81 88
  • Τσαρούχα
  • Παναγιώτου
  • Ανδρικόπουλος

Ο Άρης πάλεψε παρά τα προβλήματα και την απουσία του Μπράουν που εγκατέλειψε την ομάδα 24 ώρες πριν, κόντρα σε έναν Παναθηναικό που είχε επιλογές στον πάγκο, ποιότητα στο ρόστερ και ψυχραιμία όταν έπρεπε για να πάρει την νίκη, αλλά γενικά δεν είχε καλή απόδοση.

Οι «κίτρινοι» ρίσκαραν και... έδωσαν το τρίποντο στον Παναθηναικό, προκειμένου να καλύψουν την αδυναμία τους στην ρακέτα. Και αυτό πέτυχε αφού οι «πράσινοι» είχαν άσχημα ποσοστά από τα 6.75, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 5/25 και μόλις 20%. Αυτό έδωσε το δικαίωμα στην ομάδα του Σάββα Καμπερίδη να παραμείνει κοντά στο σκορ σε όλη την διάρκεια του αγώνα, πλησιάζοντας στον... πόντο (39-40). Ο Παναθηναικός στο δεύτερο μέρος πήγε την μπάλα στην ρακέτα, όπου ο Παπαγιάννης είχε 15 πόντους και ο Τόμας 8 στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα για να δώσουν προβάδισμα ακόμα και 14 πόντων (68-82). Στο τέλος ο Άρης πλησίασε με ένα σερί 12-2 (80-84) αλλά εκεί μίλησαν οι προσωπικότητες των Καλάθη και Παπαπέτρου για το τελικό 81-88.

• 30

Ο Σάββας Καμπερίδης λόγω και της απουσία του Κεν Μπράουν είχε λίγες εναλλακτικές κυρίως για την περιφέρεια λόγω και της μη συμμετοχής του Φλιώνη. Επέλεξε να χρησιμοποιήσει Βλάσσιο και Σιδηροηλία στο πρώτο μέρος για να ξεκουράσει του βασικούς και δικαιώθηκε. Επίσης... έδωσε το τρίποντο στον Παναθηναικό για να πάρει τα ριμπάουντ και το σχέδιο του βγήκε σε σημαντικό βαθμό.

• 33

Ο Ρικ Πιτίνο επέλεξε να πάει τον αγώνα σε έναν γρήγορο ρυθμό με «όπλο» την επίθεση όπως συνηθίζει να κάνει ο Παναθηναικός. Αντιμετώπισε πρόβλημα με την αστοχία των παικτών του από την γραμμή του τριπόντου και βρήκε λύση μέσω του Ντεσόν Τόμας, ο οποίος πήρε μπάλες. Χρησιμοποίησε τον Ράις σε κρίσιμα σημεία, με τον Αμερικανό να τον δικαιώνει.

21'

Τέτοια καλάθια συνήθως αποτελούν κομμάτι αφιερώματος για τα bloοpers της χρονιάς. Και εκεί θα μπει μάλλον το... αυτοκαλάθι του Μιλόσεβιτς στο 21ο λεπτό και με το σκορ στο 45-50, όταν στην προσπάθεια του να πάρει το ριμπάουντ από τον Τόμας, την έσπρωξε στο καλάθι του Άρη.

