• Ρόμπερτ Λοτερμόζερ
  • Ματέι Μπολτάουζερ
  • Τόμισλαβ Χορντόφ

Η Δευτέρα είναι γνωστή για την άσχημη διάθεση που προκαλεί ως έναρξη της εβδομάδας. Οι παίκτες του Παναθηναϊκού είχαν να διαχειριστούν ψυχολογικά το συγκεκριμένο γεγονός, που ήταν και κάπως πρωτόγνωρο αφού η Euroleague δεν... γνωρίζει πολλά από αυτή την σημασία της Δευτέρας, αλλά και δύο στατιστικά που δεν μπορούσαν να περάσουν αμελητέα: Τις εννιά σερί νίκες της Ρεάλ και την γεμάτη επταετία που μεσολάβησε από το τελευταίο διπλό των «πράσινων» στην Μαδρίτη.

Αν προσθέσουμε στην εξίσωση και την ποιότητα των Ισπανών, τότε το τελικό αποτέλεσμα δεν προκαλεί και μεγάλη έκπληξη. Παρά τις απουσίες (Ράντολφ, Γιουλ, Τέιλορ, Κοζέρ), η ομάδα του Πάμπλο Λάσο ήταν ανώτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης και έφτασε χωρίς μεγάλη δυσκολία στο τελικό 96-78.

Οι Μαδριλένοι έθεσαν από νωρίς τον τόνο στο ματς και αυτό τους επέτρεψε να διαχειριστούν τις προσπάθειες επιστροφής από την πλευρά των «πράσινων», που έδειξαν πάντως συνολικά καλά δείγματα, με εξαίρεση το κάκιστο πρώτο δεκάλεπτο (27-16 το επιμέρους υπέρ της Ρεάλ) αλλά και ένα «νεκρό» διάστημα από το 30' μέχρι το 35'.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε σε αρκετά κομμάτια του παιχνιδιού, έβγαλε άμυνες, ήταν για ένα διάστημα... εξωπραγματικός από την γραμμή του τριπόντου, όμως στο τέλος κατέγραψε μάλλον εύκολα την 12η φετινή του ήττα στην Euroleague.

Στο 20-6 η ομάδα του Πάμπλο Λάσο, που στηρίχτηκε σχεδόν ολοκληρωτικά στην τετράδα των Έντι Ταβάρες, Φακούντο Καμπάτσο, Ρούντι Φερνάντεθ και Γκάμπριελ Ντεκ. Από τους ηττημένους πάλεψαν οι Νικ Καλάθης και Ιωάννης Παπαπέτρου, είχαν καλές στιγμές οι... άστοχοι ΝτεΣόν Τόμας και Τζίμερ Φριντέτ.

• 22

Ο Πάμπλο Λάσο δεν χρειάστηκε να κάνει πολλά από την άκρη του πάγκου: Η στήριξη στο δίδυμο Καμπάτσο - Ταβάρες με το pick and roll και τα plays που κατέληξαν σε ελεύθερα σουτ ή mismatch ήταν η βάση της Ρεάλ για μία εύκολη νίκη, που αποκτά βαρύτητα λόγω των σημαντικών απουσιών (Ράντολφ, Γιουλ, Τέιλορ, Κοζέρ).

• 6

Ο Παναθηναϊκός ήταν ξανά διπρόσωπος: Στο δεύτερο και στο τρίτο δεκάλεπτο πάλεψε με καλές άμυνες και σύνεση στο επιθετικό κομμάτι, όμως η εικόνα στην αρχή και στο τέλος του ματς ήταν επιεικώς απαράδεκτη. Οι Καμπάτσο και Ταβάρες δεν αντιμετωπίστηκαν ποτέ, τα plays στην επίθεση ήταν μονοδιάστατα και η έλλειψη διάρκειας σε κάθε τομέα του παιχνιδιού πρέπει να διορθωθεί άμεσα. Στα... ερωτηματικά το DNP του Νίκου Παππά καθώς και το δεκάλεπτο που δόθηκε στον Ουέσλι Τζόνσον, ο οποίος ήταν αρνητικός.

7'

Τον αποκαλούν μάγο και... όχι άδικα: Ο Καμπάτσο «έσπασε» την άμυνα του Παναθηναϊκού με μία καταπληκτική bullet πάσα, που κατέληξε σε ένα απλό, αλλά άκρως εντυπωσιακό καλάθι από τον Ντεκ.

