85 92
  • Γιαβόρ
  • Γιόβτσιτς
  • Μογκούλκοτς

Δεν σταματάει πουθενά το... τρένο του Γιώργου Μπαρτζώκα. Οι πρωτοπόροι της Euroleague επέστρεψαν από διψήφιες διαφορές στην έδρα της Βαλένθια (-15 στο 9', -10 στο 20', -13 στο 22'), βρήκαν ρυθμό στην επανάληψη μέσα από την άμυνα και τα τρίποντά τους, μοίρασαν εξαιρετικά την μπάλα (25 ασίστ) και έφτασαν στο 7ο σερί θετικό αποτέλεσμα στην κορυφαία ευρωπαϊκή διοργάνωση.

Μάλιστα, ο Ολυμπιακός, που πλέον έχει ρεκόρ 18-7, μετράει τέσσερα διπλά επί ισπανικού εδάφους στην τρέχουσα σεζόν. Στην αντίπερα όχθη, οι φορμαρισμένοι γηπεδούχοι, που έρχονταν από έξι νίκες στα τελευταία επτά ματς τους στην Euroleague, δεν μπορούσαν να «ματσάρουν» στο δεύτερο ημίχρονο τους... ασταμάτητους Πειραιώτες (13-30 το επιμέρους σκορ στην 3η περίοδο), ηττήθηκαν και υποχώρησαν στο 13-12.

Το δεύτερο ημίχρονο του Ολυμπιακού ήταν μια... ραψωδία -ειδικά στο 3ο δεκάλεπτο-, με τους παίκτες του Μπαρτζώκα να επιστρέφουν συγκεντρωμένοι και αποφασισμένοι μετά το «σκουραισμένο» πρώτο μέρος. Έτσι, η νίκη ήρθε με τον Κώστα Παπανικολάου να είναι μεταξύ των πρωταγωνιστών. Ο αρχηγός των φιλοξενούμενων ήταν συνεπής σε όλο το παιχνίδι, έβαλε 22 πόντους (και το... κορυφαίο τρίποντο της βραδιάς), κατέβασε 4 ριμπάουντ και έδωσε 3 ασίστ. Παράλληλα, διψήφιοι ήταν οι Τόμας Ουόκαπ (13π., όλοι στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς και 5 ασίστ), Σάσα Βεζένκοφ (20π. με δύο κρίσιμα τρίποντα στην 4η περίοδο, αλλά και 7 ριμπάουντ) και Σακίλ ΜακΚίσικ (11π.), με τον Κώστα Σλούκα να κάνει επίσης μια σπουδαία εμφάνιση (10 πόντοι, 9 ασίστ). Πρώτος σκόρερ των ηττημένων ήταν ο Κλέμεν Πρέπελιτς, που έκανε season high (21 πόντοι με 5/7 τρίποντα).

Επιθετικό... κρεσέντο των Ισπανών στο ξεκίνημα

Οι Ισπανοί ξεκίνησαν το ματς με ένα... επιθετικό κρεσέντο (10-4 στο 2') και έφτασαν σε double score στο 6' (18-9) πηγαίνοντας το ματς σε υψηλό τέμπο μέσα από τα τρίποντά τους, που «άνοιγαν» το γήπεδο (4/5 3π.). Μάλιστα, η Βαλένθια πήρε διψήφιο προβάδισμα (21-9 στο 7'), την ώρα που οι «ερυθρόλευκοι» είχαν 1/5 τρίποντα και 4 λάθη. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 25-15, τον Κώστα Παπανικολάου να μετράει 7π. και τον Γιώργο Μπαρτζώκα να προσπαθεί να ματσάρει την ενέργεια των γηπεδούχων.

