LONDON LIONS
  • Καρμέλο Πατέρνικο
  • Γιοσίπ Ραντοΐκοβιτς
  • Αλμπέρτο Μπαένα

Δεύτερη διαδοχική ήττα στη φάση των ομίλων και τέταρτη σε όλες τις διοργανώσεις για τον Προμηθέα, που δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την έδρα του απέναντι στους Λόντον Λάιονς. Η ομάδα του Λονδίνου αντέδρασε, μετά το καλό τρίτο δεκάλεπτο της ομάδας του Γιάννη Χριστόπουλου και κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση, φτάνοντας στη νίκη.

Με το αποτέλεσμα αυτό οι δύο ομάδες ισοβαθμούν στην βαθμολογία, έχοντας ρεκόρ 4-3, με τους Πατρινούς να γνωρίζουν δεύτερη διαδοχική ήττα στο «Δ.Τόφαλος».

Ο Αρνόλντας Κουλμπόκα ήταν ο πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων, έχοντας 18 πόντους με 7/15 σουτ σε 37 λεπτά στο παρκέ, με τον Τρέβις Σίμπσον να ακολουθεί με 16 πόντους και 4 ριμπάουντ. Κανείς άλλος παίκτης δεν είχε διψήφιο αριθμό πόντων για τον Προμηθέα, που παρατάχθηκε χωρίς το «βαρύ πυροβολικό» του, Τζο Γιανγκ, λόγω τραυματισμού.

Στην αντίπερα όχθη, ο Σαμ Ντέκερ με 20 πόντους και 6 ριμπάουντ ήταν ο πρωταγωνιστής των νικητών, έχοντας βοήθειες από τον Βόιτσεχ Χρούμπαν (14π), αλλά και τον Άαρον Μπεστ, με τον πρώην άσο του ΠΑΟΚ να μετράει 13 πόντους, 5 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Ο Κώστας Κουφός είχε πολύ καλή παρουσία, με τον διεθνή σέντερ να μετράει 10 πόντους (5/10 δίποντα), 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 λάθος σε 18'46'' πάνω στο παρκέ.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 36-40, 55-54, 67-77.