Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε μια αγχωτική πρεμιέρα παρά την «καθαρή» νίκη που σημείωσε. Η φιλοξενούμενη ομάδα του Λουξεμβούργου πίεσε σε αρκετά σημεία την Εθνική μας ομάδα που κυνηγούσε σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του δεύτερου σετ.

Η «γαλανόλευκη» έχει ως στόχο την επιστροφή στις μεγάλες διοργανώσεις μετά το 2009. Σύμφωνα με το σύστημα οι πρώτες ομάδες των οκτώ ομίλων παίρνουν απευθείας την πρόκριση ενώ θα ακολουθήσουν και οι πέντε καλύτερες δεύτερες.

Ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος επέλεξε για το ξεκίνημα τους Φιλίποφ, Πρωτοψάλτη, Φράγκο, Πετρέα, Πελεκούδα, Ζουπάνι και Ζήση στη θέση του λίμπερο.

Μουδιασμένο ήταν το ξεκίνημα για την Εθνική μας ομάδα που προηγήθηκε με 5-3 ωστόσο ισοφαρίστηκε σε 5-5 για να περάσει και πάλι μπροστά με δύο σερί πόντους του Ζουπάνι και ένα μπλοκ του Πετρέα. Από εκείνο το σημείο και μετά η Εθνική μας πάτησε γκάζι και έφτασε σε double score (14-7, 16-8).

Το Λουξεμβούργο κατάφερε σταδιακά να μειώσει τη διαφορά και να φτάσει στο 23-20 με άσο του Ριτσιλίκι. Ωστόσο ένας λάθος σερβίς του πιο έμπειρου παίκτη των φιλοξενουμένων και ένας ωραίος πόντος του Πρωτοψάλτη έδωσαν το σετ στην Εθνική μας ομάδα.

Ένα λάθος σερβίς του Πετρέα και μια επίθεση του Γκάγιν το Λουξεμβούργο προηγήθηκε με δύο πόντους στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ. Ένα λάθος του Πελεκούδα επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να φτάσουν στο +3 και το double score (6-3) και στο 8-4 με μπλοκ του Ζίντμπεργκ στον Πετρέα. Η Εθνική μας κατάφερε να πλησιάσει στον πόντο αλλά οι φιλοξενούμενοι πάλι με καλό σερβίς του Μπράας προηγήθηκαν με 11-7 με τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο να καλεί τάιμ άουτ.

Το Λουξεμβούργο διατηρούσε ένα προβάδισμα μέχρι την τελική ευθεία του σετ. Με Πρωτοψάλτη και Ζουπάνη η Εθνική μας ομάδα πέρασε μπροστά με 21-19 ενώ ένας άστοχος πρώτος χρόνος των φιλοξενούμενων έφτασε το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στο +3 για το 22-19. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κατέκτησε το δεύτερο σετ με 25-21 μετά από καλό σερβίς του Γιάννη Τακουρίδη.

Στο ξεκίνημα του τρίτου σετ η Εθνική μας προηγήθηκε με 2-1 μετά από άσο του Πετρέα. Η Εθνική μας κρατούσε τα ηνία του αγώνα ώσπου ισοφαρίστηκε σε 6-6 από την ομάδα του Λουξεμβούργου. Η «γαλανόλευκη» στη συνέχεια του τρίτου σετ είχε διαρκώς το προβάδισμα και το έχασε ποτέ για να φτάσει στην πρώτη νίκη.

Τα σετ: 3-0 (25-21, 25-21, 25-20)

ΕΛΛΑΔΑ (Ανδρεόπουλος) Ζουπάνι 16 (14/22 επ., 2 άσσοι), Φιλίποφ 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Πετρέας 7 (6/9 επ., 1 άσσος), Πελεκούδας 5 (3/6 επ., 2 μπλοκ), Φράγκος 10 (8/11 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 56% υπ.-38% άριστες), Πρωτοψάλτης 11 (11/17 επ., 77% υπ.-69% άριστες) / Ζήσης (λ, 72% υπ.-44% άριστες), Δαρίδης (λ), Τζιουμάκας, Κοκκινάκης 2 (1/1 επ., 1 άσσος, 50% υπ.-00% άριστες), Τακουρίδης 2 (2 άσσοι),

ΛΟΥΞΕΜΒΟΥΡΓΟ (Σχολ): Γκάγιν 13 (12/15 επ., 1 άσσος), Μπράας 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Ριχίλσκι 14 (13/24 επ., 1 άσσος, 82% υπ.-65% άριστες), Λαεβάερτ 3 (3/8 επ., 57% υπ.-21% άριστες), Έρπελντινγ 1 (0/1 επ., 1 μπλοκ), Ζούιντμπεργκ 3 (1/5 επ., 2 μπλοκ) / Ντε Κάστρο (λ, 69% υπ.-50% άριστες), Γκλέσενερ (λ), Βαν Λάνγκεντεμ, Λουξ 1 (1 μπλοκ), Βέμπερ, Φουνκ 1 (1 άσσος).