MENU

Η πορεία της αναπτυξιακής ομάδας του Ολυμπιακού στον θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδας ολοκληρώθηκε μόλις στο δεύτερο παιχνίδι. Η ομάδα του Δημήτρη Τσαλδάρη αντιμετώπισε το Ανατόλια στην Αίθουσα 5 του ΣΕΦ, όμως δεν κατάφερε να φτάσει στη νίκη, με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να είναι ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Οι νεοφώτιστοι στην Α2 είχαν τον έλεγχο του αγώνα από τα πρώτα λεπτά και παρά τις προσπάθειες των παικτών του Τσαλδάρη το σκηνικό δεν άλλαξε σε κανένα σημείο. Έτσι οι Θεσσαλονικείς έφτασαν σε μια σπουδαία νίκη, που τους έδωσε την πρόκριση για την επόμενη φάση του θεσμού.

Από την άλλη, ο Ολυμπιακός ηττήθηκε από μια ομάδα που θα αγωνιστεί στην ίδια κατηγορία με αυτόν φέτος (Α2), παίρνοντας μια πρώτη... γεύση από τις δυσκολίες που θα έχει η δεύτερη τη τάξει κατηγορία του ελληνικού μπάσκετ.

Τα δεκάλεπτα: 14-26, 37-46, 59-70, 76-91.

Oλυμπιακός (Tσαλδάρης): Mωραῒτης 3(1), Nοέας 5(1), Kολοβέρος 11, Kαμπούρης 6(1), Oικονόμου, Nικολαῒδης 7(1), Tζόλος 18(2), Aρσενόπουλος 3(1), Zευγαράς 1, Πετρόπουλος 10, Xρηστίδης 12, Tσάμης.

Aνατόλια (Γκαϊτατζής): Γκατζιάς 21(4), Γαλανίδης 6(2), Kαραποστόλου 5(1), Aσημακόπουλος  9(1), Ξενιτίδης, Tσιρογιάννης 1, Kαραγιαννίδης, Mπρόζος 14(2), Πιλκούδης 5(1), Tόζιος 11, Aμπατζάς 19(3). 

Από το υπόλοιπο πρόγραμμα ξεχωρίζει η νίκη του Κόροιβου Αμαλιάδας κόντρα στο Παγκράτι, αλλά και η πρόκριση του Αμύντα μέσα στην Καρδίτσα, με 96-93. Εύκολη πρόκριση και για τον Χαρίλαο Τρικούπη, που επικράτησε των Φαρσάλων, εκτός έδρας με 91-64.

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής της Α' Φάσης:

Ολυμπιακός-Ανατόλια 76-91
Κόροιβος Αμαλιάδας-Παγκράτι 93-89
Παπάγου-Αίας Ευόσμου 77-66
Καρδίτσα-Αμύντας 93-96
Καβάλα-Δάφνη Δαφνίου 80-87
Φάρσαλα-Χαρίλαος Τρικούπης 64-91
Μανδραϊκός-Ψυχικό 65-59
Ελευθερούπολη-Διαγόρας Δρυοπιδέων 71-77

ΓΣ Ελευθερούπολης – ΑΣ Διαγόρας Δρυοπιδέων 71-77

Δεκάλεπτα: 17-16, 26-33, 45-53, 71-77

Διαιτητές: Λόρτος, Θεοδώρου, Αγραφιώτης Ιωαν.

Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Μανοΐλοβιτς 21(1), Γοργόνης 3, Δεληγεώργης 2, Μοτσενίγος 5(1), Σταμπουλής 11, Καμπουρίδης 16(1), Μπένας 7(1), Τσούτσος 6(1).

Διαγόρας Δρυοπιδέων (Χούμπαυλης): Κουκάς 13(3), Καράμπουλας 8, Πολυτάρχου 11(1), Πετροδημόπουλος 5, Λιακόπουλος 25, Καρασταμάτης 2, Παπαδολιάς, Μαχαίρας 2, Γκιουζέλης 11(2).

ΑΣ Καρδίτσας – ΑΟ Αμύντας 93-96

Δεκάλεπτα: 31-18, 52-47, 75-70, 93-96

Διαιτητές: Παγώνης, Πιτσίλκας, Παζώλης

Καρδίτσα (Κομποδιέτας): Σανδραμάνης, Χοδρογιάννης 5(1), Γράβας 22(2), Ζωιτσάκος, Τριανταφύλλου 8(1), Παππάς 11(2), Κακλαμάνος 15(5), Νάκης, Παπαδόπουλος 6, Ερμίδης 8(2), Θέος 8, Καλές 10.

Αμύντας (Παρασκευόπουλος): Ζούπας 11, Κάπρης 9(1), Καλδής 12, Κερασοβίτης 12(4), Κουκουνιάς 14(2), Γκομποδιέτας 16(2), Χάλαρης 17(2), Φακοπουλίδης, Μέλιος 5(1).

ΑΣΑ Κόροιβος – ΑΟ Παγκρατίου 93-89

Δεκάλεπτα: 28-16, 55-42, 78-70, 93-89

Διαιτητές: Αναστόπουλος Α., Ρίζος, Νάστος

Κόροιβος (Παπαδόπουλος):  Μπεκρής 2, Δημητρακόπουλος 1, Μάινς 5(1), Χρυσόπουλος 10, Αθανασούλας 22(4), Χατζηδάκης 7, Συγκούνας 16(2), Κάτζος, Ματαλόν 22(2), Τάταρης 8.

