στην περιφέρεια έκανε εξαιρετικά την δουλειά του, αφού ο Κουβανός και ο Έλληνας «κλείδωσαν» τους αντιπάλους τους με σπουδαίες άμυνες. Ο Νέντοβιτς και ο Σάικς ήρθαν από τον πάγκο δίνοντας σκορ και προβάδισμα οκτώ πόντων (15-7, 7') στους γηπεδούχους, ενώ ένα τρομερό buzzer - beater τρίποντο του Σέρβου διαμόρφωσε το «πράσινο» +9 στο τέλος του δεκαλέπτου (22-13), το οποίο είχε σίγουρα την υπογραφή των παικτών του «τριφυλλιού».
12’ 26 - 17
14’ 27 - 23
16’ 30 - 23
18’ 37 - 25
20’ 37 - 30
Ο Βόβορας ψήλωσε το σχήμα με τον Ουάιτ στο «3» και τους Μπέντιλ - Όγκαστ στη ρακέτα, αποσυντονίζοντας ξανά την Φενέρ. Οι Τούρκοι συνέχισαν τα λάθη και η διαφορά ανέβηκε στους 11 (26-15, 12'), ωστόσο το σκηνικό άλλαξε, όταν ήρθε αστοχία στα τρίποντα για τους γηπεδούχους (0/5). Η Φενέρ πλησίασε στο -4 (27-23, 14'), όμως τα νεύρα του Κοκόσκοφ (αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές σε διάστημα τεσσάρων λεπτών) έφερε ξανά ανισορροπία στους φιλοξενούμενους, που δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν το μυαλωμένο και άκρως συγκεντρωμένο παιχνίδι των «πράσινων». Ο Νέντοβιτς βρήκε ξανά σκορ, οι Μποχωρίδης - Όγκαστ βοήθησαν στο +12 (37-25, 19') και το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με προβάδισμα εφτά πόντων (37-30) για την ομάδα του Βόβορα.
22’ 39 - 35
24’ 43 - 43
26’ 48 - 43
28’ 54 - 48
30’ 62 - 56
Η Φενέρ έβγαλε αντίδραση στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου: Το σερί (από το πρώτο μέρος) έφτασε στο 10-2 και οι Τούρκοι μειώσαν σε 39-35 (22'), ενώ ένα έμμεσο τρίποντο του Ουλανόβας έφερε τους φιλοξενούμενους σε απόσταση αναπνοής (41-40, 23'). Ο εξαιρετικός Ντουβερίογλου δημιούργησε κατάσταση απόλυτης ισορροπίας (43-43, 25') και πλέον το παιχνίδι εντάχθηκε σε μία διαφορετική λογική, που επέβαλλε την επιστροφή στα... βασικά: Άμυνα, συγκέντρωση, στοχευμένα plays αλλά και σωστά σουτ. Το παζλ έβγαλε στον... αφρό τον Σαίκς, που χτύπησε από το τρίποντο (2/2) για το νέο +9 (54-45, 28') των γηπεδούχων, ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε με προβάδισμα έξι πόντων για τους «πράσινους» (62-56), μετά από συνεχόμενα εύστοχα σουτ από τους Μποχωρίδη, Ουάιτ και Μαχμούτογλου.
32’ 65 - 56
34’ 67 - 59
36’ 72 - 66
38’ 77 - 68
40’ 82 - 68
Το τέταρτο τρίποντο του Νέντοβιτς αποτέλεσε μία εξαιρετική αρχή για τον Παναθηναϊκό στην τέταρτη περίοδο, με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν εκ νέου την διαφορά στους 9 (65-56, 31'). Ο Σέρβος συνέχισε ακάθεκτος και είχε σταθερά απαντήσεις σε κάθε προσπάθεια επιστροφής από την πλευρά της Φενέρ (70-62, 35'), που τελικά... αποδέχτηκε την μοίρα της, φεύγοντας από το ΟΑΚΑ με ήττα 14 πόντων (82-68).

