Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας επικράτησε του 24χρονου Ρώσου με 6-3, 2-6, 6-4 σε σχεδόν 2 ώρες και θα αναμετρηθεί αύριο (7/5, 22.00) με τον νικητή του αγώνα ανάμεσα στον Φίλιξ Οζέ Αλιασίμ και τον Σάσα Ζβέρεφ.

Ο Στεφ μπήκε σε περιπέτειες όταν είδε τον αντίπαλό του να βάζει το πόδι στο γκάζι και να φέρνει με επιβλητικό τρόπο το ματς στα ίσα, όμως βρήκε την αυτοκυριαρχία του στο τρίτο σετ, σέρβιρε για άλλη μέρα εξαιρετικά και τελικά «χτύπησε» στο πιο κατάλληλο σημείο του αγώνα.

Πέρα, όμως, από το εκπληκτικό φινάλε του, ιδανικό ήταν και το ξεκίνημα για τον Στέφανο, αφού πέτυχε μπρέικ στο πρώτο service game του Ρούμπλεφ και πέρασε μπροστά με 3-0. Αυτό το μπρέικ, μάλιστα, ήταν αρκετό για να καθαρίσει το πρώτο σετ σε 33 λεπτά και να πάρει και το ψυχολογικό αβαντάζ.

Το σκηνικό, ωστόσο, άλλαξε στο δεύτερο σετ, κάτι όχι και τόσο ασυνήθιστο σε ματς του Ρούμπλεφ. Ο Ρώσος άρχισε να βρίσκει τα χτυπήματά του, να γίνεται πιο πιεστικός και με άκρως επιθετικό παιχνίδι κατάφερε να πάρει τέσσερα γκέιμ στη σειρά μετά το 2-2 και να ξαναμπεί στο... κόλπο της πρόκρισης.

Ο Τσιτσιπάς, ωστόσο, δεν έχασε την αυτοπεποίθησή του. Σέρβιρε άψογα στο τρίτο σετ (είχε χάσει μόνο έναν πόντο μέχρι το τελευταίο γκέιμ) και απλά περίμενε την ευκαιρία για να «τελειώσει» τον Ρούμπλεφ. Ανεβάζοντας ταχύτητα στο 4-4, πίεσε αφάνταστα τον Νο.8 τενίστα στον κόσμο και πέτυχε το μπρέικ που του έδωσε την ευκαιρία να σερβίρει για τη νίκη.

Παρότι ο αντίπαλός του είχε δύο μπρέικ πόιντ στο 5-4, ο Στέφανος γύρισε την εις βάρος του κατάσταση και έφτασε τις 27 νίκες για φέτος, που τον φέρνουν μόνο στην πρώτη θέση της λίστας.

Οι αριθμοί ήταν αρκετά ισορροπημένοι, με τον Τσιτσιπά να έχει 27 winners και 23 αβίαστα και τον Ρούμπλεφ αντίστοιχα 30-22. Ο Έλληνας τενίστας τα πήγε καλύτερα πίσω από το δεύτερο σερβίς του με 14/27 πόντους, έναντι 18/41 του Ρούμπλεφ.

Ο Στεφ κυνηγάει τον τρίτο Masters τίτλο του και θα αγωνιστεί για 9η φορά σε ημιτελικό αυτής της κατηγορίας. Αξίζει να σημειωθεί ότι το ρεκόρ του στο χώμα από το ξεκίνημα του 2021 είναι 33-6!

Αλύγιστος Στέφανος, έφυγε για 4άδα! (vid)