ΕΛΛΑΔΑ
1 3
Πολωνία
ΠΟΛΩΝΙΑ

Οι παγκόσμιοι πρωταθλητές Πολωνοί μετά και τη νίκη τους κόντρα στη Σερβία εμφανίστηκαν αρκετά υπερόπτες στο ματς θεωρώντας ότι θα έχουν εύκολο έργο. Ο Βίταλ Χέινεν μάλιστα επέλεξε να μην ξεκινήσει τον αγώνα με τους βασικούς του παίκτες, κάτι που άλλαξε στη συνέχεια αφού η Ελλάδα ήταν εκπληκτική μετά το πρώτο σετ.

Η «γαλανόλευκη» δεν μπήκε καλά στο ματς αλλά στη συνέχεια ανέβασε στροφές και έφερε την Πολωνία στα όριά της. Δεν είναι τυχαίο ότι οι οικοδεσπότες πανηγύριζαν κάθε πόντο που έπαιρναν στο τέταρτο σετ.

Το σετ που πήρε η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου δεν αλλάζει κάτι βαθμολογικά για την Εθνική (μπορεί να μετρήσει βέβαια σε περίπτωση ισοβαθμίας) ωστόσο δείχνει ότι η Εθνική αδίκησε τον εαυτό της στα δύο πρώτα ματς με Ουκρανία και Βέλγιο. Η πρόκριση πάντως στη φάση των «16» παραμένει μία δύσκολη υπόθεση.

Η Ελλάδα προηγήθηκε με 5-2 με επίθεση του Μούχλια. Η περιστροφή όμως με τον Κάζμαρεκ στο σερβίς δυσκόλευσε απίστευτα την ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου και έδωσε την ευκαιρία στους Πολωνούς να ξεφύγουν με 5-8. Η Ελλάδα κατάφερε να μειώσει στον πόντο (9-10) με τον Πρωτοψάλτη αλλά τα καλά σερβίς των Πολωνών τους έδωσαν την ευκαιρία για νέο σερί και το 11-17 με άσο του Μπιένιεκ.

Το σερί του κεντρικού των Πολωνών συνεχίστηκε και οι οικοδεσπότες του ομίλου έφτασαν σε διψήφια διαφορά με το μπλοκ τους να κυριαρχεί. Η «γαλανόλευκη» δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των παγκόσμιων πρωταθλητών και απώλεσε με ευκολία το πρώτο σετ (15-25) μετά από χαμένο σερβίς του Πετρέα.

Η Ελλάδα προηγήθηκε με 8-5 στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ με άσο του Ζουπάνη και μπλοκ άουτ του Ανδρεόπουλου. Η «γαλανόλευκη» διατηρούσε το προβάδισμα μέχρι το 10-10 όπου οι παγκόσμιοι πρωταθλητές ισοφάρισαν με μπλοκ του Νοβακόφσκι στον Παπαλεξίου.

Η Εθνική μας προσπέρασε ξανά με δύο πόντους (17-15) με μπλοκ του Κασαμπάλη αλλά οι Πολωνοί ισοφάρισαν ξανά πολύ γρήγορα με το σετ να οδηγείται στην κόψη του ξυραφιού. Οι Πολωνοί προηγήθηκαν με 20-21 μετά από αρκετή ώρα μετά από λάθος του Πετρέα και έφτασαν στο 21-23 με τον Σεμένιουκ και κατέκτησαν το δεύτερο σετ με χαμένο σερβίς του Ανδρεόπουλου.

Η Ελλάδα έκανε ονειρικό ξεκίνημα στο τρίτο σετ. Με τον Ζουπάνη να έχει τη μερίδα του λέοντος επιθετικά με την Εθνική να βρίσκει πόντους και από το κέντρο η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έφτασε στο 15-8 με επίθεση του Ζουπάνη.

