99 93
  • Λούιτζι Λαμόνικα
  • Μπόρις Ρίζικ
  • Κάρλος Περούγκα

Το πρώτο «αιώνιο» ντέρμπι της σεζόν βάφτηκε... πράσινο! Σε ένα πραγματικό θρίλερ, με διακυμάνσεις στο σκορ,  αλλαγές συναισθημάτων στο παρκέ, θέαμα και πάθος, ο Παναθηναϊκός ήταν ο μεγάλος νικητής, αφού επικράτησε του Ολυμπιακού (99-93 στην παράταση) για να ανέβει στο 8-4 στον βαθμολογικό πίνακα της Euroleague.

H ομάδα του Ρικ Πιτίνο εκμεταλλεύτηκε το δυνατό της σημείο και με όπλο τα... ξεσπάσματα στην επίθεση επέβαλλε σε συνολική εικόνα τον ρυθμό της. Σε αυτό συντέλεσε φυσικά ο καταπληκτικός Ταιρίς Ράις, που... διέλυσε κάθε αμυντικό πλάνο των φιλοξενούμενων με 41 πόντους (ρεκόρ καριέρας) και σουτ που «έκοβαν» στη μέση κάθε προσπάθεια επιστροφής του Ολυμπιακού.

Οι Πειραιώτες ήταν διαβασμένοι και τα plays τους είχαν λογική, κάτι που αποτυπώθηκε και στο παρκέ, αφού οι «ερυθρόλευκοι» ήταν σταθερά καλοί και πάλεψαν μέχρι το τέλος για το θετικό αποτέλεσμα. Μάλιστα, ο Ολυμπιακός απέκτησε το προβάδισμα σε αρκετές περιπτώσεις στη τέταρτη περίοδο, ενώ θα μπορούσε να φύγει με το διπλό αν ο Μπόλντγουιν έκανε φάουλ στον Παπαγιάννη πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα.

Η ποιότητα του Ράις έγειρε πάντως την πλάστιγγα υπέρ των έξι φορές πρωταθλητών Ευρώπης, που είχαν... κλασικά σε καλό βράδυ και τους ΝτεΣόν Τόμας (13 πόντοι, 6 ριμπάουντ), Ιωάννη Παπαπέτρου (11 πόντοι). Άστοχος αλλά θετικός ο Νικ Καλάθης (14 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ), πάλεψαν από την πλευρά των φιλοξενούμενων οι Νίκολα Μιλουτίνοφ (14 πόντοι, 10 ριμπάουντ), Βασίλης Σπανούλης (18 πόντοι, 5 ασίστ) και Μπράντον Πολ (17 πόντοι με 5/8 τρίποντα)

• 6

Ο Ρικ Πιτίνο άφησε τον Ράις να... αλωνίζει στο παρκέ και σίγουρα δικαιώθηκε, αφού ο Αμερικανός ήταν ο άνθρωπος του αγώνα για τον Παναθηναϊκό. Από εκεί και πέρα, οι «πράσινοι» είχαν θέματα στην άμυνα και δεν ήταν σταθεροί στην επίθεση, αλλά τα ποιοτικά ξεσπάσματα ήταν αρκετά για τη νίκη.

• 11

Εξαιρετικό βράδυ προπονητικά για τον Κεμζούρα. O τεχνικός του Ολυμπιακού στόχευσε στα αδύναμα σημεία των γηπεδούχων και σημάδεψε τον Τζίμερ Φριντέτ, ενώ δεν δίστασε να αφήσει στον πάγκο τους Σπανούλη - Πρίντεζη για να δώσει μεγαλύτερες μάχες στην άμυνα. Έγιναν κάποια λάθη από τους παίκτες του, αλλά συνολικά ο Κεμζούρα ήταν εξαιρετικός στο διάβασμα του αγώνα.

40'

Ο Ολυμπιακός είχε χρυσή ευκαιρία για το διπλό, αλλά ο Μπάλντγουιν δεν έκανε γρήγορο φάουλ, ο Παπαγιάννης σκόραρε και έστειλε το ματς στη παράταση, στην φάση που κυριάρχησε στο θρίλερ του ΟΑΚΑ.

