ΞΙΦΟΣ ΑΣΚΗΣΕΩΣ

Ο Νίκος Κοντοχριστόπουλος και η Κατερίνα Κοντοχριστοπούλου κατέκτησαν στην ίδια χρονιά τους πανελλήνιους τίτλους ανδρών και γυναικών αντίστοιχα, όπως είχαν κάνει ξανά το 2015 και το 2019.

Η Κατερίνα Κοντοχριστοπούλου (ΑΟΞ Αιγάλεω) κατέκτησε τον 6ο τίτλο της καριέρας της με νίκη στον τελικό επί της Μαρίας Χαλδαίου (ΑΞΙΑ) με 15-12 παίρνοντας τη ρεβάνς για την περσινή ήττα. Ο σύλλογος του Αιγάλεω έκανε το 1-3-3 με τις νεάνιδες Ελένη Μπάλλου και Σταυρίνα Γαρυφάλλου στο τρίτο σκαλί του βάθρου. Στους άνδρες ο Νίκος Κοντοχριστόπουλος κατέκτησε τον 9ο τίτλο της καριέρας του και ανέβηκε στην δεύτερη θέση των Ελλήνων ξιφομάχων με τους περισσότερους ατομικούς τίτλους σε ένα όπλο μαζί με το Γιώργο Τσουρούτα (9 στη σπάθη) και πίσω μόνο από το Ζήση Μπαμπανάση (11 στη σπάθη). Στον τελικό επικράτησε του Γιάννη Τσιμικλή (ΓΕΦ) με 15-10. Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκαν ο Γιώργος Μανώλικας (ΑΞΙΑ) και ο Δημήτρης Παναγόπουλος (ΑΕΚ).

8. Παύλος Πανουργιάς - ΑΟΞ Αιγάλεω

Στα ομαδικά ο ΑΟΞ Αιγάλεω επιβεβαίωσε για άλλη μία χρονιά την κυριαρχία του. Στις γυναίκες οι Κοντοχριστοπούλου, Γαρυφάλλου, Μέκρα και Μπάλλου νίκησαν με 45-22 την ομάδα των Χαλδαίου, Σταυράκη, Πήλιουρα και Παπαθανασίου από την ΑΞΙΑ . Στον μικρό τελικό η ΓΕ Φλώρινας (Ναΐδη, Γεροσίερη, Καββαδά, Σφέτκου) νίκησε τον ΑΣΑΟ (Κούρκουλου-Κουσούνη, Κανδρή, Κάζαγλη, Ιωάννου) με 45-41. Οι ίδιες ομάδες ανέβηκαν με την ίδια σειρά στο βάθρο στους άνδρες. Η τετράδα του ΑΟΞ Αιγάλεω με τους Κοντοχριστόπουλο, Τζοβάνη, Πανουργιά και Γιάννο-Ρίζο νίκησε στον τελικό με 45-29 την ομάδα από την ΑΞΙΑ (Μανώλικας, Σούλιος, Αποστολόπουλος, Γκίκας). Στον μικρό τελικό η ΓΕ Φλώρινας (Δούδος, Γεροσίδερης, Τσιμικλής, Νεδέλκος) επικράτησε του ΟΞ Γλυφάδας (Φούκας, Σόφρας, Μαλτεζάκης, Γκάιγκερ) με 45-33 και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο. Αξίζει να σημειωθεί ότι αυτός ήταν ο 25ος ομαδικός τίτλος στις γυναίκες και ο 14ος ομαδικός τίτλος στους άνδρες στην ιστορία του ΑΟΞ Αιγάλεω και μάλιστα ο 20ος και 11ος διαδοχικός αντίστοιχα. Οι ομάδες του συλλόγου παραμένουν αήττητες από το 2003 και το 2012.

ΞΙΦΟΣ ΜΟΝΟΜΑΧΙΑΣ

Μετά από δύο τελικούς που κρίθηκαν στις πολύ μικρές λεπτομέρειες ο Παναγιώτης Θεοδωρόπουλος και η Νεφέλη Ροδοπούλου αναδείχθηκαν πρωταθλητές Ελλάδας για το 2023.