Σε εκείνο το σημείο ο Βίταλ Χέινεν έριξε στο ματς τα μεγάλα του όπλα, Λεόν, Κούρεκ και Ντρίζγκα. Οι παγκόσμιοι πρωταθλητές πίεσαν από την γραμμή του σερβίς, αλλά ο Ζουπάνης ήταν ασταμάτητος. Με την Ελλάδα να βρίσκει πόντους και από τον Πρωτοψάλτη η «γαλανόλευκη» κατέκτησε το τρίτο σετ με 25-20 και μείωσε σε 2-1 το ματς.

Στο τέταρτο σετ οι Πολωνοί έδειξαν ότι δεν είχαν διάθεση για άλλη απώλεια. Με τον Λεόν να είναι πλέον στο βασικό σχήμα, οι παγκόσμιοι πρωταθλητές προηγήθηκαν με 1-4 διατηρώντας ισχυρό προβάδισμα μέχρι το 11-15. Η Εθνική βρήκε και πάλι τα ψυχικά αποθέματα, ισοφάρισε σε 16-16 με άσο του Πρωτοψάλτη και κατάφερε να μείνει στη διεκδίκση του σετ μέχρι τέλους.

Με τρομερό μονό μπλοκ του Πετρέα στον Νοβακόφσκι η Ελλάδα προηγήθηκε με 21-20 αλλά οι Πολωνοί έδειξαν την κλάση τους φτάνοντας στο 21-23 μετά από λάθος επίθεση του Πρωτοψάλτη. Πάλι όμως η «γαλανόλευκη» δεν τα παράτησε ισοφαρίζοντας σε 24-24 οδηγώντας το σετ στην παράταση.

Με την μπάλα να «καίει» οι διαιτητές διέκοψαν το παιχνίδι ενώ ο πόντος παιζόταν αφού ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος ζήτησε τσάλεντζ. Ο Έλληνας προπονητής δε δικαιώθηκε, ο πόντος κατέληξε στην Πολωνία και το ματς τελείωσε με πόντο του Λεόν.

Η Ελλάδα θα αγωνιστεί με αντίπαλο τη Σερβία την Τρίτη και θα κλείσει τις υποχρεώσεις της στον πρώτο όμιλο με αντίπαλο την Πορτογαλία. Η «γαλανόλευκη» θέλει δική της νίκη απέναντι στους Ίβηρες και συνδυασμό αποτελεσμάτων για να πάρει την πρόκριση στην ισοβαθμία.

Τα σετ: 1-3 (15-25, 22-25, 25-20, 24-26) σε 116'

ΕΛΛΑΔΑ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Παπαλεξίου 7 (7/10 επ.), Πετρέας 9 (7/12 επ., 2 μπλοκ), Κασαμπαλής 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 3 (3/13 επ., 47% υπ. - 33% άριστες), Μούχλιας 2 (2/5 επ.), Πρωτοψάλτης 16 (15/23 επ., 1 άσσος, 35% υπ. - 20% άριστες) / Κοκκινάκης (λ, 69% υπ. - 41% άριστες), Ζήσης (λ), Ζουπάνι 19 (17/30 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στιβαχτής, Βουλκίδης 3 (3/4 επ.), Ράπτης 2 (2/6 επ., 44% υπ. - 33% άριστες).

ΠΟΛΩΝΙΑ (Βιτάλ Χέινεν): Νοβακόφσκι 20 (11/15 επ., 9 μπλοκ), Κάσμαρεκ 11 (9/16 επ., 2 άσσοι), Λόματς, Σλίβκα 9 (8/20 επ., 1 μπλοκ, 52% υπ. - 24% άριστες), Σέμενιουκ 6 (4/11 επ., 2 μπλοκ, 67% υπ. - 33% άριστες), Μπιένιεκ 10 (6/6 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ) / Ζατόρσκι (λ, 71% υπ. - 43% άριστες), Βότασζεκ (λ), Κούρεκ 3 (2/9 επ., 1 μπλοκ), Λεόν 12 (11/17 επ., 1 μπλοκ, 67% υπ. - 33% άριστες), Ντρίζγκα, Κοτσανόφσκι 3 (3/4 επ.), Φονράλ.

Το πλήρες πρόγραμμα του Α' ομίλου (Κρακοβία, Πολωνία)