2’ 3 - 5
4’ 10 - 5
6’ 17 - 7
8’ 23 - 14
10’ 27 - 16
Η αρχική ισορροπία στο παρκέ (5-5, 3') έπαψε να υφίσταται όταν ο Καμπάτσο ανέλαβε δράση, με ασίστ, ριμπάουντ και δύο σερί τρίποντα για το +10 (15-5) του 5ου λεπτού. O Πιτίνο έβαλε τις φωνές και έκανε αμέσως αλλαγές, αλλά η Ρεάλ βρήκε ρυθμό και έκλεισε το δεκάλεπτο στο +11 (27-16), με τον Ταβάρες να έχει 9 πόντους, 5 ριμπάουντ και τον Καμπάτσο 6 πόντους και 6 ασίστ.
12’ 29 - 24
14’ 35 - 26
16’ 42 - 28
18’ 43 - 35
20’ 48 - 41
Ράις - Ράουτινς «χτύπησαν» από την περιφέρεια και ο Παναθηναϊκός πλησίασε στους πέντε (29-24) στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου. Το μομέντουμ πάντως δεν άλλαξε, αφού η Ρεάλ ανέβασε άμεσα «στροφές» με πρωταγωνιστή τον Ρούντι και η διαφορά ανέβηκε στους 14 (40-26) στο 15ο λεπτό. Κάπου εκεί έπεσε ο ρυθμός των γηπεδούχων και το «τριφύλλι» βρήκε ευκαιρίες και λύσεις, με το επιμέρους 12-3 να δίνει ανάσες στους φιλοξενούμενους και να διαμορφώνει το -5 στο 19' (43-38). Τελικά το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με την ανώτερη Ρεάλ στο +7 (48-41).
22’ 51 - 48
24’ 56 - 52
26’ 62 - 57
28’ 68 - 63
30’ 73 - 65
Το 8ο τρίποντο σε 11 προσπάθειες διά χειρός Φριντέτ χαρακτήρισε το δυναμικό ξεκίνημα του Παναθηναϊκού στο δεύτερο ημίχρονο, αφού η ομάδα του Πιτίνο πλησίασε στους τρεις (51-48) στο 22'. Έτσι κύλησε σχεδόν όλο το τρίτο δεκάλεπτο, με την Ρεάλ να κρατά ελαφρύ προβάδισμα και να βρίσκει απαντήσεις νιώθοντας την... καυτή ανάσα των φιλοξενούμενων. Ένα μικρό 5-0 από τον Ρούντι διαμόρφωσε το +8 των Ισπανών στο 30' (73-65).
32’ 78 - 67
34’ 84 - 71
36’ 88 - 73
38’ 92 - 73
40’ 96 - 78
Η Ρεάλ βρήκε σκορ με Τόμπκινς - Καμπάτσο και το επιμέρους 10-4 στα πρώτα λεπτά της τετάρτης περιόδου της επέτρεψε να ανεβάσει την διαφορά στους 14 (83-69, 32'). Στη συνέχεια ακολούθησαν κακές επιλογές και λάθη από την πλευρά του Παναθηναϊκού, με την Ρεάλ να ανεβαίνει στο +17 (90-73) τρία λεπτά πριν το τέλος και να φτάνει τελικά σε μία άνετη επικράτηση.

• 1

Η τέταρτη περίοδος. Το -8 του 30ου λεπτού και η συνολική εικόνα μέχρι εκείνο το σημείο έδειχνε πως ο Παναθηναϊκός μπορούσε να παλέψει το ματς στα τελευταία λεπτά, όμως η Ρεάλ δεν είχε... όρεξη για αστεία και «καθάρισε» το ματς με σωστές επιλογές επιθετικά και σκληρές άμυνες.

• 2

Τα λάθη. Ο Παναθηναϊκός είχε έξι λάθη στην κάκιστη πρώτη περίοδο και συνολικά δεν «προστάτεψε» την μπάλα όπως η Ρεάλ, που ήταν σίγουρα πιο προσεκτική και μετρημένη στην οργάνωση και στις επιλογές της.

• 3

Το πρώτο δεκάλεπτο. Μία ματιά στο boxscore αρκεί για να καταλάβει κάποιος πού κρίθηκε το ματς. Ο Παναθηναϊκός πάλεψε σε όλη την διάρκεια του αγώνα, αλλά το -9 στο 10' του στέρησε την δυνατότητα να κυνηγήσει με μεγαλύτερες αξιώσεις το διπλό.

Η μεγάλη αγάπη για τον Παναθηναϊκό... ανάγκασε μία οικογένεια Ελλήνων να ταξιδέψουν από την Στοκχόλμη με προορισμό την Μαδρίτη, ώστε να στηρίξουν την ομάδα του Ρικ Πιτίνο και να σηκώσουν την ελληνική σημαία με χαμόγελα.

22
Έντι Ταβάρες
Καταπληκτικό ματς από τον θηριώδη σέντερ. Ο Ταβάρες σκόραρε, μάζεψε ριμπάουντ, έβγαλε άμυνες και ήταν για ακόμα μία φορά σημείο αναφοράς για την Ρεάλ.

24
Ουέσλι Τζόνσον
Απλή αναφορά στο φύλλο αγώνα ο Αμερικανός. Ο Τζόνσον δεν βοήθησε καθόλου τον Παναθηναϊκό, δεν... ακούστηκε και δεν έκανε σχεδόν τίποτα στα λίγα λεπτά συμμετοχής του.

7
Φακούντο Καμπάτσο
Για ακόμα μία φορά κυρίαρχος και απολαυστικός ο Καμπάτσο. Ο έμπειρος άσος οργάνωσε με μαεστρία το παιχνίδι της Ρεάλ, μοίραζε ασίστ... όπου και όπως ήθελε και συνολικά βοήθησε σε μεγάλο βαθμό για τη νίκη της ομάδας του.

Για γέλια και για κλάματα η διαιτησία των Λοτερμόζερ, Μπολτάουζερ και Χορντόφ. Υπήρξαν απροκάλυπτα σφυρίγματα υπέρ της Ρεάλ, σε εύκολες φάσεις που είναι αδύνατον διαιτητές με την εμπειρία των συγκεκριμένων να θεωρούνται ως μία απλά... κακή μέρα στη δουλειά.

Παναθηναϊκός: Δυνατά «τεστ» στο Gomelsky Cup με ΤΣΣΚΑ, Ερυθρό Αστέρα και Λοκομοτίβ