Μετά από έναν συναρπαστικό τελικό με τον Γιάννο Μαρκόπουλο (ΟΣ Κηφισιάς) που κρίθηκε στον τελευταίο πόντο (15-14) ο 17χρονος Παναγιώτης Θεοδωρόπουλος (ΑΟ Αρίστων Παιανίας) αναδείχθηκε για πρώτη φορά πρωταθλητής Ελλάδας στη μεγάλη κατηγορία. Το 2022 είχε κατακτήσει το χάλκινο μετάλλιο, ενώ πρόσφατα είχε δείξει ότι είναι σε πολύ καλή κατάσταση με το αργυρό μετάλλιο στο τρίτο πανελλήνιο κύπελλο. Το χάλκινο μετάλλιο πέρασαν στο λαιμό τους ο περσινός πρωταθλητής Σάββας Καββαδίας (ΠΑΟ) και ο επίσης 17χρονος Κωνσταντίνος Καραμπάσης (ΑΟ Αρίστων Παιανίας). Στον τελικό των γυναικών βρέθηκαν για τρίτη συνεχόμενη φορά μετά τα δύο τελευταία κύπελλα η Νεφέλη Ροδοπούλου (ΑΟΦΙΨ Ίριδα) και η Ανδριάνα Θεοδωροπούλου (ΑΟ Αρίστων Παιανίας). Μετά το πέρας των τριών τριλέπτων το σκορ ήταν ισόπαλο με 9-9 και -όπως και στους προηγούμενους τελικούς- η νίκη κρίθηκε στον τελευταίο πόντο. Η Θεοδωροπούλου έτυχε να έχει το αβαντάζ αλλά η Ροδοπούλου ήταν αυτή που κατάφερε να πάρει τον τελευταίο πόντο για το 10-9 και υπερασπίστηκε τον περσινό τίτλο που είχε κατακτήσει στις γυναίκες. Η Ίριδα είχε και δεύτερη αθλήτρια στο βάθρο με τη Μαρία Χαντζή, ενώ το δεύτερο χάλκινο πήγε στη Φανή Βαρβέρη του ΑΟ Θησέας Ηρακλείου.

8. Παναγιώτα Χαρμανίδου – ΠΑΟ

Στο ομαδικό των γυναικών ο ΑΟ Αρίστων Παιανίας με τις Χατζησαράντου, Θεοδωροπούλου, Τσολάκη και Μαλισσόβα υπερασπίστηκε με 33-27 τον περσινό του τίτλο κόντρα στον ΑΟΦΙΨ Ίριδα των Ροδοπούλου, Χαντζή, Καραμπίνη και Μπίζα. Ειναι ο τρίτος ομαδικός τίτλος στις γυναίκες για τον σύλλογο της Παιανίας. Ο ΛΟ Βάρης (Καρανίκα, Παγώνη, Παγώνη, Καλημέρη) επικράτησε στον μικρό τελικό με 45-39 κόντρα στον Ηρακλή Θεσσαλονίκης (Μυρωνίδου-Συμεωνίδου, Μολυβίδου, Χατζηφιλιππίδου) και ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου. Οι άνδρες ξιφομάχοι του ΟΞΙΦ (Τσώκας, Ρασπόπτσης, Χατζητύπης, Ζαχαρόπουλος) επέστρεψαν στο πρώτο σκαλί του βάθρου τρία χρόνια μετά την τελευταία φορά (2020) και για 7η συνολικά στην ιστορία του συλλόγου. Στον τελικό επικράτησαν του ΑΟ Αρίστων Παιανίας (Θεοδωρόπουλος, Καραμπάσης, Καραγιάννης, Φούκας) με 45-31. Ο Σπάρτακος Κορινθίας (Ξύνος, Μήνας, Αμπάλοφ, Παπαδόπουλος) αναδείχθηκε νικητής στον μικρό τελικό κόντρα στον ΟΣ Κηφισιάς (Μαρκόπουλος, Μπινιχάκης, Τικτόπουλος, Νικολούδης) με σκορ 45-37.

ΣΠΑΘΗ

Οι μεγαλύτερες ανατροπές του φετινού πανελλήνιου πρωταθλήματος έγιναν στο όπλο της σπάθης όπου ο νέος πρωταθλητής και η νέα πρωταθλήτρια Ελλάδας ανέβηκαν για πρώτη φορά στην καριέρα τους στο πρώτο σκαλί του βάθρου.

Ο Παναγιώτης Κοντοειδής (ΑΕΚ) στο μεγάλο τελικό επικράτησε του Άγγελου Πάγκαλού (Ε Κωστέα Γείτονα) με 15-12. Ο «αειθαλής» Τζέισον Ντουράκος (Αθηναϊκή Λέσχη) και το «νεό αίμα» της σπάθης των ανδρών, ο 15χρονος Θωμάς-Αβραάμ Γρόλλιος (Άρης Θεσσαλονίκης), κατέκτησαν τα δύο χάλκινα μετάλλια. Στις γυναίκες η 20χρονη Αθηναΐς Μαυρικάκη (ΑΟ Ασπίδα) έφτασε στην κατάκτηση του τίτλου επάξια, ξεπερνώντας δυνατές αντιπάλους. Στον προημιτελικό νίκησε την Κλαίρη Μπένου (ΑΕΚ) και στον τελικό την Μαρίνα Παΐζη (ΑΣ Βικτώρια) σε ακόμα έναν συναρπαστικό αγώνα που κρίθηκε στο τελευταίο χτύπημα (15-14). Η Δέσποινα Κωνσταντακοπούλου (ΟΣΦΠ) και η 15χρονη Αλίνα Κουρούση (ΑΟ Απόλλων Βριλησσίων) ανέβηκαν στο τρίτο σκαλί του βάθρου.