Το «τρίποντο ρεσιτάλ» κράτησε το διψήφιο προβάδισμα της Βαλένθια

Ο ορεξάτος «Παπ» μπήκε στη 2η περίοδο με κεκτημένη ταχύτητα, έβαλε ένα γκολ - φάουλ, ευστόχησε και σε ένα τρίποντο και η απόσταση «έπεσε» γρήγορα (25-22). Οι Πειραιώτες κράτησαν την ομάδα του Άλεξ Μουμπρού για 4' χωρίς σκορ και ισορρόπησαν (25-25 στο 14' με ένα επιμέρους 15-0), όμως και πάλι το σκηνικό άλλαξε. Η Βαλένθια «απάντησε» άμεσα με ένα δικό της 10-0 και ξαναπήρε τον έλεγχο (35-25 στο 16' με 3/4 3π. του Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς). Επιπλέον, το τρίποντο... ρεσιτάλ συνεχίστηκε (50%, 9/18 3π.) και οι Ισπανοί έφτασαν στο +15 (45-30 στο 18' με τον Ολυμπιακό να έχει ήδη 11 λάθη). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 45-35, με τους Κυπελλούχους Ελλάδας να προβληματίζονται από την αμυντική συνέπειά τους, καθώς και το κακό πρώτο μέρος των Τόμας Ουόκαπ (0/4 3π., 2ρ., 2ασ., 2λ.), Μουσταφά Φαλ (1π., 2ρ., 2ασ., 2λ.) και Σάσα Βεζένκοφ (4π., 3ρ.).

Εντυπωσιακή ανατροπή του Ολυμπιακού με Ουόκαπ - ΜακΚίσικ να... λύνουν τα πόδια των φιλοξενούμενων

Ο Κλέμεν Πρέπελιτς των 6,7π. ανά ματς φέτος έφτασε τους 13π. στο 22' (50-47), αλλά πήγε στον πάγκο με το 4ο φάουλ του. Σε εκείνο το σημείο, λοιπόν, οι Πειραιώτες, που ούτως ή άλλως είχαν περισσότερη ενέργεια στην επανάληψη με τους Βεζένκοφ - Ουόκαπ να... μπαίνουν στο ματς, «έτρεξαν» ένα εντυπωσιακό 15-0 και προσπέρασαν για πρώτη φορά (50-52 στο 25'). Ταυτόχρονα, «κλειδί» των φιλοξενούμενων ήταν και ο Σακίλ ΜακΚίσικ (52-57 στο 27'). Ο «στρατηγός» Ουόκαπ είχε... οργιάσει με 13π. (3/3 3π.) στην 3η περίοδο, ο ΜακΚίσικ και ο Παπανικολάου «έκλειναν» κάθε διάδρομο, ο Βεζένκοφ κινούταν εξαιρετικά μακριά από την μπάλα και η ελληνική ομάδα πήγε το ματς ακριβώς εκεί που ήθελε (58-65 στο 30'). Ενδεικτικό της «ερυθρόλευκης» αντίδρασης ήταν το επιμέρους σκορ του 3ου δεκαλέπτου: 13-30.

Πήγε γρήγορα στο +15 και δεν... κοίταξε ξανά πίσω της η ομάδα του Μπαρτζώκα

Τα... τρίποντα των Πειραιωτών «έπεφταν βροχή» και ο Παπανικολάου έστειλε τον Ολυμπιακό στο +10 (58-68 στο 31'). Ο Άλεξ Μουμπρού δεν μπορούσε να αλλάξει το μομέντουμ των πρωτοπόρων, οι οποίοι με ένα γρήγορο 8-0 στην 4η περίοδο πήγαν στο +15 (58-73 στο 33'). Ο Πρέπελιτς έφερε τη Βαλένθια σε μονοψήφια απόσταση με δύο ακόμα τρίποντα (66-73 στο 35' και 69-75 στο 36'), αλλά οι ανώτεροι φιλοξενούμενοι δεν έχασαν την ψυχραιμία τους. Ο Σλούκας έκανε καλή δουλειά, αλλά ο Βεζένκοφ ήταν... όλα τα λεφτά. Ο Βούλγαρος πάουερ φόργουορντ «απάντησε» με δυο δικές του «βόμβες», «έγραψε» το 69-80 στο 37' και επί της ουσίας «καθάρισε» το παιχνίδι. Η Βαλένθια επιχείρησε να «ροκανίσει» την απόσταση, αλλά η «βόμβα» του τρομερού Παπανικολάου διαμόρφωσε το 78-88 στο 39' και... τελείωσε το ματς (85-92 τελικό).

Τα Δεκάλεπτα: 25-15, 45-35, 58-65, 85-92.

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ.

Βαλένθια - Ολυμπιακός 85-92