95 79
  • Τσιμπούρης
  • Τηγάνης
  • Μαρινάκης

O Koλοσσός ήταν ανώτερος καθ' όλη την διάρκεια της αναμέτρησης και με μια φοβερή τρίτη περίοδο κέρδισε εύκολα τον ΠΑΟΚ με 95-79 για την 20η αγωνιστικής της Basket League.

Οι Ροδίτες με τη νίκη αυτή βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 8-12, πήραν την διαφορά του πρώτου αγώνα (-12) και συνεχίζουν στο κυνήγι της πρώτης εξάδας, ενώ από την αντίπερα όχθη ο Δικέφαλος του Βορρά έπεσε στο 8-12 και βρίσκεται πλέον στην 8η θέση.

Η ομάδα του Κούρο Σεγκούρο είχε επιθετικό πλουραλισμό με 5 παίκτες να είναι διψήφιοι. Τρομερή εμφάνιση από τον Γκάουντλοκ με 24 πόντους και 4 ασίστ, διψήφιοι ήταν ο Πόλει (15π. 12ρ.), Μπράικοβιτς (16π. 5ρ.) Ουτόμι (13π.) και Περάντες (13π. 6ρ. 4 ασ.).

Από την άλλη πλευρά ξεχώρισε ο Φρίντρικσον με 20 πόντους και 5 ασίστ, με τους Ουίλιαμς, ΜακΝίς και Μαργαρίτη να προσθέτουν από 11π. έκαστος.

Ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ

Aμφίρροπη ήταν η αναμέτρηση στο ξεκίνημα της με τον Σίτου να είναι αρκετά δραστήριος από πλευράς Κολοσσού (4π. 4-2 στο 3’), με τον ΜακΝίς να κάνει νωρίς 2 φάουλ προκαλώντας πονοκέφαλο στον κόουτς του Δικεφάλου. H ομάδα της Ρόδου απέκτησε ένα μικρό προβάδισμα (+5, 10-5 στο 4’), ωστόσο ο ΠΑΟΚ αντέδρασε άμεσα με σερί 8-0 με τους Φρίντρισκον και Μίχαλακ να πρωταγωνιστούν για την ομάδα τους (10-13 στο 7’). Το σύνολο του Κούρο Σεγούρα με δυο τρίποντα πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ (16-13 στο 8’) σε μια ισορροπημένη αναμέτρηση με τις δυο ομάδες να δίνουν μεγάλη βάση στις άμυνες τους. Το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τον Κολοσσό στο +1 (20-19) με τις εναλλαγές στο προβάδισμα για τις δυο ομάδες να είναι αρκετές.

Σερί στο… σερί οι δυο ομάδες σε ένα γεμάτο 2ο δεκάλεπτο με τους Γκάουντλοκ και Φρίντρικσον να κυριαρχούν για τις ομάδες τους

Δυναμικά ξεκίνησαν το 2ο δεκάλεπτο οι Ροδίτες, οι οποίοι με ένα σερί 7-0 πήραν προβάδισμα 8 πόντων για πρώτη φορά στην αναμέτρηση (27-19 στο 12’), με την ομάδα του Στάθη Νεραντζάκη να μένει χωρίς σκορ για περίπου 3’. Ο Γκάουντλοκ μπήκε στην εξίσωση του παιχνιδιού, ο Κολοσσός διατηρούσε το μικρό προβάδισμα που είχε χτίσει με τον ΠΑΟΚ να απειλεί κυρίως με ενέργειες του Φρίντρικσον και του ΜακΝις, οι οποίοι με ένα γρήγορο σερί 3-10 πήραν κεφάλι στο σκορ (34-36 στο 17’). Η απάντηση του Κολοσσού ήταν άμεση με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται συνεχώς στο προβάδισμα (41-42, 43-42, 43-45), με τον ΠΑΟΚ να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με +2 (45-47) σε ένα δεύτερο δεκάλεπτο με υψηλό σκορ (25-28).

Ο Κολοσσός πάτησε γκάζι και εξαφανίστηκε στο +17 με τον ΠΑΟΚ να μην μπορεί να αντιδράσει

Μπράικοβιτς και Γκάουντλοκ ξεκίνησαν δραστήριοι στο δεύτερο μέρος δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα τους (+4, 51-47 στο 22’), με το σερί του Κολοσσού να μεγαλώνει στο 12-2 και την διαφορά να φτάνει τους 8π. (57-49 στο 23’). Ο ΠΑΟΚ παρέμενε χωρίς σκορ για περισσότερο από 3:50’ με την ομάδα του Σεγκούρα να κυριαρχεί σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού. Ο Πόλει έφτασε τους 13π. έχοντας παράλληλα 5 επ. ριμπάουντ, με τους Ροδίτες να δίνουν διψήφια τιμή στο προβάδισμα τους (61-49 στο 25’). Οι θεσσαλονικείς πελαγοδρομούσαν, ενώ αδυνατούσαν να βρουν σκορ έχοντας σημειώσει μόνο ένα καλάθι εντός πεδιάς, με το προβάδισμά του Κολοσσού να αγγίζει τους 18π. (69-51 στο 28’) σε μια κυριαρχική περίοδο για την ομάδα του Σεγκούρα. Το τέλος της 3ης περιόδου βρήκε τους γηπεδούχους στο +17, με τους Ροδίτες να έχουν βάλει σημαντικές βάσεις για μια πολύ σημαντική νίκη (79-62).

Οι Ροδίτες διατήρησαν το προβάδισμα τους, δεν απειλήθηκαν και έφτασαν σε μια εύκολη νίκη

Ο Κολοσσός είχε επιβάλει τον ρυθμό του στο παιχνίδι, με τον Κολοβέρο να ανεβάζει το δίκτυ του σκορ στο +20 για πρώτη φορά στο παιχνίδι (82-62). Οι παίκτες του Κούρο Σεγκούρα ήλεγχαν πλήρως την αναμέτρηση, με τον ΠΑΟΚ να αδυνατεί να βρει λύσεις για να μειώσει την διαφορά. Οι Ροδίτες στα μέσα της περιόδου χαλάρωσαν με αποτέλεσμα ο Δικέφαλος του Βορρά να μειώσει στους 11π. (82-71 στο 33') δίνοντας και πάλι ενδιαφέρον στο ματς. Στα μέσα της 4ης περιόδου ο ρυθμός έπεσε με τους διαιτητές να επιβάλλουν τεχνικές ποινές στους δυο πάγκους. Ο Κολοσσός διατηρούσε μια ασφαλής διαφορά (+13, 88-75 στο 35') με τους Θεσσαλονικείς να κάνουν την προσπάθεια τους προκειμένου να μειώσουν την διαφορά, ωστόσο ο Γκάουντλοκ ήταν σεληνιασμένος, ανέβασε την διαφορά στους 16π. (91-75 στο 37') φτάνοντας τους 24π. Το τελευταία λεπτά ήταν περισσότερο διαδικαστικού χαρακτήρα, καθώς πολύ δύσκολα ο ΠΑΟΚ θα ανέτρεπε την ειςβάρος του διαφορά σε διάστημα που απέμενε (91-77 στο 38')

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 45-47, 79-62, 95-79.