2’ 2 - 4
4’ 8 - 11
6’ 10 - 13
8’ 14 - 15
10’ 18 - 17
Ο Ολυμπιακός «μπήκε» καλύτερα στο παρκέ και προηγήθηκε με 7-2 στο τρίτο λεπτό, με κύριο «όπλο» το pick and roll και ένα τρικ από πλευράς Κεμζούρα, που άφηνε τον Σπανούλη πάνω στον Φριντέτ. Οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν γρήγορα με Καλάθη - Παπαπέτρου και τελικά έκλεισαν το δεκάλεπτο έχοντας το μικρότερο δυνατό προβάδισμα (18-17).
12’ 28 - 23
14’ 33 - 27
16’ 35 - 32
18’ 41 - 36
20’ 46 - 39
Το... τετράποντο του Πολ έφερε ξανά την ισορροπία (23-23) και το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε ουσιαστικά από το μηδέν, μέχρι να πάρει... φωτιά ο Ράις! Ο Αμερικανός γκαρντ βρήκε χώρο και σουτ (3/3 εντός πεδιάς, 3/3 βολές) για να δώσει προβάδισμα εφτά πόντων στους «πράσινους» (30-23). Ο Ράις ήταν στη... ζώνη και ανέβασε την διαφορά στους οκτώ (33-25, 13'), όμως ο Σπανούλης ήταν εκεί και κράτησε τον Ολυμπιακό κοντά (33-32, 16'). Η σκυτάλη πέρασε στη συνέχεια στον Μήτογλου, ο οποίος πέτυχε σερί πόντους για το +7 του ημιχρόνου (46-39), που διαμορφώθηκε από ένα ακόμα σουτ του Ράις (18π).
22’ 50 - 39
24’ 54 - 45
26’ 56 - 47
28’ 61 - 54
30’ 63 - 61
Ο Τόμας ήταν... κεφάτος στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου και η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά σε διψήφιο επίπεδο (50-39, 22'), προτού φτάσει στο +13 (54-41) από τετράποντο του Φριντέτ. Η είσοδος του Ριντ έδωσε ενέργεια και σκορ στον Ολυμπιακό και οι φιλοξενούμενοι μείωσαν αρχικά στους πέντε (61-56, 29') και στη συνέχεια στους τέσσερις (63-59, 29'), με τον Μπάλντγουιν να σκοράρει στη λήξη του δεκάλεπτου για το 63-61.
32’ 69 - 66
34’ 76 - 74
36’ 81 - 81
38’ 84 - 84
40’ 86 - 86
Το μομέντουμ ήταν... ερυθρόλευκο και το τρίποντο του Πολ έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (63-64) στη πρώτη φάση του τέταρτου δεκαλέπτου. Ο Ράις πήρε... ξανά το όπλο του και δύο σερί τρίποντα αποκατέστησαν τα δεδομένα της αναμέτρησης (69-64, 31'), όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν σταθερά κοντά στο σκορ, με στοχευμένο μπάσκετ και καλές επιλογές. Ο Πολ μάλιστα μείωσε στον πόντο (74-73, 35'), ενώ ο Σπανούλης ισοφάρισε με νέο τρίποντο (76-76), δίνοντας χαρακτήρα θρίλερ στην αναμέτρηση. Ο Ολυμπιακός πέρασε μάλιστα μπροστά (76-78 και 78-81), αλλά ο Ράις ισοφάρισε (81-81) και το παιχνίδι εξελίχθηκε σε... ρόλερ κόστερ! Ο Μπάλντγουιν έκανε κακή επίθεση και ο Παπαγιάννης ισοφάρισε (86-86), τρία δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Η επαναφορά δεν κύλησε σωστά για τους Πειραιώτες, ο Καλάθης δεν πρόλαβε να σουτάρει με καλές συνθήκες και το ματς οδηγήθηκε στη παράταση.
41’ 89 - 88
42’ 89 - 91
43’ 94 - 91
44’ 96 - 91
45’ 99 - 93
Παράταση
Η ισορροπία συνεχίστηκε στο έξτρα πεντάλεπτο. Ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά με καλάθι του Σπανούλη (89-91, 43') και ο Φριντέτ απάντησε (3/3 βολές και 92-91), προτού ο Ράις ανεβάσει την διαφορά στους πέντε (96-91). Ο Παπανικολάου μείωσε στους τρεις (96-93) 19,5" πριν το τέλος και ο Παπαγιάννης έκανε το 97-93 με 1/2 βολές. Ο νεαρός σέντερ έκοψε τον Σπανούλη στη συνέχεια και η νίκη πήγε στον Παναθηναϊκό με το τελικό 99-93.

• 1

Ασφαλώς η συνολική παρουσία του Ταϊρίς Ράις. Δεν... υπήρχαν αυτά που έκανε στο παιχνίδι ο Αμερικανός γκαρντ του Παναθηναϊκού, που ήταν εκεί για να κρατά την ομάδα του όρθια όποτε τον χρειάστηκε στη διάρκεια της αναμέτρησης.

• 2

Σ' ένα ματς που αντικειμενικά δεν ήταν από τα καλύτερα του Παναθηναϊκού, οι «πράσινοι» κατάφεραν τουλάχιστον να... προστατεύσουν την μπάλα κάνοντας μόλις τέσσερα λάθη σε 45' αγώνα.

• 3

Η αστοχία του Ολυμπιακού από τη γραμμή των βολών... κόστισε στην ομάδα του Κεμζούρα. Σε ένα τόσο κλειστό ματς, οι 11 χαμένες βολές είναι πραγματικά πολλές.

Θα μπορούσε να είναι οποιαδήποτε άλλη εικόνα με αυτόν, αλλά εδώ έχουμε μάλλον την πιο αντιπροσωπευτική: Ο Ράις έκανε... ό,τι ήθελε στο παρκέ και ξεσήκωσε το ΟΑΚΑ, σε ένα από τα καλύτερα και πιο εντυπωσιακά βράδια της ζωής του!

5
Ταϊρίς Ράις
Δεν θέλει και ερώτημα. Ο Ταϊρίς Ράις έβαλε 41 πόντους με 8/16 τρίποντα, ήταν απολαυστικός για 40' και ο απόλυτος πρωταγωνιστής για τους νικητές πράσινους. Συγκέντρωσε 33 μονάδες στην αξιολόγηση.

15
Γιώργος Πρίντεζης
Μακριά από τα καλά του στάνταρ ο Γιώργους Πρίντεζης, που προσπάθησε αλλά έμεινε στους 7 πόντους με 2/8 σουτ σε 22' συμμετοχής.

6
Γιώργος Παπαγιάννης
Ο Γιώργος Παπαγιάννης ήταν ο παίκτης που έστειλε το ματς στην παράταση με το καλάθι του, έπαιξε αρκετά καλές άμυνες στον Νίκολα Μιλουτίνοφ και γενικά βοήθησε πολύ χωρίς να φανεί ιδιαίτερα.

Δύσκολο ματς για τους διαιτητές. Η εξέλιξη έδωσε πολλές φάσεις στο καθεστώς της αμφιβολίες και έγιναν μικρά λάθη, αλλά οι Λαμόνικα, Ρίζικ και Περούγκα δεν επηρέασαν την έκβαση και το τελικό αποτέλεσμα του ντέρμπι.