Η 17χρονη Ελληνίδα ηττήθηκε με 6-2, 7-5 από τη Λίντα Κλιμοβίτσοβα, Νο.16 του ταμπλό, και έμεινε εκτός δεύτερου γύρου στη διοργάνωση των juniors.

Η Μιχαέλα δέχτηκε δύο μπρέικ στο πρώτα σετ από τη σαφώς ανώτερη Τσέχα, όμως μπήκε πολύ πιο δυνατά στο δεύτερο. Προηγήθηκε, μάλιστα, με 0-3, ωστόσο η 18χρονη αντίπαλός της πήρε τέσσερα γκέιμ στη σειρά και έφερε τα πάνω κάτω (4-3).

Η Λάκη δεν το έβαλε κάτω και με νέο μπρέικ ισοφάρισε σε 4-4, αλλά στη συνέχεια, παρότι επέστρεψε με μεγάλη προσπάθεια από το 0-40, έχασε πάλι το σερβίς της.

Η νεαρή Τσέχα δεν μπόρεσε να σερβίρει με επιτυχία για τη νίκη (5-5), όμως πέτυχε ένα ακόμα μπρέικ αμέσως μετά και στο 6-5 δεν άφησε άλλη ευκαιρία να πάει χαμένη. Έκλεισε τον αγώνα σε 86 λεπτά και θα παίξει στον δεύτερο γύρο με τη νικήτρια του αγώνα Στουρ-Λέισι.

Η Μιχαέλα ήταν σαφώς πιο επιθετική από την Κλιμοβίτσοβα (31-10 οι winners), ωστόσο είχε πολύ περισσότερα αβίαστα λάθη (57-19), που ήταν «καταδικαστικά».

Δεν τα πήγε καλά και στο δεύτερο σερβίς της, πίσω από το οποίο κέρδισε μόνο 15/41 πόντους (37%).