ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
  • Μάρτινς Κοζλόφσκις
  • Λουίς Καστίγιο
  • Mάρτιν Βούλιτς

Το πρώτο ημίχρονο του πρώτου προημιτελικού του Basketball Champions League, μεταξύ Βόννης και Περιστερίου κύλησε εξαιρετικά για την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη, αλλά στο τέλος μίλησε η… εμπειρία. Το επιμέρους 44-34 του δεύτερου ημιχρόνου έδωσε την νίκη στους Γερμανούς οι οποίοι θα έρθουν στην Αθήνα για να κάνουν το 2-0 και να πάρουν το εισιτήριο για τους «4» της διοργάνωσης και να συνεχίσουν να υπερασπίζονται το… στέμμα τους.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Γκρίεζελ και Κίρκγουντ που είχαν από 19 πόντους, ενώ για το Περιστέρι ήταν εξαιρετικός ο Μήτρου - Λονγκ με 22 πόντους.

Το Περιστέρι μπήκε νωχελικά στην αναμέτρηση, δίνοντας χώρο στους γηπεδούχους να εκμεταλλευτούν την ψυχολογία που τους έδινε η έδρα τους. Οι παίκτες της Βόννης μπήκαν στο παιχνίδι… γκαζωμένοι, πίεζαν συνεχώς τη μπάλα και στην επίθεση προσπάθησαν να περάσουν τη μπάλα στο «ζωγραφιστό». Στα πρώτα τέσσερα λεπτά η Βόννη προηγήθηκε με 8-2, με τους παίκτες του Σπανούλη να έχουν τεράστιο επιθετικό πρόβλημα, μιας και ο Ράγκλαντ ήταν εκτός παιχνιδιού.

Ο Μήτρου – Λονγκ, όμως ήταν ο παίκτης που κρατούσε το Περιστέρι «ζωντανό» και με 5 πόντους το σκορ έγινε 8-5. Ο Κένεντι «πλήγωνε» το Περιστέρι μέσα στη ρακέτα, αλλά οι παίκτες του Σπανούλη με πολλές λύσεις έξω από τα 6.75, μείωσαν σε 12-11, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος της περιόδου και ο Ουίλιαμς έφερε το ματς στον πόντο, 14-13.  Μάλιστα ο Ουίλιαμς ήταν ο παίκτης που με ένα ακόμα τρίποντο (4/6 οι φιλοξενούμενοι) έδωσε προβάδισμα για πρώτη φορά στην ομάδα του, 14-16, 3:20 πριν τη συμπλήρωση 10 λεπτών αγώνα. Όσο το Περιστέρι «πυροβολούσε» δεν είχε να φοβηθεί τίποτα και με δύο ακόμα τρίποντα από τον Ντάνγκουμπιτς το σκορ έγινε 14-19 και 18-22. Ο Κίρκγουυντ όμως απάντησε άμεσα με τον ίδιο τρόπο, ο Χουγκάζ με κάρφωμα έκανε το 21-24 και η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το Περιστέρι μπροστά με 22-24.

Στο +1 η Βόννη, ο έλεγχος στο Περιστέρι

Κακό το ξεκίνημα του Περιστερίου και στο δεύτερο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα οι Γερμανοί να πάρουν και πάλι τον έλεγχο του αγών. Οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη σπατάλησαν λάθος και πολύ γρήγορα τα ομαδικά τους φάουλ, δεν έπαιξαν καθόλου καλή άμυνα και σε κάτι λιγότερο από τέσσερα λεπτά στη δεύτερη περίοδο, οι γηπεδούχοι πέτυχαν 12 πόντους και προηγήθηκαν με 34-30. Και το σερί καλά…κρατούσε για τους Γερμανούς, αφού με σουτ τριών πόντων το σκορ έγινε 37-30. Ο Τόμπσον ήταν ο παίκτης που όσο περνούσε η ώρα έβρισκε ρυθμό και έδινε λύσεις στην ομάδα του, σκοράροντας και δίνοντας βοήθεια και στο κομμάτι των ριμπάουντ. Από κοντά και ο Κένι Ουίλιαμς, με τον Λεωνίδα Κασελάκης να μειώνει σε 39-37, με το ματς να μπαίνει στο τελευταίο τρίλεπτο. Η ελληνική ομάδα δεν έχασε τη συγκέντρωσή της από την επιθετική ορμή της Βόννης και έμεινε στο πλάνο της με αποτέλεσμα το τέλος του ημιχρόνου να βρει τους γηπεδούχους προηγούμενος με 45-44, έπειτα από buzzer beater τρίποντο του Κιρκγουντ.

Πολλά λάθη το Περιστέρι και στο +13 η Βόννη

Και στην τρίτη περίοδο της αναμέτρησης οι Γερμανοί ξεκίνησαν καλύτερα και πήραν τα ηνία του αγώνα. Στο πρώτο τρίλεπτο είχαν διαφορά 5 πόντων, 53-48, με τον Σπανούλη να καλεί γρήγορο τάιμ άουτ για να μπορέσει να… αφυπνίσει τους παίκτες του. Μία ακόμα φορά που οι διαιτητές φορτώνουν πολύ γρήγορα τους παίκτες του Περιστερίου με φάουλ και η Βόννη πάει από νωρίς στο μπόνους. Μία ακόμα λύση από την περιφέρεια για την ομάδα του Μουρς και 58-50, στο 25’. Τα πράγματα δεν πήγαιναν καθόλου καλά για την ομάδα του Σπανούλη, μιας και οι κακές επιθετικές επιλογές των παικτών της, έφερναν ανισορροπία στην άμυνα με αποτέλεσμα οι Γερμανοί να παίρνουν διαφορά 12 πόντων, 66-54.  Ο Ντάνγκουμπιτς με ένα ακόμα τρίποντο έριξε τη διαφορά στους 10, 70-60 (είχε πάει και στους 13 πόντους), αλλά τα πολλά λάθη της ελληνικής ομάδας «έκλεισαν» το δεκάλεπτο στο 73-60.

Το πάλεψε το Περιστέρι αλλά δεν άντεξε

Στην τελευταία περίοδο το Περιστέρι μπήκε καλύτερα από τις άλλες φορές και προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά για να ξαναμπεί στο ματς και έξι λεπτά πριν το τέλος ο Μήτρο – Λονγκ έριξε τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους, 76-67. Μέσα σε όλα, όμως, ο Βασίλης Σπανούλης είχε να διαχειριστεί και τον τραυματισμό του Ουίλιαμς, ο οποίος βγήκε από το παρκέ υποβασταζόμενος, 4:44 πριν το τέλος και με το σκορ στο 78-69 και πήγε στα αποδυτήρια. Η διαφορά έπεσε και στους 7 πόντους, 78-71, αλλά η απάντηση από τους Γερμανούς ήταν και πάλι άμεση για το 80-71. Ο Λαβ έκανε το 80-73 με το Περιστέρι να δείχνει… ζωντανό αλλά το τρίποντο του Γκρίεζελ έκανε το 83-73, τρία λεπτά πριν το τέλος.  Σε μια από τις πιο κρίσιμες φάσεις του αγώνα η μπάλα ... πούλησε τον κορυφαίο Ναζ Μήτρου - Λονγκ και κάπου εκεί έπεσαν οι τίτλοι τέλους.

Τα Δεκάλεπτα: 22-24, 45-44, 73-60, 89-78