Εξαιρετικός ο Νο.3 τενίστας στον κόσμο, επικράτησε του 19χρονου Ισπανού (Νο.6) με 6-4, 6-4, 4-6, 7-6(7) και σημείωσε την πρώτη νίκη του τενίστα του Top 10 σε Grand Slam! Ο επόμενος αντίπαλός του θα είναι ένας ακόμα παίκτης της πρώτης δεκάδας, αλλά... τι παίκτης: ο νικητής του αγώνα ανάμεσα στον Νόβακ Τζόκοβιτς και τον Ράφα Ναδάλ.

Ο 25χρονος Γερμανός, πάντως, έδειξε με την εμφάνισή του κόντρα στον φορμαρισμένο Κάρλος, που έτρεχε σερί 14-0, ότι μπορεί να έχει φιλοδοξίες για ακόμα μεγαλύτερη πορεία στη γαλλική πρωτεύουσα. Ήταν επιβλητικός στα δύο πρώτα σετ, ενώ όταν είδε τον αντίπαλό του να ξαναμπαίνει στο ματς έχοντας... όλο του Philippe Chatrier στο πλευρό του, διατήρησε την ψυχραιμία του, συνέχισε τα μεγάλα χτυπήματά του και τελικά έκλεισε τον αγώνα μετά από τις 3 ώρες και 18 λεπτά συνολικής προσπάθειας.

Ο Αλκαράθ, από την πλευρά του, έκανε ασυνήθιστα πολλά λάθη (είχε 56 αβίαστα), ειδικά από την πλευρά του backhand, και δεν μπόρεσε να βρει λύσεις στο μεγάλο σερβίς του Ζβέρεφ. Έσωσε, όμως, ένα μπρέικ πόιντ σαν... ματς πόιντ του Γερμανού στο 4-4 του τρίτου σετ και με τρομερά χτυπήματα (μεταξύ αυτών τα συνήθη drop shots του) στη συνέχεια κατάφερε να μειώσει σε 2-1 και να... βάλει «φωτιά» στο κεντρικό court.

Παίζοντας με θάρρος στο τέταρτο σετ, μπόρεσε να κάνει το μπρέικ όταν ο Ζβέρεφ σέρβιρε για τη νίκη στο 5-4, όμως τελικά «λύγισε» στο δραματικό τάι μπρέικ. Εκεί έγινε αρχικά τριπλή ανταλλαγή μπρέικ μέχρι το 4-4, αλλά την πρώτη μεγάλη ευκαιρία την είχε ο Αλκαράθ με το μίνι μπρέικ στο 5-5. Τον «πρόδωσε», όμως, για άλλη μια φορά το backhand του και ο Ζβέρεφ κατάφερε να σβήσει το σετ πόιντ (6-6).

Με ένα υπέροχο forehand ο Γερμανός βρέθηκε το με πρώτο του ματς πόιντ (7-6), το οποίο έχασε με ένα αβίαστο με το backhand, όμως δεν έκανε λάθος στη δεύτερη ευκαιρία του. Επιτέθηκε στο δεύτερο σερβίς του Αλκαράθ και με σούπερ επιστροφή έκλεισε τον αγώνα, πετυχαίνοντας την τρίτη νίκη του σε τέσσερις αγώνες με τον νεαρό τενίστα.

Πήρε και ρεβάνς για την ήττα του στον τελικό της Μαδρίτης, όπου είχε κατεβεί μετά από.. συνεχή ξενύχτια λόγω του «άδικου» προγράμματος του Mutua Madrid Open.