• 1

Τα ριμπάουντ. Ο Παναθηναϊκός για δύο χρόνια... πονούσε σε αυτόν τον τομέα, όμως φέτος έχει βελτιωθεί πολύ. Απέναντι στη Φενέρ είχε +12 ριμπάουντ (35-23) και μπόρεσε να πάρει τον έλεγχο από αυτό το κομμάτι.

• 2

Η αναλογία ασίστ/λαθών. Ο Γιώργος Βόβορας φωνάζει εδώ και καιρό στους παίκτες του πως πρέπει να κυκλοφορήσουν καλύτερα την μπάλα και να περιορίσουν τα λάθη. Απέναντι στους Τούρκους οι «πράσινοι» τα έκαναν και τα δύο και ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 18ασ./8λ.

• 3

Ο «εγκλωβισμός» του Ντε Κολό στην άμυνα του «τριφυλλιού». Ο Γάλλος βρίσκεται σε τρομερή κατάσταση φέτος, αλλά ο Παναθηναϊκός είχε πλάνο αντιμετώπισής του και τον... κλείδωσε. Ο σούπερ σταρ της Φενέρ τελείωσε το ματς με 2/8 σουτ και 4 λάθη.

Λάμψη... ΝΒΑ στο ΟΑΚΑ! Ο ΜVP Γιάννης, ο πρωταθλητής Κώστας και ο άλλοτε «πράσινος» Θανάσης βρέθηκαν στο ΟΑΚΑ και παρακολούθησαν το παιχνίδι, μαζεύοντας φυσικά όλα τα βλέμματα.

26
Νεμάνια Νέντοβιτς
Σπουδαίο βράδυ για τον Σέρβο. Ο Νέντοβιτς έκανε αυτό που... περιμένουν όλοι από αυτόν: Πήρε μεγάλα σουτ, «χτύπησε» την άμυνα της Φενέρ, έπαιξε σαν ηγέτης και τελικά οδήγησε την ομάδα του σε μία μεγάλη νίκη.

19
Νάντο Ντε Κολό
Εκτός κλίματος ο Γάλλος σταρ, δεν έπιασε τα στάνταρ του και τα επίπεδα των εμφανίσεων που είχε στα προηγούμενα ματς. Ο Ντε Κολό εγκλωβίστηκε στην άμυνα των γηπεδούχων και δεν μπόρεσε να βοηθήσει καθόλου την Φενέρ.

28
Κίφερ Σάικς
Καλός ο Αμερικανός. Βοήθησε στην οργάνωση, βρήκε ρυθμό από το τρίποντο και ήταν συγκεντρωμένος, εκτός μικρών εξαιρέσεων στο τέταρτο δεκάλεπτο. Συνολικά πήρε καλό βαθμό και έδειξε πως μπορεί να ανταποκριθεί σε αυτά που θέλει ο Γιώργος Βόβορας από εκείνον στο «1».

Κακή η διαιτησία των Ρίζικ, Περούγκα και Μπάλακ. Πολλά λάθη και στις δύο πλευρές του παρκέ, ακόμα και σε εύκολες φάσεις, ενώ στο τρίτο δεκάλεπτο είχαν σερί κακών αποφάσεων, που προκάλεσαν δικαιολογημένα παράπονα στον πάγκο των γηπεδούχων. Πρέπει να σημειωθεί επίσης πως εξάντλησαν την αυστηρότητά τους και το γράμμα του νόμου με τον Ιγκόρ Κοκόσκοφ, αφού τιμώρησαν τον τεχνικό της Φενέρ με δύο τεχνικές ποινές σε διάστημα τεσσάρων λεπτών. Γενικά κάτω του μετρίου η απόδοση των τριών διαιτητών, που δεν επηρέασαν πάντως το τελικό αποτέλεσμα.

Παναθηναϊκός - Φενέρμπαχτσε 82-68