4’ 4 - 12
6’ 13 - 19
8’ 17 - 25
10’ 23 - 29
Ο Παναθηναικός ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε με 0-10, αιφνιδιάζοντας τον Άρη ο οποίος στην συνέχεια αντέδρασε αλλά όχι σε σημείο να πλησιάσει σε απόσταση αναπνοής. Οι «πράσινοι» διατήρησαν μία διαφορά ασφαλείας, προηγούμενοι με 13-19 στο 6ο λεπτό και έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 23-29.
12’ 29 - 33
14’ 34 - 37
16’ 35 - 40
18’ 37 - 40
20’ 42 - 47
Ο Άρης ανέβασε την απόδοση του, ακολουθώντας τον Παναθηναικό στο υψηλό σκορ. Με τον Μποχωρίδη να δίνει λύσεις, οι «κίτρινοι» μπόρεσαν να μειώσουν σε 29-33 στο 12ο λεπτό αλλά και σε 34-37 με τρίποντο του Φιτζπάτρικ. Οι παίκτες του Πιτίνο συνέχισαν να είναι άστοχοι από το τρίποντο, αλλά διατηρούσαν το προβάδισμα, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο στο +5 (42-47).
22’ 45 - 54
24’ 48 - 59
26’ 54 - 63
28’ 61 - 67
30’ 62 - 74
Ο Παναθηναικός μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και εκμεταλλεύτηκε τον Ντεσόν Τόμας μέσα στην ρακέτα, με τον Αμερικανό να δημιουργεί αρκετά προβλήματα στους παίκτες του Άρη. Μάλιστα οι «πράσινοι» κατάφεραν να αυξήσουν την διαφορά στους 11 πόντους, προηγούμενοι με 50-61 στο 23ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και μείωσαν σε 61-67 στο 28ο λεπτό, αλλά η είσοδος του Ράις άλλαξε τα δεδομένα, φτάνοντας την διαφορά στο +12 (62-74).
32’ 68 - 79
34’ 68 - 82
36’ 74 - 82
38’ 78 - 84
40’ 81 - 88
Ο Παναθηναικός συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, διατηρώντας μία διαφορά ασφαλείας, η οποία έφτασε στους 14 πόντους (68-82). Ο Άρης όμως αντέδρασε και έκανε την τελευταία του προσπάθεια για ανατροπή, οι «πράσινοι» αντιμετώπισαν επιθετικό πρόβλημα και έτσι με ένα σερί 12-2 το σκορ έγινε 80-84 στο 38΄και 30΄΄. Οι «πράσινοι» βρήκαν τις λύσεις όταν έπρεπε για να πα΄ρουν την νίκη.

• 1

Ο Σάββας Καμπερίδης επέλεξε να… δώσει το τρίποντο στον Παναθηναικό και να ρισκάρει, προκειμένου να μπορέσει να καλύψει την αδυναμία μέσα στην ρακέτα και τα ριμπάουντ. Αυτό πέτυχε μιας και οι «πράσινοι» ναι μεν είχαν το εύκολο τρίποντο αλλά ήταν άστοχοι, με τους γηπεδούχους να κερδίζουν σημαντικό αριθμό ριμπάουντ.

• 2

Ο Ρικ Πιτίνο βλέποντας ότι οι παίκτες του δεν μπορούσαν να εκμεταλλευτούν το τρίποντο που τους έδινε ο Άρης, έχοντας στο πρώτο μέρος 2/13 και 15%, αποφάσισε να πάει το παιχνίδι του Παναθηναικού πάνω στον Ντεσόν Τόμας και δικαιώθηκε μιας και ο Αμερικανός έκανε σημαντική ζημιά στους γηπεδούχους στο πρώτο ημίχρονο και στην αρχή της τρίτης περιόδου.

• 3

Ο Άρης έκανε την αντεπίθεση του στο τέλος του αγώνα, μειώνοντας σε 80-84 και σε εκείνο το σημείο… μίλησαν οι προσωπικότητες του Παναθηναικού. Πρώτα ο Καλάθης και μετά ο Παπαπέτρου, εκμεταλλεύτηκαν το άνοιγμα που τους έδινε η άμυνα ζώνης του Άρη και από μέση απόσταση δεν αστόχησαν.

Μετά το τέλος του αγώνα του Άρη με τον Παναθηναικό, στο γήπεδο μπήκαν οι δύο ομάδες, «κίτρινοι» και «πράσινοι» που κοντράρονται στην 1η αγωνιστική του πρωταθλήματος μπάσκετ με αμαξίδιο. Όλοι οι αθλητές έγιναν μία... οικογένεια και κέρδισαν το ζεστό χειροκρότημα των 3.000 φιλάθλων του Άρη. Εικόνες που λείπουν από τα ελληνικά γήπεδα.

Η Βασιλική Τσαρούχα, ο Χρήστος Παναγιώτου και ο Γιώργος Ανδρικόπουλος είχαν δύσκολο έργο από την αρχή μιας και επρόκειτο για ένα ντέρμπι με ξεχωριστή σημασία για τον Άρη, λόγω της προσπάθειας παραμονής. Παρά την πίεση που μπορεί να είχαν, κατάφεραν να τα πάνε καλά στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα στο πειθαρχικό, έχοντας τον έλεγχο της αναμέτρησης.

Βόβορας, Μήτογλου και ο ατζέντης των Σλούκα-Καλάθη έρχονται στη Basket Night!