Παγκράτι (Κουρής): Τζιβελάκας 23(3), Πίνης 8(2), Κακαριάς, Χνάρης, Μουστόπουλος 18, Ξύδης 15(3), Δερμιτζάκης 13(1), Δελίδης 12(3).

ΓΣ Φαρσάλων – ΓΣ Χαρίλαος Τρικούπης 64-91

Δεκάλεπτα: 16-14, 33-41, 52-71, 64-91

Διαιτητές :Καλογερόπουλος Λ., Ζαχαρής, Τσουμαχίδης

Φάρσαλα (Γιασάρης): Πεταλωτής 9, Στάνκοβιτς 6(2), Τσούμας Σ. 3, Βρεττάς 4, Τσούκας 10(3), Βασιλείου, Παπαχρήστος 20, Μουλάς 7, Δέσπος 5.

Χαρίλαος Τρικούπης (Καλαμπάκος): Καζάνας 5(1), Γκάτζιος , Παπαδιονυσίου 16(3), Αντωνάκης 7(1), Ναούμης 4, Ράπτης 5, Βασιλόπουλος 20(4), Οικονομόπουλος 10(2), Σκουλίδας 13(2), Τσαπατώρης 2, Μαργέλης 9.  

ΑΣ Παπάγου – ΑΠΣ Αίας Ευόσμου 77-66

Δεκάλεπτα: 15-13, 34-28, 55-42, 77-66

Διαιτητές: Κατράχουρας, Χαλαμπαλάκης, Δόλγυρας

Παπάγου (Διαμαντόπουλος): Παπαζήσης, Σωφρονάς 3(1), Τρίχας 6(1), Κυρίτσης 29(2), Χρυσός 3, Ρεγκούζας, Ψαθάς 17(1), Αγγελόπουλος 2, Τσιτσιγιάννης 7, Μπασδέκης 8, Λαγουδάκης, Καρακατσάνης 2.

Αίας Ευόσμου (Γυμνόπουλος): Μπρουκς 2, Καπινιάρης 14(1), Κατσαούνης, Λαζαρίδης 2, Μπαλτζόπουλος 8(1), Περιστεράκης 1, Πετανίδης 2, Πουλιανίτης 9, Νησιώτης 2, Ζώτος 4, Σεκαδάκης, Νέσης 22(3).

ΓΣ Μανδραϊκός – ΑΕ Ψυχικού 65-59

Δεκάλεπτα: 18-15, 32-32, 53-47, 65-59

Διαιτητές:  Καραβίτης, Μηλαπίδης, Σκαλτσής

Μανδραϊκός (Κατσούνης): Χανιάς-Πανταζής 2, Γεωργίου 3(1), Παπανικολάου, Λυτόπουλος 9(1), Καραμπάτσος 14(1), Μαλτέζος 5, Μαγιντόμπε 8(2), Γκουαλτιέρι, Μαρούγκας, Ροδοστόγλου 12(3), Τσιάκος 4, Βεσκούκης 8.

Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Γκαβασιάδης 2, Μαστόρος 6(2), Κοντούδης, Παπανικολάου 11(2), Μάντζαρης 8, Μιλεντίγιεβιτς 9(1), Θεοδώρου 7, Τσουρογιάννης, Ρουμελιώτης 8(2), Αλμέιδα 8(2).

ΕΚ Καβάλας – ΓΣ Δάφνη Δαφνίου 80-87

Δεκάλεπτα: 18-19, 35-47, 53-67, 80-87

Διαιτητές : Δ. Ταρενίδης Κ., Τζιοπάνος Ν., Λουλουδιάδης

Καβάλα (Πενταζίδης): Δοξάκης 8(2), Παντόπουλος 2, Λαμπρόπουλος 21(2), Σαββίδης 7(1), Ζώτος, Αθανασιάδης 21(2), Πιεβάλιτσα, Φλιάτης 8, Νταλός, Μπανάσας, Αδαμόπουλος 10, Τεπετίδης 3(1).

Δάφνη Δαφνίου (Κωνσταντινίδης): Παπαγιάννης, Σταυρακούκας 11(2), Κουφόπουλος 10(2), Καννάς, Γκάτζο 11(3), Τοπάλι 16, Φιλιππάκος 3, Μπάλος 9, Αρνόκουρος 6, Σουμάν, Κανονίδης 14(2), Αγγέλου 7(1).

Η επόμενη φάση (Β' Φάση, 1η αγωνιστική, 02/10):

Ιωνικός Νικαίας – Κολοσσός Ρόδου
Μανδραϊκός – Λαύριο
Ανατόλια –  Λάρισα BC
Δάφνη Δαφνίου – Κόροιβος Αμαλιάδας
Άρης – Ηρακλής
Παπάγου – Ρέθυμνο
Χαρίλαος Τρικούπης – Πανιώνιος
Διαγόρας Δρυοπιδέων – Αμύντας

Το Ανατόλια έβγαλε εκτός Κυπέλλου τον Ολυμπιακό!
EVENTS